Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik

Keď počujete slovo osteoporóza, pravdepodobne si ihneď predstavíte zlomeninu kosti vplyvom jej rednutia. Tento prejav ale prichádza až po dlhom čase od vzniku ochorenia a rozhodne nie jediný.

Osteoporóza - rednutie kostí

Prezradíme vám, ako toto ochorenie vzniká, aké sú jeho symptómy, čo vás čaká, ak sa budete z osteoporózy liečiť a dáme vám zopár tipov na „babské recepty“ či výživové doplnky, ktoré vám môžu pomôcť.

Obľúbené produkty na zlepšenie stavu kostí

Tichý zlodej kostí

Táto prezývka vznikla vďaka prejavom osteoporózy – ide totiž o ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva, ktoré spôsobuje ubúdanie množstva kostnej hmoty. V kostiach sa totiž počas celého života strieda ukladanie a odbúravanie vápnika. Porucha tohto procesu vedie k ubúdaniu vápnika, k oslabeniu kostí a neskôr k ich zvýšenej lámavosti.

Vznik osteoporózy je častý najmä u starších ľudí a nevynecháva ani ženy v prechode, pri ktorých je príčinou pokles tvorby estrogénu. Osteoporóza u mužov je menej častá, rizikom zlomeniny vplyvom osteoporózy je postihnutý každý šiesty muž, no každá tretia žena, čo je dokopy cca 6 – 8 % ľudskej populácie. Najčastejšie vznikajú zlomeniny v kostiach predlaktia, stavcoch a v horných koncoch ramennej a stehennej kosti.

Ďalšími rizikovými faktormi pri osteoporóze sú aj strava chudobná na vápnik, nedostatok pohybu či slabšia telesná stavba. Rozoznávame aj tzv. sekundárnu osteoporózu, za ktorú môže byť zodpovedné ochorenie obličiek či poruchy trávenia.

Kosť oslabená osteoporózou

V súčasnosti sa stále častejšie vyskytuje osteoporóza aj u detí. Okrem skôr uvedených rizikových faktorov sem patria aj liečba glukokortikoidmi, diuretikami, imunosupresívami, antiepileptikami či H2 blokátormi. Vďaka nim nedosiahne kostra dieťaťa potrebnú hustotu a pevnosť, pričom následky si dieťa môže niesť po celý zvyšok života.

Nebezpečenstvo osteoporózy spočíva v tom, že skutočne kradne vápnik z kostí potichu. Odbúravanie kostného tkaniva sa totiž po dlhý čas neprejavuje, za 1 rok tohto ochorenia stratí človek cca 1 – 3 % kostí bez akýchkoľvek prejavov v podobe bolesti. Úroveň, kedy sa kosť zlomí je teda dosiahnutá často až za niekoľko rokov a človeka nepríjemne prekvapí.

Odvápnenie kostí ale môžu sprevádzať aj príznaky ako chronické bolesti chrbtice postojačky či v predklone alebo náhla bolesť chrbta v určitom mieste, ktorá sa často objaví po páde na chrbát alebo pri zdvíhaní ťažkých bremien. Ťažká osteoporóza môže spôsobovať aj slabosť, bolesti viacerých kostí, rýchlo nastupujúcu únavu pri chôdzi či nesprávne držanie tela (zhrbený chrbát).

Osteoporóza môže mať aj závažné následky v podobe invalidity alebo dokonca smrti. Cca tretina pacientov, ktorí prekonajú zlomeninu krčka stehennej kosti do roka zomrie, tretina zostane odkázaná na pomoc iných a len zvyšná tretina sa vylieči a bude schopná žiť život bez pomoci druhých.

Odhaliť príčinu je často nadľudská úloha

Osteoporózu dokážu lekári odhaliť tzv. denzitometriou. Ide o špecializované vyšetrenie, pri ktorom lekár s pomocou na to určeného prístroja zmeria hustotu vašich kostí. Najčastejšie sa meria hustota chrbtice, krčka stehennej kosti alebo kosti na päte.

Okrem denzitometrie sa na diagnostiku osteoporózy používa aj röntgenologické vyšetrenie či vyšetrenie krvi alebo vyšetrenie moču, v niektorých špecifických prípadoch aj biopsia (odber kostného tkaniva).

Denzitometria - meranie hustoty kostí

Ak sa osteoporóza potvrdí, lekár ďalej pátra po príčine jej vzniku, aby liečbou nezmierňoval len následky. Najdôležitejšie je v tomto prípade vylúčiť už spomínanú sekundárnu osteoporózu spôsobenú ochorením. Ak sa nepotvrdí, ide o primárnu osteoporózu, ktorá je dôsledkom starnutia alebo menopauzy.

Výživové doplnky na boj proti osteoporóze s dopravou zdarma si objednajte z online lekárne Dr. Max.

Prevencia a liečba osteoporózy

Prevencia tohto ochorenia začína už v období rastu, kedy by ste mali organizmu zabezpečiť dostatočný príjem vápnika a kosti primerane zaťažovať. Tým zaručíte, že telo si vybuduje dostatok pevnej kostnej hmoty. V pokročilom veku a u žien po menopauze by ste taktiež nemali zabúdať na stravu plnú vápnika a dostatok pohybu, aby ste zabránili odbúravaniu vápnika z kostí.

Ak sa u vás už vyskytli zlomeniny v dôsledku osteoporózy, mali by ste dbať aj na prevenciu pred pádmi a  odstrániť prípadné nástrahy vo vašom okolí. Ide napr. o klzké podlahy, voľne položené koberce, ktoré sa môžu pohybovať, vysoké prahy či šnúry od elektrospotrebičov, o ktoré by ste mohli zakopnúť a pod.

Lieky na osteoporózu na predpis:

  • Bisfosfonáty – najúčinnejší druh liekov proti osteoporóze. Potláčajú proces odbúravania vápnika, no sú ťažko vstrebateľné z tráviaceho traktu. Podávajú sa preto buď nalačno, alebo vo forme infúzií. Niektoré z nich sa aplikujú injekčne raz za 3 mesiace alebo raz ročne. Patria sem lieky Alendronát, Rizendronát, Inbandronát a Zoledronát.
  • Denosumab – táto látka blokuje odbúravanie vápnika z kostí. Aplikuje sa raz za 6 mesiacov vo forme podkožnej injekcie. Takáto liečba osteoporózy injekciami je teda relatívne komfortná. Využíva sa pri nej napr. liek Prolia.
  • Stroncium-ranelát – okrem toho, že potláča rednutie kostí, súčasne podporuje aj novotvorbu kostného tkaniva. Užíva sa v práškovej forme, no nie je vhodný pre pacientov so srdcovocievnymi ochoreniami.
  • Metabolity vitamínu D – sú to látky zvyšujúce hladinu vitamínu D v tele. Predpisujú sa pacientom s poruchami pečene a obličiek.
  • Parathormon – účinný liek, ktorý podporuje tvorbu kostného tkaniva. Podáva sa denne v injekčnej forme.
  • SERM – ide o tzv. selektívne modulátory estrogénových receptorov. Tieto látky si zachovávajú pozitívne vlastnosti estrogénov na kosť, no zároveň potláčajú ich negatívne vplyvy na prsníky či maternicu. Patria sem napr. lieky Tamoxifen a Raloxifen.

U žien po menopauze môžu lekári nasadiť aj hormonálnu substitučnú liečbu, ktorá podporí tvorbu estrogénu. Táto forma liečby patrí do rúk skúseného gynekológa, ktorý posúdi prípadné riziká a vyberie správny liek pre konkrétnu pacientku.

Staršia žena trpiaca osteoporózou

Novinkou je tzv. biologická liečba osteoporózy, ktorá využíva nový druh prírodnej liečivej látky, ktorá nahrádza prirodzený metabolizmus kostí.

Súčasťou liečby osteoporózy by malo byť aj cvičenie. Aby ste kosti príliš nepreťažovali, je vhodné ľahké cvičenie bez prudkých pohybov, chôdza či plávanie. Špeciálne cviky na osteoporózu vám poradí lekár, prípadne fyzioterapeut.

Ako podpornú liečbu zvyknú odborníci odporúčať aj vápnik, vitamín D, vitamín B1, horčík a zinok. Lekár vám môže odporučiť aj kúpele na osteoporózu. Týmto problémom sa zaoberajú napr. v kúpeľoch v Lúčkach.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vápnik

Ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik

Najlepší liek na osteoporózu je dostatočný príjem vápnika. Napriek všeobecnému povedomiu o mliečnych výrobkoch ho najviac nájdete v maku, makovom oleji, sezame, chia semienkach, bylinkách, tmavozelenej listovej zelenine, mrkve, brokolici, pomarančoch, riasach, tofu, mandliach či vo vlašských orechoch. Na vápnik sú bohaté aj zeleninové šťavy, niektoré minerálne vody či rastlinné alternatívy mlieka z mandlí alebo maku. Niektoré babské recepty odporúčajú na osteoporózu konzumáciu sterilizovaných a rozomletých vaječných škrupín.

Dajte si pozor na potraviny, ktoré odbúravajú vápnik z organizmu. Ide najmä o čierny čaj, soľ, alkohol a potraviny s vysokým obsahom fosforu či kyseliny fosforečnej (mnoho sladených nápojov). Vápnik odbúrava aj fajčenie.

Osteoporóza - bolesť kolena

Ďalším spôsobom, ako spevniť kosti, je dostatočný príjem vitamínov D a K, a tiež horčíka a fosforu (v správnom pomere k vápniku). Tieto látky sú totiž pre správne vstrebávanie a ukladanie vápnika nevyhnutné, nemali by ste teda ich príjem zanedbávať.

Ak si nedokážete zabezpečiť stravu bohatú na vápnik, môžete siahnuť po niektorom z výživových doplnkov. Niektoré z nich obsahujú iba vápnik, v iných nájdete komplexné zloženie látok, ktoré vám pomôžu bojovať proti osteoporóze. Organický vápnik, ktorý pochádza z rastlinných a živočíšnych zdrojov je ľahšie vstrebateľný než ten pochádzajúci z minerálov (anorganický). Výživové doplnky s organickým vápnikom sú teda kvalitnejšie.

Top 3 výživové doplnky na boj proti osteoporóze

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Inca Collagen - proti vráskam aj na rast vlasov Recenzia: Inca Collagen - proti vráskam aj na rast vlasov

Inca Collagen je výnimočný aj tým, že obsahuje veľmi vzácny typ kolagénu č. III, ktorý sa nenachádza v žiadnom inom produkte. V našom článku si o ňom prečítate všetko podstatné!

MSM prášok účinky, užívanie, dávkovanie, cena, recenzie. Kde kúpiť, má nežiaduce účinky?MSM prášok účinky, užívanie, dávkovanie, cena, recenzie. Kde kúpiť, má nežiaduce účinky?

Prečo je MSM prášok taký populárny? Na čo všetko sa používa? Pozreli sme sa na jeho zloženie, účinky, dávkovanie i cenu.

Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?Kolagén na vlasy, kĺby, pleť v sáčkoch na pitie i ako tablety. Ktorý je najlepší?

Kolagén je nevyhnutnou zložkou nášho organizmu, keďže tvorí až 30 % zo všetkých bielkovín. Aby však bola jeho konzumácia skutočne efektívna, telu musíte dodať i ďalšie dôležité živiny.