Make-up a opaľovanie – áno, či nie? Postup, riziká, vhodné prípravky

Leto je neodmysliteľne spojené aj s dovolenkami, pobytom pri mori, na čerstvom vzduchu a opaľovaním. Pre dámy, ktoré sú zvyknuté nosiť celoročne make-up, zrazu vystáva nejedna otázka.

Opaľovanie a make-up – idú k sebe?

Čo s make-upom v lete? Má make-up vplyv na opaľovanie? Ochráni ma make-up pred slnečným žiarením? A čo s potením a roztekajúcim sa make-upom? Nuž, poďme sa na to pozrieť.

Make-up počas opaľovania – áno, či nie?

Nie je prekvapujúce, že na pláži chceme vyzerať očarujúco a tip-top. No na druhú stranu sa chceme vyhnúť hrubému nánosu make-upu, ktorý sa pri potení a kúpaní začne roztekať a my ho budeme musieť znovu aplikovať. Čas strávený pri mori, na dovolenke alebo jednoducho kdekoľvek počas horúcich letných dní si chceme skrátka užiť bez toho, aby sme neustále museli myslieť na to, v akom stave je náš make-up. Z tohto dôvodu volia mnohé ženy možnosť prirodzeného vzhľadu, iné to obmedzia len na to najnutnejšie – ľahký BB krém, maskaru a rúž.

Tak teda, ako je to s make-upom počas opaľovania – áno alebo nie? Nuž, odpoveď nie je vôbec jednoznačná. Výskumy ukazujú, že make-up môže pri opaľovaní vytvoriť určitú ochrannú bariéru medzi pokožkou a škodlivým UV žiarením. Niektoré zložky make-upu, najmä pigmenty, dokážu pokožku čiastočne chrániť pred slnečným žiarením, ďalšie zas obsahujú SPF zložky. V jeho neprospech však hovorí fakt, že make-up sám osebe neposkytuje dostatočnú ochranu a dámy bez ohľadu na to, či volia vizáž s alebo bez make-upu, by si mali v prvom rade naniesť opaľovací krém s faktorom SPF 50+.

Čo riskujete pri opaľovaní sa s make-upom

Ak by ste sa spoliehali len na make-up namiesto opaľovacieho krému, riskujete podráždenie a poškodenie pokožky, možné popáleniny a v najhoršom prípade aj trvalé poškodenie pokožky a rakovinu kože. Okrem týchto závažných problémov si môžete privodiť aj tie estetické v podobe nepravidelného a fľakatého opálenia, prípadne červenej pokožky namiesto bronzu. To, ako vás opáli, totiž závisí nielen od toho, ako rovnomerne make-up nanesiete, ale aj od toho, koľko produktov a v akom množstve použijete.

Opaľovanie s make-upom – aké sú riziká?

Ďalším rizikom nosenia make-upu pri opaľovaní je, že si ním zbytočne upchávane póry. Pokožka v lete potrebuje dýchať, pretože pod vplyvom horúceho počasia sa viac potíme a mazové žľazy produkujú viac oleja – preto sa naša pokožka v lete viac leskne. Upchaté póry vedú k rôznym zápalom, akné a ďalším kožným problémom.

Poškodenie pokožky, popáleniny či nerovnomerné opálenie závisia aj od ďalších faktorov. V prvom rade ide o typ vašej pokožky – citlivá pokožka je náchylnejšia na podráždenie a popálenie. Dôležité je aj to, v akom časovom horizonte sa rozhodnete tráviť čas vonku. Nezabúdajte, že aj s tým najspoľahlivejším opaľovacím krémom je riskantné vystavovať sa priamemu slnečnému žiareniu medzi 11. a 15. hodinou.

Ako na opaľovanie s make-upom

Nosiť make-up aj na pláži pri mori však nie je problém, treba len vedieť, ako na to. Prvým krokom by mala byť vždy aplikácia opaľovacieho krému. Ten by mal mať faktor SPF 50+. Aj keď sa niektoré dámy vysokým ochranným faktorom vyhýbajú s mienkou, že takto ich nikdy neopáli, je dobré zvážiť, či vám tmavé opálenie stojí za riziko poškodenia pokožky a spálenia. Opaľovací krém je vhodné nechať vpiť približne 15 – 20 minút predtým, než sa posuniete k ďalšiemu kroku.

Ak je u vás neodmysliteľnou súčasťou vizáže hrubá vrstva podkladového make-upu, sklameme vás. Vo vlhkom prímorskom prostredí a počas horúcich dní sa nevyhnete aspoň miernemu poteniu, ktoré by tento základ hneď rozmazalo. Dámy, ktoré potrebujú dobre krycí make-up, však nemusia zúfať. Na trhu je možné dostať make-upy určené práve na toto obdobie – dobre kryjú, majú minerálny základ a zároveň mnohé obsahujú SPF 50+. Ak však nechcete investovať do ďalšieho make-upu, na zriedenie hustého podkladového make-upu môžete použiť trošku opaľovacieho krému.

Pod make-up si treba dať opaľovací krém s vysokým faktorom

Okrem akýchkoľvek hustých a príliš krémových make-upov by ste sa mali vyhnúť aj akémukoľvek kontúrovaniu a prehnanému tieňovaniu tváre. Opäť raz hrozí, že sa celá vaša práca rozmaže a zleje do jedného celku. Pri aplikovaní make-upu na leto je dôležité zachovať ho čo najjednoduchší. Pri kúpaní, športe či potení totiž budete musieť aplikovať opaľovací krém znova. Opaľovací krém sa má aplikovať niekoľkokrát za deň, približne každé 3 hodiny, preto musíte počítať s tým, že aj make-up budete nanášať ešte raz.

Farbu do tváre vám pomôžu vniesť bronzery. Aplikáciu make-upu môžete ukončiť ľahkým matným púdrom a do líc vniesť farbu práve bronzerom, najlepšie matným, ktorý vytvorí dojem dokonalého opálenia a zároveň sa vyhnete lesknutiu. Absolútnou samozrejmosťou by malo byť používanie vodeodolných produktov, najmä riasenky a očnej linky. Vyhnúť by ste sa mali leskom na pery a tekutým rúžom, pretože aj tie sa na slnku rozlejú a budete pôsobiť neupravene.

Make-up nie je jediná cesta

Pre tie z vás, ktoré netúžia po make-upe na pláži, no aj tak chcú nejako zlepšiť vizáž, je tu niekoľko riešení. V prvom rade je však opäť potrebné aplikovať opaľovací krém s ochranným faktorom SPF 50+. Dobrou správou je, že na trhu môžete zohnať aj pigmentované opaľovacie krémy, ktoré vašu pleť ochránia pred UV žiarením a zároveň jemne zjednotia farebné nezrovnalosti pleti. Stačí teda jeden produkt a vaša práca je hotová.

Ak sa nechcete vzdať opaľovania bez make-upu, môžete použiť BB krém

Ďalšími možnosťami sú ľahké BB krémy, ľahké podkladové bázy pre make-up bez zbytočných olejov a hydratujúce krémy s pigmentáciou. Tieto výrobky nezaťažujú vašu pokožku zbytočnými olejmi, ťažkými krémami ani potrebou hrubej vrstvy. Nanášajú sa ľahko, vašu pleť nezanechajú lesklú a farebné nezrovnalosti jemne zjednocujú. Opakovaná aplikácia opaľovacieho krému tak nebude problémom a vizáž môžete doplniť vodeodolnou riasenkou a rúžom.

Odstránenie make-upu po opaľovaní

Večerné odstraňovanie make-upu po opaľovaní je ešte dôležitejšie ako inokedy. Ako už bolo spomenuté, nosenie make-upu počas horúcich letných dní môže viesť k upchatiu pórov, pokožka nedýcha a začnú sa tvoriť vyrážky a zápaly. Preto je dôkladné čistenie pleti dôležité. Nezabudnite však na to, že ste deň strávili na slnku, čo samo osebe dalo pleti zabrať. Preto je jemné čistenie kľúčové.

Na odstránenie make-upu môžete použiť vodu a čistiaci gél alebo jemné mydlo. Ak používate bežnú čistiacu vodu a tampónik, spomaľte a pokožku príliš nedrhnite. Nezabudnite na dôkladnosť a zamerajte sa aj na ťažšie dostupné miesta v okolí očných viečok a podobne. Ak s vám podarilo pokožku spáliť, použite mlieko po opaľovaní a na spálenú pokožku. Každopádne, pokožka po opaľovaní je viac namáhaná a vysušená, preto použite kvalitný a účinný hydratačný krém.Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)

Viete spoznať, čo sa môže skrývať za suchou pokožkou a kedy je potrebné vyhľadať dermatológa? Pozreli sme sa, čo najčastejšie spôsobuje suchú pokožku.

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...