Tabletky, čaj, bylinky a potraviny na odvodnenie organizmu

Nerovnováha vody v ľudskom tele (či už jej nedostatok alebo prebytok) môže byť dôsledkom, ale i príčinou najrôznejších zdravotných komplikácií. Zavodnenie organizmu potom môže spôsobiť rôzne zdravotné komplikácie.

Retencia - zavodnenie organizmu

V článku vám prezradíme, čo môže byť príčinou zavodnenia organizmu a poradíme, ako sa s týmto problémom popasovať a aké bylinné prípravky či čaj na odvodnenie sa oplatí vyskúšať.

Obľúbené produkty na odvodnenie

Čo je zavodnenie a ako sa prejavuje

Zavodneniu organizmu sa hovorí aj retencia alebo edém. Tento stav znamená, že telo uchováva príliš veľa vody, ktorá sa potom hromadí v telesných dutinách a v priestoroch tkanív a môže spôsobovať rôzne problémy ako výrazné opuchy končatín (najmä nôh – lýtok a členkov), zhoršenie funkcie orgánov, zvýšenie krvného tlaku, nadmerné potenie aj pri minimálnej fyzickej námahe a pocit nafúknutého brucha.

Pri zavodnení môžete väčšinou pozorovať aj estetické zmeny – svaly sú menej viditeľné a vyzerá to, ako keby ste náhle pribrali určité množstvo tuku.

Opuchnuté nohy ako dôsledok zavodnenia organizmu

Pri zavodnení rozlišujeme tzv. intracelulárnu tekutinu (vo vnútri buniek) a extracelulárnu tekutinu. Extracelulárna tekutina sa môže nachádzať napr. v srdci a cievach, v medzibunkovom priestore, v brušnej dutine (tzv. ascites), v pľúcach (pľúcny edém) či v iných telesných dutinách (všeobecnému opuchu sa hovorí anasarca).

Zavodnenie však nemusí znamenať iba nadbytok tekutín, ale aj jej presúvanie z jedného miesta na druhý. Obličky totiž dokážu tekutinu premiestňovať a zabezpečiť tak jej rovnováhu v organizme. K nadmernému presúvaniu tekutiny môže dochádzať pri zhoršenej funkcii ciev a ich netesnosti, prípadne pri zhoršenej funkcii lymfatického systému.

Najčastejšie príčiny zavodnenia

 • Žilová nedostatočnosť – Nedostatok pohybových aktivít spôsobuje, že fyzicky neaktívne svaly strácajú svoju schopnosť napomáhať cirkulácii krvi a jej presúvaní naspäť do srdca. Vzniká tak chronický zápal, ktorý zhoršuje odtok krvi, pričom dochádza k presakovaniu plazmy do okolia a preťažovaniu lymfatických ciev, čím vzniká opuch. Opuch môže vzniknúť aj v dôsledku blokácie ciev krvnou zrazeninou.
 • Nevyvážená strava – Patrí sem najmä nadmerný príjem soli (sodík viaže vodu) či nedostatok vitamínov B, najmä B1, B5 a B6. Zadržiavanie vody patrí k tiež príznakom ťažkého nedostatku bielkovín v dôsledku podvýživy (napr. ochorenie Kwashiorkor známe z rozvojových krajín).
 • Zápal – Ide o mechanizmus, ktorým sa telo bráni proti poškodeniu tkaniva. V jeho dôsledku dochádza k presakovaniu krvných ciev v postihnutej oblasti. Tekutina vchádza do tkanivových priestorov a spôsobuje opuch. Zápal môže byť dôsledkom úrazu, alergie či autoimunitného ochorenia alebo rôznych infekcií.
 • Úraz – Pri úraze, chirurgických zákrokoch či popáleninách dochádza taktiež k opuchu postihnutého miesta. Ten odoznie, akonáhle sa tkanivo zahojí a srdcová činnosť sa vráti do normálu. V niektorých vážnych prípadoch (napr. pri rozsiahlych popáleninách) ale môže retencia tekutín ohroziť život.
 • Onkologické ochorenie – Niektoré typy ako napr. rakovina obličiek či pečene môžu mať na zadržiavanie tekutín priamy vplyv. Iné zasa môžu produkovať hormóny, ktoré svojím pôsobením taktiež zadržia tekutinu v tele.
 • Hormonálne poruchy – Patria sem najmä vysoké hladiny vazopresínu, čo je tzv. antidiuretický hormón.Ten má na starosti udržiavanie rovnováhy tekutín, no jeho zvýšená hladina vedie práve k ich zadržiavaniu. Retenciu tekutín môžu taktiež ovplyvniť poruchy štítnej žľazy či hormonálne zmeny v tehotenstve.
 • Poruchy vnútorných orgánov – Zadržiavanie tekutín môže spôsobiť nielen zlyhanie obličiek, ale tiež zlyhanie pečene, srdca či štítnej žľazy (napr. myxedém spôsobený slabou činnosťou štítnej žľazy – tzv. hypotyreóza).
 • Niektoré lieky – Aj užívanie niektorých druhov liekov môže spôsobovať zavodnenie. Do tejto skupiny patria napr. perorálna antikoncepcia, substitučná hormonálna liečba, nesteroidné protizápalové lieky či lieky na cukrovku a vysoký krvný tlak.
 • Ďalšie príčiny zavodnenia môžu byť pobyt vo vysokých nadmorských výškach, cukrovka, poranenie hlavy, chronická obštrukčná choroba pľúc, lymfatická filarióza či enteropatia.

Riešením sú tabletky na odvodnenie a výživové doplnky

Ak vás trápi zavodnenie, môžete vyskúšať rôzne voľnopredajné lieky na odvodnenie organizmu, prípadne výživové doplnky a bylinné prípravky. Ak im neveríte, pozrite si posledný odstavec o prevencii zavodnenia prirodzenými cestami.

Najobľúbenejšie prípravky na odvodnenie organizmu:

Odvodníte sa aj prirodzenou cestou

Ak sa nechcete spoliehať na prípravky či výživové doplnky, môžete na odvodnenie organizmu použiť aj zopár praktických trikov.

 • Prijímajte menej soli – Sodík, ktorý je jednou zo zložiek kuchynskej soli, viaže vodu a spôsobuje jej zadržiavanie v tele. Skúste menej soliť či obmedziť potraviny s vysokým obsahom soli (údeniny a syry). Pozor aj na minerálky, z ktorých niektoré majú značný obsah sodíka.
 • Dopĺňajte horčík a draslík – Horčík sa zúčastńuje na vyše 300 procesoch v tele, draslík zasa podporuje funkciu srdca, znižuje hladinu sodíka a zvyšuje produkciu moču. Tieto pre telo dôležité minerály nájdete napr. v banánoch, zemiakoch, vlašských orechoch, paradajkách či v avokáde.
 • Jedzte potraviny bohaté na vitamín B6 – Má mnoho úloh v ľudskom organizme – okrem iného sa podieľa aj na tvorbe červených krviniek a dokáže obmedziť zadržiavanie vody u žien s predmenštruačným syndrómom. Nájdete ho napr. v banánoch, zemiakoch, vlašských orechoch, ale aj v mäse a v pive.
 • Obmedzte rafinované cukry – Častá konzumácia týchto látok zvyšuje hladinu inzulínu, v dôsledku ktorej si telo uchováva viac sodíka. To vedie k zadržiavaniu vody. Medzi rafinované cukry patrí napr. repný cukor či biela múka.
 • Jedzte potraviny na odvodnenie – Okrem už spomenutých druhov potravín sú pri odvodnení organizmu nápomocné aj viaceré druhy koreňovej zeleniny, ako napr. petržlen, kaleráb či mrkva. Diuretické účinky má tiež púpava, reďkovka, chren či šalát.
 • Hýbte sa – Pravidelným pohybom zlepšujete činnosti srdcovocievneho i lymfatického systému, čím predchádzate poruchám, ktoré by mohli spôsobiť zavodnenie. Nemusíte robiť žiadne špeciálne cviky na odvodnenie, stačí ľahká pohybová aktivita každý deň.
 • Skúste detox na odvodnenie – Niektoré detoxikačné recepty vám pomôžu zbaviť sa prebytočných toxínov a tekutiny v tele.

Uvedené triky vám môžu pomôcť zmierniť zadržiavanie vody v tele a s ním spojené opuchy, ak ale vaše problémy pretrvávajú alebo sú intenzívne, môžu signalizovať prítomnosť ochorenia. V takom prípade neotáľajte s návštevou lekára. Ten vám tiež môže predpísať silnejšie diuretiká na odvodnenie (tabletky na odvodnenie ako napr. furon).

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Neera Detox - recenzia, cena, skúsenostiNeera Detox - recenzia, cena, skúsenosti

Máte pocit, že ste neustále unavení, potrebovali by ste nabrať novú silu a energiu? Chcete sa zbaviť nielen toxínov v tele? Možno práve pre vás je vhodná očistná kúra pomocou sirupu...

Blendea Supergreens recenzia a skúsenosti so superpotravinou v práškuBlendea Supergreens recenzia a skúsenosti so superpotravinou v prášku

Zdravé stravovanie, detoxikácia, posilňovanie imunity – ak sú vám tieto veci blízke, určite ste už počuli o superpotravinách. Prípravok Supergreens obsahuje až 4 superpotraviny. Chcete...

Zelený jačmeň výborný na chudnutie a detoxikáciuZelený jačmeň výborný na chudnutie a detoxikáciu

Ide o vitamínovo-minerálnu bombu, obsahujúcu aj veľké množstvo bielkovín, aminokyselín a rastlinných enzýmov, ktoré človek potrebuje prijímať na každodennej báze. Zelený jačmeň pomôže aj...