B-komplex na akné, pleť, herpes aj pribratie

Pojem B-komplex je v oblasti farmácie a medicíny veľmi populárny. Spomínaný B-komplex je súbor vitamínov kategórie B. Je tvorený konkrétne ôsmimi vitamínmi. Ako vitamíny kategórie A, C, tak aj kategória vitamínov B je pre naše telo veľmi podstatnou zložkou. Ako do svojho tela dostať vitamíny B? Aké množstvo telo potrebuje? Je možné vitamín B-komplex dostať ako doplnok stravy?

B-komplex Zentiva tabletky

Je veľmi pravdepodobné, že vaše problémy s vypadávaním vlasov, popraskanými perami, s pokožkou, ale aj slabosť alebo únava sú spôsobené nedostatkom B vitamínov. Ide o vo vode rozpustné vitamíny, ktorých možný nedostatok v ľudskom tele bol objavený na počiatku 20. storočia. Práve v tom období pokrok v biochémii a organickej chémii naštartoval výskumy ochorení, ktoré nie sú spôsobené baktériami, ale práve nedostatočnou výživou. V prvej dekáde 20. storočia sa začína používať označenie pre organické látky, ktoré sú potrebné pre udržanie zdravia, vitamíny.

Obľúbené B-komplexy

Ktoré vitamíny sú súčasťou B-komplexu?

Súbor B komplex je zložený z tiamínu (B1), riboflavínu (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyrodoxín (B6), biotín (B7), kyselina listová (B9) a kobalamín (B12). Tento súbor vitamínov je najčastejšie na Slovensku predávaný ako doplnok stravy. Zvyčajne sa užíva orálnou formou v podobe tabletiek. Ako vitamíny rozpustné vo vode majú v ľudskom organizme veľmi dôležitú úlohu pre udržanie trvalého zdravia. Výrazný vplyv majú predovšetkým na imunitný systém každého jedného človeka. Každý B vitamín má podobný vplyv na náš metabolizmus, no každý jedna zložka B-komplexu plní výnimočnú funkciu.

Generica Bkomplex

Tiamín (B1) – ide o hlavnú zložku B komplexu, ktorá zabezpečuje premenu živín v tele na energiu. V rámci stravy ho môžete nájsť v bravčovom mäse alebo slnečnicových semienkach.

Riboflavín (B2) – opäť vitamín, ktorý je dôležitý pre premenu živín na energu v rámci metabolizmu. Takisto je účinným antioxidantom. Nájdete ho v pečeni, hovädzom mäse alebo v hríboch.

Niacín (B3) – je súčasťou DNA a všeobecne zohráva dôležitú úlohu pri obnove buniek. Najlepším zdrojom je kuracie a rybie mäso.

Kyselina pantoténová (B5) – je dôležitá pri produkcii cholesterolu a je súčasťou procesov pri tvorbe hormónov v tele. Dobrým zdrojom je napríklad avokádo, mliečne výrobky či rybie mäso.

Pyrodoxín (B6) – v tele prispieva k tvorbe červených krviniek a tvorbe aminokyselín. Nachádza sa v škrobe, napríklad v zemiakoch, ale aj v rybom mäse (losos, tuniak).

Biotín (B7) – dôležitý je pre metabolizmus z hľadiska vstrebávania tukov a sacharidov v organizme. Obsahujú ho kvasnice, vajcia alebo bravčová či kuracia pečeň.

Kyselina listová (B9) – pomáha pri obnove buniek, pri vstrebávaní aminokyselín či tvorbe bielych a červených krviniek. V rámci stravy sú na kyselinu listovú bohaté strukoviny či listová zelenina.

Kobalamín (B12) – s označením B12 veľmi známy vitamín kategórie B. Pomáha k správnemu fungovaniu nervovej sústavy, tvorbe červených krviniek a aj k tvorbe DNA. Nedostatok vitamínu B12 je predovšetkým u starých ľudí. Potrebný je príjem živočíšnych bielkovín z mäsa, vajec alebo mliečnych výrobkov.

Strava bohatá na vitamíny skupiny B

Potraviny, s vysokým obsahom B-komplexu:

 • Strukoviny (šošovica, hrach...)
 • Listová zelenina (špenát, hlávkový šalát, brokolica...)
 • Ovocie (avokádo, mango, citrusové plody...)
 • Hríby
 • Kuracie mäso
 • Hovädzie mäso
 • Ryby (losos, tuniak)
 • Vnútornosti (pečeň)
 • Vajcia

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamíny a minerály

Pre koho je B-komplex ako doplnok výživy?

Dôvodom na dodatočné užívanie vitamínov skupiny B je predovšetkým jeho nedostatok. Hoci sa v strave nachádza v pomerne bohatom množstve. K jeho nedostatku prísť môže hlavne u starších ľudí (seniorov), ktorým sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje vstrebávanie B-komplexu. Hlavne schopnosť získavať kobalamín, a teda vitamín B12 je u starších ľudí náročnejšie, pretože jeho vstrebávanie prebieha vo veľmi malom množstve. V prípade starších ľudí, nedostatok B12 môže spôsobovať výkyvy nálad, pomalšie reakcie a niekedy aj depresiu.

B-komplex forte Zentiva 20 dražé

U tehotných žien je skupina B vitamínov dôležité aj preto, že vitamíny skupiny B sa podieľajú na vývoji plodu. Ich nedostatok môže prispieť k poškodeniu nervovej sústavy plodu, alebo vrodeným chybám. Predovšetkým ženy s nízkou hmotnosťou počas tehotenstva alebo ženy s vegetariánskou – vegánskou stravou by mali užívať B-komplex v tabletkovej podobe. Pred výberom samotného B komplexu v lekárni sa však určite poraďte so svojim lekárom.

Ako doplnok výživy je B-komplex vhodný aj pre ľudí s civilizačnými ochoreniami ako celiakia, cukrovka, rakovina či Crohnova choroba. Pri týchto druhoch ochorení je dostatočný prísun vitamínov veľmi dôležitý. Vitamín B komplex Forte je jedným z najlepšie hodnotených doplnkov výživy v tejto kategórii.

Vplyv nedostatku B vitamínov

Nedostatok B vitamínov sa prejavuje predovšetkým na našom psychickom zdraví. Nízka hodnota B-komplexu v našom metabolizme spôsobuje únavu, a teda nedostatok energie. Rovnako tak vplýva na naše pamäťové schopnosti. Do veľkej miery naň vplýva hladina stresu. Ak máme „béčkových“ vitamínov nedostatok, zlá nálada a stres (pdoráždenosť) sú sprievodným príznakom. Neskôr sa ich nedostatok prejaví aj na kvalite našej pokožky (popraskané kútiky úst, pery) a takisto sa môže dostaviť vypadávanie vlasov. U žien môže ich nedostatok spôsobiť takisto nepravidelnosť menštruačného cyklu.

Popraskané kútiky úst

Ide o skupinu vitamínov, ktoré nedokáže telo uchovávať. Jedinou možnosťou, ako ich hladinu v tele stabilne udržiavať ja pravidelný príjem potravín, ktoré skupinu B vitamínov obsahujú.

Hlavné príznaky nedostatku vitamínov B-komplex:

 • Popraskané kútiky úst
 • Bolesť jazyka
 • Únava
 • Slabšie pamäťové schopnosti
 • Podráždenosť
 • Zvýšená hladina stresu
 • Depresia

Priaznivé účinky B-komplexu

Všetky negatívne príznaky, ktoré ste si prečítali vyššie, dokáže príjem vitamínov B-komplex potláčať. Zlepšuje náladu, dodáva energiu, metabolizmus lepšie vstrebáva živiny a takisto zlepšuje kognitívne (poznávacie) a pamäťové schopnosti. Má priaznivý vplyv na neurologickú sústavu nášho tela.

Zvýšením príjmu B-komplexu zmierňujete vplyv stresu na váš organizmus a zbavujete sa takisto duševnej únavy. V prípade, že trpíte depresiami, B komplex výrazne zmierňuje ich príznaky. Štúdie potvrdili, že užívanie vitamínov B, ako doplnok stravy, dokáže dokonca prejavy depresie a úzkosti výrazne zmierniť.

b komlex od zentivy je najlepší

Priberanie a B komplex?

B komplex takisto podporuje chuť do jedla (B6). Avšak priberanie je individuálny faktor, ku ktorému nemusí užívaním vitamínov B ani náhodou prísť. Nie je to však tak, že samotné vitamíny by zvyšovali vašu telesnú hmotnosť, podpora chuti do jedla je, naopak, priaznivým účinkom.

Priberanie na váhe

Dávkovanie vitamínu B komplex

Stanovená minimálna či maximálna dávka vitamínov B-komplex nie je pevne stanovená. Z hľadiska nedostatku vitamínov je dôležité vedieť, ktorý vitamín potrebujete konkrétne doplniť. Závisí to aj od vedľajších faktorov ako vek, pohlavie či iné diagnózy, ktoré daný jedinec má. V prípade tehotných a dojčiacich žien by malo byť dávkovanie B-komplexu vyššie. Rovnako tak u starých ľudí môže byť dávkovanie vo väčšom množstve.

Predávkovanie B-komplexom je takmer nemožné. Nikdy však neprekračujte dennú dávku. V prípade, že užívate i iné doplnky stravy, môže sa stať, že nadmerné množstvo vitamínov B bude v tele nežiaduce - zafarbenie moču do výraznej žltej. Ak je hladina B-komplexu privysoká, napríklad v prípade vitamínu B6, môžete pociťovať tlak v očiach.

Najodporúčanejším doplnkom stravy je Vitamín B-komplex Forte. Odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne, ktorú zapijete vodou. Ak má teda lekár podozrenie, že máte nedostatok vitamínu B komplex, jeho užívanie vám určite môže len pomôcť.

Obľúbené B-komplexy

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 06.02.2019
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Letné kúpanie v jazerách a prírodných nádržiach – aké riziká na nás číhajú? Letné kúpanie v jazerách a prírodných nádržiach – aké riziká na nás číhajú?

S letom prichádza aj čas prázdnin, dovoleniek a pobytov pri vode. Či už sa rozhodneme pre kúpanie v mori, prírodných nádržiach alebo kúpaliskách, každá voľba má svoje pre aj proti. V...

Ako sa zbaviť chuti na sladké? Ako ho obmedziť a prestať jesť? Ako sa zbaviť chuti na sladké? Ako ho obmedziť a prestať jesť?

Sladkému pokušenie prepadne z času na čas každý človek. Taká sladká dobrota vždy poteší. Problém však nastáva, keď prijímame veľké množstvo nezdravých sladkých pochúťok. Zbavte sa chuti...

Inovatívne možnosti liečby psoriázy Inovatívne možnosti liečby psoriázy

Aby ste mali základné informácie o moderných možnostiach liečby psoriázy, ponúkame vám stručný popis oboch inovatívnych liečebných postupov.