Kyselina salicylová na pleť, na bradavice – účinky, skúsenosti, použitie v tehotenstve

Zdravie pokožky závisí aj od pH, ktoré by malo byť mierne kyslé. Problematická pleť sa vyznačuje prevažne zásaditejším pH. Prostriedky, ako sú napr. mydlá, sú spravidla zásadité, čo znamená, že citlivej pokožke viac ubližujú ako pomáhajú. Ak však máte citlivú pleť, ktorá je prevažne mastná a vyrážková, pravdepodobne máte narušenú rovnováhu pleti a potrebujete ju mierne "zakysliť". Na problematickú pleť vám v lekárni odporučia používať produkty s obsahom kyseliny salicylovej.

Kyselina salicylová je vhodná na aknóznu pleť

Niektoré kyseliny majú pre zdravie človeka veľký a nenahraditeľný význam. Podobne je to aj s kyselinou salicylovou.

Prípravky na pleť s obsahom kyseliny salicylovej

Čo je to kyselina salicylová?

Kyselina salicylová je organická zlúčenina, typ beta-hydroxykyseliny (BHA), ktorá patrí medzi lipofilné kyseliny, čo znamená, že sa dokáže rozpúšťať v tukoch. V tele človeka sa správa podobne ako rastlinný hormón. Človek ju neprodukuje, dopĺňa sa umelo a to buď vo forme liekov, alebo pri vonkajšej aplikácii kozmetických produktov. Získava sa z kyseliny acetylsalicylovej alebo zo salicínu (látka nachádzajúca sa v niektorých bylinkách alebo vo vŕbovej kôre).

Kedysi ju vedci považovali za vitamín, ktorý označili vitamínom S, pretože v istých dávkach dokáže tlmiť bolesť, zlepšovať krvný obeh a znižovať horúčku. Oveľa častejšie ako v medicíne sa však vďaka svojim blahodárnym vlastnostiam na pleť pridáva do kozmetických produktov (čistiace pleťové mydlá, krémy, vody po holení a pod.). Má antibakteriálne vlastnosti a na pokožke dokáže rozložiť mastné zlúčeniny, ktoré upchávajú póry a vedú k zápalovým procesom a k vzniku akné. Chemický vzorec kyseliny salicylovej je C7H6O.

Účinky kyseliny salicylovej

Kyselina salicylová pomáha predovšetkým odstraňovať akné. Okrem toho však pleť zmatňuje, odstraňuje začervenané a lesklé partie na tvári, sťahuje póry, odstraňuje vyrážky a nečistoty, vyrovnáva povrch pleti, dodáva pleti jemnosť, odstraňuje zvyšky make-upu, pomáha odstraňovať zápal, seboreu (nadmernú tvorbu kožného mazu), hyperkeratózu (zhrubnutie vonkajšej vrstvy kože), odstraňuje baktérie. Používa sa pri liečbe ekzémov, odstraňuje bradavice a to vonkajším, ale aj orálnym spôsobom. Medzi hlavné účinky, ktoré sa vzťahujú na vonkajšie použitie, patrí:

✅ Rozžiaruje pokožku

Kyselina salicylová má schopnosť odstrániť odumreté bunky z pokožky. Používa sa preto ako pleťový píling. Starú pokožku obrusuje, čo znamená, že uvoľňuje upchaté póry. Robí to jemne, šetrne k pleti a to tak, že pôsobí na keratín (základnú stavebnú kožnú bielkovinu), naruší jeho štruktúru, čo vedie k zmäkčeniu starej kože a jednoduchšiemu odstráneniu. Výsledkom je krásna, rozžiarená pokožka bez suchých a olupovaných častí a bez pozostatkov, ktoré by mohli zapríčiniť zápaly pórov.

✅ Detoxikuje a očisťuje

Kyselina salicylová sa môže pýšiť aj schopnosťou dezinfekcie. Pôsobí nielen tak, že ošetruje a detoxikuje póry, ktoré sú upchané, ale aj póry, ktoré sú čisté. Tým, že podporuje správny kolobeh buniek a má antibakteriálne vlastnosti, ktoré ničia baktérie v póroch, zbavuje pleť zápalových procesov, ktoré sa navonok prejavujú ako začervenané vyrážky. Kyselina nie je teda len antibakteriálna, ale aj protizápalová. Keďže sa rozpúšťa v tukoch, nie sú pre ňu problémom ani veľké podkožné pupáky, ktoré sú na dotyk bolestivé.

Kyselina salicylová priaznivo pôsobí na akné

✅ Podporuje tvorbu pigmentu

Kyselina salicylová sa správa ako rastlinný hormón. Vyrovnáva hormonálnu hladinu pleti, čo vedie k nižšej produkcii mazu a aj k nižšej tvorbe akné. Takto zabraňuje strate pigmentu, teda podkožného farbiva. Ten sa vplyvom nedostatočnej tvorby estrogénu a testosterónu stráca alebo sa produkuje nerovnomerne, čo je zreteľne vidieť v rozličných odtieňoch pleti na malých plochách, hlavne v tvárovej časti. Kyselina salicylová zabezpečuje rovnomernú tvorbu a uvoľňovanie pigmentu, takže pravidelným používaním zmiznú aj starecké škvrny.

✅ Jednoliaty vzhľad pleti

Kyselina pôsobí na celú pokožku, tam, kde nie je jej zásah príliš potrebný a aj tam, kde s pokožkou treba nutne niečo robiť. Problémové miesta očistí rovnako dobre ako tie bezproblémové. Vypĺňa štruktúru pokožky, odstraňuje akné a pomáha aj pri vráskach. Netvrdíme, že vrásky zmiznú úplne, ale vďaka vypínaniu pokožky výrazne zjemnia svoje línie. Výsledkom je tak jednotná pleť bez hrbolčekov. Navyše tým, že má vplyv aj na tvorbu pigmentu, je tón pleti jednotný. Pleť tak časom budí dojem jednoliatosti a dokonalosti.

✅ Odstraňuje mastnú pleť

Z vyššie uvedeného vyplýva, že ak kyselina čistí upchaté póry, ktoré sa upchávajú nadmernou tvorbou mazu, odstraňuje aj zoxidovaný kožný maz v podobe uhrov (čiernych bodiek). Vďaka tomu, že eliminuje vplyv androidných hormónov, ktoré môžu za nadmernú tvorbu mazu a ten zase za upchávanie mazových kanálikov, zmierňuje aj negatívne prejavy mastnej pleti.

✅ Rýchly účinok

Kyselina salicylová má úžasné a relatívne rýchle účinky. Napriek tomu, že v niektorých prípadoch uvidíte výsledok už behom jedného dňa, netreba to s jej používaním preháňať. Odporúča sa nanášať prostriedky s obsahom kyseliny maximálne 2-krát denne, aby príliš nevysušila pleť. Jednotný tón, zjemnenie vrások a zbavenie pleti pigmentových rozdielov sú, samozrejme, záležitosťou dlhšieho používania.

Kto by ju mal používať?

Pre kyselinu salicylovú je najvhodnejšie mastné prostredie. Maz jej uľahčuje hlbšie a rýchlejšie prenikať do pórov, ktoré od mazu očisťuje. Vzhľadom na to je určená hlavne na starostlivosť o aknóznu a mastnú pleť. Má taktiež schopnosť zjemňovať kontúry vrások, podporovať jednotný tón a vyrovnávať povrchové nezrovnalosti pleti. Preto sa odporúča aj ľuďom, ktorí majú zrohovatenú pokožku, pigmentové škvrny a vrásky.

Kyselina salicylová je účiiná aj pri boji s bradavicami

Pre koho nie je vhodná?

Kyselina salicylová je všeobecne považovaná za najbezpečnejšiu a najvhodnejšiu látku, ktorá ošetruje pokožku. To však neznamená, že ju môžu používať všetci. Určite nie je vhodná pre extrémne suchú pokožku, keďže pokožku obrusuje a zbavuje ju mazu. Pod dohľadom by ju mali používať ľudia s veľmi tmavou pokožkou a opatrní by mali byť aj tí, ktorí majú jeden z nasledovných typov pokožky:

  • Typ IV – pleť, ktorá je prirodzene mierne hnedá, opaľuje sa dobre a len ojedinele sa spáli. Je to pokožka typická pre ľudí z oblasti Stredomoria.
  • Typ V – tmavohnedá pokožka, len veľmi zriedkavo sa spáli, ide o typickú pleť ľudí pochádzajúcich zo Stredného východu alebo pre ľudí z Latinskej Ameriky.
  • Typ VI – veľmi tmavá pleť až čierna, opaľuje sa dobre a nikdy sa nespáli.

Neodporúča sa používať tehotným ženám, ktoré sa nachádzajú v prvom trimestri tehotenstva. Čo sa týka užívania piluliek s touto kyselinou, môže to byť problematické, pretože ide o alergén, ktorý môže spôsobovať závažne alergické reakcie. Diskutabilné je aj používanie produktov určených na pleť v období puberty. Odporúča sa používať ich len po schválení ošetrujúceho lekára, dermatológa alebo ak sa na obale produktu nenachádza upozornenie, ktoré vylučuje používať produkt v tomto veku.

Ako kyselinu salicylovú správne používať?

V prvom rade si prečítajte všetky návody k produktom, ktoré ste si zakúpili a riaďte sa popisom na nich. Mali by obsahovať nielen to, že sa v nich nachádza kyselina salicylová, ale aj postup, ako ich aplikovať a ako často. Zahŕňať by mali aj upozornenia pre koho je a nie je produkt určený. Ak sa to tam náhodou nenachádza, je dôležité, aby ste vedeli, že vo všeobecnosti sa môže kyselina používať 2 spôsobmi:

  1. Len na akné – prípravok sa môže aplikovať vo väčšom množstve, ale len na postihnuté miesta, teda priamo na vyrážky. Ide o produkty, v ktorých sa nachádza vyššia koncentrácia kyseliny salicylovej, napr. séra. Tieto produkty môžete používať podľa potreby.
  2. Na celú pleť – používa sa na celú tvár, krk a dekolt, ale len v primeranom množstve. Určené sú na to produkty, v ktorých sa nachádza menšia koncentrácia kyseliny, napr. čistiace pleťové vody, pílingy, toniká. Používajú sa denne 2-krát (ráno a večer), ale pílingy len 2 až 3-krát za týždeň.
  3. Kombinovane – do tejto kategórie spadajú produkty, ktoré sa používajú nielen na akné, ale aj na celú pokožku. Koncentrácia kyseliny v nich je okolo 2 %. Väčšie množstvo môžete aplikovať len na konkrétne miesto a v malom v jemnom filme na celú pokožku. Zaraďujú sa sem gély a aj séra. Používajú sa prevažne príležitostne, ale aj denne. Ak ste však prípravok naniesli počas dňa na celú pleť, nekombinujte to ešte aj s duplovaným nanesením na konkrétne miesta.

V akých formách sa predáva?

Kyselina salicylová je na trhu dostupná v koncentráciách od 0,5 % do 3 %. Pričom, čím silnejšia koncentrácia, tým je kyselina silnejšia. Kyselina v koncentrácii 10 až 30 % dokáže rozpustiť aj bradavice. Pre bezpečné používanie sa v bežne dostupných produktoch, bez lekárskeho predpisu, nachádza len do 3 %. Kedže kyselina salicylová je roztok, dostanete ju kúpiť aj ako čistú kyselinu, ale aj ako prísadu, základnú zložku v rôznych formách pleťovej kozmetiky. Môžu to byť pleťové vody, penové čistiace prostriedky, mastičky, krémy, séra, gély, toniká, olejčeky, kapsuly, masky, vody po holení, šampóny, ale dokonca aj ako vankúšiky naplnené kyselinou salicylovou.

Kyselina salicylová na čistenie pleti

Ako si vybrať tú najlepšiu?

Nie všetky produkty, v ktorých sa nachádza kyselina salicylová, sú aj účinné. Všetko závisí od množstva, v akom sa v produkte nachádza. Všeobecne sa za najlepšie a najbezpečnejšie produkty, určené na ošetrenie a čistenie celej pleti, považujú roztoky s 2 % kyseliny. 3-percentná kyselina sa prevažne pridáva do produktov, ktoré sa používajú len na malých plochách pleti. Produkty na očistenie pleti sú dobre tolerované, ak sa používajú s rozumom a to približne raz až 2-krát denne. Pílingy by ste mali používať tak 2-krát za týždeň.

Cena kyseliny salicylovej

Kyselina salicylová je dostupná v kamenných i online lekárňach (napr. Dr. Max, Pilulka), drogériach (napr. DM) či bio obchodoch. Cena sa líši podľa koncentrácie kyseliny, značky i formy výrobku. Gél na akné s obsahom tejto účinnej látky si môžete zakúpiť už od cca 5 eur, za čistiace tonikum zaplatíte približne 10 eur.

V ktorých produktoch sa nachádza?

Rozhodli ste sa zakúpiť si nejaký produkt s kyselinou salicylovou? Vybrali sme také, ktoré majú rýchly účinok, sú cenovo výhodné a môžete ich používať denne.

Skúsenosti s kyselinou salicylovou

Zúfalé mamičky, tehotné a aj tie čo dojčia a majú v čase hormonálnych zmien problémy s pleťou používajú kyselinu salicylovú. Podobne ja to aj s tínedžermi, ktorí majú lupiny, akné, ekzémy, bradavice a ďalšie kožné problémy. Mamičky používajú kyselinu salicylovú na lupienku a seboreu aj u 4-ročných detičiek. Kyselinu salicylovú odporúčajú aj dermatológovia. Kyselinu si taktiež môžete dať namiešať priamo v lekárni, avšak nie každá lekáreň túto možnosť ponúka. Voverených produktoch sa nachádzajú podporné látky, ktoré spolu s kyselinou pokožku upokojujú. Ak by sme to zhrnuli, s kyselinou má mnoho ľudí rôznych vekových kategórií výborné skúsenosti.

Recenzie a skúsenostis čistiacim pleťovým tonikom Logona na heureka.sk

Skúsenosti so skrášľujúcou pleťovou vodou Garnier na heureka.sk


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Je soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravieJe soľ zdravá? Morská, himalájska, lávová, údená soľ – účinky na zdravie

Soľ je dôležitá nielen pri príprave jedla na zvýraznenie chutí, no má nezastupiteľnú úlohu aj v ľudskom tele. Poďte sa pozrieť, čo za známou skratkou NaCl stojí a odhaliť, čo ste o soli...

Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?Lecitín – účinky na pamäť, chudnutie i na pleť. Aká je cena, užívanie, je vhodný v tehotenstve?

Čo je vlastne lecitín, na čo všetko je prospešný a pre koho je vhodný? Dozviete sa v článku.

Bolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, liekyBolesť krížov z prievanu, v tehotenstve, pred menštruáciou – príčiny, cviky, lieky

Bolesť krížov je častým problémom športovcov, ľudí so sedavým zamestnaním i tých, ktorí majú nadváhu. Aké sú príčiny bolesti a ako proti nej bojovať?