Liečba zlatej žily aj v tehotenstve. Ako odstrániť hemoroidy po pôrode?

Chúlostivý problém, s ktorým sa však stretáva veľká časť populácie. Zlatá žila tiež známa ako hemoroidy je nepríjemnou zdravotnou komplikáciou. Zhluk žiliek, známy práve ako zlatá žila je niečo, čo má každý z nás a bohužiaľ, jej prítomnosť si uvedomíme až vtedy, keď nastáva problém.

Hemoroidy - príčiny vzniku a liečba

V medicíne ide o najčastejšie ochorenie konečníka. Postihuje približne 40 % populácie v určitom období života. Pokojne môžeme hovoriť o civilizačnej chorobe. Hemoroidy sú citlivou, často až intímnou záležitosťou. Problém s hemoroidmi si však všimneme až vtedy, keď pociťujeme svrbenie, pálenie alebo si všimneme škvrny od krvi na toaletnom papieri. Dovtedy o nej človek ani nemusí vedieť.

Neraz tento problém zaregistrujeme aj preto, že pociťujeme v konečníku akési cudzie teleso. Aké sú príčiny vzniku? Ako sa zlatá žila prejavuje? Ako vyzerajú hemoroidy? Existuje masť na zlatú žilu? Ako prebieha liečba hemoroidov? Všetko toto sa dozviete v našom článku.

Prečo zlatá žila vzniká?

Nemožno presne definovať, že by zlatá žila vznikala. Zlatá žila je v tele každého z nás. Voľným okom ju neuvidíte, no rektálnym vyšetrením sa dá nahmatať. Hemoroidy delíme ne vonkajšie a vnútorné. Tie vnútorné sa nachádzajú pri análnom zvierači asi 3-4 cm od análneho otvoru. O vnútorných hemoroidoch nemusíme ani vedieť až kým nemáme problém. Často sa môžu podráždiť a spôsobovať krvácanie.

Vonkajšie hemoroidy však už možno spozorovať voľným okom. Ak sa stena žíl oslabí, zhluk žíl vystúpi von z análneho otvoru a uvidíte mäsité zdurenie, ktoré spôsobuje nepohodlie, ľahko sa podráždi a môže začať krvácať. Hrozí dokonca zápal. A prečo sa toto deje? Najčastejšími príčinami tvorby hemoroidov sú:

 • Sedavá práca
 • Zlá životospráva
 • Hnačka alebo zápcha
 • Chronický kašeľ
 • Tehotenstvo
 • Dedičnosť
 • Pokročilý vek

Vyberáme z nášho katalógu

Hemoroidy a ich symptómy

Príznaky zlatej žily nie sú ničím príjemné. Predovšetkým človek pociťuje nepohodlie. Vtedy ešte možno hovoriť o vnútorných hemoroidoch. Často sa vyskytuje krv v stolici. Následne dochádza k vyklenutiu žily pri tlačení, kedy sa tlakom zhluk žíl (niečo ako varixy – kŕčové žily) dostane von z análneho otvoru. Dostaví sa svrbenie, bolesť a pocit cudzieho telesa v análnom otvore.

V najhoršom prípade môže dôjsť k trvalému vyklenutiu zlatej žily. To sa môže stať, ak sa dostaví zápal, ktorý sa nelieči. Môže sa vytvoriť krvná zrazenina v hemoroidoch, čo sa prejaví opuchom a môže spôsobovať sťažené vyprázdňovanie. V krajnom prípade nie je iná možnosť, ako chirurgický zákrok. Ak teda máte podozrenie na hemoroidy, riešte ich ešte pri prvotných príznakoch.

 • Svrbenie
 • Pálenie
 • Pocit cudzieho telesa v análnom otvore
 • Krvácanie
 • Bolesť pri vyprázdňovaní
 • Opuch v okolí konečníka

Príznaly hemoroidov (zlatáj žila)

Krvácanie konečníka nemusí automaticky znamenať zlatú žilu. Môže ísť o problémy s hrubým črevom prípade tzv. fisúru, čo je poranenie konečníka. Ide o trhlinu, resp. ranu v konečníku, ktorá môže byť spôsobená hnačkou, zápchou alebo mechanickým zaťažením konečníka. Pichavá bolesť, opuch či pálenie teda môžu byť zapríčinené práve touto ranou, ktorá sa ťažko hojí. Môže sa jednať aj o zápal konečníka.

Možnosti liečby hemoroidov

Najlepším možným riešením sú maste, krémy a čapíky. Takáto liečba je spojená i s úpravou životosprávy a životného štýlu. Maste a krémy fungujú na princípe anestetického účinku.

Krémy, maste a gély – dôležitá je ich pravidelná aplikácia, viackrát do dňa, aby mali skutočný efekt. Pomáhajú rýchlo uľaviť od nepríjemných príznakov. Majú totiž anestetický účinok. Účinné sú hlavne pri liečbe vonkajších hemoroidov. Niektoré varianty je možné použiť za pomoci aplikátora i na vnútorné hemoroidy.

Čapíky – sú účinné pri liečbe vnútorných hemoroidov, no najlepšie je ich kombinovať spolu s masťou alebo gélom. Čapíky pomáhajú lieči i prípadný zápal a zbavujú svrbenia.

Tabletky – lieky obsahujú zložky, ktoré napomáhajú pri vyprázdňovaní. Majú lubrikačný účinok, čím sa uľahčuje samotné vyprázdňovanie. Obsahujú často účinné látky, ktoré zmierňujú opuchy a bolesť. Cieľom tabliet je dlhodobá liečba a vyživovanie oslabených ciev. Maste, gély, čapíky i tabletky obsahujú účinné prírodné látky diosmín a hesperidín, ktoré sú pri liečbe hemoroidov veľmi účinné.

Účinné liečivá na liečbu hemoroidov

Pri liečbe hemoroidov dodržiavajte aj tieto zásady:

 • Zvýšte príjem vlákniny (ovocie, zelenina)
 • Obmedzte slané a mastné potraviny
 • Vyvarujte sa alkoholu
 • Pite dostatok tekutín
 • Vyhýbajte sa dlhému sedeniu alebo si robte prestávky
 • Cvičte alebo vykonávajte nejakú fyzickú aktivitu aspoň 20 – 30 min do dňa
 • Dbajte na hygienu konečníka

Kedy navštíviť lekára?

Určite lekára navštívte, ak pociťujete silné pichanie v konečníku a pozorujete viditeľné krvácanie. Zdrojom krvácania, ako sme aj vyššie písali, nemusia byť iba hemoroidy, ale taktiež aj natrhnutie či ochorenie konečníka. Takisto môže ísť o problémy s hrubým črevom. Toto možno zistiť iba rektoskopickým alebo kolondoskopickým vyšetrením.

Babské rady, ako sa zbaviť hemoroidov

Veľmi účinnými spôsobmi, ako sa vysporiadať s hemoroidmi je v rámci „domácej“ liečby používanie byliniek. Pomocníkom môže byť skorocel indický. Pomáha aj pri zápche či hnačke. Dostať ho možno ako výživový doplnok vo forme tabliet či prášku. Stačí ho užívať nalačno a zapiť pohárom čistej vody, alebo prášok rozmiešať v malom množstve vody. Pokojne ho môžete pridávať i do pokrmov. Takéto výživové doplnky z lekárne určite pomôžu, no skôr ako prevencia, nie ako urgentná pomoc.

Vyberáme z nášho katalógu

Skvelým zdrojom vlákniny sú bazalkové semiačka, ktoré obsahujú množstvo prospešných látok a sú známe svojim rýchlym rozkladom a účinnosťou. Kúpite ich medzi koreninami v obchode. Pred konzumáciou ich namočte aspoň na 10 min do vlažnej vody. Najlepšie však urobíte, ak siahnete po liečivých mastiach na hemoroidy, ktoré vám uľavia od príznakov okamžite. Konope však doma zrejme nepestujete. To je totiž veľmi účinná zložka pri liečbe hemoroidov.


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?Inzulínová pumpa – zavedenie, cena. Kto má nárok na inzulínovú pumpu, prepláca ju poisťovňa?

Keďže ide o pomerne častú chorobu, existujú isté metódy, ktoré pomáhajú pacientovi lepšie znášať a kontrolovať ochorenie tak, aby nenastali komplikácie. Pri cukrovke I. typu je to...

Karpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunelKarpálny tunel – príznaky, diagnostika, liečba, prevencia + cviky na karpálny tunel

Máte sedavé zamestnanie, často a dlhodobo pracujete s myškou a klávesnicou? Trápi vás brnenie v prstoch, opuch či bolesť zápästia? Môže ísť o syndróm karpálneho tunela.

Detoxikácia organizmu – strava, vhodné produkty, vedľajšie účinky. Ako vplýva na chudnutie?Detoxikácia organizmu – strava, vhodné produkty, vedľajšie účinky. Ako vplýva na chudnutie?

Cítite sa slabí a neustále unavení? Trápi vás stres, časté ochorenia a výkyvy telesnej hmotnosti? Možno aj u vás nastal čas na detox.