Maca peruánska – zloženie, účinky, cena, použitie

Maca peruánska patrí medzi rastliny so zaujímavým názvom i pôvodom, no ešte zaujímavejšími účinkami. U mužov dokáže podporiť vylučovanie testosterónu, pomôcť pri liečbe erektilnej dysfunkcie a pôsobiť ako afrodiziakum. Využijú ju však aj ženy, ktorým dokáže stabilizovať hormonálny systém.

Maca peruánska

V článku vám podrobne popíšeme, aké má maca účinky a prezradíme, ako sa k nej dostať.

Obľúbené produkty s obsahom žeruchy peruánskej

Pôvod  

Maca, správne nazvaná žerucha peruánska, je bylina, ktorá rastie v peruánskom pohorí Andy, vo výškach vyše 3 500 m.n.m. Pestuje sa najmä kvôli koreňu, ktorý sa vďaka svojim aromatickým vlastnostiam využíva ako zelenina na varenie, okrem toho má však aj mnoho pozitívnych účinkov na ľudské zdravie.

Nazýva sa aj peruánsky, brazílsky alebo amazonský ženšen a môže mať čiernu, žltú, ružovú či červenú farbu. Pri troche šikovnosti si ju môžete dopestovať aj v našich zemepisných šírkach.

Zloženie

Maca je plná zdraviu prospešných látok – vitamínov A. B1, B2, B3, B12 a C, ktoré podporujú imunitný systém, trávenie a majú tiež blahodárny vplyv na nervový systém. Čo sa týka makronutrientov, je pomerne výživná, extrakt z nej vo forme prášku obsahuje cca 70 g sacharidov, 14 g bielkovín a 1 g tukov na 100 g hmotnosti.

Okrem toho v nej nájdete aj dôležité minerálne látky ako draslík, meď, jód, železo, zinok, fosfor, magán a sodík. Tieto látky si telo nevie samo vytvoriť, takže sme odkázaní na ich príjem z potravy.

Prášok z koreňa rastliny maca peruánska

Maca je taktiež zdrojom až 19 druhov aminokyselín a mastných kyselín, ktoré sú dôležitými stavebnými prvkami buniek. Nájdete v nej nasýtené mastné kyseliny ako napr. kyselina pamitová i tie nenasýtené – kyselina linoleová či olejová.

Nájdete tu tiež saponíny, čo sú látky podieľajúce sa na detoxikácii organizmu. Vďaka urýchleniu látkovej premeny vyplavujú škodliviny z tela a zlepšujú prietok krvi. Okrem koreňa maca ich nájdete aj v ženšene.

V korení maca sa nachádza aj viac ako 50 druhov aromatických olejov a izotiokyanátov, napr. fenylacetonitril. Tieto látky pomáhajú organizmu zmierniť stres, uvoľniť napätie, načerpať energiu a zbystriť zmysly.

Medzi ďalšie látky, ktoré v rastline maca nájdete, patria taníny, alkaloidy a steroly. Radia sa k nim látky ako lepidín či macaridín, ktoré majú na organizmus povzbudivý účinok a zvyšujú jeho vitalitu.

Vyberáme z nášho katalógu

Účinky

  • Zlepšuje plodnosť u mužov – Práve to je dôvod, pre ktorý po nej siaha čoraz viac starších mužov. Maca peruánska totiž zvyšuje chuť na sex, zlepšuje plodnosť mužov a pohyb ich spermií. Taktiež zvyšuje kvalitu spermií. Pôsobí ako prírodné afrodiziakum u mužov, no prekvapivo aj u žien. Dokáže tiež zmenšiť zväčšenú prostatu.
  • Zlepšuje fyzickú silu a vytrvalosť – Maca je obľúbená medzi kulturistami i ďalšími športovcami. Dokáže totiž zlepšiť vytrvalosť pri stredne i dlhotrvajúcich fyzických výkonoch, čo potvrdili aj vedecké štúdie na vytrvalostných športovcoch (atléti a cyklisti). Priamy anabolický účinok (t. j. zvýšený rast svalov) zatiaľ nebol vedecky potvrdený.
  • Podporuje vitalitu a energiu – Maca pôsobí povzbudzujúco a pomôže vám načerpať sily do náročného dňa. Vhodná je aj pri chronickej únave a oslabenom organizme.
  • Stabilizuje hormonálny systém žien – Maca je prospešná aj pre ženy. Reguluje a stabilizuje hladinu hormónov v ženskom hormonálnom systéme. Dokáže pomôcť napr. pri problémoch s menštruáciou.
  • Podporuje fukciu nervovej sústavy – Vďaka bohatému obsahu vitamínov B dokáže maca zlepšiť výkonnosť mozgu a sústredenie pri štúdiu či v práci. Taktiež pôsobí upokojujúco pri strese a pomáha aj pri zmenách nálad či depresívnych a úzkostných stavoch.
  • Ďalšie účinky – Maca zmierňuje príznaky starnutia organizmu, zlepšuje stav zubov, pleti či vlasov a podporuje funkciu imunitného systému. Taktiež zmieřnuje prejavy akné, urýchľuje hojenie poranení na pokožke a pomáha pri tuberkulóze, chudokrvnosti a problémoch so žalúdkom.

Výživové doplnky s extraktom z koreňa maca

Samotný maca koreň na Slovensku pravdpodobne nezoženiete, v špecializovaných e-shopoch so zdravou výživou však nájdete extrakt z tohto koreňa – maca prášok (maca powder), maca tablety alebo maca čaj.  Taktiež býva extrakt z koreňa maca súčasťou výživových doplnkov určených na rast svalov a zvýšenie vytrvalosti pre kulturistov, prípadne prípravkov na skvalitnenie erekcie.

Maca Advance výživový doplnok s macou peruánskou

Maca Fresh pre mužov na zlepšenie erekcie

Extrakt z maca vo forme prášku sa obvykle dávkuje v množstve 1 čajovej lyžičky 1 – 2× denne. Dávkovanie maca kapsúl závisí od obsahu extraktu v jednej kapsule. Pri väčšine prípravkov to je cca 1 kapsula 1 – 2× denne v závislosti od druhu kapsúl.  

Pri dodržaní rozumného dávkovania neboli zistené žiadne vedľajšie účinky samotného extraktu z koreňa maca. Pri kapsuliach, v ktorých je maca iba jednou zo zložiek to však platiť nemusí, takže si vždy prečítajte odporúčané dávkovanie a dodržiavajte ho.

Obľúbené produkty s obsahom žeruchy peruánskej

Maca – skúsenosti užívateľov a cena

Po extrakte z koreňa maca siahajú často bezdetné páry, ktoré majú problémy s plodnosťou. V mnohých prípadoch im maca pomohla ako súčasť komplexného doplnku na podporu plodnosti, ktorý obsahoval aj iné zložky (napr. Tribulus terrestris a rôzne vitamíny).

Ženy udávajú, že im pomáha prekonať rôzne obdobia plné negatívnych emócií a prakticky okamžite zlepšiť náladu a vyhnúť sa úzkosti.

Väčšina užívateľov udáva, že sa im jednoduchšie dávkujú tablety ako prášok. Prášok má zvláštnu chuť a je nutné ho dobre chrániť pred hmyzom, ktorý ho obľubuje.

Ceny extraktu z maca sú rôzne, napr. balenie 90 kapsúl kúpite za cenu 13 eur. Maca extra bio prášok kúpite v 100 g balení za cca 19 eur.

Recenzie na macu peruánsku na heuréke


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)Ako znížiť teplotu u detí a dospelých aj bez liekov (zábaly, domáce lieky pri horúčke)

Vyššou teplotou skrátka telo signalizuje, že niečo nie je v poriadku. Vo väčšine prípadov si s horúčkou poradíte aj sami doma za pomoci voľnopredajných liekov alebo aj niektorých...

Recept na domáci jablčný ocot – postup výrobyRecept na domáci jablčný ocot – postup výroby

Postup výroby jabčného octu nie je nijak zložitý a hlavne počas sezóny jabĺk je tento spôsob spracovania vítaný. Ako si vyrobiť domáci jablčný ocot?

Domáca starostlivosť o nechty – akú výživu, olej a lak na spevnenie nechtov?Domáca starostlivosť o nechty – akú výživu, olej a lak na spevnenie nechtov?

Pravidelná manikúra má množstvo výhod pre vaše nechty a vôbec nemusí ísť o časovo ani finančne náročnú záležitosť.