Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Kurkuma na pleť, vlasy, kĺby, akné, bradavice aj chudnutie po tehotenstve

Kurkuma patrí už dlhú dobu medzi veľmi obľúbené korenie nielen v indickej kuchyni. Pochádza zo sušeného podzemku kurkumovníka dlhého, ktorý dosahuje výšku až jeden a pol metra. Koreň sa suší a po jeho vysušení a následnom pomletí vzniká toto jedinečné korenie. Obsahuje asi 5 % éterického oleja a žlté farbivo kurkumín. Používa sa aj ako súčasť karí korenia, preto má využitie najmä v indickej, pakistanskej, perzskej a thajskej kuchyni.

Kurkuma - koreň a prášok

Kurkuma má jemnú horkastú chuť a je veľmi jemne pálivá, no obľubujú ju aj ľudia, ktorí nemajú radi štiplavé. Používa sa aj ako farbivo. Najväčšie využitie má však po liečebnej stránke.

Po celom svete sa kurkuma využíva ako korenie a farbivo, ktoré nahrádza nedostupný šafrán. Zároveň sa po stáročia používa v ajurvédskej medicíne pre jej vplyv na vnútorné aj vonkajšie zdravie. Hlavným prínosom žltého farbiva je to, že dokáže zablokovať enzým podporujúci rast nádorov. Je dokázané, že táto látka dokonca dokáže liečiť niekoľko druhov rakoviny, vrátane prostaty, kože a hrubého čreva. Takisto môže zabrániť šíreniu rakoviny prsníka do pľúc.

Vedeli ste, že toto korenie sa vo védskej kultúre používalo už pred 4 000 rokmi? India v súčasnosti produkuje takmer celú svetovú produkciu. Pre Indov má kurkuma aj náboženský význam, pretože jej žltá farba symbolizuje slnko, ktoré je uctievané v hinduistických rituáloch. 

Zloženie kurkumy

Kurkuma obsahuje 5 % éterického oleja – z hlavných zložiek sabinen, felandren a žlté farbivo kurkumín. Práve kurkumín je najviac preskúmanou zložkou tohto korenia. Okrem protirakovinového pôsobenia má minimálne 150 iných preukázateľných liečivých účinkov. Okrem kurkumínu sa v kurkume nachádzajú antioxidanty, antiseptické látky, minerálne látky, sacharidy, vláknina, tuk, vitamíny B, C, E, kapsacaín a piperín. Takisto je výborným zdrojom železa.

Kurkuma sa získava zo sušeného podzemku kurkumovníka dlhého

Kurkumín sa používa či už ako farbivo alebo antioxidant. Je síce zaradený medzi potravinové Éčka (E-100), ale tým, že je prírodného pôvodu, nemá škodlivé účinky ako iné aditíva. Práve naopak – pri vyšších dávkach vykazuje spomenuté antioxidačné a protizápalové účinky

Kurkuma vo forme prášku a kapsúl

Účinky kurkumy na zdravie

Kurkuma má veľmi veľa pozitívnych účinkov na zdravie. Kurkumín v nej obsiahnutý dokáže blokovať enzým podporujúci rast nádorov. Kurkuma je tiež vynikajúci antioxidant. Ako sa dajú zhrnúť účinky kurkumy?

 • Boj s rakovinovými bunkami – pomáha liečiť niektoré druhy rakoviny, a to prostaty, kože a hrubého čreva. Na rakovinu prostaty je účinná spolu s karfiolom. Takisto si vie poradiť s rakovinou prsníka, pri ktorej zabraňuje šíreniu do pľúc. Vie si poradiť so vznikom melanómu kože.
 • Uľavuje od reumatických a artritídnych bolestí.
 • Vie zvrátiť cukrovku typu 2.
 • Bojuje so zápalmi v tele.
 • Zlepšuje trávenie.
 • Stimuluje mozog.
 • Chráni pečeň.
 • Na telo má zásadotvorný účinok.
 • Pomáha k prečisteniu ciev a artérie.
 • Spomaľuje starnutie.
 • Podporuje metabolizmus.
 • Účinná pri detoxikácii organizmu.
 • Podporuje hojenie rán a popálenín.
 • Spaľuje podkožný tuk, čiže je účinná pri chudnutí.
 • Účinná proti žltým zubom.
 • Zabraňuje tvorbe lupín.

O kurkume sa všeobecne hovorí ako o korení, ktoré posilňuje funkciu vnútorných orgánov, prečisťuje krv a chráni pokožku pred negatívnymi vplyvmi. Harmonizuje hladinu cukru v krvi, preto je výborná aj pre diabetikov.

V neposlednom rade je kurkuma vo všeobecnosti veľmi dobré korenie, z ktorého sa dá robiť veľa chutných receptov.

Použitie kurkumy

Kurkuma sa najčastejšie využíva pri príprave rôznych jedál. Pre nás sú čoraz viac známejšie jedlá indickej či thajskej kuchyne. Dá sa nastrúhať ako čerstvá, no najčastejšie ju kupujeme v prášku. Často sa používa aj s ďalšími koreniami, ktoré zvýrazňujú jej chuť ako napríklad chilli, kokosové mlieko, klinčeky alebo fenikel. Je ideálna na prípravu baklažánu, rýb, koreňovej zeleniny, ale aj mäsa a fazule.

Kurkuma sa najčastejšie používa ako korenie pri varení

Ak by sme chceli účinky kurkumy zvýšiť, tak je ideálne kúpiť si ju ako extrakt alebo si doma pripraviť nápoj, kde bude v koncentrovanejšej forme. Odporúča sa každé ráno piť vlažnú vodu s kurkumou a to tak, že lyžičku kurkumy vmiešame do vlažnej vody. Inou možnosťou je čaj s kurkumou – alebo pridať si kurkumu do vášho obľúbeného čaju. Tu je dôležité spomenúť, že sa odporúča denná dávka v rozpätí 1 – 5 gramov a po 2-3 mesiacoch je potrebné dať si prestávku. Kurkuma tablety sú zase vhodné vtedy, ak vám nevyhovuje jej chuť alebo výrazná vôňa.

Tip: Pripravte si elixír z kurkumy! Zmiešajte si pohár mlieka s lyžičkou kurkumy a s medom a pite tento nápoj ako prevenciu proti chrípke. Iným variantom je citrónová voda s kurkumou. Citrónová voda má sama osebe veľa pozitív pri pití nalačno. Vmiešajte do nej aj trochu kurkumy. Tento nápoj je veľmi účinný pre celkové zdravie.

Ak chcete použiť kurkumu na bielenie zubov, tak si zubnú pastu posypte kurkumou a vyčistite si zuby ako zvyčajne. Kurkuma a vlasy je dobrá kombinácia, ak sa chcete zbaviť lupín. Ideálne je, ak sa kurkuma pridá do olivového oleja a zmesou sa potrie pokožka hlavy. Takisto sa konzumuje viackrát denne po určitú dobu na liečbu žalúdočných nevoľností. Kurkuma s medom je veľmi účinná pri chrípke.

Pre koho je a pre koho nie je vhodná

Kurkuma pre deti nie je vhodná určite do veku troch rokov. Deti by ju mali užívať vo všeobecnosti opatrne. Takisto ako pri všetkom ostatnom, ani s kurkumou to netreba preháňať. Môže podráždiť žalúdok a spôsobiť nevoľnosti. Čo sa týka tehotných žien, tak môžu také množstvo, aké obsahuje bežné jedlo. Neodporúča sa však užívať ju vo vyšších dávkach, pretože vtedy môže mať kurkuma nežiaduce účinky. To isté sa týka dojčenia. Kombinácia kurkuma a cukrovka je viacmennej bezpečná, ale takisto s mierou, pretože môže znižovať hladinu cukru v krvi. Kurkuma spomaľuje zrážanie krvi, tak treba byť opatrní, ak máte problém so zrážanlivosťou krvi. To isté platí, ak sa pripravujete na operáciu, aby nemala kurkuma vedľajšie účinky. Pri žlčníkových ťažkostiach môže spôsobiť podráždenie. U mužov môže kurkuma znížiť hladinu testosterónu a tým spôsobovať spomalenie spermií.

Hoci je kurkuma zdravá, nie je vhodná pre každého

Vyberáme z nášho katalógu

Ako a kde kúpiť kurkumu

Kurkuma sa najčastejšie používa sušená a mletá. Kúpiť sa dá v obchode, bio obchodoch a na internete. Cena závisí od značky a od veľkosti balenia. Cena kurkumy sa pohybuje od cca 1,5 eur za 50 gramov. Kúpiť si ju môžete aj v 100-gramovom či 40-gramovom, ale aj 500-gramovom balení. Na trhu sú dostupné aj tablety z kurkumy, ktoré sú väčšinou doplnené o nejaký ďalší výživový doplnok, prípadne vitamíny.

Skúsenosti užívateľov s kurkumou

Kurkuma je vo všetkých diskusiách vychvaľovaná ako veľmi dobré korenie do jedál. Na internete je veľmi veľa receptov, ako užívať kurkumu. Spájajú sa s ňou účinky na tráviacu sústavu, ale aj napríklad na prostatu či na drobné ranky a poranenia. Podľa môjho názoru je veľmi dobrým korením, ktoré je nielen aromatické a dochutí jedlo, ale navyše je aj zdravá. Kurkuma má však špecifickú a výraznú chuť, preto ju vo všeobecnosti ľudia tepelne upravujú, čo nemusí zachovať všetky zdraviu prospešné látky. Ak sa však je či užíva s mierou, tak by som ju odporučila zaradiť do každodenného jedálnička.

Skúsenosti s mletou kurkumou

Produkty s obsahom kurkumy


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Viete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudniteViete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudnite

Vedeli ste, že ak pri praní funkčného športového oblečenia zvolíte nesprávny postup, môžete ho celkom zničiť? Poradíme vám, ako prať športové oblečenie.

Doplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzieDoplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzie

Ako urobiť svoj matrac ešte pohodlnejším, spríjemniť si spánok, keď musíte spať mimo domu alebo vyhovieť ďalším požiadavkám? Riešenie je jednoduché. Stačí si zakúpiť doplnkový matrac...

Očkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelýchOčkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelých

Povinné očkovanie detí a dospelých je stále aktuálne. Kedy, proti čomu a prečo by ste sa mali podľa odborníkov nechať zaočkovať si môžete prečítať v nasledujúcom článku.