B-komplex na akné, pleť, herpes aj pribratie

Pojem B-komplex je v oblasti farmácie a medicíny veľmi populárny. Spomínaný B-komplex je súbor vitamínov kategórie B. Je tvorený konkrétne ôsmimi vitamínmi. Ako vitamíny kategórie A, C, tak aj kategória vitamínov B je pre naše telo veľmi podstatnou zložkou. Ako do svojho tela dostať vitamíny B? Aké množstvo telo potrebuje? Je možné vitamín B-komplex dostať ako doplnok stravy?

B-komplex Zentiva tabletky

Je veľmi pravdepodobné, že vaše problémy s vypadávaním vlasov, popraskanými perami, s pokožkou, ale aj slabosť alebo únava sú spôsobené nedostatkom B vitamínov. Ide o vo vode rozpustné vitamíny, ktorých možný nedostatok v ľudskom tele bol objavený na počiatku 20. storočia. Práve v tom období pokrok v biochémii a organickej chémii naštartoval výskumy ochorení, ktoré nie sú spôsobené baktériami, ale práve nedostatočnou výživou. V prvej dekáde 20. storočia sa začína používať označenie pre organické látky, ktoré sú potrebné pre udržanie zdravia, vitamíny.

Obľúbené B-komplexy

Ktoré vitamíny sú súčasťou B-komplexu?

Súbor B komplex je zložený z tiamínu (B1), riboflavínu (B2), niacín (B3), kyselina pantoténová (B5), pyrodoxín (B6), biotín (B7), kyselina listová (B9) a kobalamín (B12). Tento súbor vitamínov je najčastejšie na Slovensku predávaný ako doplnok stravy. Zvyčajne sa užíva orálnou formou v podobe tabletiek. Ako vitamíny rozpustné vo vode majú v ľudskom organizme veľmi dôležitú úlohu pre udržanie trvalého zdravia. Výrazný vplyv majú predovšetkým na imunitný systém každého jedného človeka. Každý B vitamín má podobný vplyv na náš metabolizmus, no každý jedna zložka B-komplexu plní výnimočnú funkciu.

Generica Bkomplex

Tiamín (B1) – ide o hlavnú zložku B komplexu, ktorá zabezpečuje premenu živín v tele na energiu. V rámci stravy ho môžete nájsť v bravčovom mäse alebo slnečnicových semienkach.

Riboflavín (B2) – opäť vitamín, ktorý je dôležitý pre premenu živín na energu v rámci metabolizmu. Takisto je účinným antioxidantom. Nájdete ho v pečeni, hovädzom mäse alebo v hríboch.

Niacín (B3) – je súčasťou DNA a všeobecne zohráva dôležitú úlohu pri obnove buniek. Najlepším zdrojom je kuracie a rybie mäso.

Kyselina pantoténová (B5) – je dôležitá pri produkcii cholesterolu a je súčasťou procesov pri tvorbe hormónov v tele. Dobrým zdrojom je napríklad avokádo, mliečne výrobky či rybie mäso.

Pyrodoxín (B6) – v tele prispieva k tvorbe červených krviniek a tvorbe aminokyselín. Nachádza sa v škrobe, napríklad v zemiakoch, ale aj v rybom mäse (losos, tuniak).

Biotín (B7) – dôležitý je pre metabolizmus z hľadiska vstrebávania tukov a sacharidov v organizme. Obsahujú ho kvasnice, vajcia alebo bravčová či kuracia pečeň.

Kyselina listová (B9) – pomáha pri obnove buniek, pri vstrebávaní aminokyselín či tvorbe bielych a červených krviniek. V rámci stravy sú na kyselinu listovú bohaté strukoviny či listová zelenina.

Kobalamín (B12) – s označením B12 veľmi známy vitamín kategórie B. Pomáha k správnemu fungovaniu nervovej sústavy, tvorbe červených krviniek a aj k tvorbe DNA. Nedostatok vitamínu B12 je predovšetkým u starých ľudí. Potrebný je príjem živočíšnych bielkovín z mäsa, vajec alebo mliečnych výrobkov.

Strava bohatá na vitamíny skupiny B

Potraviny, s vysokým obsahom B-komplexu:

 • Strukoviny (šošovica, hrach...)
 • Listová zelenina (špenát, hlávkový šalát, brokolica...)
 • Ovocie (avokádo, mango, citrusové plody...)
 • Hríby
 • Kuracie mäso
 • Hovädzie mäso
 • Ryby (losos, tuniak)
 • Vnútornosti (pečeň)
 • Vajcia

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamíny a minerály

Pre koho je B-komplex ako doplnok výživy?

Dôvodom na dodatočné užívanie vitamínov skupiny B je predovšetkým jeho nedostatok. Hoci sa v strave nachádza v pomerne bohatom množstve. K jeho nedostatku prísť môže hlavne u starších ľudí (seniorov), ktorým sa s pribúdajúcim vekom zhoršuje vstrebávanie B-komplexu. Hlavne schopnosť získavať kobalamín, a teda vitamín B12 je u starších ľudí náročnejšie, pretože jeho vstrebávanie prebieha vo veľmi malom množstve. V prípade starších ľudí, nedostatok B12 môže spôsobovať výkyvy nálad, pomalšie reakcie a niekedy aj depresiu.

B-komplex forte Zentiva 20 dražé

U tehotných žien je skupina B vitamínov dôležité aj preto, že vitamíny skupiny B sa podieľajú na vývoji plodu. Ich nedostatok môže prispieť k poškodeniu nervovej sústavy plodu, alebo vrodeným chybám. Predovšetkým ženy s nízkou hmotnosťou počas tehotenstva alebo ženy s vegetariánskou – vegánskou stravou by mali užívať B-komplex v tabletkovej podobe. Pred výberom samotného B komplexu v lekárni sa však určite poraďte so svojim lekárom.

Ako doplnok výživy je B-komplex vhodný aj pre ľudí s civilizačnými ochoreniami ako celiakia, cukrovka, rakovina či Crohnova choroba. Pri týchto druhoch ochorení je dostatočný prísun vitamínov veľmi dôležitý. Vitamín B komplex Forte je jedným z najlepšie hodnotených doplnkov výživy v tejto kategórii.

Vplyv nedostatku B vitamínov

Nedostatok B vitamínov sa prejavuje predovšetkým na našom psychickom zdraví. Nízka hodnota B-komplexu v našom metabolizme spôsobuje únavu, a teda nedostatok energie. Rovnako tak vplýva na naše pamäťové schopnosti. Do veľkej miery naň vplýva hladina stresu. Ak máme „béčkových“ vitamínov nedostatok, zlá nálada a stres (pdoráždenosť) sú sprievodným príznakom. Neskôr sa ich nedostatok prejaví aj na kvalite našej pokožky (popraskané kútiky úst, pery) a takisto sa môže dostaviť vypadávanie vlasov. U žien môže ich nedostatok spôsobiť takisto nepravidelnosť menštruačného cyklu.

Popraskané kútiky úst

Ide o skupinu vitamínov, ktoré nedokáže telo uchovávať. Jedinou možnosťou, ako ich hladinu v tele stabilne udržiavať ja pravidelný príjem potravín, ktoré skupinu B vitamínov obsahujú.

Hlavné príznaky nedostatku vitamínov B-komplex:

 • Popraskané kútiky úst
 • Bolesť jazyka
 • Únava
 • Slabšie pamäťové schopnosti
 • Podráždenosť
 • Zvýšená hladina stresu
 • Depresia

Priaznivé účinky B-komplexu

Všetky negatívne príznaky, ktoré ste si prečítali vyššie, dokáže príjem vitamínov B-komplex potláčať. Zlepšuje náladu, dodáva energiu, metabolizmus lepšie vstrebáva živiny a takisto zlepšuje kognitívne (poznávacie) a pamäťové schopnosti. Má priaznivý vplyv na neurologickú sústavu nášho tela.

Zvýšením príjmu B-komplexu zmierňujete vplyv stresu na váš organizmus a zbavujete sa takisto duševnej únavy. V prípade, že trpíte depresiami, B komplex výrazne zmierňuje ich príznaky. Štúdie potvrdili, že užívanie vitamínov B, ako doplnok stravy, dokáže dokonca prejavy depresie a úzkosti výrazne zmierniť.

b komlex od zentivy je najlepší

Priberanie a B komplex?

B komplex takisto podporuje chuť do jedla (B6). Avšak priberanie je individuálny faktor, ku ktorému nemusí užívaním vitamínov B ani náhodou prísť. Nie je to však tak, že samotné vitamíny by zvyšovali vašu telesnú hmotnosť, podpora chuti do jedla je, naopak, priaznivým účinkom.

Priberanie na váhe

Dávkovanie vitamínu B komplex

Stanovená minimálna či maximálna dávka vitamínov B-komplex nie je pevne stanovená. Z hľadiska nedostatku vitamínov je dôležité vedieť, ktorý vitamín potrebujete konkrétne doplniť. Závisí to aj od vedľajších faktorov ako vek, pohlavie či iné diagnózy, ktoré daný jedinec má. V prípade tehotných a dojčiacich žien by malo byť dávkovanie B-komplexu vyššie. Rovnako tak u starých ľudí môže byť dávkovanie vo väčšom množstve.

Predávkovanie B-komplexom je takmer nemožné. Nikdy však neprekračujte dennú dávku. V prípade, že užívate i iné doplnky stravy, môže sa stať, že nadmerné množstvo vitamínov B bude v tele nežiaduce - zafarbenie moču do výraznej žltej. Ak je hladina B-komplexu privysoká, napríklad v prípade vitamínu B6, môžete pociťovať tlak v očiach.

Najodporúčanejším doplnkom stravy je Vitamín B-komplex Forte. Odporúčané dávkovanie je 1 tableta denne, ktorú zapijete vodou. Ak má teda lekár podozrenie, že máte nedostatok vitamínu B komplex, jeho užívanie vám určite môže len pomôcť.

Obľúbené B-komplexy

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 06.02.2019
Hodnotenie článku:
(89.8%)

Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bieliace pásiky Crest – recenzia, použitie a skúsenostiBieliace pásiky Crest – recenzia, použitie a skúsenosti

Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?Tipy, ako držať 3-dňový pôst – ako prežiť pôstne obdobie, pôst a káva, je 40-dňový pôst zdravý?

Pôst nie je dobre známym pojmom len medzi veriacimi. Svojich fanúšikov si našiel aj medzi milovníkmi zdravého životného štýlu. Aké sú plusy a mínusy postenia sa?

Ako si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pástAko si vybrať najlepšiu zubnú pastu – čo by nemala obsahovať? Test zubných pást

Kvalita a typ zubnej pasty môže do veľkej miery ovplyvniť váš zubný chrup a tým pádom aj váš úsmev. Akú zubnú pastu používať, aké máte možnosti a ktoré zubné pasty sú nebezpečné?