Ľanový olej výborný pre deti aj v tehotenstve. Aké sú jeho účinky

Okrem zdravého olivového oleja nájdete v špecializovaných e-shopoch aj iné druhy olejov, ktoré sa nepoužívajú práve na varenie. Na rozdiel od olivového sú zdrojom omnoho väčšieho množstva zdraviu prospešných látok.

Ľanový olej

V článku vám prezdradíme, aké pozitívne účinky na vaše zdravie môže mať ľanový olej a s akými ťažkosťami vám pomôže.

Obľúbené produkty

Pôvod

Ľanový olej sa vyrába lisovaním semienok ľanu siateho, čo je asi 1,5 m vysoká rastlina. Semienka sú o niečo väčšie ako sezamové a ich liečivé účinky poznali už v starovekom Grécku, kde ho využívali na liečbu ťažkostí s trávením. Liter oleja sa získava vylisovaním 5 – 7 kg semienok. Olej je lisovaný za studena, aby si zachoval všetky zdraviu prospešné látky v čo najvyššej možnej kvalite.

Zloženie a účinky na zdravie

Ľanový olej sa z vyše 70 % skladá z omega-3, omega-6 a omega-9 mastných kyselín, čo sú zdravé tuky pozitívne vplývajúce na hladinu cholesterolu. Do veľkej miery tak nahrádza rybí tuk, čím sa stáva pre vegetariánov a vegánov prijateľnejším zdrojom zdravých tukov.

Okrem toho obsauje vitamíny B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E, beta-karotén, inulín, železo, zinok či lignany.

Vďaka bohatému obsahu týchto látok prospešných pre naše zdravie si získal ľanový olej obľubu pri liečbe mnohých ťažkostí. Je prirodzeným antioxidantom a vynikajúcim bojovníkom proti civilizačným ochoreniam ako vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak či cukrovka II. typu. Pomáha tiež obnoviť prirodzenú energiu a vitalitu.

Ľanový olej a ľanové semienka

Okrem toho pomáha pri problémoch s pohybovým aparátom, reumatoidnej artritíde, problémoch s prostatou, obličkami, zmierňuje ťažkosti v období menopauzy a pomáha pri zápaloch čriev a močových ciest.

Vďaka svojmu intenzívnemu pôsobeniu na tráviaci systém je obľúbený aj u ľudí s Crohnovou chorobou alebo inými tráviacimi ťažkosťami. Pomáha totiž udržať črevnú mikroflóru v dobrom stave, čím uľahčuje vyprázdňovanie.

Vnútorné použitie

Ľanový olej môžete užívať samostatne ako výživový doplnok. Optimálna denná dávka ľanového oleja nie je stanovená, začnite však zľahka 1 kávovou lyžičkou ráno na lačný žalúdok. O niekoľko dní môžete pridať 1 kávovú lyžičku večer, cca 2 h pred spaním. Po približne 2 týždňoch ho už môžete užívať trikrát denne.

Ľanový olej pre deti dávkujte opatrne, malým deťom stačia dve kvapky do jedla.

Čo sa týka použitia v kuchyni, ľanový olej je lisovaný za studena, preto sa tepelne neupravuje. Napriek svojej špecifickej jemne orieškovej, no horkastej chuti môže byť skvelou prísadou napr. do zeleninových šalátov.

Môžete ho tiež kombinovať s mliečnymi výrobkami, obľúbenou kombináciou je ľanový olej a tvaroh, resp. jogurt. Tieto potraviny sú totiž bohaté na bielkoviny s vysokým obsahom sírnych aminokyselín, ktoré umocňujú pozitívny vplyv oleja na tráviacu sústavu.

Vhodný aj pre tehotné a dojčiace ženy

Ak čakáte dieťa, určite oceníte pomoc ľanového oleja pri zlepšovaní priechodnosti pôrodných ciest. V takom prípade ho užívajte 1 kávovú lyžičku denne v období od 8. mesiaca tehotenstva.

Ľanový olej v kuchyni

Ľanový olej zlepšuje krvný obeh a čistí cievy – zlepšuje teda zásobovanie kyslíkom a živinami. V tehotenstve vám teda pomôže vyhnúť sa placentárnej nedostatočnsti, ktorá môže mať v krajných prípadoch za následok poškodenie nervového systému plodu či dokonca jeho smrť.

Pozor ale na predávkovanie – v druhom a treťom trimestri môže vyvolať predčasný pôrod. Konzumáciu ľanového oleja v tehotenstve by ste preto vždy mali konzultovať s lekárom.

Vonkajšie použitie

Ľanový olej má tiež protizápalové účinky. Naši predkovia v minulosti využívali ľanové obklady z pomletých semiačok s malým množstvom vody. Tie si prikladali na bolestivé miesta alebo miesta postihnuté kožnými chorobami.

Obdobným spôsobom môžete použiť aj ľanový olej – môžete ho nakvapkať na kúsok látky a postihnuté miesto si obaliť, prípadne si olej priamo naň natrieť. Odporúčané dávkovanie je 1× denne a týmto spôsobom zmiernite ekzémy, vyrážky, lupienku a urýchlite hojenie rán a popálenín.

Ženy rady používajú ľanový olej na pleť. Maska z tohto oleja hydratuje pokožku tváre a chráni ju pred starnutím. Priaznivý vplyv má ľanový olej aj na vlasy – regeneruje poškodené a krehké vlasy, zabezpečuje ich hydratáciu a dodáva im pridozený lesk. Vyživuje tiež pokožku hlavy a pomáha proti vypadávaniu vlasov.

Špeciálne upravený ľanový olej sa používa tiež na impregnáciu dreva. Jeho výhodou je, že okrem ochrany dreva zvýrazní jeho prirodzenú kresbu a na rozdiel od lakov a moridiel je zdravotne neškodný. Z toho dôvodu sa používa tiež na impregnáciu dreveného riadu – napr. tanierov, misiek či rôznych nádob na ovocie a pod.

Výhody, nevýhody a nežiadúce účinky

Výhody ľanového oleja

  • výdatný zdroj zdravých tukov (lepší než rybí tuk)
  • mnoho spôsobov použitia (vnútorné, maska na vlasy, masážny olej, atď.)
  • pomáha pri onkologických ochoreniach
  • pri dodržaní dávkovania nemá nežiadúce účinky

Nevýhody ľanového oleja

  • chuťovo nesadne každému
  • na niekoho môže pôsobiť ako preháňadlo
  • nevhodný na tepelnú úpravu v kuchyni

Pri bežných denných dávkach neboli zistené žiadne nežiadúce účinky ľanového oleja. Ani ľanový olej však nie je všemocný, preto skúste zvážiť, či nie je lepšie striedať ho s podobnými doplnkami výživy, resp. olejmi. Vhodnou alternatívou môže byť napr. olej sezamový, tekvicový či konopný.

Skladovanie

Ľanový olej by ste mali skladovať na tmavom a chladnom mieste, ideálna je chladnička a teplota 4 °C. Mali by ste ho taktiež skonzumovať do 14 dní od otvorenia. V opačnom prípade rýchlo oxiduje a produkuje voľné radikály, ktoré sú pre ľudský organizmus nebezpečné.

Rôzne druhy rastlinných olejov

Veľkosť balenia ľanového oleja by ste teda mali zvoliť podľa toho, koľko členov domácnosti ho bude konzumovať a ako často. Olej nevhodný na konzumáciu spoznáte podľa štipľavej a zatuchnutej chuti.

Stojí ľanový olej za to?

Ľanový olej kúpite aj v lekárni, najlacnejší je ale v špecializovaných e-shopoch. Cena za 250 ml fľaštičku sa pohybuje na úrovni cca 5 eur. Samozrejme, nájdete aj drahšie varianty s BIO označením.

Napriek tomu, že ľanový olej môžeme označiť za akúsi superpotravinu, ktorá obsahuje nepreberné množstvo vitamínov a iných zdraviu prospešných látok, nemali by ste ho preceňovať. Pár lyžičiek oleja totiž nikdy nenahradí pestrú a vyváženú stravu s dostatočným množstvom čerstvého ovocia a zeleniny.

Obľúbené produkty

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Marhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodencaMarhuľový olej – účinky, použitie na pleť, vlasy, pre novorodenca

Počuli ste už o marhuľovom oleji? Je určený na vonkajšie a vnútorné použitie, môžu ho používať dospelí, deti aj bábätká.

Olej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cenaOlej z pšeničných klíčkov na pleť, na opaľovanie – účinky, použitie, cena

Olej z pšeničných klíčkov sa lisuje za studena, takže sa jeho výživné látky nezničia teplotou. Môžete ho konzumovať, ale tiež aplikovať na pokožku. Aké je zloženie oleja, s čím pomáha?

Harmančekový pleťový a esenciálny olej – účinky, skúsenosti, receptHarmančekový pleťový a esenciálny olej – účinky, skúsenosti, recept

Harmanček si zvykneme dopriať v podobe čaju, z tejto byliny sa vyrába aj harmančekový esenciálny olej. O jeho účinkoch, spôsoboch využitia a zaujímavostiach sa dočítate v článku.