Kalciový sirup aj pre deti

Kalcium alebo vápnik zohráva kľúčovú úlohu v zdraví kostí. Ľudia však ani netušia jeho dôležitosť pre zdravé srdce, svaly, obličky. Spolu s vitamínom D pôsobí ako prevencia rakoviny prsníka, vzniku osteoporózy a pod.

Užívanie kalciového sirupu sa odporúča aj v tehotenstve

Je mimoriadne dôležitý hlavne pre deti, ktoré rýchlo rastú, aj to je jeden z dôvodov, prečo sa im podáva kalciový sirup.

Čo je to kalciový sirup a jeho z čoho je zložený?

Kalciový sirup je liek v tekutej forme so sladkastou chuťou, ktorý sa často podáva deťom pri zápaloch priedušiek a kašli. Výhodou je, že ak váš stav nevyžaduje návštevu lekára, dostanete sa k nemu aj bez lekárskeho predpisu. Obsahuje vápenatú organickú soľ, ktorá sa v organizme rýchlo rozpúšťa a vstrebáva.

Uvoľňuje ióny vápnika, ktoré majú pozitívny vplyv na nervové a svalové tkanivá, hustotu kostí, nervový systém, obličky, srdce, dýchanie a na správnu krvnú koaguláciu (zrážanlivosť). Niektoré sirupy sú s pridaným cukrom, rozličných príchutí a arómy.

Obľúbené značky kalciových sirupov

Na čo sa používa?

V prvom rade sa používa na doplnenie potrebného vápnika u detí, keď nie je detský organizmus vplyvom rýchleho rastu dostatočne vápnikom zásobený. Význam v doplňovaní vápnika spočíva hlavne pre kosti, ktoré vplyvom rastu nestíhajú hustnúť, sú teda mäkké, lámavé.

Kalciový sirup užívajú aj tehotné a dojčiace ženy, ktoré v tomto čase potrebujú vyšší príjem kalcia, nakoľko  ním zásobujú nielen svoje telo, ale aj telo svojho dieťaťa, ktoré, tak povediac, odčerpáva kalcium z tela matky. Práve nízke množstvo kalcia vedie u týchto žien k zubným problémom a k mäkkým kostiam. Používa sa aj na prevenciu osteoporózy pri všetkých vekových kategóriách, ako podporná liečba pri ochoreniach, ktoré sú sprevádzané mravčením prstov alebo jazyka a aj na zmiernenie bolestivých svalových kŕčoch pri tetánii.

Účinky kalciového sirupu

 • podporuje pevné kosti a zuby,
 • urýchľuje hojenie zlomenín,
 • je prevenciou vzniku osteoporózy,
 • zmierňuje prejavy alergických reakcií,
 • pomáha liečiť zápalové ochorenia,
 • prečisťuje dýchacie cesty,
 • uvoľňuje svalový tonus,
 • chráni namáhané hlasivky.

Kalciový sirup na zachrípnutie, kašeľ a priedušky

Dôvod, prečo sa kalciový sirup používa na kašeľ, zachrípnutie a pri zápale priedušiek je nasledovný. Dýchacia trubica je celá pokrytá cíliami, resp. riasinkami, ktoré kmitajú. Čím rýchlejšie pracujú, tým rýchlejšie čistia dýchacie cesty od vdýchnutých nečistôt, ale aj od baktérii a hlienu. Pre svoju správnu funkciu potrebujú riasinky kalcium, pretože vďaka nemu vytláčajú hlien z priedušiek smerom nahor, čím uvoľňujú priedušky a čistia celý dýchací trakt.

Kalciový sirup na hlasivky

Byť učiteľom je síce jedným z najkrajších povolaní, ale aj mimoriadne náročným. Vedia o tom hlavne hlasivky učiteľov. Takmer každému učiteľovi sa počas svojej kariéry stalo, že prišiel o hlas. Vo väčšine prípadov si hneď pomáhajú návštevou lekára a pichnutím si kalciovej injekcie, ktorú dopĺňajú kalciovým sirupom.

Kalciový sirup na hlasivky

Ale prečo na hlasivky, keď kalcium je vápnik a vápnik je na kosti? Pretože hlasivky sú uložené v hrtane, ktorý je súčasťou dýchacej sústavy. Pri prekrvení sliznice hrtana a hlasiviek dochádza k ich opuchu a k zahlieneniu, a na to aby sa hlien posúval smerom hore potrebujú cílie, ktoré chránia aj hlasivky, kalcium.

Pre koho je a nie je vhodný?

Kalciový sirup je vhodný pre všetkých, ktorí nie sú alergickí na nejakú zložku obsiahnutú v sirupe. Ide hlavne o deti v období rastu a dospievania. Určite by ho mali užívať ľudia, ktorí majú nedostatok vápnika, hlavne tí, ktorí trpia laktózovou intoleranciou a vegáni, pretože hlavným zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky. Rizikovú skupinu predstavujú aj ženy po menopauze, starší muži, ale aj ľudia s častými zlomeninami.

Nie je vhodný pre osoby, ktoré mali alebo majú problémy s obličkami. Ľudia s obličkovou nedostatočnosťou, ako aj s obličkovými kameňmi by užívať kalciový sirup mali len pod dohľadom lekára.

Nežiaduce účinky

Medzi možné vedľajšie účinky kalciového sirupu patrí podráždenie žalúdka, zápcha, nechutenstvo, nutkavý pocit na vracanie. Pri dlhodobom užívaní alebo nadmernom užívaní, môže zapríčiniť ukladanie vápnika v obličkách, poškodenie obličiek a tvorbu močových kameňov. Preto neprekračujte stanovenú dennú dávku, aby ste sa vyhli zdravotným problémom.

Dávkovanie

Na trhu existuje niekoľko kalciových sirupov, ktoré sa od seba líšia výrobcom, zložením a aj dávkovaním. Riaďte sa teda príbalovými letákmi. Vo všeobecnosti však platí, ak lekár neurčí inak, že:

 • deti do 1. roku užívajú 1-krát denne 1/2 čajovej lyžičky,
 • deti od 1 - 6 roku = 1-krát denne 1 čajovú lyžičku,
 • deti od 6 - 15 rokov = 1 - krát denne 2 čajové lyžičky,
 • dospelí = 3-krát denne 1 polievkovú lyžicu.

Poznámka: pri malých deťoch sa smie podávať aj samostatne alebo ako prímes s dojčenskou výživou, s čajom, s ovocnou šťavou. Dôležité je neprekročiť odporúčanú dávku a denný príjem vápnika je potrebné rátať aj spolu s obsahom v dojčenskej strave. Sirup pred každým použitím pretrepte.

Otázky na tému kalciový sirup

Je kalciový sirup vhodný pre deti?

Samozrejme, že áno a to predovšetkým pre rast kostí, ktorý je práve v čase detstva a dospievania najaktívnejší. Prostredníctvom kalciového sirupu budú kosti detí pevné a husté, dosiahnu svoju optimálnu kostnú hmotu. Pevné kosti vyvinuté počas detstva, budú silnou prevenciou osteoporózy v neskoršom veku. Dokonca existujú kalciové sirupy, ktoré sa môžu podávať deťom už od narodenia.

Môžu ho užívať tehotné a dojčiace ženy?

Áno, môžu, pretože tieto ženy potrebujú zvýšený príjem vápnika, nielen pre seba, ale aj pre svoje ešte nenarodené a narodené deti, ktoré získavajú vápnik z tela ženy a z materského mlieka. Užívania kalciového sirupa však musí byť odsúhlasené lekárom, ktorý stanoví aj zdraviu prospešnú dávku.

Môže pes kalciový sirup?

Kalciový sirup nie je určený pre psov, no môže sa im podávať. ALE! Ak dopĺňate psom a mačkám vápnik prostredníctvom kalciového sirupu pre ľudí, musíte rátať celodenný príjem vápnika v strave, aby ste organizmus zvieraťa nezaťažovali, čo je dosť náročné. Veterinári teda odporúčajú kalciový sirup používať hlavne v čase nachladnutia a kašľu, v detskej dávke.

Môže sa kalciový sirup podávať spolu s mliekom?

Na internete kolujú rôzne správy, typu "ako matka zabila svoje deti pretože im kalciový sirup podala spolu s mliekom". Nemusíte sa obávať. Hoci sirupy na kašeľ sú dosť husté a s pridaním mlieka o to hustejšie, určite nespôsobujú smrť. Jediné čo sa môže stať je, že kalciový sirup sa vďaka mlieku poriadne nevstrebe a teda klesne jeho účinnosť.

Kalciový sirup je vhodný aj pre psa

Rýchle a stručné zhrnutie kalciovéhu sirupu

Výhody

 • dostupný v každej kamennej a internetovej lekárni,
 • cenovo dostupné - od 3,90 € vyššie,
 • pre deti, tehotné a aj dojčiace ženy,
 • znesiteľná chuť,
 • všestranné využitie.

Nevýhody

 • nenašli sme žiadnu.

Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.