Jačmeň na oku – príčina, prenos a liečba. Masť je spôsob, ako sa ho zbaviť

Hordeolum alebo zápal folikúl rias, ako sa odborne hovorí jačmeňu na oku, je veľmi nepríjemné infekčné ochorenie. Svrbenie, pálenie, slzenie očí alebo až zhoršené videnie. Aj toto môže spôsobiť nepríjemný jačmeň v oku. Veľmi častým okrem jačmeňa v oku je i vlčie zrno. Aké sú príznaky týchto ochorení? Ako jačmeň v oku liečiť? Existujú domáce recepty na liečbu vlčieho zrna? Dočítate sa v našom článku.

Za ako dlho zmizne jačmeň na oku?

Ochorenia očí sú vždy veľmi nepríjemné. Najrozšírenejším ochorením očných folikúl je práve jačmeň v oku, hordeolum alebo vlčie zrno, chalazión. Oba druhy ochorení sú infekčné a ak už pocitujete symptómy, je len malá šanca, že by ste sa zápalu vyhli. Zvyčajne sa jačmeň alebo vlčie zrno zjavia znenazdajky. Hneď ako sa vytvorí zdurenina, ktorá bolí na dotyk, je jasné, že infekcia je v procese. Liečba môže trvať rôzne dlho. Prejavovať sa bude citlivosťou, pálením, rezaním oka či prípadným slzením. Najčastejšie sa jačmeň alebo vlčie zrno objavuje u osôb s oslabenou imunitou. Nejde však o rovnaký zápal. Často sa tieto ochorenia zamieňajú.

Prvá pomoc pri výskyte jačmeňa v oku

Jačmeň na oku – Hordeolum

Ide o špecifický opuch oka, ktorý sa prejavuje zdurením okraja viečka (najčastejšie spodného). Je spôsobený bakteriálnym zápalom, ktorý infikuje povrchové žľazy a vytvorí spomínaný opuch. Baktérie po preniknutí do žliaz vyvolajú zápalový proces a to spôsobuje zdurenie, ktoré svrbí, páli a bolí na dotyk. Prípadne môže i mokvať. Jačmeň napáda menšie žľazy a jeho priebeh nemusí byť vôbec závažný. Priebeh ochorenia trvá približne 3 až 7 dní. Jačmeň na oku u detí je taktiež pomerne častý. Potrebné je dbať na hygienu, inak môže prejsť ku chronickému zápalu viečok.

Jačmeň na oku u dieťaťa

Vlčie zrno – Chalazión

Toto zápalové ochorenie sa situuje zvyčajne uprostred viečka, kedy infekcia upchá mazové žliazky vo vnútri viečka a spôsobí zápal. Vlčie zrno je podobné jačmeňu, no opuch vzniká pod viečkom a opuch je väčší. To môže okrem svrbenia, pálenia a rezania spôsobovať i zhoršené videnie a slzenie oka. Zdurenie je väčšie, farba opuchu je červenšia. Jeho ústup trvá zvyčajne viac ako týždeň. Pokiaľ neustúpi, vyhľadajte lekársku pomoc.

Príznaky oboch ochorení

Symptómy sú v oboch prípadoch takmer identické. Priebeh jačmeňa v oku je rýchlejší, pri vlčom zrne je doba liečby dlhšia a ak trvá dlhšie, ľahko sa môže priebeh skomplikovať. Nepríjemným príznakom môže byť aj fakt, kedy sa jačmeň často opakuje. V takom prípade je nutné navštíviť očného lekára (oftamológa), pretože môže ísť o chronický zápal folikúl rias – žliaz. Obe ochorenia sú sčasti nákazlivé, preto sa nikdy nedotýkajte rukami očí. Ľahko z jedného oka prenesiete zápal na druhé.

  • Začervenanie viečka
  • Opuch viečka
  • Citlivosť na dotyk
  • Nepríjemný pocit tlaku na viečku
  • Pálenie a rezanie oka
  • Viditeľný vred vyplnený hnisom
  • Mokvanie infikovaného miesta
  • Slzenie oka (vlčie zrno)
  • Zhoršené videnie (vlčie zrno)

Jačmeň na hornom viečku

Z čoho vzniká jačmeň na oku?

Oba zápaly sa pomerne často vyskytujú u detí i dospelých. Ide o recidívne ochorenia. To znamená, že ak ste už raz jačmeň v oku alebo vlčie zrno mali, zvyknú sa opakovať. Príčinou vzniku sú baktérie, tzv. stafylokoky. Náchylní sú predovšetkým jedinci, ktorí majú oslabenú imunitu, veľmi často sa môže ochorenie dostaviť po prekonaní bežných civilizačných chorôb, cukrovkárov alebo u ľudí s nerovnovážnou hormonálnou hladinou. Upchávanie mazových žliaz môže spôsobovať napríklad i make-up alebo prach. Nebezpečné je teda i prašné prostredie. Nečistoty, ktoré sa zanesú do oka môžu ľahko vyvolať infekciu a spôsobiť tak zápal. Jednoducho možno povedať, že hlavnou príčinou vzniku je nedostatočná hygiena.

Ako sa lieči jačmeň na oku?

Pri jačmeni v oku zvyčajne platí, že ustupuje i sám. Liečbu menej závažných prípadov zvládnete pomocou maste Ophthalmo-septonex, ktorú aplikujte 3-5x denne. Ak sa stav nezlepší do 7 dní, potom treba navštíviť lekára, ktorý vám predpíše protizápalovú masť. Ide o antibiotiká, ktoré aplikujete priamo na jačmeň na oku. Pozor, framykoin nie je úplne ideálnym riešením. Hoci sa môže zdať, že vás zbaví svrbenia a pálenia, k ústupu zápalu príliš neprispieva.

Chirurgické vyberanie jačmeňa z oka

Pri jačmeni sa odporúčajú teplé obklady – namočte kus gázy či handričky do bórovej vody, ktorá pomôže zastaviť množenie baktérií. Jačmeň praskne a ranka sa následne zahojí. V krajnom prípade je nutné podstúpiť chirurgický zákrok.

Jačmeň v oku v tehotenstve a počas dojčenia (ako ho liečiť v tomto období?)

Hnisavý zápal mazovej žľazy pri koreni riasy sa môže objaviť aj u tehotných a dojčiacich žien. V tomto prípade je najvhodnejšia liečba pomocou teplých obkladov. Zakaždým treba použiť čistú látku a na 10 min. ju priložiť na infikované oko. Niekoľkokrát za deň treba na jačmeň prikladať handričku či gázu namočenú v bórovej vode, odvare z očianky či harmančeka.

Liečbu pomocou obkladov treba aj v prípade, že sa počas tehotenstva objaví vlčie zrno. Hoci jačmeň býva bolestivejší a nepríjemnejší ako vlčie zrno v tehotenstve, lieči sa rýchlejšie. Liečba vlčieho zrna je zdĺhavejšia, keďže sa nachádza zvnútra viečka, kde infekcia napáda hlbšie žľazy. V tomto prípade sa bez návštevy lekára a predpisu antibiotickej masti pravdepodobne nezaobídete. Najčastejšie sa liečba končí chirurgickým zákrokom.

V obidvoch prípadoch je vhodné začať s liečbou už pri prvých príznakoch, aby ste sa vyhli operácii. Vyskúšať môžete aj zahrievanie viečka infračervenou lampou.

Jačmeň v oku u novorodencov a detí

Jačmeň je pomerne časté očné ochorenie, ktoré sa síce vyskytuje častejšie u dospelých, no môže sa objaviť aj u detí. U nich je najčastejším dôvodom vzniku dotýkanie sa tváre a očí špinavými rukami. U novorodencov sa tento jav neobjavuje, resp. len vo výnimočných prípadoch, keďže pri najmenších deťoch sa na hygienu dbá so zvýšenou mierou. Liečba u detí je podobná ako u dospelých. Hygiena je pri liečbe jačmeňa veľmi dôležitá, preto treba dozerať na to, aby sa dieťa nedotýkalo očí, aby pravidelne používalo čistý uterák a pod.

Jačmeň na oku sa nezriedka objavuje aj u malých detí

Prevencia voči jačmeňu

Základom je čistota. Musíte byť obozretní aj v prípade používania uterákov alebo osušky. Ak niektorý z členov rodiny má jačmeň, mal by mať vlastný uterák. Inak sa ľahko prenesie na ostatných členov rodiny. U žien netreba zabúdať na poriadne odlíčenie make-upu. Pravidelne by ste si mali umývať ruky a v prípade, že máte pocit dráždenia v oku, oko poriadne vypláchnite.

Kedy je nutné vyhľadať lekára?

Či ide o jačmeň alebo vlčie zrno, ak zápal neustúpi do 7 až 10 dní, vyhľadajte pomoc lekára. Ak ochorenie trvá dlhšie, často je nutné pristúpiť k chirurgickému zákroku. Netreba sa však báť. Ide o jednoduchý zákrok, ktorý vykoná očný lekár pod lokálnou anestéziou. Hnis, ktorý sa nahromadil v jačmeni alebo zrne, je nutné dostať von. Preto lekár nareže postihnuté miesto a sekrét vytlačí von. Následne sa po dobu niekoľkých dní miesto ošetruje protizápalovou masťou. Oko môže mierne slziť a môžete pociťovať rezanie pri žmurkaní, no po procese hojenia tieto sprievodné faktory zmiznú.

Jačmeň na dolnom viečku

Prenos jačmeňa v oku – je infekčný?

Jačmeň na oku nie je nákazlivé ochorenie. Pokiaľ však jačmeň hnisá, treba sa vyhnúť používaniu rovnakého uteráka s ďalšími členmi rodiny. Je dôležité, aby ste si nepretierali oči rukami, a to nielen počas ochorenia. Jačmeň sa môže objavovať aj opakovane, zvyčajne u ľudí so sníženou imunitou. Lekára treba navštíviť čím skôr, aby ste sa vyhli zbytočným komplikáciám.

Jačmeň v oku a homeopatia

Očného jačmeňa sa môžete zbaviť nielen antibiotickými masťami či bylinnými odvarmi. Jednou z možností, ako s ním bojovať, sú homeopatiká. Niektoré sú vhodné ako prevencia pri opakujúcich sa jačmeňoch, niektoré sa odporúčajú, keď už je vytvorená červená hrčka na viečku. Zvoliť si môžete napr. homeopatiká Apis mellifica, Belladonna, Hepar sulphur, Pulsatilla, Silicea či Staphysagria. Sú voľne dostupné v potencii 9CH v lekárni.

Jačmeň na oku – duchovná príčina

Podľa niektorých môže byť dôvodom jačmeňa v oku zlý psychický stav. V psychosomatike sa telo a duša chápe ako jeden neoddeliteľný celok, teda problémy s psychikou môžu vyvolávať rôzne choroby. Dôvodom vzniku jačmeňa na oku podľa tejto teórie je hnev, niečo, na čo sa už nedokáže človek pozerať. Hnisavý vred sa objavuje, pokiaľ človek cíti nenávisť voči svetu alebo niekomu, kto mu ubližuje. Značí strach vidieť to, čo človek vidieť nechce. Samozrejme, nejde o vedecky podložené závery, preto ich berte s rezervou.

Najčastejším dôvodom vzniku jačmeňa na oku je infekcia

Babské rady a bylinky na liečbu jačmeňa

Dá sa s jačmeňom na oku alebo vlčím zrnom popasovať aj doma? Niektorí lekári by povedali, že keďže je jačmeň v oku infekčný, návšteva lekára je nutnosťou. Faramceutický medikament, ktorý vám predpíše lekár, je istota, no skôr ako tieto liečivá boli, s takýmito ochoreniami si poradili i prírodné liečivá a babské domáce recepty.

Medzi účinné prírodné lieky patrí harmanček. Stačí ho uvariť a následne robiť teplé obklady, ktoré budete prikladať na postihnuté miesto. Ak by ste po ruke nemali harmanček, postačí aj petržlenová vňať, ktorú nasekáte, krátko povaríte a takisto robíte teplé obklady.

Niekto používa i klasickú šalátovú uhorku, ktorú prikladá na oko. Uhorka pomáha pri ústupe opuchu a upokojuje podráždené viečka. Z rastlín je účinným pomocníkom i exotické aloe vera. Ide o skutočný všeliek. Ak máte túto rastlinku doma, stačí kúsok odlomiť, rozrezať a potierať postihnuté miesto.

Silné protizápalové účinky má aj jablčný ocot. Treba však dávať pozor, aby sa nedostal priamo do oka. Ideálne je aplikovať ho na tampón alebo vatovú tyčinku a potierať podráždené miesto. Ak doma máte i vrecúška zeleného čaju, uvarte si čaj a vrecúško si priložte na jačmeň alebo vlčie zrno, kým nevychladne.

Prvá pomoc pri výskyte jačmeňa v oku

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Komentáre

31/05/2019 13:48
Lucinka

Jačmeň na oku je pekná nepríjemnosť. Kamarátka to mala a rozhodla sa to riešiť sama bez pomoci lekára. Skúšala teplé harmančekové obklady a pomohlo jej to. Sťažovala sa, že nemohla vtedy nosiť kontaktné šošovky, ale okuliare aspoň trochu prekryli zdureninu na viečku.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Nadmerné potenie hlavy, tváre, rúk, nôh a na chrbte pri malej námahe – príčiny, liečbaNadmerné potenie hlavy, tváre, rúk, nôh a na chrbte pri malej námahe – príčiny, liečba

Nadmerné potenie je skutočne nepríjemné a môže sa spájať aj s vážnejším ochorením. O príčinách nadmerného potenia a možnostiach liečby si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Ako odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotíkAko odhaliť zápal v tele: test na zápal v tele, ako dlho trvá, ako ho liečiť bez antibiotík

Chronický zápal môže v tele pôsobiť roky bez toho, aby sme si jeho prítomnosť vôbec uvedomili. Je dôležité vedieť, ako odhaliť zápal v tele, aké má príznaky aj ako sa zápal lieči.

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...