Čo pomáha proti stresu? Čaj, lieky aj bylinky

Z času na čas sa stres objaví u každého. Neznamená to však, že pôjde o dlhodobo pretrvávajúci problém. Je totiž prirodzenou súčasťou života, väčšinou výsledkom veľkej vyťaženosti v práci alebo tlaku okolia (napríklad prostredníctvom sociálnych sietí). Dlhodobé pôsobenie stresu má však negatívne dôsledky, a to nielen na fyzický stav, ale tiež na mentálne a emocionálne zdravie.

Muž v strese sediaci za počítačom

Aj keď stres môžeme považovať za priamy dôsledok uponáhľaného života, v niektorých situáciách sa mu predchádza len ťažko. Choroba v rodine, smrť blízkeho a podobne. V takomto náročnom období nemá človek chuť naozaj na nič, no aby sa z akútneho stresu nestal chronický, človek by sa mal donútiť aspoň k prechádzke či akejkoľvek obľúbenej činnosti, ktorá ho odbremení od neustáleho rozmýšľania nad danou vecou.

Obľúbené prípravky proti stresu

Akútny verzus chronický stres

Naše telo je naprogramované tak, aby dokázalo stresu odolať. Všetko má však svoje hranice a platí to i v tomto prípade. Ak človek žije v neustálom strese, onedlho sa to prejaví na jeho zdravotnom stave. Reč je konkrétne o tzv. chronickom strese, ktorý okrem rôznych ochorení spôsobí i nepokojný spánok (niekedy má človek problém zaspať), oslabenie mozgu a jeho funkcií.

Na rozdiel od neho je tzv. akútny stres len krátkodobou reakciou na konkrétnu vzniknutú situáciu alebo problém. Stresové hormóny sa po odznení vypätia vrátia do normálnych hodnôt a telo aj naďalej funguje ako má. Niektorých ľudí, dokonca, tento druh stresu môže nabádať k lepším výkonom v práci.

Samotný stres sa spája i s ďalšími negatívnymi pocitmi, akými sú napríklad nervozita, úzkosť, emočné napätie, únava a podobne. Tie sú výsledkom zmeny hladiny hormónu, ktorý vzniká v nadmiere pri stresových situáciách. Ide o tzv. kortizol. Spôsobiť môže priberanie, tráviace problémy, kožné ochorenia, zvýšený krvný tlak a tep, oslabenie imunitného systému, problémy so spánkom a podobne. Okrem kortizolu sa zároveň vyprodukuje i adrenalín a nonadrenalín, no tie pre telo nie sú nebezpečné.

Výživové doplnky a lieky proti stresu a úzkosti

Proti stresu sa dá bojovať rôznymi spôsobmi a metódami. Jedným z nich sú i lieky na prírodnej báze a výživové doplnky, ktoré vďaka extraktom z bylín pôsobia na človeka blahodarne a v závislosti od druhu aj rýchlo.

Za zmienku stoja tiež Sédatif PC nervozita, poruchy spánku, úzkostné stavy; Hypnox forte plus; Active Folic Generica; Energy drops čierna ríbezľa; Grapefruitové kvapky so ženšenom; Liftea ľubovník; Rhodiola BIO essense a podobne.

Cvičenie, joga a meditácia proti stresu

Nájdite si nejakú činnosť, ktorá vám rozjasní deň. Prevetrajte si hlavu na čerstvom vzduchu, napríklad behom či bicyklovaním. Zaplávajte si, zacvičte si, zahrajte tenis, zatancujte. Tým, že zo seba vydáte energiu, docielite spokojnosť a vyplavovanie endorfínov.

Joga je skvelým spôsobom nielen na znižovanie stresu, ale tiež riadenie úzkosti. Zahŕňa množstvo pohyblivých i stacionárnych pozícií, ktoré pomáhajú upokojiť myseľ a uvoľniť telo. Podieľa sa tak na duševnej i fyzickej rovnováhe, vďaka čomu je schopná znižovať riziko vzniku chronických ochorení, napríklad srdcových.

Joga

Aj hĺbkové dýchacie cvičenia sa preukázali ako účinné. Pred samotným začatím sa snažte čo najviac upokojiť. Nadýchnite sa nosom a počítajte do štyroch. Vydychujte v rovnakom časovom trvaní, stále nosom. Opakujte niekoľkokrát, až do doby, kedy nebude pociťovať výraznú úľavu. Čím viac kyslíku vaše telo prijme, tým viac napätia z vás opadne.

Čaj proti stresu a nervozite

Potraviny, vitamíny a bylinky proti stresu

Aj keď stiahnutý žalúdok môže byť jedným z prejavov stresu, prinášame vám prehľad toho, čo by malo tvoriť jeho obsah, či už kvôli prevencii alebo zamedzeniu:

 • horčík – podporuje tvorbu antistresového hormónu serotonínu,
 • vitamíny skupiny B, vitamín C, D, A, E – sú antioxidantmi a pomáhajú predchádzať stresu,
 • ľubovník bodkovaný – prírodná rastlina proti depresiám a stresu, ktorá zároveň podporuje hlboký spánok,
 • medovka lekárska – pôsobí priaznivo proti nespavosti, upokojuje pri podráždenosti,
 • levanduľa lekárska – prispieva k upokojeniu nervového systému,
 • rebríček obyčajný – zmierňuje nervozitu, zvyšuje psychickú odolnosť,
 • valeriána lekárska – jej korene sa používajú pri stavoch úzkosti aj pri nespavosti,
 • pšeničné klíčky a sezamové semienka – zásobujú telo vitamínmi skupiny B a E a aj horčíka,
 • banány, pomaranče, čučoriedky, zelená listová zelenina, repkový olej, mandle, horká čokoláda, ryby.

Relaxácia proti stresu – omaľovánky, hry aj hračky

Nielen starí rodičia s obľubou trávia časť dňa vypĺňaním tajničiek, sudoku či osemsmeroviek. Okrem toho, že touto činnosťou udržiavajú myseľ vo forme, zároveň ňou predchádzajú stresu. Alternatívnym riešením môžu byť antistresové omaľovánky pre dospelých (i keď v podstate vekom obmedzené nie sú). Abstraktné motívy, rozmanité obrázky – v kombinácii s farbičkami budú pre vás terapiou.

Lúštenie krížoviek v novinách

Relaxačné účinky majú tiež spoločenské alebo počítačové hry. Myseľ odbremenia od problémov, pretože musí byť plne sústredená na „víťazstvo“. Oddychové hry navyše zlepšujú koncentráciu, rozvíjajú pozornosť a pamäť. Ak sa do nich pustíte s ľuďmi, ktorých máte radi, získate ďalší náboj do zbrane proti stresu.

Antistresové gumené loptičky alebo tzv. gongové guľôčky taktiež upokojujú nervy. Hladina stresového hormónu sa znižuje aj pomocou hračiek, v súčasnosti napríklad obľúbeného spinnera alebo antistresovej kocky fidget cube.

Čo robiť proti stresu? Pomáhajú obľúbené aktivity

Človek je individuálnou osobnosťou, a preto na každého z nás fungujú odlišné metódy zabraňujúce stresu. Niekomu stačí, ak je obdarený úsmevom od milovanej osoby, iného upokojí staranie sa o záhradku, varenie či umývanie riadu, ďalší si príjemné pocity navodí vychutnaním lahodnej kávy alebo dobrého vína. Stačí si nájsť aktivitu, ktorá vyhovuje práve vám.

Ponúkame vám niekoľko účinných metód, ktoré eliminujú stres:

 • Hudba – obľúbené piesne pomáhajú človeku nielen zlepšiť náladu, ale tiež znížiť krvný tlak a redukovať úzkosť.
 • Prechádzky v prírode – sú ideálnym riešením na boj proti depresii a úzkosti. Obklopenie sa zeleňou a čerstvý vzduch pôsobí na psychiku blahodarne.
 • Ručné a kreatívne práce – háčkovanie, pletenie, aranžovanie, maľovanie, výroba doplnkov a dekorácií či rôzne kutilské činnosti fungujú ako meditácia.
 • Čítanie – niekoľkými skúmaniami sa potvrdilo, že pri čítaní dokážu ľudia odbúrať stres až o dve tretiny.
 • Bozkávanie, láska – činnosti zamedzujú uvoľňovaniu stresového hormónu kortizolu a naopak, zvyšujú endorfíny, hormóny šťastia. Bozkávaním v podstate predchádzate stresu, po pohlavnej aktivite sa zasa človek cíti uvoľnenejší. Ak sa obklopíte ľuďmi, ktorých máte radi, stresové podnety vám budú pripadať menej zaťažkávajúce.
 • Dobrý skutok – podať pomocnú ruku človeku taktiež dokáže pôsobiť protistresovo. Nemusí ísť pritom o žiadne „veľké služby“. Podržať niekomu dvere, pustiť ho pred vás s nákupom pri platení, poradiť v oblasti, v ktorej sa vyznáte a podobne. Všetky tieto maličkosti môžu mať pozitívny účinok na vašu psychiku.
 • Masáž – celého tela alebo reflexných zón, tak či onak, masírovanie má liečebné účinky na telo i dušu.
 • Racionalizácia práce – efektívne rozdelenie času na činnosti spojené s prácou a na voľnočasové aktivity je prevenciou voči stresu z nedokončených povinností.
 • Aromaterapia – pomocou éterických olejov, aromalámp a sviečok rozvoniate svoj interiér, pričom je preukázané, že vône človeka ovplyvňujú. Stačí nájsť vhodného kandidáta práve pre vás.
 • Domáce zvieratko – verný priateľ pes, ktorý neodmietne žiadnu hru a prechádzku alebo akvarijné rybičky, ktorých sledovanie má overené upokojujúce účinky?

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.