Hena na vlasy, obočie, tetovanie – aký má vplyv na zdravie?

Henna/hena, prírodné farbivo, ktoré sa v Ázii a Afrike používa odpradávna, je čoraz obľúbenejšia aj v západnom svete. Hovorí sa o nej ako o prírodnej alternatíve farieb na vlasy aj zaujímavom dočasnom tetovaní.

Tetovanie henou je len dočasné

Odkiaľ hena pochádza, z čoho sa vyrába aj o tom, aké ma využitie a na čo si dať pozor sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Čo je to hena

Henna (hena) je kvitnúca rastlina, ktorá sa po stáročia využíva pre svoj farbiaci pigment. Kým dnes si vlasy bežne farbíme chemickými farbami a látkami, v starovekom Egypte na to používali práve henu. Tá je rozšírená hlavne v subtropických častiach Ázie, Afriky a dokonca aj na severe Austrálie. Mnohí ju poznajú v spojitosti s Indiou a tradičnými hena tetovaniami, ktorými sa zdobia ruky a nohy. Tradične našla hena využitie aj na farbenie látok ako vlna, hodváb či koža a dokonca aj na farbenie konských hrív. V súčasnosti nachádza stále využitie, a to predovšetkým na farbenie vlasov a pokožky, ale aj obočia a nechtov či v rámci kozmetických prípravkov.

Hena v podobe prášku pochádza z rastliny hena (Lawsonia inermis), pričom ide o vysoký ker dorastajúci do výšky 2 – 8 m. Má listy kopijovitého tvaru a drobné kalichovité kvety bielej, žltej alebo ružovej farby. Kru sa darí najmä v subtropickom podnebí Južnej Ázie, Stredného východu a Severnej Afriky, pretože pigment v listoch heny sa tvorí najviac pri teplotách nad 35 °C. Samotný pigment je v odtienkoch oranžovej až červenohnedej farby. Pozor: Henna s čiernym a tmavým sfarbením môže byť pre zdravie škodlivá, preto buďte opatrní a pred použitím akejkoľvek heny si overte jej zloženie.

Ako sa vyrába?

Proces výroby heny a jej rôznych odtienkov je zaujímavý. Samotné listy v celku totiž nespôsobia zafarbenie. Výroba sa začína pomalým sušením nazbieraných lístkov heny. Sušia sa v tieni, nie na slnku, aby nestratili pigmentáciu. Po vysušení sa listy pomelú, resp. rozdrvia v mažiari na jemný zelený prášok, ktorý sa zmiešava s ďalšími látkami – s vodou, miernou kyselinou. ako napr. s citrónovou šťavou, kávou, čiernym čajom, bylinami, esenciálnymi olejmi a inými ingredienciami, ktorými sa dosiahne požadovaný odtieň. Po namiešaní prášku má hena krátku trvanlivosť a je potrebné ju spotrebovať čím skôr. Preto sa často predáva ako prášok, ktorý je potrebný si doma namiešať, aby mala hena dlhšiu životnosť.

Prírodná farba hena

Výhody heny

Hena je známa nielen ako farba na vlasy či dočasné tetovanie, ale dlhé roky sa využíva aj vďaka jej priaznivým účinkom na ľudské zdravie. Na výrobu tinktúr, extraktov a liečiv sa používali ako listy, tak aj kôra stromu či semená. Doteraz sa táto rastlina využíva v Ayurvéde, tradičnej indickej medicíne, na liečbu žalúdočných problémov, horúčky, bolestí hlavy, nespavosti a rôznych neduhov.

  • Podporuje zdravie vlasov – Asi najznámejším benefitom heny je jej blahodarný účinok na vlasy. Nielenže ich dokáže šetrnejšie nafarbiť, ale obsahuje aj antioxidanty, vitamín E a ďalšie mikronutrienty prospešné pre výživu vlasov. Vďaka tomu vlasy posilňuje a chráni pred poškodením a pôsobí aj preventívne pred vypadávaním vlasov a vznikom lupín.
  • Má prírodné zloženie – Mnohí siahajú po hene pre jej prírodné zloženie. Bežné permanentné farby na vlasy obsahujú chemické látky, ktoré predstavujú pre vlasy a pokožku hlavy väčšiu záťaž. Hena vlasy neničí, naopak – dodáva im lesk a vitalitu. Preto je vhodná aj pre ľudí s citlivou pokožkou a poškodenými vlasmi (aj keď test na príp. alergickú reakciu je aj tu na mieste, rovnako ako pri bežnom farbení vlasov).
  • Farbí a posilňuje nechty – Hena sa nanáša aj na nechty. Predstavuje prírodné farbivo, ktoré na rozdiel od lakov vydrží na nechtoch dlhšie, no zároveň ich aj posilňuje. Uchováva v nich keratín, čím zvyšuje ich odolnosť proti poškodeniu. Zároveň má antimykotické vlastnosti, preto sa používa aj ako prevencia a liečba nechtových plesní.
  • Tetovanie je dočasné – Tetovanie henou je tradičnou záležitosťou v Indii a ďalších ázijských a afrických krajinách, kde počas letných dovoleniek láka turistov. Jeho výhodou je dočasnosť. Väčšinou vydrží po dobu 2 týždňov a potom začne pomaličky blednúť. Pre turistov je teda akýmsi zaujímavým suvenírom z dovolenky, ktorého odstránenie môžu urýchliť aj bežným odličovačom.
  • Uchováva mladosť pokožky – Hena sa tradične používa na zlepšenie kvality pokožky a redukciu známok starnutia. Je bohatá na antioxidanty, preto môže predchádzať vzniku vrások. Vďaka antibakteriálnym a antivírusovým vlastnostiam sa používala aj na liečbu jaziev, popálenín, rán, ekzémov a rôznych kožných infekcií a ochorení.

Vyberáme z nášho katalógu

Hena ako farba na vlasy

O priaznivých účinkoch heny na vlasy sme si už hovorili – chráni ich, posilňuje a dodáva vitalitu. Ak je teda hena takou skvelou voľbou, prečo sa ešte stále používajú permanentné farby na vlasy s chemickými látkami, ktoré vlasom škodia? Poďme sa pozrieť bližšie na to, čo farbenie vlasov henou prináša a aké výsledky môžete očakávať.

Hena vs. permanentná farba na vlasy

Je mnoho dôvodov, prečo má hena pri farbení vlasov navrch, no v niektorých ohľadoch vyhráva predsa syntetická farba.

  • Záťaž pre vlasy – V tomto bode vyhráva jednoznačne hena, ktorá vlasy nezaťažuje a neničí, naopak, chráni ich pred poškodením ako rozštepovanie končekov vlasov. Je šetrnejšia aj k pokožke hlavy, čo ocenia ľudia s citlivou pokožkou.
  • Zloženie – Hena je zložená z prírodných ingrediencií, ktoré sú namiešané tak, aby ste dosiahli požadovaný odtieň. Permanentná farba sa zase skladá z látok ako peroxid vodíka, amoniak, peroxodisíran draselný a odfarbovacie činidlá, ktorá dokážu vytiahnuť prirodzenú farbu vlasov.
  • Farebné odtiene – Farebné odtiene dosiahnuté henou sú len v škále oranžovej, červenej a hnedej, dá sa s nimi pracovať viac, podľa toho, aké ďalšie látky sú k prášku z heny pridané. Vždy však pôjde len o prírodné odtiene a nedocielite ani zosvetlenie tmavých vlasov. Permanentnou farbou si však môžete vlasy zosvetliť a docieliť širšiu škálu farieb, pokojne aj modrú, zelenú či ružovú.
  • Ako dlho vydrží – Permanentná farba vydrží približne 4 – 6 týždňov, po ktorých je potrebné vlasy opäť zafarbiť. Hena je v tomto prípade trvácnejšia, vydrží aj 3 – 5 mesiacov a potom len stráca svoju intenzitu. Odrasty vlasov preto nie sú také očividné, sú prirodzenejšie.
  • Proces farbenia – Samotné farbenie vlasov je jednoduchšie s permanentnou farbou, a to preto, že hena má svoju špecifickú štruktúru, ktorá je skôr ako redšia pasta. Preto je potrebné vlasy naozaj nafarbiť rovnomerne, aby neostali žiadne nepokryté miesta. Keďže hena farbí aj pokožku, chráňte si ju a pred farbením ju natrite telovým mliekom alebo vazelínou.

Ako sa používa hena na vlasy

Pred samotným farbením je potrebné henu namiešať podľa priloženého návodu, no väčšinou stačí priložený prášok zmiešať s adekvátnym množstvom vody izbovej teploty. Podľa návodu nechajte henu pôsobiť – niektoré farby vyžadujú nechať zmes odstáť len pár hodín, iné aj 12 hodín, takže na farbenie sa vopred pripravte.

Farbenie vlasov pomocou heny

Henu na vlasy používajte v kúpeľni a pri farbení si dávajte pozor, aby ste si ňou nepošpinili okolie, ktoré by sa ľahko zafarbilo. Na farbenie si zoberte staré tričko a uterák okolo krku, ruky si chráňte rukavicami a pokožku čela, uší a krku natrite vazelínou. Farbiť by ste mali čisté vlasy, v ktorých nie sú žiadne vlasové produkty, ako kondicionéry, laky, gély, tužidlá a podobne. Vlasy si učešte a rozdeľte do sekcií, aby ste farbili systematicky a žiadne miesta nevynechali. Použite štetec na nanášanie farby a postupujte v malých sekciách od vrcholku hlavy až dole. Nanášajte malé množstvo, ktoré dobre rozotrite.

Po nafarbení vlasov ich zabaľte do plastu, napr. do potravinovej fólie alebo čiapky do sprchy. Nechajte pôsobiť po dobu určenú v návode – čím dlhšie farba zostane, tým výraznejší tón dosiahnete. No netreba prekračovať dobu 4 – 6 hodín. Vlasy si následne opláchnite vodou. Použiť môžete kondicionér, ale šampónu sa v nasledujúce 2 dni vyhnite. Farba po opláchnutí nemusí byť výsledná farba – odtieň sa môže ešte počas nasledujúcich 24 hodín vyvinúť.

Hena ako tetovanie

Ak si chcete svoju pokožku ozdobiť zaujímavým motívom, no bojíte sa, že by ste to po rokoch ľutovali, skúste henu. Na rozdiel od bežného tetovania vám nehrozia žiadne ihly ani bolesť. Hena totiž funguje inak ako dočasné tetovanie a líši sa aj v dobe, po akú vám takéto tetovanie vydrží.

Hena vs. dočasné tetovanie

Aj keď sa hena často označuje ako dočasné tetovanie, nie je to celkom to isté. Metóda nanášania aj dĺžka trvania sa výrazne líši. Dočasné tetovanie poznáme predovšetkým z detstva, ako „tetovačky“ na papierikoch, ktoré stačilo prilepiť a preniesť na pokožku za pomoci vlhkej špongie. Takéto dočasné tetovania majú krátku životnosť (niekoľko dní), pričom stačí pokožku pošúchať a dočasné tetovanie sa začne uvoľňovať.

Na druhej strane sú tu dočasné tetovania, ktoré sa nanášajú do pokožky ako permanentné tetovania, no s tým rozdielom, že by mali o niekoľko mesiacov až rok zmiznúť. Takéto tetovania sú podobné ako permanentný make-up a časom strácajú kvalitu, pričom v takomto poškodenom stave vám môžu ešte niekoľko mesiacov až rokov vytrvať, kým naozaj zmiznú. Zostať vám tak môže rozmazaný a neestetický motív, ktorého sa nie a nie zbaviť.

Hena sa maľuje priamo na pokožku

Hena je rozdielna v tom, že sa maľuje priamo na pokožku (nenanáša sa ihlami), na ktorej sa nechá pôsobiť. Keďže reaguje s látkami v pokožke, výsledný odtieň sa môže od jedinca k jedincovi líšiť. Pre oxidáciu sa odtieň môže ešte v priebehu nasledujúcich dní mierne meniť. Toto tetovanie vám vydrží po dobu 2 týždňov, v niektorých prípadoch dlhšie. Jeho vyblednutie závisí od toho, ako sa bude farbivo z vašej pokožky postupom času vymývať.

Ako sa aplikuje hena tetovanie

Hena tetovanie vzniká podobne ako farba na vlasy – prášok z listov stromu Lawsonia sa zmieša s tekutými zložkami a nechá pôsobiť. Vzniknutá zmes a vloží do aplikátora s tenkou špičkou, vďaka ktorému bude možné kresliť tenké čiary. Preto hena nesmie byť ani príliš hustá, keďže by ste ňou nič nenakreslili, no ani príliš riedka, keďže tak by sa ľahko na pokožke rozpila. Konzistenciou je teda podobná zubnej paste. Pred nanesením sa pokožka očistí, nesmie byť na nej nános oleja alebo telového mlieka.

Následne sa hena aplikuje priamo na pokožku, kde zostáva minimálne po dobu 30 minút, no často aj 4 – 8 hodín. Čím dlhšie pôsobí, tým výraznejší odtieň docielite. Po uplynutí čakacej doby je čas henu odstrániť, čo sa robí nasucho, jednoduchým zoškrabkávaním vrstvy heny. Na odstránenie sa nesmie používať voda a vode je potrebné sa vyhnúť aj v nasledujúce dni, inak si môžete farbu vymyť. Po aplikácii tetovania je dobré udržiavať dané miesto v teple a v suchu. Farba tetovania sa bude počas nasledujúcich 48 hodín vyvíjať od svetlooranžovej až po červenú a hnedú.

Hena ako farba na obočie

Hena na obočie je procedúra známa aj ako Henna Brows a predstavuje zafarbenie obočia za pomoci heny. Vekom nám obočie prirodzene redne a časom nájdeme aj sivé chĺpky. Tieto estetické nedokonalosti často zakrývame dokresľovaním obočia, farbením a aj permanentným make-upom. Čoraz viac sa zvyšuje dopyt po Henna Brows práve preto, že ide o prírodné farbivo. Rozhodujú aj vyživujúce a posilňujúce vlastnosti heny.

Hena ako farba na obočie

Túto procedúru môžete absolvovať v kozmetickom salóne alebo sa na farbenie podujať svojpomocne. Avšak keďže ide o tvárovú oblasť a určite by sa nikto netešil z krivo nafarbeného obočia, oplatí sa aspoň spočiatku zveriť do rúk odborníkom. Hena vám vydrží 6 – 8 týždňov a zafarbí aj sivé chĺpky, takže je adekvátnou alternatívou k rôznych semi-permanentným make-upom.

Ako prebieha procedúra Henna Brows

Vďaka procedúre Henna Brows dosiahnete vzhľad hustejšieho a vytvarovanejšieho obočia, ktorým zvýraznite prirodzenú farbu, prípadne ju môžete stmaviť alebo premaľovať  sivé chĺpky. Procedúra začína tvarovaním obočia, buď pinzetou, alebo iným spôsobom odstraňovania prebytočných chĺpkov. Následne sa očistí pokožka obočia a v jeho okolí, čím sa odstráni suchá pokožka z povrchu. Už stačí len predkresliť si tvar obočia, ktorý sa následne vyplní henou.

Hena sa už klasicky zmieša v práškovej forme s tekutinou a aplikuje sa na predkreslené obočie kozmetickým štetcom. Tým je potrebné sa dostať aj po chĺpky obočia, aby bola pokožka všade rovnomerne zafarbená. Hena sa nechá pôsobiť 10 – 20 minút a následne sa zotrie vlhkým tampónom. Samotná procedúra zaberie len pol hodinu a výsledok je možné vidieť okamžite. Po procedúre sa obočia po dobu 24 hodín nedotýkajte, ani ho nenamáčajte.

Nežiaduce účinky a upozornenia

Hena pochádzajúca zo stromu Lawsonia je vo všeobecnosti veľmi dobre znášaná. Avšak rovnako ako pri akejkoľvek inej látke aj v tomto prípade sa môže stať, že niektorí jednotlivci budú aplikáciu heny znášať horšie a objavia sa alergické prejavy, ako svrbenie pokožky, začervenanie, opuch, pálenie a pľuzgiere. Treba však podotknúť, že tieto prejavy vznikajú predovšetkým ako reakcia na inú zložku heny, keďže henový prášok sa mieša s ďalšími ingredienciami. Preto je na mieste urobiť si vždy alergický test tak, ako pri farbení vlasov. Malý kúsok heny aplikujte na pokožku zápästia a miesto pozorujte po dobu 24 hodín. Ak sa prejavia alergické reakcie, henu nepoužívajte.

Pozor na čiernu henu

Nie je hena ako hena, o čom sa už neraz presvedčili turisti, ktorí si chceli z dovolenky doniesť spomienku v podobe dočasného tetovania henou. Na tom by nebolo nič zlé, keby si boli overili, o akú henu ide. Tetovanie čiernou henou (v angličtine ako „black henna“ alebo „neutral henna“) nie je totožné s tetovaním henou zo stromu Lawsonia. Táto hena je totiž prirodzene červenkastá až hnedá, ale nikdy nie čierna. Čierna hena sa získava z koreňa heny, ale ide o úplne inú rastlinu nazývanú Alkanna tinctoria. Rovnaký názov vedie k omylom a ,bohužiaľ, často aj vážnym poškodeniam zdravia.

Čierna hena obsahuje látku PPD (parafenyléndiamín), ktorá pri prekročení určitého množstva môže spôsobiť alergické reakcie. A keďže jej množstvo v čiernej hene sa v rôznych dovolenkových destináciách mimo EÚ nekontroluje, môže byť pre zdravie nebezpečné. Príznaky alergických reakcií zahŕňajú pálenie a popáleniny pokožky, opuchy, pľuzgiere, vážne a dlhodobé zjazvenie pokožky až vážnejšie alergické reakcie. Tieto chemické popáleniny môžu spôsobiť celoživotnú dermatitídu a problémy nielen s pokožkou, ale aj pečeňou a obličkami. Navyše sa môže stať, že sa vám vyvinie alergia na látku PPD, a keďže tá sa nachádza vo permanentných farbách na vlasy, znamenalo by to, že by ste ich už používať nemohli.

Na nebezpečenstvá čiernej heny už upozornili viaceré zdravotnícke organizácie a určite ich netreba podceňovať. Ak si chcete na dovolenke dopriať dočasné tetovanie hnnou, v prvom rade si prezrite jej farbu – mala by byť v odtieňoch oranžovočervenej až hnedej, no nikdy nie čierna. Vždy je dobré overiť si aj zloženie toho, čo idete aplikovať na svoju pokožku. Len preto, že sa danou látkou pred vami nechali potetovať desiatky turistov neznamená, že je všetko v poriadku. Alergické reakcie sa totiž môžu ukázať aj po 2 – 3 dňoch, kedy môžete pokojne skončiť s popáleninami u lekára.


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.

Glykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexomGlykemický index potravín a glykemická záťaž – potraviny s nízkym a vysokým glykemickým indexom

Glykemický index je nástroj, ktorý sa často používa na podporu lepšej regulácie hladiny cukru v krvi. Môže pomôcť zvýšiť povedomie o tom, čo si dávate na tanier.