Ľubovníkový olej (recenzia): Účinky, použitie, skúsenosti, cena, výroba domáceho oleja

Vedeli ste, že vám môžu rôzne druhy olejov všestranne pomôcť? A to zvnútra i zvonku. Ak máte napríklad mastnú pokožku, olejov sa naozaj nemusíte báť, práve naopak. Mastná pokožka sa môže nadmerne mastiť práve kvôli tomu, že ju zbytočne rôznymi produktami vysušujete. Ako náhle ju začnete viac hydratovať, tak sa vám odvďačí zlepšením jej stavu. No netreba rozprávať len o pokožke. Prírodné oleje majú aj množstvo vnútorných účinkov, napr. sú antioxidantmi, uvoľňujú svaly alebo môžu pomáhať pri bolesti.

Ľubovníkový olej – recenzia, skúsenosti

Používate ľubovníkový olej alebo ste o ňom ešte nikdy nepočuli? Možno ste sa s ním stretli, ak ste mali problémy s chrbticou, kĺbami a nervami, vtedy ho ľudia využívajú najčastejšie. Ktoré všetky benefity môžete získať používaním ľubovníkového oleja? Možnosti jeho využitia sú rozmanité a mali by ste ho vyskúšať, aby ste zistili, čo vám bude na ňom vyhovovať a na čo ho skutočne využijete. Predtým vám však povieme všetko o tom, aké látky tento olej obsahuje, aké účinky má na naše telo a aj to, kde si ho viete kúpiť a v akej cenovej relácii.

Obľúbené ľubovníkové oleje na vnútorné či vonkajšie použitie

Ľubovník bodkovaný – liečivá bylinka so silnými účinkami

Ľubovník bodkovaný nebol pre naše babky ani ich babky ničím neznámym. Už v minulosti ho zbierali a pravidelne využívali. Rastie na slnečných lúkach a darí sa mu hlavne na suchej, zároveň dobre priepustnej pôde. Ak by ste si ho chceli rozmnožiť, tak je to najlepšie pomocou koreňových odrezkov, ktoré si zasadíte na jar alebo jeseň do priepustného a suchého substrátu. Zbierať by ste mali ľubovník hlavne počas leta, kedy kvitne.

Liečivá rastlina Ľubovník bodkovaný

Spoznáte ho vďaka drobným bodkám, ktoré sa nachádzajú na okvetných lístkoch. Na svete je už 400 druhov tohto kvetu a je rozšírený už po celom svete. Liečivou časťou tejto rastliny sú práve kvety. Keď ich rozdrvíte, zafarbia sa na červeno, a preto sa táto zmes volá ľudovo „jánska krv“. V súčasnosti sa ľubovník používa na množstvo ochorení. Či už sú to pľúcne ochorenia, psychické problémy, problémy s trávením alebo s vylučovaním. Zmes s olivovým olejom môžete používať na rany, začervenania, popáleniny, vredy alebo zápaly.

Zloženie oleja

Ľubovníkový olej sa využíva pri svalových bolestiach, pri liečení popálenín a zraneniach. Výhodou tohto oleja je, že je vyrobený len z dvoch ingrediencií a má čisto prírodné zloženie. Obsahuje veľmi veľa telu prospešných látok. Sú to:

 • Vitamíny A,C,E
 • Hypericín
 • Omega mastné kyseliny
 • Sacharidy
 • Minerálne látky
 • Triesloviny
 • Flavonoidy
 • Živica

Použitie, dávkovanie a účinky ľubovníkového oleja

Hoci toho ľubovníkový olej veľa neobsahuje, má sám osebe veľmi silné účinky na telo. Má priaznivé účinky na poškodenia pokožky, ekzémy a môžete ho aj piť. Ak ho zaradíte do jedálnička a každé ráno si dáte lyžičku tohto oleja, tak môže tiež slúžiť ako ochrana proti chorobám. Aby ste si pokožku lepšie hydratovali, tak sa ním môžete po kúpeli alebo sprche natrieť od hlavy po päty. Je vhodný aj na liečbu a hydratáciu pokožky detí. Akými všetkými spôsobmi viete tento olej využiť?

 • Pleťový olej – hydratácia pokožky, ochrana pred vonkajšími vplyvmi a liečba poškodenej kože.
 • Na detskú pokožku.
 • Maska na vlasy – naneste si olej do končekov suchých vlasov a nechajte pôsobiť.
 • Pri masáži a na mastenie.
 • Pri popáleninách – lieči pokožku a pomáha pri jej obnove.
 • Ingrediencia do šalátov a ďalších studených jedál.

Ľubovníkový olej je vhodný nielen na vlasy či pokožku, ale aj na použitie v kuchyni

No a prečo vlastne tento olej používať? Dôležitá je látka hypericín, ktorá zlepšuje dýchanie a metabolizmus buniek. Bunky tak zrýchlia svoju činnosť, lepšie sa zbavujú odpadu a zároveň je zásobovanie živinami efektívnejšie. Ľubovníkový olej je známy hlavne pre svoje čistiace a protizápalové účinky. Čo ste možno nevedeli a je naozaj zaujímavé, ľubovníkový olej má pozitívny vplyv na psychické zdravie človeka, čo je v dnešnej dobe veľmi rozoberaná téma. Využitie si nájde aj u žien, ktoré majú problémy s hormonálnymi výkyvmi a nerovnováhou. Ďalšie dôležité účinky ľubovníkového oleja:

 • zvyšuje odolnosť,
 • uvoľňuje svaly,
 • je prírodným antioxidantom,
 • používa sa ako olej po opaľovaní,
 • zjemňuje jazvy a strie,
 • odstraňuje bolesti chrbtice a zablokované nervy,
 • eliminuje opuchy končatín,
 • slúži ako podporný prostriedok pri zníženej vitalite,
 • má čistiace, antiseptické a protizápalové účinky.

Ak poznáte vo svojom okolí ľudovú liečiteľku, tak tá vám odporučí ľubovník aj pri poruchách trávenia, ochoreniach pečene, žlčníka, pri zápaloch močových ciest a pri ženských chorobách. U žien sa začne často po pôrode vyskytovať reumatizmus, a aj na to sa odporúča používať ľubovníkový olej.

Čo sa týka používania a dávkovania, tak olej je určený hlavne na vonkajšie použitie, záleží však od jeho typu. Aby sa vám nezdalo, že máte po ňom mastnú pokožku, tak ho vždy aplikujte na suchú pokožku. Dajte si pozor na dávkovanie pri požívaní oleja, pretože vysoké množstvo môže mať negatívne účinky. Jeho maximálne užívanie je jedna čajová lyžička denne.

Ľubovník bodkovaný – výroba oleja

Ako vyrobiť ľubovníkový olej? Príprava ľubovníkového oleja nie je nič zložité. Prvým krokom a asi aj tým najdôležitejším je nazbieranie čerstvých kvetov ľubovníka bodkovaného. Potom si už len pripravte zaváraninový pohár a olivový olej.

Výroba domáceho ľubovníkového oleja

Do zaváraninového pohára poukladajte čerstvo nazbierané kvety až po okraj. Vôbec nevadí, ak tam dáte aj ešte nevykvitnuté púčiky. Potom už len zalejte kvety olivovým olejom. Dávajte si pozor na to, aby boli všetky kvety ponorené, inak by mohli po čase začať plesnivieť. Pohár je potom vhodné zakryť kusom látky alebo gázou a položte ho na miesto, kde naň bude svietiť slnko. Tu už bude vaša robota v podstate skoro hotová, kvety sa musia macerovať v oleji počas siedmich dní. V tomto bode je už dôležité dať látku dole a pohár zavrieť. Počas nasledovných piatich týždňov ho opäť nechajte na slnečnom mieste.

Za tento čas by mal olej zmeniť svoju farbu zo žlto-priesvitnej na jemne červenú. Nezabúdajte pohár aspoň raz za čas pretrepať. Keď už bude ľubovníkový olej hotový, stačí ho precediť cez husté sitko a naliať ho do tmavej fľaše. Potom treba olej premiestniť zo slnečného miesta na úplne tmavé miesto, čiže ideálne do pivnice alebo do špajzy. Takto vyrobený olej nie je taký silný ako vyrobený zo semienok, no využijete ho na masáže či na boľavé kĺby a svaly. Používať ho môžete aj na kožné problémy a vyrážky. 

Vyberáme z nášho katalógu

Pre koho je, resp. nie je tento olej vhodný

Aj keď je ľubovníkový olej silný, nemusíte sa báť používať ho. Samozrejme, treba brať všetko s mierou a dávkovať ho tak, ako sa odporúča. Nie sú teda žiadne zákazy, že by ste ho nemali používať na pokožku vášho bábätka, v tehotenstve alebo pri dojčení. Práve naopak.

Počas tehotenstva si telo ženy prejde naozaj náročným obdobím a ženy si dávajú pozor na to, čo jedia a čo si na pokožku dávajú. Čo sa týka ľubovníkového oleja, ktorý má na telo človeka pozitívne účinky, tak je až žiaduce používať ho nielen počas tehotenstva, ale hlavne po pôrode. Má protizápalové, hojivé a sťahujúce účinky, takže je na obdobie po pôrode ideálny. Aplikujte ho na miesta, ktoré máte najviac ubolené alebo si pripravte kúpeľ, do ktorého dáte pár lyžíc tohto oleja. Pre lepšie účinky je lepšie ho kombinovať s nechtíkom alebo levanduľovým olejom.

Aké má nežiaduce účinky?

Nežiaduce účinky sa vyskytnú len vtedy, ak nedodržíte dávkovanie, ktoré je vždy na obale produktu uvedené. Ak požijete tohto oleja viac, ako by ste mali, tak môže podráždiť trávenie, čo sa prejaví hnačkou alebo vnútorným krvácaním. Tiež môže spôsobiť fotoalergiu pri vonkajšom používaní. Ľubovníkový olej by ste nemali používať dlhodobo a bez prestávok.

Ak si ho aplikujete na pokožku, tak je odporúčané vyhýbať sa slnku, hlavne v lete, keď je slnko naozaj silné alebo ak ste na dovolenke v prímorských krajinách. V takýchto prípadoch môžu na pokožke zostať pigmentové škvrny, ktorých sa už potom nijako nezbavíte. Ak si natriete spálené alebo poškodené miesto kože ľubovníkovým olejom a dáte si na to tričko, nie je to nebezpečné a pigmentové škvrny sa nevyskytnú.

Tipy na dobrý ľubovníkový olej z obchodu

Neviete nájsť dobrý ľubovníkový olej? Máme tu pre vás pár tipov na výrobky, s ktorými majú zákazníci dobré skúsenosti.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasyPrírodný olej z čiernej rasce – účinky, cena, užívanie. Vhodný je na pleť i na vlasy

Olej z čiernej rasce má množstvo priaznivých zdravotných účinkov. Všetko podstatné o tomto liečivom oleji vám prezradíme v článku.

Bodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenostiBodliakový olej na pečeň i vlasy – cena, účinky, použitie, skúsenosti

Bodliakový olej je považovaný za najúčinnejší prírodný liek na liečbu pečene. Okrem toho má pre organizmus aj mnohé ďalšie pozitívne prínosy.

Hroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenostiHroznový olej na pleť i vlasy – dávkovanie, použitie, cena, skúsenosti

Hroznový olej  –  zázrak alebo podfuk? Pozrite sa, čo hroznový olej skutočne dokáže, a v čom vám až tak nepomôže.