Protišmyková podložka na cvičenie pre deti i dospelých. Skladacia (puzzle) na jogu i pilates

Podložka na cvičenie patrí k povinnej výbave každého nadšenca zdravého životného štýlu. Aj keď v začiatkoch vám postačí aj koberec či karimatka, rýchlo zistíte, že cvičenie jogy, pilatesu či aerobiku vám nesmierne uľahčí a spríjemní kvalitná podložka na cvičenie.

Ako vybrať kvalitnú podložku na cvičenie?

Aká podložka sa hodí na jogu a aká na pilates? Čo všetko nájdete na trhu a podľa čoho si vybrať? To všetko odhalíme v nasledovných riadkoch.

Obľúbené podložky na cvičenie jogy, pilates i aerobiku

Benefity kvalitnej podložky na cvičenie

Dôvodov na to, prečo pri cvičení investovať do kvalitnej podložky, je hneď niekoľko. V prvom rade ide o bezpečnosť – dobrá protišmyková podložka predchádza nielen frustrácii z nekonečného šmýkania sa na klzkej podlahe, no najmä úrazom. Výberom správnej podložky predídete odretým kolenám, boľavým kĺbom, ale aj pocitu chladu zo zeme. Podložka na cvičenie nie je len každodenným pomocníkom nadšencov jogy, ale zíde sa aj milovníkom posilňovania, keďže dokáže tlmiť nárazy pri skladaní činiek a závaží, prípadne ich pádu.

Kvalitná mäkká podložka je všetko, čo potrebujete na strečingové cvičenia v pohodlí vášho domova. Ak si podložku beriete so sebou na hodiny jogy alebo pilatesu, určite oceníte prenosné pútko. Pri cestovaní alebo cvičení v prírode zas poslúžia moderné skladacie podložky, ktoré nezaberú veľa miesta a jednoducho sa zložia. Pri výbere podložky je preto potrebné zobrať do úvahy, na aký účel ju potrebujete, a zohľadniť všetky vaše požiadavky a preferencie.

Podľa čoho si vybrať?

Ak s cvičením len začínate, výber tej správnej podložky môže byť ťažký. Hrubšia a mäkšia podložka nemusí znamenať vždy lepší komfort a drahšia podložka nemusí byť zárukou kvality. Pri výbere musíte zvážiť niekoľko faktorov, a to najmä, na aké cvičenie ju chcete používať, kde a ako často, vašu výšku, váhu, prípadne zdravotné obmedzenia a ďalšie preferencie. Rozhodujúce parametre sú hrúbka, materiál, rozmery a hmotnosť, skladnosť a možnosť prenášania.

Podložku na cvičenie si môžete vybrať podľa druhu cvičenia, svojej postavy či materiálu

Druh cvičenia

Asi najdôležitejším kritériom, podľa ktorého by si ľudia mali kúpiť podložku na cvičenie, je druh cvičenia, na aký ju budú používať. V zásade rozlišujeme 4 kategórie: podložka na jógu, na pilates a strečingové cvičenia, na aeróbne cvičenia a na posilňovanie.

 • Podložka na jogu. Podložka na jogu býva zo všetkých najtenšia a nájdete ju aj pod označením jogamatka (yoga mat). Štandardnou hrúbkou je 3 – 6 mm, no všetko závisí od toho, aký druh jogy praktizujete. Ak sa zameriavate na statické a výdržové pozície, lepšie vám poslúži hrubšia podložka. V zásade je dobrou voľbou podložka z PVC materiálu, ktorá je pevná, no flexibilná a zvládne rôzne pozície. Samozrejmosťou by mal byť aj protišmykový povrch. Pri praktizovaní horúcej jogy (hot yoga) je vhodná karimatka s dobrou absorpčnou schopnosťou – tá má povrch podobný štruktúre uteráka, no dobre poslúžia aj podložky z prírodných materiálov ako bavlna a konope. V prípade jogy by mal mať naozaj každý svoju vlastnú podložku z hygienických dôvodov, preto ak dochádzate na hodiny jogy, nezabudnite si vybrať takú, aby mala prenosné pútko a dala sa ľahko prenášať.
 • Podložka na pilates a strečing. Podložka na pilates je najhrubšou podložkou v hrúbke 1,5 – 2 cm. Hrubá, no mäkká penová podložka je dôležitá pre odľahčenie záťaže na kĺby. Hrúbka podložky je aj dôležitou izoláciou od chladu z podlahy, pretože cviky sú vykonávané väčšinou v sede a v ľahu. Aj z tohto dôvodu nie je protišmyková vrstva podložky nevyhnutnosťou, no je vítaná. Povrch podložky je, naopak, hladký, aby sa pri kĺzavých cvičeniach na podložke ľahko pohybovalo. Výška a šírka závisí od vašich rozmerov, no mali by ste si na ňu vedieť ľahnúť s celým telom. Tieto väčšie podložky na pilates sa nezvyknú nosiť na hodiny, preto prenosné pútko nie je podmienkou. Stačí ju stočiť a odložiť. V rámci skladnosti je však dôležité, aby sa podložka dala rýchlo a ľahko očistiť pretretím vlhkou handričkou.
 • Podložka na aeróbne cvičenia. Podložka na aerobik a ďalšie dynamické cvičenia si vyžaduje v prvom rade stabilitu – preto by mala byť spodná vrstva protišmyková, no rovnako stabilný by mal byť aj povrch. Ďalším dôležitým parametrom je hrúbka. Hrúbkou je táto podložka niekde medzi podložkou na jogu a podložkou na posilňovanie, no ideálne má 8 – 10 mm. Materiál by mal byť hustejší, aby dokázal tlmiť dopady – jednak pre vaše kĺby a jednak pre dobro susedov pod vami. Nezabudnite ani na to, že pri tomto type cvičení sa poriadne zapotíte, preto by podložka mala mať dobré absorpčné vlastnosti.
 • Podložka na posilňovanie. Podobne ako podložka na pilates by mala táto podložka poskytnúť dostatočnú hrúbku, minimálne 1 cm, a to z dôvodu, že pri posilňovaní sa používajú ťažké činky a závažia, ktoré by po dopade na zem mohli poškodiť a poškriabať podlahu. Tvorí aj akúsi zvukovú izoláciu, aby sa susedia pod vami nezbláznili. Táto podložka by mala mať aj dobrú absorpčnú schopnosť, aby dokázala absorbovať pot. Tento typ podložky sa nezvykne nosiť so sebou, preto prenosné obaly nie sú potrebné.

Postava a osobné potreby

Tak, ako pri oblečení, aj tu rozhoduje naša výška a váha. Výška rozhoduje o dĺžke podložky, ktorá štandardne býva 180 cm, no podložka by mala mať aspoň o pár centimetrov viac ako vaša výška, aj keď nie všetky typy cvičenia si vyžadujú podložku, ktorá má byť dostatočne dlhá pre celú postavu. Šírka podložky väčšinou nebýva problém, no tí s väčším obvodom pása si môžu sledovať aj tento parameter. Váha zas rozhoduje o hrúbke podložky. Človek s nižšou hmotnosťou môže potrebovať hrubšiu podložku, ktorá ochráni jeho kolená a kĺby; človek s vyššou hmotnosťou však túto ochranu prirodzene má a nepotrebuje až takú hrubú podložku. Hrubšiu podložku by mali zvážiť aj tí, ktorých pri cvičení bolia kĺby a potrebujú pod ne niečo mäkšie.

Hrúbka podložky závisí aj od hmotnosti cvičiaceho

Kde budete cvičiť

Pri výbere podložky je dôležité zvážiť, či na nej budete cvičiť po celý čas len domu, budete ju so sebou brávať napr. na hodiny jógy alebo ju využijete aj pri cestovaní, na dovolenke, pracovnej ceste a podobne. V tomto prípade je dôležitý rozmer podložky, hmotnosť, skladnosť a prenosné pútko, prípadne obal.

 • Ak budete využívať podložku len doma, nebude vám prekážať väčší rozmer a hmotnosť podložky, nemusí mať prenosné pútko a v rámci skladnosti stačí, že sa dá stočiť a zasunúť za skriňu.
 • Ak budete podložku brávať so sebou na hodiny cvičenia, siahnite po ľahšej podložke, ktorá sa dá jednoducho stočiť a zviazať popruhom s pútkom. Poslúžiť môže aj obal, no nie je nutný – podložka sa tak počas cesty aspoň vyvetrá.
 • Ak si chcete vziať podložku so sebou na cesty, pozrite si ponuku podložiek z ľahších a poddajnejších materiálov, ktoré nemusíte stáčať, ale ľahko ich poskladáte a v kufri vám zaberú minimum miesta. Tieto podložky sa aj jednoducho čistia, stačí ich vyprať.

Materiál

Výber materiálu nemusí patriť medzi najdôležitejšie kritériá, no nie je na škodu mať prehľad o tom, čo trh ponúka. Druh materiálu vás môže zaujímať, ak považujete za dôležité voliť ekologickejšie možnosti, no materiál rozhodne aj o tom, či sa vám podložka bude šmýkať, či bude ťažká, skladná alebo ľahko umývateľná.

 • Asi najbežnejšie využívaný a zároveň najlacnejší materiál je PVC. Jeho prednosťami sú pružnosť, odolnosť, jednoduchá údržba, mäkký materiál a už spomínaná cena. Čo však ľudí od jeho kúpy odrádza je, že nejde o veľmi ekologický materiál; PVC sa len veľmi ťažko recykluje a aj jeho výroba dá životnému prostrediu zabrať.
 • Do podobnej kategórie patrí latex a guma, ktoré môžu byť aj prírodné, aj syntetické. K výhodám latexu a gumy patrí, že ide o protišmykové materiály s dobrou odolnosťou za pomerne nízku cenu. Nevýhodou je ich ťažšie čistenie a údržba, schopnosť pochytiť pach a to, že u niektorých ľudí môže latex vyvolať podráždenie či alergickú reakciu.
 • Mikrovlákna a penové podložky predstavujú tiež syntetickú voľbu. Tieto materiály sú príjemné mäkké, vhodné pre statické cvičenia a ľudí s boľavými kĺbmi, ľahko sa čistia, skladujú a celkom dobre absorbujú vlhkosť. Mínusom však je, že tieto materiály sa viac kĺžu, na jogu môžu byť príliš mäkké a hrubé a opäť raz ide o syntetiku.
 • Ak sa posunieme k viac ekologickým materiálom, narazíme na bavlnu, jutu či konope. Tieto druhy podložiek sú veľmi príjemné na dotyk, výborne absorbujú pot a dajú sa bez problémov vyprať. Sú skvelé na cesty, pretože sa dajú zložiť a nezaberú veľa miesta. No najmä sú rozložiteľné a nezaťažujú životné prostredie. Tieto podložky sú vhodné skôr na jogu, inak sú príliš tenké, neposkytujú dostatočnú podporu pre kolená a kĺby, neposkytujú ani termoizoláciu a hrozí riziko pošmyknutia.
 • Na jogu sa namiesto bavlnenej podložky dá využiť aj protišmykový uterák. Je to rovnako ľahká a skladná podložka, ktorá má výborná absorpčné vlastnosti a môže sa použiť buď samostatne, alebo ako povrch inej podložky. Tieto uteráky sú protišmykové, vyrábajú sa zväčša z recyklovaného mikrovlákna a sú ideálne na cesty, cvičenie v prírode, na pláži a podobne. Môžu byť však drahšie a pre niekoho príliš tenké.
 • Ďalšie ekologické materiály sú aj bambus a prírodný korok. Ich výhodou je, že sú ekologické, pomerne odolné, ľahké, jednoducho sa zrolujú a prenášajú. Problém môže byť s údržbou, náročnejším čistením, vyššou cenou či nedostatočnou podporou pre pilates a strečingové cvičenia.

Populárne sú podložky na cvičenie z PVC, mikrovlákna, ale aj prírodného korku

Doplnky a dizajn

V neposlednom rade pri kúpe zvažujeme aj doplnky a dizajn. Doplnkami máme na mysli prenosné pútka, prípadne obaly. Tie sú dôležité vtedy, ak chcete podložku so sebou nosiť na hodiny, do prírody alebo na cesty. Prenosné pútko sa zíde vtedy, ak chodievate pravidelne na hodiny jogy. Vtedy je obal zvytočný, cestou domov sa vám podložka aspoň vyvetrá. Obal slúži skôr ako ochrana podložky najmä pri cestovaní. Pri kúpe je pre mnohých určite dôležitý aj dizajn – veď pekná podložka bude určite aj väčšou motiváciou na cvičenie.

Tipy na podložky na cvičenie

Podložka je nepochybne výhodnou kúpou. Pri cvičení vás ochráni pred chladom, ale aj pred zranením, šetrí vaše kĺby a aj nervy susedov. Vybrali sme niekoľko obľúbených podložiek na cvičenie, ktoré by vás mohli zaujať.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Joga pre deti i tehotné – benefity, účinky, vplyv na zdravieJoga pre deti i tehotné – benefity, účinky, vplyv na zdravie

Aké sú skutočné benefity jogy, pre koho je vhodná a aký druh jogy je vhodný pre vás? Poďme sa na to pozrieť.

Výhody a nevýhodu športu: 11 dôvodov, prečo začať športovaťVýhody a nevýhodu športu: 11 dôvodov, prečo začať športovať

Pohyb je jednou z mála vecí, na ktoré má snáď celý svet, a to vrátane laikov i odborníkov, rovnaký názor – má pozitívny vplyv na zdravie. Zhrnieme vám výhody športovania a pokúsime savás...

Ladylab Fat Killer prírodný spaľovač tukov – recenzia, test, skúsenosti, cenaLadylab Fat Killer prírodný spaľovač tukov – recenzia, test, skúsenosti, cena

Pri chudnutí je alfou a omegou úprava stravy, pitný režim a pravidelný pohyb. Pomôcť môžu aj spaľovače tukov vo forme výživových doplnkoch.