Dopĺňanie hormónov počas menopauzy

Poruchy spánku, zmeny nálad, návaly tepla, únava, dehydratovaná pokožka, zlá mineralizácia kostí. To sú najčastejšie sa vyskytujúce príznaky klimaktéria, trápiace až tri štvrtiny žien v období okolo päťdesiateho roku života. Prečo k nim dochádza? Ako zvládnuť menopauzu? Je potrebné zmeniť životosprávu alebo začať s užívaním výživových doplnkov?

Klimaktérium - bolesť hlavy

Doplnenie hormónov v menopauze má svoje opodstatnenie, či ide o voľnopredajné preparáty alebo hormonálnu substitučnú liečbu. Žena tak nemusí pociťovať diskomfort a nepríjemné zmeny, ktoré prináša toto prirodzené, ale zároveň obávané obdobie. Ktoré to sú? Prečo dodržiavanie pitného režimu a zdravého životného štýlu nie je vždy postačujúce?

Obľúbené výživové doplnky na menopauzu

V skratke o menopauze

 • Menopauza je normálnou súčasťou života. Priemerne sa vyskytuje okolo 50-tky, no jej nástup ovplyvňuje niekoľko faktorov (napr. genetická predispozícia, nezdravý životný štýl, autoimunitné ochorenia a i.). Preto sa môže objaviť aj tesne po 40tke, prípadne pred ňou (kvôli chirurgickému odstráneniu vaječníkov, chemoterapii). Keďže ide o prirodzený proces, niektoré ženy sa mylne domnievajú, že nepríjemné príznaky nie je potrebné liečiť. Pomôže lekárom stanovená liečba hormónmi alebo ich alternatíva – fytoestrogény.
 • Menopauza je prechodovou fázou v klimaktériu. Oba termíny sa bežne používajú ako synonymá, no za klimaktérium považujeme dlhší časový úsek, od tzv. pre-menopauzy, kedy ešte žena môže otehotnieť, no menštruácia prestáva byť pravidelná, cez peri-menopauzu, kedy sa pridávajú nepríjemné spomínané symptómy, až po post-menopauzu, čiže obdobie po definitívnej strate menštruácie.

Potenie - jeden z príznakov klimaktéria

 • Pri príznakoch klimaktéria ženy často trpia. Gynekologická prehliadka, kombinácia zdravého životného štýlu a dopĺňanie hormónov tieto problémy riešia. Aj tento raz sa odporúča myslieť pozitívne. Každé obdobie má totiž svoje plusy. Deti pravdepodobne odrástli, zostáva viac času pre seba a svoje záľuby. Niektoré ženy sú dokonca sexuálne aktívnejšie. Úsmev (i ten umelo vytváraný) taktiež narobí divy s výzorom a s psychikou.

Aké komplikácie prináša menopauza?

Hormonálna nerovnováha sa počas klimaktéria prejavuje rôznymi symptómami. Navyše je individuálnou záležitosťou, výsledkom čoho je nejednoznačne stanovený nástup menopauzy (40 – 60 rokov), ako aj rôznorodosť v jej prežívaní. Môžu sa objaviť nasledovné komplikácie:

 • vazomotorické = nočné potenie, denné návaly tepla, búšenie srdca,
 • metabolické = znížená funkcia metabolizmu, kolísanie hmotnosti, zvýšenie rizika osteoporózy a aterosklerózy,
 • vegetatívne = psychické problémy zhoršenie pamäti a koncentrácie, nespavosť,
 • kožné = zmeny pigmentácie, strata hydratácie, stenčovanie kože,
 • urogenitálne = problémy s močením, vysychaním slizníc (s tým spojená strata libida),
 • menštruačné = než dôjde k úplnej strate menštruácie, môže sa objaviť i silnejšie, dlhšie a frekventovanejšie krvácanie.

Prečo je dôležité dopĺňať hormóny?

 • Prispievajú k dobrému spánku, strate únavy, lepšiemu fungovaniu metabolizmu, zmierneniu alebo odstráneniu návalov.
 • Vďaka nim sa zlepšuje psychika človeka, v zmysle zabraňovania podráždenosti, náladovosti, úzkosti a pod.
 • Znižuje sa riziko infarktov a srdcovo-cievnych ochorení.
 • Predchádza sa vysúšaniu slizníc, ktorých dôsledkom môže byť i bolestivý pohlavný styk.
 • Nedochádza k hyperaktivite močového mechúra – riziko inkontinencie moču je menšie.

Dopĺňanie hormónov počas menopauzy

Aké látky treba dopĺňať?

Pohlavný systém žien má na starosti hormón estrogén. Keď vaječníky prestanú produkovať zrelé vajíčka, plniť svoju funkciu, znamená to, že jeho tvorba klesá. Náhly pokles estrogénu počas menopauzy spôsobuje nepríjemné návaly. Organizmus sa s takýmto rýchlym znížením snaží vysporiadať, následkom čoho dochádza k jeho prehrievaniu a hneď na to k pokusu o ochladenie.

Nízka hladina estrogénu má na svedomí i postupné rednutie kostí, úbytok vody z pokožky či spomalený metabolizmus. Kilogramy začnú pribúdať, a to predovšetkým u dám, ktoré veľmi nedbali na zdravé stravovanie. Avšak, žena po 45. roku nemusí zákonite priberať. Stačí upraviť príjem potravy (obmedzenie kalorických pokrmov, menšie porcie s väčšou pravidelnosťou) a pridať pohyb. Pomôžu častejšie prechádzky, aktívna chôdza, menej vysedávania pred TV.

Režimové opatrenia by mali byť samozrejmosťou, no okrem nich sú dostupné i ďalšie metódy liečby. Reč je o hormonálnej substitučnej terapii, ktorá sa vykonáva pomocou aplikácie estrogénov, či už perorálne, vaginálne, injekčne, formou náplastí, prípadne implantačne. Využíva sa predovšetkým vtedy, ak sú symptómami menopauzy i depresie, úzkosť, poruchy spánku či osteoporóza. Voľnopredajný estrogén je riešením pri slabých až miernych príznakoch.

Fytoestrogény v tabletkách

Rastlinné hormóny fytoestrogény predstavujú druhú účinnú pomoc v období menopauzy. Aj keď iba do istej miery, ale nahrádzajú funkciu ubúdajúcich ženských hormónov, a teda aj estrogénu. Nepríjemné príznaky klimaktéria je preto možné eliminovať alebo aspoň znížiť ich intenzitu. Fytoestrogény je možné dopĺňať prostredníctvom stravy alebo formou výživových doplnkov.

Ženský hormón estrogén

Prírodné lieky na menopauzu obsahujú aktívne látky, kombinované podľa daného účelu a odporúčanej dennej dávky. Stačí užiť tabletu a telo získa potrebné množstvo chýbajúcich zložiek. Háčik je v tom, že farmaceutický trh ponúka veľký počet takýchto prípravkov, čo sťažuje výber. Ideálne je sledovať zloženie, ktorého súčasťou by mali byť niektoré z nasledovných byliniek.

Vyberáme z nášho katalógu

Aké bylinky pomôžu?

 • Angelika lekárska – posilňuje nervový systém, podporuje metabolizmus,
 • ženšen – pomáha potláčať únavu,
 • jam čínsky – podporuje trávenie, stimuluje endokrinné žľazy,
 • ďatelina lúčna – bohatý zdroj rastlinných estrogénov s antidepresívnym účinkom,
 • ploštičník hroznovitý – zmierňuje návaly, zlepšuje epitalizáciu pošvy, zvyšuje minerálnu hustotu kostí,
 • dioskórea huňatá – zmierňuje kŕče pri menštruačnom cykle, suchosť intímnych partií,
 • šalvia lekárska – znižuje potenie v menopauze, pomáha pri zápaloch a kvasinkových infekciách,
 • ľubovník bodkovaný – zmierňuje psychické problémy, ako napr. smútok, úzkosť.

Doplňujúca informácia: Okrem byliniek je vhodné dopĺňať aj vitamíny (najmä D a E) či minerály, z nich predovšetkým vápnik a horčík, pretože pomáhajú s udržiavaním zdravých kostí. Stravu sa odporúča obohatiť o sóju, vlákninu, strukoviny, ryby, rastlinné oleje, orechy, ľanové semienka. Energetický príjem by u žien nad 55 rokov nemal prekračovať 9 000 kJ denne. Samozrejme, hodnoty závisia aj od pohybových a športových aktivít.

Homeopatiká na menopauzu

Sprievodné príznaky klimaktéria majú u žien rôznu intenzitu. Niektoré ženy, dokonca, prejdú týmto obdobím iba s minimálnymi nepríjemnými symptómami. Naopak, ďalšie znášajú toto obdobie veľmi ťažko. Pre tie, ktoré hormonálny deficit neprežívajú príliš problematicky je dostupná tiež homeopatia. Vhodné homeopatiká sú napr. Lachesis mutus, Sepia officinalis, Amylium nitricum, Folliculinum a i. Ich užívaniu predchádza konzultácia s lekárom.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?

Domáce násilie na ženách má viacero podôb. V našom článku si o nich povieme viac a prezradíme vám ako možno pomôcť ženám v núdzi. Čítajte ďalej, možno niekomu zachránite život.

Bolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbruškuBolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbrušku

Pohlavný styk je niečo, čo by vo vás malo vyvolávať jeden z najpríjemnejších pocitov vôbec. Ak však pri tomto intímnom akte pociťujete bolesť, pálenie a ďalšie nepríjemné pocity,...

 Vitex jahňací na otehotnenie. Naozaj funguje? Vitex jahňací na otehotnenie. Naozaj funguje?

Vitex v tele ženy pôsobí ako niektoré hormóny, preto má využitie počas menopauzy, upravuje menštruáciu, vhodný je aj pri bolestivej menštruácií, ženskej neplodnosti či pri...