Ketónová diéta je trendom v chudnutí

S trendami sa môžeme stretnúť nielen na prehliadkových mólach. Trendy sa objavujúaj medzi diétami. Súčasným hitom v chudnutí v Česku ajna celom svete je tzv. ketónová diéta, ktorá si svoju obľúbenosť zaslúžila vďaka svojim rýchlym účinkom.

Ketónová diéta Ketomix - ako funguje?

Správnym dodržiavaním je možné docieliť prvé viditeľné výsledky už behom pár dní.

Ako ketónová diéta funguje?

Princíp diéty je jednoduchý. Celý trik spočíva v tom, že zo svojho jedálnička vyradíte sacharidy, respektíve znížite ich konzumáciu na úplné minimum (ideálne do 30 g na deň). Možno sa pýtate, prečo by sme niečo také mali urobiť, keď sú sacharidy kľúčovým zdrojom energie pre naše telo. Áno, to sú. Nie sú však jediným zdrojom. Veľmi dobre totiž telu môžu ako palivo poslúžiť ketóny, ktoré nie sú ničím iným,ako naše nenávidené tukové zásoby, ktoré si pečeň premení na svoje nové palivo.

Táto látková premena neprebieha ihneď po prechode na proteínovú diétu (tiež nazývanú aj ketónovou). Môže trvať až niekoľko dní, než telo spáli posledné zbytky sacharidov a začne si z tukov vytvárať ketóny. Tomuto stavu hovoríme nutričná ketóza. Zmyslom ketónovej diéty je držať príjem sacharidov tak nízko, aby sme boli v ketóze, a teda spaľovali, po celý čas chudnutia.

Na rozdiel od iných diét nie je možné zaradiť „cheatday“ alebo nejaký iný nutričný prehrešok – telo by okamžite vypadlo z ketózy a vám by opäť trvalo niekoľko dní, kým byste sa do nej znova dostali.

Proteínová alebo inak keto diéta je stále obľúbenejšia

Ketónová diéta si získala mnoho fanúšikov vďaka svojej jednoduchosti a rýchlym výsledkom. Stačí vyradiť sacharidy a za pár dní už môžete sledovať ručičku na váhe, ako sa posúva smerom k vašej vysnívanej cifre. Nemusíte si jedlo vážiť, nemusíte sledovať čas a nemusíte ani cvičiť.

Chudnutie s ketónovou diétou je jednoduchšie aj vďaka tomu, že vám okrem sacharidov nezakazuje nič ďalšie. Máte radi tučné mäsité alebo smotanové pokrmy? Milujete syry a iné mliečne výrobky a naopak nie ste veľkým milovníkom zeleniny? Zoznam vhodných potravín je pomerne dosť dlhý a každý si v ňom vyberie to, čo má rád. Chudnutie tak nemusí znamenať nedostatok jedla.

Počas ketodiéty je nutné jesť hlavne vhodné jedlá a potraviny

Práve vďaka tomu si ketónovú diétu obľúbilo mnoho známych osobností, ktoré majú radi dobre jedlo, ale potrebují v žiari reflektorov vyzerať dobre. Medzi najznámejších propagátorov keto diéty patrí Cathrine-Zeta Jones, Megan Fox, Gwyneth Paltrow alebo sestry Kardashianové. K lepšej postave si keto diétou dopomohol aj slávny basketbalista LeBron James.

Aj v Česku jeketo diéta veľmi obľúbená. Svoje nutričné prehrešky si s ňou pravidelne naprávajú Martin Zounar, Petra Janů alebo sympatická herečka Mahulena Bočanová.

Najčastejšie chyby pri dodržiavaní keto diéty

Mnoho ľudí začínajúcich s keto diétou sa chybne domnieva, že sacharidy sú len v sladkých potravinách. Medzi sacharidy, teda látky zvyšujúce hladinu krvného cukru, zaraďujeme ale aj prirodzene nesladký škrob, ktorý je obsiahnutý v mnohých bežných potravinách, ako sú zemiaky, múka, a sú teda taktiež nevhodné pri dodržiavaní ketónovej diéty. Často sú sacharidy skryté aj v najrôznejších ochucovadlách a priemyselne spracovaných potravinách. Prečítajte si pozorne zloženie toho, čo sa chystáte skonzumovať.

Chybou by tiež bolo domnievať sa, že okrem sacharidov je možné konzumovať všetko v neobmedzenom množstve. Je potrebné premýšľať nad množstvom skonzumovaného jedla a aj jeho zložením s ohľadom na prospešnosť ľudskému telu. Obzvlášť u tukov buďte obozretní a nekonzumujte príliš spracované tuky, ako sú napríklad margaríny.

Nepreháňajte to ani s bielkovinami. Na rozdiel od tukov sú síce vo všetkých formách zdraviu prospešné, ale ich nadmerná konzumácia môže viesť k problémom s pečeňou. Ľudské telo naviac dokáže nevyužité bielkoviny transformovať na glukózu, ktorú telo využije ako zdroj energie namiesto toho, aby spaľovalo tuky pomocou ketónov. A to je presný opak toho, čo chcete keto diétou dosiahnuť.

Dávajte si tiež pozor na pitný režim. Obzvlášť počas prvých dní keto diéty sa z tela vyplavuje zvýšené množstvo tekutín vrátane dôležitých minerálov. Je preto nutné ich dopĺňať.

Ketomix – jedlá na celý deň

Ak dodržíte všetky pravidlá, bude pre vás chudnutie pomocou ketónovej diéty skutočne veľmi rýchle. Ak však máte pocit, že nezvládnete rozlišovať vhodné a nevhodné potraviny alebo sa vám nechce sledovať ich množstvo, môžete si zakúpiť balíčky Ketomix, ktoré obsahujú jedlá na celý deň. Nemusíte sa vďaka nim o nič starať, nemusíte nakupovať špeciálne potraviny a dokonca si ich môžete pripraviť aj na cestách alebo v práci.

Balíčky ketomix obsahujú kombináciu proteínových koktejlov, polievok, tyčiniek, kaší a ďalších potravín, ktoré sú špeciálne upravené tak, aby obsahovali úplné minimum sacharidov a pritom si zachovali čo najviac vitamínov a minerálov, ktoré obzvlášť v dobe chudnutia telo potrebuje.


Autor článku

Mediálny priestor

Vyrábate alebo predávate prírodnú kozmetiku, výživový doplnok alebo čokoľvek, čo by podporilo zdravie našich čitateľov? Dajte im o sebe vedieť!...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Pescetariánska diéta – výhody a princípy diéty, vhodné potraviny, skúsenostiPescetariánska diéta – výhody a princípy diéty, vhodné potraviny, skúsenosti

Počuli ste už o pescetariánstve? Kombinuje výhody rastlinnej stravy a zdravotné benefity konzumácie rýb. Čo presne stojí pod pojmom pescetariánstvo, pre koho je táto diéta vhodná a čo...

Spomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmuSpomalený metabolizmus – príznaky, detox, nabudenie metabolizmu

Ako sa prejavuje spomalený metabolizmus a dá sa proti nemu bojovať? Na tieto a ďalšie zaujímavé otázky nájdete odpovede v článku.

14-dňová pomarančová diéta na chudnutie – pre koho je vhodná?14-dňová pomarančová diéta na chudnutie – pre koho je vhodná?

Počuli ste už o pomarančovej diéte? Že nie? Poďte sa s nami pozrieť, v čom spočíva, aké má výhody a hlavne, či skutočne funguje.