Micelárna voda na akné – účinky, zloženie, využitie. Škodí?

Micerálna voda slúži na čistenie pleti. Na trhu je už vyše dvadsať rokov a ako prvá si ju dala patentovať značka Bioderma. Vznikla vo Francúzsku tak, že vedci v laboratóriách obohatili čistú vodu o mikroskopické sférické častice – micely. Kúzlo micerálnych vôd objavili práve Francúzky, ktoré musia každý deň čeliť miestnej tvrdej vode. Micely obsiahnuté v micelárnej vode sú zhluky molekúl, ktoré dokážu, laicky povedané, rozbíjať čiastočky nečistôt. Micely tak jednoducho zachytávajú a odstraňujú nečistoty z pokožky. Micerálna voda tým pádom predstavuje najrýchlejší a najjednoduchší spôsob očistenia pleti od nečistôt a od mejkapu. Micelám sa niekedy hovorí aj „magnet na špinu“. 

Micelárna voda je vhodná na čistenie pleti, odstráni aj mejkap

Micerálna voda bol akýsi „boom“, ktorému podľahla nejedna žena. Časom sa však začali objavovať informácie, či je micelárna voda naozaj tak dobrá, či pokožke neškodí a či rozruch okolo nej nebol len dobrý marketingový ťah farmaceutických spoločností. Ako to teda je? Je micelárna voda škodlivá? Aký má micelárna voda význam

Micely vo vode po nanesení na pokožku na seba naviažu nečistoty a uzamknú ich vo svojom strede. Na povrchu pleti zostane tým pádom len voda, čím dochádza k jemnému čisteniu bez toho, aby sa narušila prirodzená ochrana pokožky. Z pleti tak nezmýva prirodzené oleje, čím ju nevysušuje.

Micelárna voda na suchú i normálnu pleť

Zloženie a účinky micelárnej vody

Hlavnou zložkou micelárnej vody sú vyššie spomenuté micely. Je to typ molekuly, ktorá má dva póly. Jeden z pólov „má rád“ vodu a druhý tuky. Vo vodnom roztoku sa micely zhlukujú do guľovitých tvarov takým spôsobom, že časť molekuly, ktorá má rada vodu, je na povrchu a tá, čo má rada tuky, je orientovaná smerom dovnútra. Keď sa micela dotkne pokožky, tak sa táto guľka roztvorí a naviaže na seba tuky a nečistoty, ktoré so sebou po oddialení od pokožky zoberie. Toto je spôsob, ako funguje micelárna voda. V micelárnych vodách sa však často vyskytujú emulgátory, konzervanty, parfumy, aromatické látky či alkohol. Preto treba dávať pozor na to, akú vodu si vybrať. Aby nenarobila viac škody ako osohu.

Ako funguje micelárna voda?

Účinky micelárnej vody

 • Odličuje, čistí a hydratuje pleť.
 • Ideálna na rýchle očistenie pleti.
 • Určená aj pre citlivú pleť.
 • Upokojuje podráždenú pleť.
 • Vhodná na cesty a cestovanie.
 • Vhodná na dovolenky bez prístupu k teplej vode.
 • Vhodná aj do okolia očí.
 • Nezanecháva mastný film ani nevysušuje.
 • Nie je potrebné ju oplachovať vodou.
 • Jednoduché použitie nanesením na vatový tampón.

K nevýhodám micelárnej vody patrí určite to, že nie je vhodná na stále používanie. Dôvodom môže byť to, že pleť sa môže až príliš odmastiť a tým pádom vysušiť. Takisto môže byť poškodená ochranná funkcia pleti, jej stenčovanie a narušený prirodzený biofilm pleti. Preto sa micelárne vody odporúčajú najmä na krátkodobé použitie, ideálne na cesty. Prípadne je vhodné dopĺňať ich krémami a čistiacimi mliekami. Micelárne vody nenahrádzajú hydratačné prípravky.

Typy micerálnych vôd

Micerálne vody sú na normálnu pleť, na suchú, citlivú a problematickú pleť. Vody na problematickú pleť obsahujú navyše ešte aj zinok na reguláciu mazu a proti tvorbe akné. Micelárna voda na akné však nezaberá dlhodobo a nie je určená na liečenie aknóznej pleti. Micelárne vody na citlivú pleť sú obohatené o upokojujúce a zjemňujúce látky, ktoré zabraňujú podráždeniu. Vody na suchú pleť sú obohatené o hydratačné zložky. Na trhu existujú aj prípravky, ktoré nie sú micelárnymi vodami, ale obsahujú micely. Sú to rôzne pleťové mlieka alebo čistiace obrúsky.

Top 4 micelárne vody

Zapamätajte si, že:

 • Micerálna voda sa musí používať s čistiacim tampónom (nesmie sa len tak šplechnúť na tvár, pretože sa nemajú o čo micely zachytiť).
 • Micerálna voda si často nevie poradiť s vodeodolným mejkapom.
 • Na trhu sú aj obrúsky s micelárnou vodou, tu platí obdobne ako u vody samotnej – dajte si pozor na zloženie, aby neobsahovali parfumy, alkohol a iné škodlivé látky.
 • Nepoužívajte ju dlhodobo, lebo vtedy micelárna voda škodí viac ako pomáha. Využite ju vtedy, ak nestíhate štandardné odlíčenie, prípadne ste na dovolenke alebo na cestách.
 • Každá pleť je iná, tým pádom vám nemusí vyhovovať konkrétne jedna micelárna voda, ale musíte vyskúšať viaceré a následne na to si vybrať vhodnú pre vašu pleť.

Micelárne vody sú vhodné aj pre tehotné a dojčiace ženy. Treba si však dať pozor na rôzne parfumované vody, najmä ak máte ranné nevoľnosti. Tie by vám nemuseli „voňať“. Iné obmedzenia sa týkajú len určitých látok, ktoré micerálne vody neobsahujú, resp. by nemali obsahovať ako retinoidy, kyselina salicylová, parabény, ftaláty, prípadne látky, z ktorých môžu vznikať alergie. Na trhu som nenašla ani micerálnu vodu pre mužov.

Micelárna voda je vhodná na krátkodobé používanie

Micelárnych vôd je na trhu skutočne veľa. Kúpiť sa dajú v obchodoch, v e-shopoch a v lekárňach. Cena závisí od kvality a značky, 500 ml kúpite od cca 10 eur. Vyberajte si micerálnu vodu podľa typu pleti a určite ju uprednostnite pred obrúskami. 

Vyberáme z nášho katalógu

Z rôznych skúseností vyplýva, že ženy si micelárnu vodu kupujú veľmi rady. Je to najmä z dôvodu úspory času na odličovanie. Čím je micelárna voda drahšia, tým má lepšie hodnotenie. Ak už micelárnu vodu používate, tak dbajte na to, aby neobsahovala chémiu.

Pre mňa je micelárna voda tiež zázrakom a využívam ju najmä na cestách alebo dovolenke. V bežné dni uprednostňujem čistiace mlieka a ošetrenie pleti krémom. Ako prostriedok a čistiaca voda v núdzi je to však určite nenahraditeľný pomocník.

Recenzie a skúsenosti s Bioderma Sensibio H2O heureka.sk

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

04/07/2019 14:51
Mirka

Micelárnu vodu používam už dlhšie, perfeknte mi vyčistí pokožku a, čo je dôležité, nedráždi ju. Ani som netušila, že by sa nemala používať dlhodobo. Ďakujem za nové info.

04/07/2019 14:55
Karin

Micelárnu vodu, konkrétne Bioderma Sensibio H2O, použíam na odličovanie a čistenie pleti už viac ako 10 rokov. Mám citlivú pokožku a Sensibio ju nevysušuje, naopak, pleť mám vždy po použití jemnejšiu. Môžem ju len odporučiť.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)

Viete spoznať, čo sa môže skrývať za suchou pokožkou a kedy je potrebné vyhľadať dermatológa? Pozreli sme sa, čo najčastejšie spôsobuje suchú pokožku.

Otlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzaťOtlak na prste na nohe od topánok, pod nechtom – liečba, ako im predchádzať

Zlá obuv vedie k vzniku bolestivých pľuzgierov alebo otlakov. Viete, ako nosiť topánky bez otlakov? A ako sa ich čo najrýchlejšie a najšetrnejšie zbaviť?

Tvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradkuTvárová gymnastika: Cviky proti vráskam na tvári – okolo úst, horných viečok, na podbradku

Trápia vás vrásky v okolí úst, ovisnuté horné viečka či dvojitá brada? Pre mladistvý vzhľad nemusíte utekať hneď pod skalpel. Na spevnenie kontúr tváre i vyhladenie vrások vám pomôže...