Pangamin (pivovarské kvasnice) na vlasy, chudnutie – zloženie, účinky, skúsenosti, cena

Pangamin sú pivovarské kvasnice, ktorých názov je odvodený od kyseliny pangamovej, nachádzajúcej aj v tomto BIO produkte. Pivovarské kvasnice sú hmota, ktorá vzniká pomocou húb, ktoré kvasia na slade. Najčastejšie sa používa kvasinka Saccharomyces cerevisiae, ale aj Saccharomyces boulardii alebo ich kombináciaVďaka nim vzniká pangamin, ktorý obsahuje mnoho vitamínov, minerálov, stopových prvkov a ďalších látok a má mnoho zdravotných výhod pre človeka. Nájdete ho vo forme prášku, tabliet, kapsúl alebo aj ako dražé.

Pangamin sa používa na vlasy, chudnutie, ale aj na plodnosť

Pangamin sa predáva ako výživový doplnok nielen pre ľudí, ale aj pre psov, domáce prasce a hydinu, pretože podporuje trávenie a chuť do jedla. Zaujalo vás to? Tak si prečítajte, s čím vám kvasnice môžu pomôcť.

Pangamin pre deti i dospelých

Pangamin zloženie 

Pangamin sa už od nepamäti používal ako liek na mnohé ochorenia, ktoré zahŕňajú nedostatok vitamínov z kategórie B-komplexu, ktorý je mimoriadne vzácny, keďže ho ako celok nájdeme len v niektorých potravinách a aj to len v minimálnom množstve. V pivovarských kvasniciach (hmotnosť 100 gramov) sa nachádza niekoľkonásobne väčšie množstvo vitamínu B1, presnejšie 10-krát viac ako v celozrnnom chlebe, 10-krát viac vitamínu B6 ako v mäs, či ako vitamínu B5 v obilninových prípravkoch. Nezabudnime ani na vzácny vitamín B2, ktorého je v pangamine dvojnásobok ako v kuracej pečeni, ktorú nie všetci obľubujú. Okrem toho obsahujú kvasnice aj iné vitamíny, stopové prvky a ďalšie látky, napr. nukleotidy, puríny, rôzne aminokyseliny a pod. Kompletnú zostavu vitamínov a stopových prvkov v pivovarských kvasniciach tvorí:

 • Vitamín B1: Thiamín či aneurín, má v tele človeka svoje miesto pri zabezpečovaní metabolizovania sacharidov na energiu, podporuje správne fungovanie nervovej sústavy, psychickú rovnováhu, je dôležitým vitamínom pre cukrovkárov, pretože metabolizuje cukor. Podporuje zdravé srdce a čisté cievy. Jeho prísun je dôležitý aj počas tehotenstva alebo dojčenia, kedy majú ženy výrazný nedostatok thiamínu. Je rozpustný vo vode, telo ho nedokáže vyrábať, preto je potrebné aby sme ho prijímali prostredníctvom stravy. Nedostatok tohto vitamínu vedie k vzniku ochorenia s názvom Beri-beri alebo k Wernick-Korsakoffmu syndrómu. Odporúčaná denná dávka pre mužov = 1,2 mg, pre ženy = 1,1 mg a pre tehotné alebo dojčiace ženy až 1,5 mg
 • Vitamín B2: Riboflavín je nevyhnutný pre správne metabolizovanie, ako aj pre nervovú sústavu. Okrem toho je potrebný pre oči, pretože jeho nedostatok vedie k vzniku sivého zákalu. Zabezpečuje krásnu, hebkú a hydratovanú pokožku, zabraňuje vzniku aftov, zapálených kútikov, popraskaných pier, posilňuje vlasové korienky a zabraňuje strate vlasov, spevňuje nechty. Urýchľuje metabolizmus a pomáha štítnej žľaze pri produkcii rastového hormónu, ale aj tyroxínu a inzulínu. Odporúčaná denná dávka pre mužov = 1,5 mg, pre ženy = 1,2 mg a pre tehotné alebo dojčiace ženy až 1,5 mg
 • Vitamín B3: Je dôležitý pri udržiavaní dobrej nálady, je prevenciou vzniku depresie a psychických porúch, súvisiacich so smútkom. Znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi, má protizápalové účinky, udržiava zdravú, mladú a sviežu pokožku. Jeho nedostatkom vznikajú ochorenia ako sú kožné ekzémy, zápaly pokožky, tráviace ťažkosti, neurologické poruchy a dokonca, nedostatok vitamínu B3 môže spôsobiť aj stratu IQ a mentálnu retardáciu. Odporúčaná denná dávka pre mužov = 16 mg, pre ženy = 14 mg a pre tehotné alebo dojčiace ženy až 18 mg

V pangamine sa nachádza väčšina vitamínov z radu B-komplex

 • Vitamín B5: Kyselina pantoténová je dôležitá pri správnom metabolizovaní potravy a látok z nej, presnejšie ide o uhľohydráty, lipidy a aminokyseliny. Podporuje tvorbu hemoglobínu, zvyšuje okysličenie krvi, čím zabezpečuje dostatočné okysličenie všetkých orgánov. Nedostatok vitamínu vedie k tráviacim ťažkostiam, k nadúvaniu, bolesti brucha, k problémom s pokožkou. Odporúčaná denná dávka pre mužov = 8 mg, pre ženy = 6 mg a pre tehotné alebo dojčiace ženy až 15 mg
 • Vitamín B6: Podieľa sa na metabolizovaní potravy, je dôležitý pre tvorbu červených krviniek, podporuje zdravý rast a pevnosť kostí, zabezpečuje výživu svalov, reguluje niekoľko ďalších vitamínov. Je prevenciou proti anémii (chudokrvnosti), dermatitíde a je koenzýmom pre viac ako 100 enzýmov. Odporúčaná denná dávka pre mužov = 2 mg, pre ženy = 1,5 mg a pre tehotné alebo dojčiace ženy až 3 mg
 • Vitamín B7: Biotín, je jediný vitamín z kategórie B12, ktorý si dokáže ľudské telo vytvoriť samo. Reguluje nervovú sústavu až do takej miery, že chráni periférne nervy u ľudí, ktorí trpia cukrovkou. Podporuje lepší spánok a keďže sa vytvára v črevách, zabezpečuje aj správne trávenie, krásnu pleť, pevné vlasy a nechty. Odporúčaná denná dávka pre mužov = 0,2 mg, pre ženy = 0,1 mg a pre tehotné alebo dojčiace ženy až 0,3 mg
 • Vitamín B9: Je to kľúčový vitamín, ktorý zabezpečuje syntézu DNA a je nevyhnutný pre správny rast plodu. Má protirakovinové účinky, podporuje metabolizmus, tvorbu červených krviniek, kardiovaskulárny a nervový systém, ale svoju silu preukazuje aj na krásnej a bezproblémovej pleti, nechtoch a vlasoch. Odporúčaná denná dávka pre mužov = 0,3 mg, pre ženy = 0,2 mg a pre tehotné alebo dojčiace ženy až 0,4 mg

Minerály a stopové prvky v pangamine

 • Draslík, vápnik a fosfor – sa vzájomne podporujú, hlavne v oblasti pohybového aparátu. Podporujú svalstvo, zabraňujú strate vápnika, čím udržujú pevné kosti a zabraňujú ich rednutiu. Prispievajú k pevným a zdravým zubom, sú prevenciou vzniku osteoporózy a artritídy (= zápalové ochorenie kĺbov).
 • Sodík – bráni dehydratácii organizmu pri nadmernom potení, ale najmä pri hnačke a vracaní, zabezpečuje správne pH tekutín v tele človeka, zvyšuje energiu a vitalitu, je dôležitý pre bunkové membrány.
 • Železo – je známym zdrojom krvného farbiva hemoglobínu, pôsobí ako prevencia proti chudokrvnosti, je mimoriadne dôležitý počas tehotenstva.
 • Chróm – zvyšuje účinnosť inzulínu a zabezpečuje hladký a plynulý prechod inzulínu do buniek. Používa sa aj ako podporná liečba pri cukrovke.
 • Selén a zinok – podporujú plodnosť, regulujú tvorbu pohlavných a ďalších hormónov v štítnej žľaze. Keďže ide o silné antioxidanty, majú protirakovinové účinky a zvyšujú celkovú imunitu človeka.
 • Horčík – je nevyhnutný pre kosti, pre správny nervový systém, je prevenciou vzniku neuro-tetánie.
 • Meď – je nevyhnutná pre správne využitie, resp. vstrebávanie železa, je dôležitá pri tvorbe bielych krviniek, podporuje zrážanlivosť krvi, zvyšuje odolnosť organizmu proti rozličnými infekciami a ochoreniami.
 • Mangán – zabezpečuje produkciu mazu, ktorý sa nachádza medzi jednotlivými kĺbmi, teda zabraňuje treniu a vydratiu chrupaviek a kĺbov. Podporuje rast svalov a má protikŕčové vlastnosti. Je dôležitý pri správnom využívaní a absorpcii vitamínu E. Ak máte nedostatok mangánu, potom vápnik, fosfor a železo nie sú dobre využívané.

Energetická hodnota pivovarských kvasníc:

100 g Pangaminu má približne 248 kcal, čo je okolo 1040 kJ, z toho:

 • bielkoviny = 29 g
 • tuky = 2 g
 • sacharidy = 28 g; z toho cukry = 0 g
 • vláknina = 5 g

Vyberáme z nášho katalógu

Ako sa pangamin získava?

Pivovarské kvasnice sú vedľajším produktom pri výrobe piva. Nato, aby sa pivo stalo alkoholom, potrebuje nejaké to promile, ktoré sa získava premenou cukru. K tomuto procesu sú nevyhnutné pivné kvasinky Saccharomyces cerevisiae, ktoré proces kvasenia začínajú. Keď sa dostanú do fázy rýchleho množenia, ešte pred tým ako sa cukor zmení na alkohol, dosiahnú až 5-násobok svojej pôvodnej veľkosti. V momente, keď sa časť cukru premení na alkohol, sa kvasinky odoberú buď do melasy (sladká, voňavá hmota, ktorá vzniká po s karamelizovaní cukru), sladu či obilia, aby sa kvasnice mohli množiť, teda produkovať pangamin. Do hmoty je možné pridať aj ďalšie minerálne anorganické látky, z ktorých sa vďaka kvaseniu stanú organické a zvýšia absorpciu kvasníc.

Účinky pangaminu

Na čo všetko sa pivovarské kvasnice používali v minulosti a na čo sa pangamin používa dnes?

Pangamín na trávenie a chudnutie

Keďže obsahuje mnoho vitamínov z radu B, ktoré podporujú metabolizmus a správne metabolizovanie jednotlivých látok, pomáha liečiť akútne a chronické ochorenia hnačky. Úlohu zohráva aj pri vážnejších ochoreniach, napr. pri ulceróznej kolitíde, Crohnovej chorobe, celiakii a pri rôznych alergiách. Odporúčajú sa užívať ako probiotická liečba v čase užívania antibiotík, pretože sa podieľajú na tvorbe živých kultúr (mikroorganizmov) v črevách, ktoré sú antibiotikami oslabené.

Pivovarské kvasnice urýchľujú metabolizmus a podporujú správne tráviace procesy, preto sú pri diéte veľmi vítaným výživovým doplnkom.

Pangamin na krásne vlasy a pleť

Dajte si dokopy črevá a zbavíte sa nielen nadúvania, obezity a problémov s trávením, ale stratia sa aj ekzémy. Pravidelným prísunom pivovarských kvasníc, zmizne aj akné a sivú pokožku vystrieda žiarivá ružová.

Pangamin má priaznivé účinky na vlasy a pleť

O pangamine je známe aj to, že udržiava relatívnu stálosť pigmentovej produkcie, čím sa zredukuje výskyt stareckých škvŕn, ale aj strata pigmentu vo vlasoch. Takže biele či sivé vlasy budú na vašej hlave pribúdať veľmi pomaly. Okrem toho budú vlasy pevnejšie, pružnejšie, nebude dochádzať k ich častému lámaniu. Podobne je to aj s nechtami.

Pangamin na nervy

Všetky vitamíny, ktoré pangamin obsahuje, účinkujú aj na správne fungovanie nervového systému. Nejde však len o nervy, ktoré sa ozývajú hlavne pri strese, ale aj o periférne nervy, ktoré sú postihované, resp. ohrozené hlavne pri cukrovke. Pangamin ich ochraňuje, posilňuje a spolu so správnym metabolizovaním inzulínu znižuje aj riziko ohrozenia periférnych nervov. Pivovarské kvasnice podporujú pamäť a činnosť kognitívnych procesov v mozgu, čím odďaľujú vznik stareckej demencie a Alzheimerovu chorobu. Spolu s horčíkom, ktorý sa tiež nachádza v kvasniciach, prispievajú ku kvalitnému spánku.

Pangamin na plodnosť

Zinok a selén podporujú hormonálnu rovnováhu. Riboflavín a kyselina listová sú zase dôležité počas tehotenstva, pretože zabezpečujú správny vývin a rast plodu. Železo sastará o dostatočné zásobovanie orgánov matky, ale aj dieťaťa, okysličenou krvou. Nielen pre ženy, ale aj pre mužov je zinok významný, pretože podporuje tvorbu testosterónu.

Pangamin na podporu imunitného systému

Obranyschopnosť človeka sa vytvára v črevnom systéme, konkrétne v hrubom čreve a to cez zdraviu prospešné baktérie. Tým, že kvasnice podporujú ich tvorbu, podporujú aj imunitu. Črevá zbavujú toxínov a pomocou ďalších látok, ktoré sa starajú aj o zvyšok tela (o kosti, kĺby, nervy, pleť...), je imunitný systém silnejší. Človek, ktorý pravidelne užíva pivovarské kvasnice, nie je tak často chorý. Ak už dôjde k nakazeniu sa, proces rekonvalescencie je podstatne rýchlejší. Dopad antibiotík na črevá a imunitu je vďaka pangaminu podstatne nižší ako bez neho. To, že pivovarské kvasnice zvyšujú obranyschopnosť človeka, sa odzrkadlí nielen na menšej chorľavosti, ale aj na celkovom výzore.

Na čo všetko sa ešte pangamin používa?

 • Zbavuje cievy škodlivého cukru a tuku, čím reguluje cholesterol,
 • podporuje zdravé srdce a znižuje vysoký tlak,
 • zabraňuje stavom úzkosti a depresii,
 • je prevenciou proti búšeniu srdca a svalovým kŕčom,
 • zabezpečuje rýchlejšiu svalovú regeneráciu,
 • podporuje zdravé kosti, zuby a kĺby,
 • používa sa pri rádioterapii a onkologických ochoreniach na podporu imunity,
 • je prevenciou proti chronickej únave...

Vedľajšie účinky pangaminu

V súvislosti s pangaminom nie sú známe žiadne vedľajšie účinky. Problém s trávením alebo s pokožkou sa môžu objaviť u ľudí, ktorí majú zvýšenú precitlivenosť na pivovarské kvasnice. Čo sa týka interakcií s inými liekmi, ojedinele sa môžu objaviť pri užívaní liekov na depresiu alebo pri silných liekoch na bolesť a s niektorými liekmi na diabetes. Pangamin obsahuje mnoho bielkovín, čo môže niektorým ľuďom zdravotný stav skomplikovať, napr. tým, ktorí majú dnu alebo artritídu, nie je to však pravidlom. Jeho užívanie je však úplne bezpečné pre deti, dospelých i pre tehotné a dojčiace ženy.

Pangamin je dostupný čerstvý, sušený a aj vo forme tabliet

Skúsenosti s Pangaminom

S pivovarskými kvasnicami, podľa všetkého majú skúsenosti hlavne deti a ich rodičia, ktorí im kvasnice dávkujú. Veľmi často sa podávajú deťom počas rastu, pretože podporujú imunitu, rast kostí a sú výborným zdrojom vitamínov B, ktoré podporujú chuť do jedla. Podľa diskusií sa mnoho ľudí bojí užívať pivovarské kvasnice kvôli priberaniu. Pravda je taká, že s kvasnicami ako takými sa nepriberá, ony len urýchľujú metabolizmus, čo vedie k častému hladu, ale ak skrotíte svoje chute, viete s nimi aj parádne schudnúť, takže pangamin a chudnutie sa nevylučujú.

Najčastejšie otázky a odpovede

Obsahujú pivovarské kvasnice alkohol?

Samotné kvasnice počas procesu kvasenia v istej fáze obsahujú alkohol. Avšak odoberajú sa v stave, keď sa v nich etanol ešte nevytvoril alebo v stave, keď obsahujú len minimum alkoholu. Každopádne tak či onak, pred použitím kvasníc do výživových doplnkov sa alkohol neutralizuje, resp. odstraňuje. Preto je možné kvasnice podávať aj deťom.

Môžu pivovarské kvasnice užívaj aj tehotné a dojčiace ženy?

Určite áno, dokonca je užívanie pangaminu počas tohto obdobia odporúčané lekármi.

Sú pivovarské kvasnice vhodné aj pre deti?

Pangamin ako výživový doplnok neobsahuje alkohol, takže áno sú. Pre deti sa vyrábajú aj v špeciálnej forme, ktorou je dražé, napr. výživový doplnok Rapeto Pangamin pre deti. Pre mládež sú dostupné aj produkty, ktoré sú určené pre dospelých, ale môžu ich užívať aj tínedžeri, napr. Rapeto Pangamin Duo Forte.

Kedy pocítim prvé účinky pivovarských kvasníc?

Pivovarské kvasnice patria medzi tie výživové produkty, ktoré potrebujú čas na to, aby zaúčinkovali v tele človeka tak, ako majú. Preto je ich potrebné užívať dlhodobo. Prvé výsledky sa objavujú väčšinou po 1. mesiaci užívania.

Pangamin vo forme tabliet pre deti i dospelých


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Gotu kola účinky, skúsenosti, cena. Extrakt, tinktúra, tablety, olej alebo čaj?Gotu kola účinky, skúsenosti, cena. Extrakt, tinktúra, tablety, olej alebo čaj?

Gotu kola má blahodarné účinky na nervovú sústavu, cievy i duševné zdravie. Vraj dokáže omladiť vzhľad aj myseľ a je považovaná za rastlinu večnej mladosti.

Čistenie medzizubných priestorov: medzizubné kefky a dentálne nite – veľkosti, použitieČistenie medzizubných priestorov: medzizubné kefky a dentálne nite – veľkosti, použitie

Čistenie medzizubných priestorov nezaberá veľa času, no predchádzame ním rôznym problémom. Stačí sa naučiť, aké pomôcky si vybrať a ako ich správne používať.

Ozonicon emulgel – recenzia, skúsenosti. Zloženie a užívanie v tehotenstve prezradí príbalový letákOzonicon emulgel – recenzia, skúsenosti. Zloženie a užívanie v tehotenstve prezradí príbalový leták

Na trhu je dlhodobo množstvo prípravkov, ktoré liečbu bolestí sľubujú, no nie vždy účinne zaberajú. V čom je Ozonicon iný a aké skúsenosti s používaním majú jeho zákazníci?