Čo pomáha na zapareniny u detí či dospelých?

Telo človeka prirodzene produkuje pot, ktorý vylučuje odpadové látky z tela a zároveň zabezpečuje dehydratáciu a ochranu pokožky. V prípade však, ak nenastáva odparovanie potu a zadržiava sa, môže spôsobiť kožné problémy v podobe zaparenín.

Aký je navhodnejší krém na zapareniny?

Týkajú sa zapareniny iba deti alebo ich môžu mať aj dospelí? Ktoré mastičky a babské rady vám s nimi pomôžu? Všetko sa dozviete v článku.

Účinné krémy na zapareniny

Čo sú zapareniny a ako vznikajú?

Zapareniny alebo Intertrigo je kožné ochorenie, ktoré sa objavuje na miestach, kde nastáva časté trenie pokožky, predovšetkým v kožných záhyboch. Dôvodom ich výskytu je vlhkosť a teplo, ktoré vzniká pôsobením trenia. Teplo a vlhkosť sú navyše často zadržiavané tesným oblečením, ktoré k miestu neprepúšťa vzduch, čo vedie k neodvetrávaniu produkovaného potu a k udržiavaniu mazu. Pri trení tak nastáva zvýšená "šmykľavosť" a pokožka je stále viac a viac namáhaná a podráždená. Jednoducho, miesto ako stvorené pre množenie baktérií, húb a kvasiniek.

Prejavy a výskyt

Zapareniny na pokožke spoznáte podľa výrazne červených hrboľatých alebo škvrnitých pupáčikov, väčšinou v jednoliatom útvare na oboch stranách kožného záhybu. Môže sa vyskytnúť na viacerých miestach naraz. Vyrážky sú nepríjemné, svrbivé, horiace a postupne sa stávajú boľavými. Najčastejšie sa vyskytujú na trieslach a vnútornej strane stehien, rozkroku, genitáliách, v oblasti podpazušia, poprsí, zadoku a za ušami.

Malé dieťa so zapareninou na ruke

Zapareniny u detí a plienková dermatitída

Častým problémom so zapareninami majú mamičky u dojčiat a batoliat, s tzv. "plienkovou vyrážkou", ktorá sa prejavuje a vyskytuje rovnako ako u dospelých ľudí. Špecifickou formou zaparenia u bábätok je plienková dermatitída. Väčšinou ide o kontaktnú dermatitídu, ktorá vzniká kontaktom kože s určitou látkou. Vyskytuje sa v oblastiach, ktoré sú v priamom kontakte s plienkou, a to na zadku, spodnej oblasti bruška, pohlavných orgánoch, horných stehnách a na trieslach. Dieťa sa cíti nesvoje, často plače, neje a nespí.

Čo najčastejšie spôsobuje plienkovú dermatitídu?

 • Dráždenie kože stolicou a močom – mokrá, dlho nevymenená plienka alebo stolica z novej stravy dráždia pokožku. Obsahujú kyselinu močovú a ďalšie dráždivé látky, ktoré zvyšujú možný výskyt zapareniny.
 • Trenie – pritesná plienka spôsobuje trenie vnútorných stehien o záhyby plienky alebo aj pritesné oblečenie zvyšujú riziko výskytu, pretože môžu vzniknúť ranky, do ktorých sa veľmi ľahko dostáva infekcia.
 • Seboroická dermatitída – je chronický stav kože, kedy sa zaparenina objavuje hlavne na tvári, vo vlasoch, na krku, ale aj v oblasti plienky a prejavuje sa žltkastými mastnými šupinami.
 • Alergia – alergická reakcia na typ plienky, na prací prostriedok alebo na mydlo či čistiace prostriedky (vlhčené utierky).
 • Baktérie a kvasinky – zadok, stehná, podbruško a genitálie sú obklopené plienkou, kde je vlhko a teplo, a tam sa baktériám a kvasinkám mimoriadne darí.
 • Antibiotiká – lieky, ktoré užíva dieťa, ale aj dojčiaca žena, môžu vyvolať plienkovú vyrážku. Rovnako sa často stáva, že bábätko z antibiotík dostane hnačku.
 • Nedostatočná hygiena alebo nesprávna hygiena – je najčastejšou príčinou vzniku plienkovej dermatitídy. Ak je dieťa pridlho nechané v špinavej plienke, koža stráca svoju celistvosť a je citlivá na vznik kvasinkovej a bakteriálnej infekcie.

Zapareniny sú u malých detí bežné

Čo pomáha na zapareniny?

V prvotnej fáze ochorenia postačí aj domáca starostlivosť. Najdôležitejšia je zvýšená hygiena a používanie špeciálnych prípravkov na zapareniny, ktoré sú voľne dostupné. Ide o ochranné masti, ktoré sú určené pod plienku, najčastejšie s obsahom zinkovej pasty. Zinková masť alebo pasta zvyšuje obranyschopnosť pokožky. Dobré je použiť aj kalciovú masť, ktorá pokožku jemne a pomaly vysušuje a zároveň upokojuje. Hoci vyrážka nie je nákazlivá a vhodnou liečbou sa dá rýchlo odstrániť, ochorenie postupuje veľmi rýchlo do zápalového procesu, vyrážky sa menia na pľuzgiere, praskajú, krvácajú, hnisajú a rýchlo sa šíria, vtedy je už potrebná návšteva lekára a predpísanie protikvasinkovej či antbakteriálnej mastičky.

Neodporúča sa:

 • používať zásyp na podráždenú a vlhkú pokožku, pretože zabraňuje dýchaniu pokožke,
 • aplikovať mastičky, ktoré majú efekt nepriechodnej vrstvy.

Bylinky na zapareniny

Podporiť hojenie zaparenín môžete aj prostredníctvom byliniek. Niektoré mamičky si nevedia vynachváliť bylinkový odvar, s ktorým dieťatko poumývajú alebo sedací kúpeľ. Najlepšou voľbou sú bylinky s protizápalovými účinkami ako je repík lekársky či harmanček lekársky a určite pomôže aj dubová kôra. Sú voľne dostupné v lekárniach a v predajniach s čajmi alebo si ich natrhajte v prírode a usušte.

Harmanček lekársky sa vyznačuje protizápalovými účinkami, vhodný je aj na zapareniny

Babské rady, ako sa ich zbaviť

Mnoho mamičiek má pozitívne skúsenosti s voľne predajnými prostriedkami na zapareniny (Propanthen 365 baby, Imazol, Zinková masť, Rybacia masť a pod.). Nás však zaujal netradičný, ale zato osvedčený spôsob "starých materí" s ovsenými vločkami, resp. kúpeľ z ovsených vločiek. Pripravíte ho jednoducho. Do vody, v ktorej dieťatko bežne kúpete, nasypte šálku ovsených vločiek. Následne bábätko po kúpeli už neoplachujte v čistej vode. Položte ho na suché miesto, jemne osušte, natrite tenkou vrstvou krému na zapareniny, a až keď sa krém takmer celý vstrebe, zabaľte.

7 rád, ako liečiť detské zapareniny

 • Dôležité je časté vetranie postihnutého miesta.
 • Zabezpečte časté prebaľovanie bábätka, aby bolo neustále v suchu.
 • Používajte papierové plienky správnej veľkosti, namiesto látkových.
 • Pri umývaní zadočka, používajte len čistú vlažnú tečúcu vodu bez mydiel.
 • Jemne poutierajte zadoček a pred aplikovaním plienky naň naneste detský olej alebo masť proti zapareninám. Prípravok nechajte na čas pôsobiť bez plienky.
 • Plienka by nemala byť príliš voľná, ale ani tesná, aby sa čo najviac eliminovalo trenie pokožky.
 • Používajte špeciálne pracie prostriedky pre dojčatá a perte bez pridania aviváže.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

29/10/2019 12:16
Eva

Nám pomohla detská vazelínka z notina - Bione Cosmetics Kids

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Make-up a opaľovanie – áno, či nie? Postup, riziká, vhodné prípravkyMake-up a opaľovanie – áno, či nie? Postup, riziká, vhodné prípravky

Leto je neodmysliteľne spojené s opaľovaním. Pre dámy, ktoré sú zvyknuté nosiť celoročne make-up, vystáva otázka "Čo s make-upom v lete?" Poďme sa na to pozrieť.

Starostlivosť o kožu po opaľovaní. Pomôže krém, mlieko alebo gél po opaľovaní s panthenolom Starostlivosť o kožu po opaľovaní. Pomôže krém, mlieko alebo gél po opaľovaní s panthenolom

Veľmi veľa ľudí stále zabúda na to, že sa treba postarať o pokožku aj po opaľovaní. V článku vám priblížime, čo pomáha na opálenie, čo robiť, ak ste sa spálili a aj to, aký je najlepší...

Čokoládový zábal na telo – postup, účinky na zdravie. Návod, ako si ho spraviť domaČokoládový zábal na telo – postup, účinky na zdravie. Návod, ako si ho spraviť doma

Čokoládový zábal je zaujímavým spôsobom, ako si dopriať relax a vyživiť svoju pokožku. Pripraviť si ho doma vôbec nie je náročné a milovníci čokolády si tak určite prídu na svoje.