Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Problémy s trávením, s akné, s ekzémom, imunitou alebo bolestivé hemeroidy riešime s lekárom alebo lekárnikom v lekárni, kde si kupujeme mnohé lieky, liečivá, mastičky, čaje namiesto toho, aby sme využili silu "domácej lekárničky". Radšej uprednostníme nejakú zaujímavú zahraničnú bylinku alebo strom, namiesto tej, čo rastie u nás. Slovensko prekypuje liečivou prírodou, stačí sa len lepšie prizrieť a možno zistíte, že aj pod vaším oknom rastie kus z nej.

Dubová kôra a jej účinky na zdravie

Práve dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.

Sypanú dubovú kôru a dubovú kôru vo forme gélu nájdete v ✅ internetovej lekárni Dr.Max.

Dubová kôra

Na Slovensku sa bežne vyskytuje dub zimný, dub letný, dub cerový a vo svete aj ďalšie, napr. dub plsnatý, dub červený a pod. Všetky tieto stromy spájajú rovnaké znaky špecifické len pre duby a tým laločnaté listy, jednopohlavné kvety a plody, ktorými sú žalude. Na liečebné účely sa zvyčajne využíva dubová kôra z duba letného, ale nie hocijakého. Musí byť získaná z mladého stromu a nemala by byť popraskaná. Jedine takáto kôra sa môže pochváliť liečivými vlastnosťami, ktorým verili už staroveké národy (Židia, Gréci, Rimania, Germáni, Kelti, Galovia). Možno preto bol tento strom pre nich posvätný, strom symbolizujúci silu, vytrvalosť, hojnosť a lásku. Jeho plody konzumovali kmene na severe. O žaluďoch sa od tých čias traduje, že sú symbolom plodnosti a nesmrteľnosti. Zvláštne je, že už vtedy sa kôra využívala na liečbu hemeroidov, kŕčových a uboľavených nôh či na oplachovanie rán po boji alebo po pôrode, a dnes o nej len málokto vie.

Čo sa nachádza v dubovej kôre?

Dubová kôra má výborné chemické zloženie látok, medzi ktorými sa nachádzajú aj dôležité vitamíny. Obsahuje z každého rožku trošku. Nachádza sa v nej:

 • Kyselina trieslová a triesloviny sú rastlinné polyfenoly, ktoré sa vyznačujú silnými antioxidančnými vlastnosťami, podporujú správne fungovanie tráviacej sústavy a posilňujú zdravé cievy a srdce. Pri detoxikácii organizmu sú triesloviny také silné, že sa používajú aj na rýchle zbavenie sa toxínov v tele, napr. pri otrave ťažkými kovmi alebo pri otrave alkoholom. Rastliny majú vďaka nim horkastú chuť a vyššiu odolnosť.
 • Pentosany sú látky, ktoré majú protizápalové vlastnosti, urýchľujú hojenie kožných rán, zmierňujú popáleniny a prispievajú k zahojeniu sa kože bez jaziev.
 • Katechíny majú účinky podobné antioxidantom, bránia oxidácii organizmu, blokujú, brzdia tvorbu voľných radikálov, znižujú hladinu zlého cholesterolu, chránia zuby a ďasná pred kazmi a zápalom, zmierňujú alergie...
 • Pektín je typ vlákniny, ktorý je rozpustný a ktorý sa v tráviacom trakte správa ako špongia. Nasaje vodu, čo spomalí tráviaci trakt a zabezpečí správny prechod a spracovanie potravy. Používa sa aj pri chudnutí, pretože človeku pocit nasýtenosti vydrží dlhšie. Jeho účinky môžu byť prospešné pre hrubé črevo, pomáha liečiť žalúdočné vredy. Znižuje vysoký krvný tlak a stabilizuje krvný cukor, čím znižuje riziko vzniku srdcových ochorení.
 • Vitamín B1 (tiamín) je dôležitým vitamínom pri správnom trávení, pomáha metabolizovať tuky, cukry a bielkoviny. Podporuje zdravé cievy a srdce, bráni protismernému prúdeniu krvi, na základe čoho vznikajú kŕčové žily a bolestivé hemeroidy.
 • Vitamín C (kyselina askorbová) je najpopulárnejším vitamínom vôbec, keďže sa často spomína v súvislosti s imunitou. Vitamín má silné antioxidančné účinky, ale okrem toho je nevyhnutný pri vytváraní krvných ciev, chrupavky, svalov a pri kolagéne. Posilňuje obranyschopnosť a bráni vzniku voľných radikálov.
 • Flavonoidmi sa označujú rastlinné chemikálie, ktoré dodávajú ovociu a zelenine farbu. V ľudskom organizme pôsobia podobne ako vitamín C, bránia telo pred baktériami, vírusmi a infekciami. Podporujú črevnú mikroflóru, celý srdcovo-cievny systém, znižujú zlý cholesterol a cukor v krvi a vlastne, poskytujú komplexnú očisťujúcu kúru.
 • Quercetin je prírodný pigment so silnými protirakovinovými účinkami, znižuje zápaly, alergie, znižuje krvný tlak. Eliminuje riziko chronických porúch mozgu, medzi ktoré patrí napr. Alzheimer, tento účinok bol aj testovaný a overený. Podporuje zdravé mozgové bunky, pamäť a ďalšie kognitívne procesy. Nachádza sa aj v cibuli.

Účinky

Dubová kôra má širokospektrálne použitie. Vzhľadom na to, že má množstvo zdraviu prospešných látok, pokladá sa za silný protizápalový prostriedok, antioxidant, ktorý prirodzeným spôsobom očisťuje celý organizmu od škodlivín. Podľa toho, s čím potrebujete pomôcť, resp. čo potrebujete zlepšiť alebo liečiť, je vhodná na vnútorné i vonkajšie použitie. Na čo všetko sa používa?

Dubová kôra je vhodná na pleť, vlasy, trávenie, ale napr. aj na hemeroidy

✅ Dubová kôra na pleť, akné a rany

Veľmi často sa dubová kôra používa na problémy s pleťou. Aj z toho dôvodu je často známejšia tínedžerom ako dospelým. Účinne a pomerne rýchlo odstraňuje akné, čierne bodky a aj nepríjemné podkožné pupáky. Nepoužíva sa len na tvár, ale aj na nohy, účinne pomáha ničiť plesne/mykózy na nohách, ktoré spôsobujú aj nepríjemný zápach. Používa sa aj na popáleniny, ekzémy, opuchy, pri zastavovaní krvácania. Rany, a aj pokožka, ošetrované dubovou kôrou sa rýchlo zaceľujú. Dubová kôra zanecháva len minimálne stopy po poraneniach. Na tvár použite klasický tampón a na nohy používajte odvar, v ktorom si nohy vymočíte.

POZOR! Dubovú kôru nepoužívajte na otvorené rany.

✅ Dubová kôra na trávenie a hnačku

Problémy s trávením má z času na čas každý človek. Narušená črevná mikroflóra spôsobuje hnačku, zápchu, nafukovanie, plynatosť, bolesti a kŕče. Dubová kôra behom pár dní (väčšinou za 3 – 4 dni) upraví tráviaci trakt, zastaví hnačku, uvoľní upchané črevo a poradí si aj s ďalšími žalúdočnými problémami. Vďaka zlepšeniu trávenia sa používa aj na redukciu hmotnosti.

✅ Dubová kôra na dentálnu hygienu

Medzi ochorenia ústnej dutiny patria napr. zápalové procesy ďasien, bolesť a kazivosť zubov, čo vedie k paradentóze, teda k infekcii zubov a ďasien. K nej, okrem veku, prispieva aj genetika a, samozrejme, strava bohatá na cukry, ktoré pri nedostatočnej ústnej hygieny vedú k začínajúcemu zápalovému procesu. Cez ústnu dutinu sa do tela dostávajú chorobné zárodky vírusov a baktérii, ktoré spôsobujú zápal hrdla. Protizápalové a antioxidančné látky v dubovej kôre znižujú zápal hrdla aj infekciu ďasien a prispievajú k rýchlejšiemu uzdraveniu sa. Dubová kôra je vhodná aj na afty, herpesy a opary, stačí len kloktať odvar z dubovej kôry a sem tam vypiť šálku čaju.

Odvar z dubovej kôry môžete používať pri ústnej hygiene

✅ Dubová kôra na hemeroidy a na kŕčové žily

Riziko vzniku hemeroidov pribúda vekom a vyskytuje sa ako u mužov, tak aj u žien. O čosi s vyšším percentom sa zlatá žila vyskytuje u žien. Niektoré ženy sa s ňou prvýkrát stretnú počas tehotenstva alebo pri pôrode, podobne je to aj s kŕčovými žilami. Jasné dôvody, prečo vznikajú, nie sú úplne známe. Hemeroidy môžu vznikať pod vplyvom silného vyvíjajúceho sa tlaku na žilu v konečníku, môže to byť však aj prejav ochorenia pečene, nadváhy, sedavého spôsobu života a pod. Nezúfajte a neutekajte hneď na chirurgických zákrok, s hemeroidmi si hravo poradí sedací kúpeľ z dubovej kôry a s kŕčovými žilami dubová masť alebo gél.

✅ Akým spôsobom a čo pomáha liečiť dobová kôra?

 • Prechladnutie – čaj, obklady, kloktanie, kúpeľ,
 • chrípka – čaj, obklady, kloktanie,
 • kašeľ, zápal priedušiek – masť, čaj, obklady,
 • problémy s trávením, hnačka – čaj,
 • popáleniny, uštipnutie hmyzom, rany, akné, ekzémy – obklady, gély, masť,
 • mykóza nôh – odvar,
 • omrzliny, preležaniny – obklady, kúpeľ, masť, gély,
 • hemeroidy – gél, kúpeľ (čaj pri hemeroidoch sa nesmie používať),
 • kŕčové žily –  gél, masť, kúpeľ, obklady,
 • zápal hrdla, zápal ďasien, bolesť zubov – kloktadlo,
 • oslabené vlasy – odvar, maska.

Vyberáme z nášho katalógu

Kedy zbierať dubovú kôru a ako ju spracovať?

Najvhodnejšia dubová kôra, ktorá je plná vitamínov, minerál a ďalších super látok je kôra z mladého, približne 1-ročného duba. Nemala by byť popraskaná, ale hladká a jej farba je striebristá. Najideálnejšie obdobie na zber kôry je jar, od apríla až do júna, v čase, keď začína prúdiť miazga a vytvárajú sa púčiky. Z mladého duba sa zberá pomerne jednoducho, v prípade problémov použite nožík, narežte kôru na viacerých miestach a olupujte ako pásku. Robte to opatrne tak, aby ste nepoškodili strom. Kôru zbierajte len z jedného stromu. Obsah potom dobre vysušte pri teplote okolo 50 °C, posekajte na čo najmenšie kúsky a uskladnite do plechoviek, alebo do nejakej nádoby s malými otvormi na prevzdušnenie.

Takto vzniknutú zmes môžete použiť na prípravu rôznych foriem. Na inšpiráciu vám v tejto recenzii ponúkame možnosti, čo všetko si z dubovej kôry môžete pripraviť. Myslite však nato, že jednu várku kôry môžete používať rok, potom si musíte urobiť nové zásoby. Pri príprave odvarov, čajov, vždy používajte novú kôru, ak ste ju už raz použili, nepoužívajte ju znovu.

Dostupné formy dubovej kôry

Dubová kôra sa predáva v rozličných formách. Môže ísť o tekutý extrakt alebo sušený extrakt. Najčastejšie sa predáva ako zmes dubovej kôry, ktorú možno využiť na prípravu čaju, odvaru, kúpeľa, obkladov, kloktadla. Cena zmesi dubovej kôry sa pohybuje len okolo 1 až 2 eurá, závisí od gramáže. Ďalšími formami sú gél, masť, ktorých cena je už o niečo vyššia, keďže ide o silné produkty a hotové, bez nutnosti prípravy. Samostatnú skupinu tvoria tinktúry na perorálne užívanie, v ktorých sa nachádza hlavne tekutý extrakt, a potom sú tu aj kozmetické prípravky ako sú šampóny, masky na vlasy alebo pleťové vody, v ktorých je hlavnou zložkou práve dubová kôra.

Dubovú kôru si môžete zakúúiť vo forme čaju, krému alebo tinktúry

Čaj a kloktadlo z dubovej kôry

Dubová kôra vo forme čaju má výnimočné účinky na trávenie. Čaj sa totiž pripravuje klasickým spôsobom, vylúhovaním dubovej zmesi, pri ktorom sa vplyvom horúcej vody uvoľňujú z kôry látky, pozitívnym spôsobom ovplyvňujúce zdravie človeka. Sú to napr. vitamín B, minerály ako železo, vápnik, zinok, horčík, draslík. Čaj je určený na vnútorné, ale aj na vonkajšie použitie, napr. pri vykloktávaní ústnej dutiny, kde pôsobí ako protizápalová dezinfekcia. Práve kloktadlo z dubovej kôry vám dokáže zlepšiť stav boľavých zubov a ďasien, stíšiť opuch a bolesť zapáleného hrdla. Čaj alebo odvar sa používa aj na čistenie pleti.

 • Príprava čaju: nápoj sa pripravuje buď zo sypaného, alebo vrecúškového čaju. Naporcovaný čaj pripravíte len zaliatím vrecúška s vriacou vodou a počkáte približne 5-8 minút, pokým sa poriadne vylúhuje. Pri sypanom čaji nemusíte čakať tak dlho, úplne postačí, ak si jednu čajovú lyžičku zmesi zalejete s 3 dcl vriacej vody a necháte lúhovať 5 min.
 • Príprava kloktadla: na prípravu kloktadla potrebujete 20 g kôry, ktorú zalejete litrom vriacej vody. Potom sdcedíte a počkáte, pokým bude mať teplotu vhodnú na kloktanie. Čaj aj kloktadlo sa užívajú vždy čerstvé.
 • Odvar/nálev z dubovej kôry: obklady sa pripravujú tak, že približne do 0,5 l vriacej vody nasypete 3 polievkové lyžice kôry a necháte asi pol hodinu lúhovať. Precedíte, do nálevu namočíte látku, vhodnú na obklady, či obyčajnú vatu a priložte na miesto ako je napr. zlatá žila, kŕčové žily na nohách, ranky, popáleniny.

Sedací kúpeľ z dubovej kôry

Sedací kúpeľ z dubovej kôry pôsobí ako účinná doplnková liečba zápalov a ochorení intímnych orgánov a aj rôznych ochorení reprodukčnej sústavy, močovej sústavy a vylučovacej sústavy. Veľmi dobré skúsenosti s týmto spôsobom liečby majú ľudia pri hemeroidoch. Dubová kôra im zmierňuje bolesť a opuch, urýchľuje hojenie. V sedacom kúpeli by ste mali vydržať asi 30 min., voda by mala byť počas celej kúry čo najteplejšia.

 • Príprava: podľa sily účinku nasypete zmes kôry (väčšinou sú to 3 veľké kopcovité lyžice) do 0,5 l vody. Precedíte a vylejete do kúpeľa. Kúpeľ by mal byť čo najteplejší a mal by siahať do výšky podbruška. Používa sa aj pri omrzlinách, na kŕčové žily, na celkovú dezinfekciu tela a aj ako účinná zbraň proti nadmernému poteniu. V prípadoch, ktoré vyžadujú väčší kúpeľ, napustíte viac vody.

Krém z dubovej kôry a jeho príprava

Krém alebo masť z dubovej kôry vám pomôže na vonkajšie problémy, napr. na kŕčové žily, na popraskanú kožu, rany, aj na vonkajšie potieranie zlatej žily. Pekne sa vám od nej uľaví a navyše vám zvláčni a vyživí pokožku.

 • Príprava: najemno rozdrvenú kôru miešajte spolu s maslom alebo sadlom na miernej teplote, pričom zachovajte pomer 2 : 7. Miešanie musí byť dôsledné. Po vzniknutí zmesi ju umiestnite do uzatvárateľnej nádoby a nechajte stáť až 12 hodín. Po uplynutí tohoto času vložte nádobu do vody, aby zmes stuhla na masť a uskladnite do chladničky. Ak sa vám nechce vyrábať masť, skočte na internet a zakúpte si ju, dobrou voľbou je aj dubová masť od Dr.Müllera.

Tinktúra z duba

Pri domácej výrobe liečiv z dubovej kôry sa ľudia často zameriavajú na výrobu tinktúry z dubovej kôry. Alkohol, ktorý sa pri výrobe používa, uvoľní veľké množstvo účinných látok.

 • Príprava: 2 lyžice zmesi zalejete 200 až 500 ml domáceho alkoholu/pálenky, vodky alebo lekárskeho alkoholu. Takto vzniknutý "drink" umiestnite do sklenej fľaše, uzavrite a na týždeň umiestnite na tmavé a chladné miesto. Po týždni môžete používať.

Gél z dubovej kôry

Z dubovej kôry sa vyrába aj gél, ktorý sa používa hlavne na hemeroidy, ale dobré účinky má aj v prípade pravidelného aplikovania na omrzliny, popáleniny, poranenia, bolestivé praskliny na koži. Dokonca si z gélu môžete pripraviť aj čapík, ktorý zavediete do konečníka. Jednoducho vytlačte trochu gélu, dajte ho zamraziť, vyberte a zaveďte.

Dávkovanie a užívanie

Na dosiahnutie želaného efektu je potrebné dodržiavať dávkovanie a užívanie dubovej kôry. Každá forma sa užíva odlišne. V prípade zakúpenia si produktu s obsahom dubovej kôry sa riaďte dávkovaním uvedením na obale.

 • Tinktúra a aj odvary sa pijú a používajú približne po dobu 7 až 10 dní, a to v množstve 1 – 2 lyžice niekoľkokrát denne, väčšinou 3-krát, ráno, na obed a večer.
 • Pri kloktaní sa odporúča intenzívne kloktať asi 5 min., a to 3- až4-krát denne.
 • Kúpeľ sa odporúča robiť po dobu 10 dní, a mal by trvať od 20 do 30 min.
 • Masku na vlasy používajte opatrne, dub farbí, takže v prípade blond vlasov masku radšej nepoužívajte. Aplikuje sa na vlasy, nechá sa pôsobiť asi pol hodinu a následne sa dôkladne zmyje. Používa sa raz za 10 dní.
 • Gél sa aplikuje niekoľkokrát za deň, pokým sa problém nezlepší.
 • Na kožu a akné sa odporúča dávať obklady po dobu max. 2-3 dni.
 • Čaj na hnačku pite max. 3 dni, a to ráno, na obed a večer.

Príprava domácej tinktúry z dubovej kôry

Má dubová kôra aj vedľajšie, nežiaduce účinky?

Faktom je, že vrecúško dubovej kôry naozaj obsahuje len dubovú kôru, teda ide o čisto rastlinný produkt a vo vrecúšku nič iné nenájdete. Napriek tomu vieme, že každá minca má 2 strany a pri bylinkách to platí tiež. Na jednej strane účinkujú, často lepšie ako lieky, a na druhej škodia, a to hlavne pri nedodržiavaní dávkovania a užívania. Negatívne účinky sa spájajú s kôrou hlavne pri jej nadmernom užívaní. Platí to najmä vtedy, keď ju užívate formou čaju alebo tinktúry. Napriek tomu, že uzdravuje tráviaci trakt, dokáže mu aj poriadne ublížiť. V nadmerných dávkach spôsobuje problémy so žlčníkom, nevoľnosť, žalúdočné a črevné ťažkosti, napr. bolesti, zvracanie, zápchu. Medzi ďalšie negatívne účinky patrí poškodenie obličiek alebo pečene. Preto v žiadnom prípade neprekračujte jej dávkovanie, ani pri pití čaju, ani pri kúpeľoch a ani pri mastičkovaní. 

Možná alergia?

Dubová kôra obsahuje látky, ktoré v ľudskom organizme môžu vyvolávať alergie. Ten, kto má alergiu na aspirín, bude z najväčšou pravdepodobnosťou alergický aj na dubovú kôru. Medzi príznaky alergie patria: začervenaná pokožka, svrbenie, opuch, problémy s dýchaním až zástavu srdca. Ak sa u vás nejaká alergická reakcia vyskytne, okamžite prestaňte užívať dubovú kôru a podľa závažnosti vášho stavu vyhľadajte lekára.

Pre koho je a nie je vhodná?

Dubová kôra sa nesmie podávať deťom do 2 rokov, deťom starším ako 2 roky sa môže podávať len po konzultácii s lekárom. Ďalšie osoby, ktoré by nemali užívať dubovú kôru (a ani prípravky s jej obsahom) alebo sa minimálne poradiť o jej užívaní s lekárom sú tie, ktoré:

 • majú nejaké ochorenia srdca,
 • vysoký krvný tlak,
 • problémovú pokožku,
 • hypertóniu svalov,
 • vysokú horúčku,
 • silnú infekciu,
 • problémy s obličkami a s pečeňou,
 • sú tehotné alebo dojčia,
 • sú alergické na niektorú látku v dubovej kôre.

Napriek svojim priaznivým účinkom na zdravie nie je dubová kôra vhodná pre každého

Môžu dubovú kôru užívať tehotné a dojčiace ženy?

Počas tehotenstva sa neodporúča používať dubovú kôru vnútorne, to znamená piť, ale nie je vhodné realizovať ani sedací kúpeľ. Vhodná je len na vonkajšie použitie, ktoré zahŕňa prikladanie obkladov na rany, hemeroidy či na kŕčové žily, ktoré tehotné ženy často trápia. Uškodiť by im nemalo ani kloktanie. Čo sa týka dojčenia, užívanie je rovnaké ako v tehotenstve.

Skúsenosti s dubovou kôrou

Na heureka.sk a na diskusných fórach sme si prečítali vaše príspevky k prípravkom s obsahom dubovej kôry. Používajú jú najmä ženy na sedavý kúpeľ. Mnohým z nich pomáha pri bolestivých hemeroidoch. Mamičky si pomocou dubovej kôry liečili zápaly po prirodzenom pôrode, teda po roztrhnutí hrádze. Tvrdia, že po pár aplikáciách kúpeľa ani nevedeli, že rodili. Na tieto účely odporúčajú dubovú kôru aj gynekológovia. Pozitívne skúsenosti majú užívatelia aj s gélom a mastičkami, ktoré používajú na kŕčové žily. Ja osobne mám tiež pozitívnu skúsenosť s gélom Natural od MedPharma, ktorý som si aplikovala vždy, keď mi vybehli kŕčové žily, hlavne počas letných dní. Pri nosení sukieň a šiat bol pre mňa tento gél hotovou záchranou. Pekne mi za pár dní (2-3 dni) stiahol opuch. Dodnes ho používam ako prevenciu.

Recenzie a skúsenosti s Dr.Müller Dubová kôra masť

Skúsenosti s gélom Medpharma dubová kôra

Výhody

 • Dostupnosť,
 • predáva sa v rozličných formách a za minimálnu sumu,
 • mnoho pozitívnych účinkov,
 • pre ženy aj pre mužov,
 • rýchle účinky,
 • maximálne prírodný produkt,
 • mnoho pozitívnych skúseností,
 • okamžitý účinok na hnačku,
 • vhodná aj pri redukcii hmotnosti,
 • na vonkajšie použitie je vhodná aj u tehotných a dojčiacich žien.

Nevýhody

 • Dubová kôra nie je vhodná na vnútorné použitie pre tehotné a dojčiace ženy a deti do 2 rokov.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Pampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitiePampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitie

Vlhčené obrúsky sú veľkou pomocou pri prebaľovaní, pri utieraní rúk a úst dieťatka pri jedení, mimo domova, v parku či pri cestovaní. Vyskúšali sme vlhčené utierky Pampers Aqua Pure.

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.