Najlepší gél na intímnu hygienu proti zápachu a svrbeniu pre tehotné i pre mužov – recenzie

Časté gynekologické problémy, bolesť pri pohlavnom styku, zápaly, infekcie, plesne, neznesiteľná menštruácia. To všetko sú nepríjemnosti, ktoré rozladia nejednu ženu. Asi každá žena sa už stretla s týmito nepríjemnosťami. Či chceme alebo nie, zväčša si za problémy s intímnymi partiami môžeme sami, a to aj nedostatočnou alebo nevhodnou intímnou hygienou.

Zanedbaná intímna hygiena často vedie k zdravotným problémom

Otázne však je, prečo v prípade našich detí, či ide o novorodenca alebo o staršie deti, dbáme na prísne dodržiavanie intímnej hygieny a my samé ju zanedbávame? Zmeňme to a určite sa nám všetkým, vrátane partnera, zlepši súkromný a partnerský život.

Obľúbené gély na intímnu hygienu

Dôležitosť intímnej hygieny

Podobne ako majú črevá svoju mikroflóru, tak ju majú aj intímne partie. Pri nežnejšom pohlaví ide o vaginálnu mikroflóru, ktorá je prevažne tvorená laktobacilmi. Ak sa naruší akékoľvek prostredie, či už to črevné alebo vaginálne, nastávajú zdravotné problémy. Najdôležitejším laktobacilom v pošve je Lactobacillus vaginalis, ktorý podporuje produkciu mliečnej kysliny, ktorá udržuje správnu kyslosť (pH) vaginálneho prostredia. To vedie k nadbytočnému tvoreniu škodlivých baktérií.

Ideálne pH intímneho prostredia je 4 až 4,5. Mnohými faktormi sa narúša pH, čo vedie k zápalom, plesniam, mykóze a k ďalším infekciám. V tých najhorších prípadoch, môže byť pH narušené tak, že žena potratí alebo zostane trvalo neplodná. Práve preto je nesmierne dôležité starať sa o svoje intímne zdravie a to bez rozdielu pohlavia a veku. Základom je dodržiavať pravidelnú a adekvátnu intímnu hygienu. Tá je jednou z hlavných spôsobov, ako si udržať zdravie reprodukčných orgánov.

Faktory ovplyvňujúce vaginálne pH

Je náročné udržiavať si správnu kyslosť pH vaginálneho prostredia. Intímne partie sú totiž obzvlášť náchylné na rôzne vnútorné i vonkajšie podnety. Aj malá zmena môže spôsobiť narušenie, a tým pádom naštartovať infekčné procesy. Nielen nosenie tesných nohavičiek alebo tango nohavičiek, ale aj materiál, z ktorého nohavičky sú, môžu vážne ohroziť intímne zdravie. Dokonca aj jedlo, ktoré prijímate, má vplyv na to, čo sa odohrá tam dole. Týka sa to najmä konzumácie veľkého množstva sladkostí. Niektoré ženy majú vaginálnu infekciu hneď po tom, čo si dajú do úst tabličku čokolády. Nuž, každý sme iný a každý máme iné hranice citlivosti. Medzi ďalšie faktory, ktoré výrazne ovplyvňujú intímne prostredie, patrí aj:

 • žiadna alebo slabá intímna hygiena,
 • zmena hormonálnej štruktúry vplyvom dospievania, tehotenstva, hormonálnej liečby, antikoncepcie, menopauzy,
 • užívanie antibiotík a liekov,
 • nosenie tesnej bielizne z umelých materiálov,
 • nepretržité používanie tampónov,
 • alergia na prací prostriedok,
 • navštevovanie kúpalísk, plavární, sáun,
 • vlhkosť, teplo a chlad,
 • zapareniny, oslabená imunita,
 • stres a únava,
 • častý alebo naopak zriedkavý pohlavný styk, nechránený pohlavný styk,
 • rôzne ochorenia, napr. cukrovka,
 • menštruácia, inkontinencia moču a pod.

Vyberáme z nášho katalógu

Správna intímna hygiena je tou najlepšou prevenciou

Jedným z veľmi dôležitých preventívnych opatrení je intímna hygiena. Viete však, ako sa o svoje intímne prostredie adekvátne starať? Prezradíme vám, aké zmeny nastávajú vo vaginálnom prostredí, v jednotlivých obdobiach ženy a aké prípravky na zachovanie zdravej flóry, by ste mali používať.

Najlepší prípravok na intímnu hygienu

Intímna hygiena počas menopauzy

Počas menopauzy dochádza k výraznému poklesu pohlavného hormónu estrogénu. Vplyvom úbytku najvýznamnejšieho ženského hormónu je sliznica pošvy tenšia, začne ochabovať a nedochádza k vnútornému zvlhčovaniu prostredia. Je to problém, pretože vlhké prostredie v pošve udržuje aj vhodné pH a keďže v menopauze nedochádza k adekvátnemu vlhnutiu, vznikajú zápaly a infekcie, ktoré sa prejavujú svrbením, pálením, bolesťou pri močení alebo bolesťou pri pohlavnom styku. Preto je nevyhnutné zabezpečovať intímnu hygienu počas menopauzy prostredníctvom intímnych gélov.

Intímna hygiena počas tehotenstva

Počas tehotenstva nastáva zvýšené prekrvenie pošvy a sliznica obsahuje väčšie množstvo cukru (glykogénu). Je to aj dobré aj zlé. Dobré je to najmä pre bábätko, ktoré využíva cukor ako zdroj energie. Ak je však glykogénu veľa, baktérie ho nedokážu spracovať na dôležitú kyselinu mliečnu, ktorá sa podieľa na ochrane vaginálneho prostredia v čase gravidity. Nastáva odchýlka pH prostredia, čo je vstupnou bránou pre tvorbu a rýchle množenie baktérií a kvasiniek.

To, že s vaším pH nie je niečo v poriadku, zistíte tak, že vás budú genitálie svrbieť, páliť a výtok sa bude tvoriť v nadmernom množstve so zápachom pripomínajúc rybacinu. Na ochranu vnútorného prostredia je dôležité starať sa aj o vonkajšie vaginálne prostredie. Mimochodom, mykóza v tehotenstve môže vyvolať aj predčasný pôrod.

Hygiena, resp. prevencia pred narušením pH prostredia počas gravidity zahŕňa:

 • vyhýbanie sa kúpaliskám, verejným toaletám, saunám, vírivkám a kúpaniu sa v termálnych bazénoch,
 • nosenie bavlnenej a vzdušnej bielizne,
 • používanie pracieho prášku bez parfumácie,
 • sprchovanie sa namiesto kúpania sa vo vani,
 • vyhýbanie sa používaniu horúcej vody pri sprchovaní sa.

Ktoré prostriedky na intímnu hygienu používať?

Tie, ktoré nie sú aromatizované, majú kyslé pH, nespôsobujú oslabenie imunity vaginálnej sliznice a namiesto rôznych chemických prísad, obsahujú extrakty z rastlín, ktoré sa môžu aplikovať aj na intímne partie (napr. s Aloe vera, s austrálskym čajovníkom a pod.). Niektoré sú s obsahom kyseliny mliečnej, ktorá udržuje v norme kyslé prostredie pošvy. Vyznačujú sa miernymi umývacími schopnosťami, podporujú zdravú vaginálnu mikroflóru. Keďže neobsahujú žiadne toxíny a škodlivé látky, sú vhodné na každodenné použitie. Nielenže vám poskytnú komfort, ale v prípade zápalov a ďalších vaginálnych problémov pomáhajú urýchliť hojenie, zbavia vás zápachu a pálenia. Predávajú sa vo forme gélov, fluidov (= mydlo v tekutej konzistencii), tuhých mydiel a emulzií.

Pre vašu intímnu bezpečnosť a pohodlie, sme pre vás urobili zoznam produktov, ktoré mnohé dámy obľubujú. Jednotlivé plusy a mínusy sme popísali v odrážkach na základe vašich skúseností.

Najčastejšie chyby pri intímnej hygiene

Mnoho žien, hoci sa venuje hygiene svojich intímnych miest, to robí nesprávne. Na intímne partie často nanášajú mydlá a sprchové gély, ktoré sú určené na sprchovanie. Sprchové gély nie sú vhodné na umývanie intímnych partií. Obsahujú rôzne esenciálne oleje, vonné arómy a ďalšie zložky, ktoré nemajú čo v blízkosti genitálií robiť. Navyše, "sprcháče" na pokožku obsahujú zložky, ktoré udržujú vhodné pH pokožky, ktoré sa odlišuje od pH hodnoty vaginálneho prostredia (pokožka = 5,5 pH, vaginálne prostredie = 4 – 4,5).

Ďalšou veľmi častou chybou je umývanie pošvy zvnútra. Spôsobíte tým viac škody ako osohu, pretože pošva je vybavená samočistiacim mechanizmom. Ak nemáte mydlo na intímnu hygienu, stačí, ak si ju dôkladne umyjete tečúcou vodou, podotýkame, len zvonka. Vnútorné čistenie môže spôsobiť vaginálne problémy. Neodporúča sa robiť intímnu hygienu pošvy, či so špeciálnym mydlom alebo bez neho, viackrát ako raz za deň, pretože časté umývanie narušuje pH a oslabuje sa tým aj samočistiaci mechanizmus pošvy.

Intímna hygiena ženy v lete a v zime

Hygiena intímnych partií sa od seba líši aj zmenou ročných období. V lete sa žena prirodzene viac potí, obzvlášť, ak má menštruáciu a používa vložky; chodí na kúpaliská; nosí sexi spodnú bielizeň, obtiahnuté oblečenie, ktoré zvýrazní drinu v posilňovni; opaľuje sa atď. To všetko sú faktory, ktoré počas leta ovplyvňujú vaše citlivé prostredie ešte viac. Preto je dobré, aby si častejšie vymieňať menštruačné pomôcky, nosiť voľnejšie oblečenie z vhodného materiálu. Ak používate tampóny, je dobré meniť ich vždy, keď vyjdete z vody von, pri každej návšteve toalety a na noc ich vymeniť za intímne vložky, aby sa v pošve netvorilo príliš veľké teplo a vlhko. Počas chladných zimných dní je to o niečo jednoduchšie, pretože v oblasti pošvy nevzniká príliš veľké teplo, potenie a trenie.

Mimoriadna starostlivosť

Niektoré aktivity si vyžadujú špeciálnu intímnu hygienu, ktorá sa máličko odlišuje od tej bežnej. Je to hlavne pri plávaní, keď by ste sa mali po plávajúcom letnom osviežení, osprchovať. Po sprche sa odporúča na intímne miesta použiť zvlhčujúci gél s ochrannými účinkami, pretože chlór vysušuje nielen pokožku, ale aj sliznicu a pokožku v oblasti genitálií. Pri cvičení je dobré používať voľnejšie oblečenie, pretože nastáva zvýšená produkcia potu aj v oblasti intímnych partií. Po cvičení si nezabudnite dať čo najrýchlejšie sprchu a čistú, suchú bielizeň. Mimoriadna starostlivosť nastáva aj v čase menštruovania. Ak krvácate príliš, je dobré sa sprchovať častejšie, obzvlášť, ak je horúce letné počasie. Hygienické vložky meňte každé 3 hodiny, samozrejme, v prípade silného krvácania aj častejšie, najlepšie pri každej návšteve toalety. Používajte rôzne typy vložiek, od tenkých až po hrubšie, v závislosti od krvácania, aby nedochádzalo k zbytočnému vzniku tepla a hromadeniu potu.

Správna intímna hygiena má priaznivý vplyv na zdravie reprodukčných orgánov

Opatrenia, ktoré vám zabezpečia zdravšie pohlavné ústrojenstvo

 1. Na intímnu hygienu používajte len prostriedky na to určené.
 2. Pri menštruovaní a po návšteve toalety používajte špeciálne zvlhčené obrúsky na intímne partie. Obsahujú zložky, ktoré upokojujú, dezinfikujú a prispievajú k udržiavaniu správneho pH vaginálneho prostredia.
 3. V prípade, že vám v kúpeľni chýba mydlo alebo gél na intímnu hygienu, v rámci umývania použite len prúd čistej vody.
 4. Pri umývaní intímností sa venujte len vonkajšej časti = vulve, vaginálnym pyskom a oblasti klitorisu. Vnútorné časti pošvy nikdy neumývajte.
 5. Nepodstupujte intímnu hygienu viackrát za deň, úplne postačí, ak to urobíte raz za deň.
 6. Vyhnite sa používaniu rukavíc, špongií a rôznych umývacích pomôcok, pretože hrozí, že podráždite sliznicu. Umývajte sa len pomocou čistej a "nahej" ruky.
 7. Intímne parite utierajte mäkkým uterákom, najlepšie suchým a každý deň by ste mali použiť nový uterák. Ak je to pre vás nepraktické, aspoň si vyhraďte uterák, ktorý budete používať len na intímnu partie.
 8. Uteráky na intímnu hygienu perte na najvyššej možnej teplote, aby ste spoľahlivo zlikvidovali všetky baktérie. Ten istý uterák nepoužívajte dlhšie ako 3 dni.
 9. Spodnú bielizeň perte minimálne pri teplote 60 °C.
 10. Každý deň si meňte spodnú bielizeň za čistú.
 11. Intímne partie by mali byť vždy v suchu, preto v prípade výtoku používajte slipové vložky.
 12. Po návšteve WC si utierajte rozkrok smerom od pošvy ku konečníku (zhora dole), nie naopak, pretože vám hrozí zanesenie pošvy fekálnymi baktériami.
 13. Noste vzdušnú, bavlnenú spodnú bielizeň a obmedzte nosenie tesných džínsov.
 14. Nepoužívajte agresívne holiace prostriedky a používajte jednorazové žiletky, skutočne len jedenkrát.
 15. Nepoužívajte gél na holenie, s ktorým si holíte nohy, aj na intímne partie. Používajte špeciálny gél na holenie intímnych partií a aj tak ho nenanášajte v blízkom okolí vaginálneho otvoru.
 16. Nehoľte sa do hladka, zvyšujete tak riziko poranenia, vznik infekcií, veľmi často vzniká folikulitída (zápal korienku) či tvorba abscesov.
 17. Vymeňte žiletkové holenie za holenie pomocou špeciálneho strojčeka. S ním vám nehrozia vyrážky a podráždenie pokožky, pretože neodstraňuje chĺpky holením, ale skracovaním na minimálnu dĺžku.
 18. Po holení ošetrite intímne partie krémom, ktorý je určený na intímne partie po holení.
 19. Nekonzumujte veľa sladkostí, výrobkov z bielej múky a už vôbec nie alkohol. Nezabudnite, že aj ovocie obsahuje cukor, preto sa vyhnite jeho nadmernej konzumácii.
 20. Ak je to možné, po veľkej potrebe používajte bidet, záchodovú sprchu, ktorá vás dokonale zbaví pozostalých baktérií.

Intímna hygiena vášho bábätka

Aj intímna hygiena bábätka je nevyhnutná. Skúsené matky o tom vedia svoje. Vplyvom nevhodnej intímnej hygieny, bielizne či kvôli plienkam sa veľmi ľahko a  rýchlo zapaľujú genitálie bábätiek. Vznikajú napr. zapareniny, plienková dermatitída, začervenanie, infekcie a zápaly. Intímna hygiena bábätka zahŕňa používanie špeciálnych hygienických obrúskov, púdrov, mastičiek a samozrejme pravidelné umývanie. Intímnu hygienu bábätka, by ste mali robiť pri každej:

 • Stolici – očistite zadoček v správnom smere, teda tak, aby ste stolicu a nečistoty nerozniesli na genitálie. Niektoré mamičky nepoužívajú detské obrúsky na zadoček, ale zadoček dieťatka umývajú pod tečúcou vodou.
 • Kúpaní – na záver kúpania osprchujte intímne partie pod prúdom tečúcej vody, nepoužívajte mydlá, ale intímny gél pre jednotlivé vekové kategórie detí. Pri oplachovaní nezabudnite na každý záhyb v oblasti genitálií.
 • Pri obliekaní alebo prebaľovaní – používajte vhodné mastičky, gély alebo púdre, ktoré zabezpečujú vhodné pH pokožky a pH intímneho miesta.

Ako prevenciu používajte aj vhodné oblečenie, plienky neupevňujte príliš na tesno a snažte sa zadoček bábätka držať vždy v suchu. Vhodné je nechať bábätko čo možno najdlhšie bez plienočky, tzv. nechať ho na vzduchu.

A čo intímna hygiena mužov?

Muži majú v mnohých smeroch oproti ženám výhody, rovnako to je aj pri intímnej hygiene. Mužské prirodzenie nevyžaduje takú starostlivosť ako to ženské. Muži nepotrebujú udržiavať kyslé prostredie okolo intímnych partií, stačí používať len pánske gély určené na tento účel. Čo je však mimoriadne dôležité, je pravidelná a dôkladná hygiena okolo žaluďa, pri ktorom sa odporúča nezabudnúť odhrnúť predkožku. Takto sa vy, páni, zbavíte pachu a nečistôt, ktoré sa okolo vášho prirodzenia nazbierali počas dňa od moču, vzrušenia a potenia. Pravidelnou intímnou hygienou chránite seba a aj svoju partnerku pred rôznymi infekciami. Ak navštevujete kúpaliská alebo sa aktívne venujete športu, nezabudnite sa sprchovať a urobiť si intímnu hygienu aj po týchto aktivitách.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Minus age NMN proti starnutiu? Osobná skúsenosťRecenzia: Minus age NMN proti starnutiu? Osobná skúsenosť

Starnutie neteší nikoho z nás. S výživovým doplnkom Minus Age NMN si však môžeme pomôcť udržať vitalitu, životnú energiu a aspoň trochu zmierniť príznaky starnutia. Akú skúsenosť má naša...

Avita BlueIron tehotenstvo – zdroj železa a kyseliny listovej pre tehotné ženyAvita BlueIron tehotenstvo – zdroj železa a kyseliny listovej pre tehotné ženy

Jedným z často vyskytujúcich sa problémov v tehotenstve je aj anémia. Ide o nedostatok železa. Vďaka Avita BlueIron Tehotenstvo si viete železo jednoducho doplniť. Prečítajte si o ňom...

Recenzia: Avita BlueIron – tekuté železo nielen pre ženy a detiRecenzia: Avita BlueIron – tekuté železo nielen pre ženy a deti

Nedostatok železa občas zaskočí snáď každého z nás. Ako a či pomohol tento výživový doplnok vám v dnešnej recenzii rada prezradí naša redaktorka.