Praskajúce kútiky úst (na perách) – príčiny a liečba

Nevyležaná chrípka, zvýšený stres, slabá strava, vplyvy počasia, nedostatok vitamínov a minerálov sú faktory, ktoré dennodenne negatívne vplývajú na vašu imunitu. To, že treba niečo zmeniť a niečo nie je s naším telom v poriadku môžu naznačiť aj objavujúce sa kútiky.

Ošetrenie popraskaných pier a kútikov úst

Čo znamenajú, čo na nich zaberá a ako im predchádzať? Čítajte ďalej.

Obľúbené prípravky na ošetrenie kútikov

Čo sú to kútiky?

Chelitis angularis (alebo zápalové ochorenie pier či hovorovo povedané kútiky) je stav, ktorý sa prejavuje červenými, opuchnutými a boľavými škvrnami v rohoch úst, v kútikoch. Ochorenie sa môže prejaviť len v jednom kútiku, alebo súčasne na oboch stranách pier. Medzi ďalšie príznaky kútikov patrí krvácanie, svrbenie, pľuzgier, šupina. V prípade, ak sa na perách objaví kútik, sú pery väčšinou suché alebo horiace a v ústach môžete pociťovať nepríjemnú chuť a zápach.

Príčiny vzniku kútikov

Kútiky sú infekcie, ktoré môžu byť spôsobené buď kvasinkou Candida albicans, baktériou Staphylococcus aureus, alebo ich vzájomnou kombináciou. Uvedení pôvodcovia sú bežne prítomní v koži a na slizniciach v tele človeka, ale nespôsobujú ťažkosti, často o nich ani nevieme. Problém nastáva, ak sa premnožia. To sa deje najmä pri oslabenej imunite, po prechodenej chrípke alebo nachladnutí.

Môže sa stať aj to, že sa baktéria dostane do ranky v kútiku, ktorá je často zapríčinená ošetrením zubára, po uškrabnutí neumytými rukami či utieraním úst servítkou.

Medzi ďalšie možné príčiny vzniku kútikov patria:

 • antibiotiká
 • zachytávanie slín
 • fajčenie
 • zubná protéza
 • strojček na zuboch
 • krivé zuby
 • veľké kusy potravy vkladané do úst
 • cmúľanie palca

Infekcia v kútiku úst spôsobená kvasinkou alebo baktériou

Pozor na popraskané pery

Ľudia majú pri popraskaných perách tendenciu oblizovať si ich. Pociťujú tak úľavu, avšak tento zlozvyk môže viesť k vzniku kútikov. Sliny sa totiž prichytia na kútikoch a pôsobením tepla spolu s vlhkosťou spôsobujú ideálne podmienky pre vznik a množenie húb či baktérií, ktoré spôsobujú infekcie.

Nedostatok vitamínov a minerálov

Kútiky sa častejšie objavujú u ľudí s anémiou alebo u tých, ktorí majú problémy s tráviacim traktom, pretože majú nedostatok vitamínov a minerálov. Ktoré to sú a kde ich nájdete?

 • Vitamín B2/Riboflavín = vajcia, mandle, brokolica, špenát,avokádo, pivovarské kvasnice, sója, celozrnné pečivo, hovädzie mäso, losos, tofu, mlieko.
 • Vitamín B5/Kyselina pantoténová = huby, kuracie mäso, slnečnicové semienka, šošovica, batáty.
 • Vitamín B7/Biotín = vlašské orechy, arašidy, karfiol, banány, maliny, vaječné žĺtky, losos, sardinky.
 • Vitamín B9/Kyselina listová = zelené sójové bôby, šošovica, cícer, čierna fazuľa, špargľa, špenát, brokolica, mango, pomaranče, zelený hlávkový šalát, sladká kukurica.
 • Vitamín B12 = ustrice, mušle, lastúry, makrela, krab, krevety, pečeň, hovädzie mäso, tofu, mlieko, švajčiarsky syr, vajcia.
 • Zinok = fazuľa, orechy, celozrnné obilniny, mliečne výrobky, hovädzie mäso, homár, arašidy, pekanové orechy, zelený hrach.
 • Železo = vajcia, červené mäso, pečeň, ustrice, mušle, cícer, tekvicové a sezamové semienka, sójové bôby, šošovica, špenát.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie vitamín b

Patríte do skupiny ľudí, ktorí sa zaoberajú duchovnou stránkou tela a duše? Duchovná príčina vzniku kútikov môže znamenať aj nevyslovené jedovaté slová, ktoré ste povedali alebo zamlčali a vnútorne vás ťažia.

Kútiky môžu byť aj dôsledkom nedostatku vitamínov vo vašom tele

Aké choroby môžu signalizovať kútiky?

Nepodceňujte časté alebo dlhodobo zapálené kútiky. Tie totiž môžu byť vedľajším príznakom vážnej choroby, o ktorej ani neviete. Napr. ľudia s diabetom majú oslabenú imunitu a príliš veľa glukózy v krvi, čo hubu Candida vyživuje a tá sa následne prejavuje ako opakované zápalové ochorenie pier. Zabrániť opakovanému výskytu kútikov môžete v tomto prípade tak, že budete mať hladinu cukru v krvi pod kontrolou, budete zdravo jesť, cvičiť a brať inzulín tak, ako máte. Ďalšie choroby, ktoré môžu časté kútiky odhaliť, sú: anémia, rakovina krvi, imunitné poruchy (napr. HIV), rakovina obličiek, pečene, pľúc alebo pankresu.

Kútiky v tehotenstve

Stalo sa vám, že za celý život ste nemali problém s kútikmi a počas tehotenstva sa ich neviete zbaviť? Nemusíte sa hneď obávať. Môže to byť zapríčinené viacerými dôvodmi. Jedným je oslabená imunita a stres. Tehotenstvo zahŕňa rad rýchlych zmien v tele, čo spôsobuje vnútorný stres organizmu a ten sa prejavuje v podobe kútikov. V prípade, ak je vaše tehotenstvo sprevádzané aj rannou nevoľnosťou a zvracaním, látky z vylúčeného obsahu sa ľahko dostávajú do kútikov, a potom stačí už len malá ranka alebo popraskané pery a zápalový proces kútikov sa môže začať.

Kútiky sa často objavujú aj v tehotenstve

Ako sa ich zbaviť?

Dôležité je poškodenú oblasť udržiavať suchú a na poškodené miesto aplikovať napr. voľne dostupné produkty z lekárni. Overeným prostriedkom je Fungicidin, ktorý sa používa na kvasinkové infekcie v kútikoch, ale aj na vaginálnu kandidózu. Nájdete ho v každej lekárni, je dostupný bez lekárskeho predpisu a stojí len okolo 2,30 €. Ďalšie produkty, s ktorými máte pozitívne skúsenosti, sú aj Zovirax Duo, Zinková mastička, Cimmerin gél na kútiky, Framykoin, Zinková alebo Kalciová masť a pod. V čase infekcii obmedzte prísun dráždivých potravín (citrusy, kyslé produkty a koreniny). Ak kútiky nezmiznú alebo sa ich stav nezlepší do 3 dní, neváhajte a navštívte lekára.

Domáca liečba kútikov

Na liečbu kútikov odporúčate aj domáce prostriedky, ktoré zahrňujú napr. potieranie kútikov smotanou, zmesou bravčového a včelieho medu v pomere 1:2 alebo potieranie s prekrojeným cesnakom. Mnohí z vás odporúčajú, možno pre niekoho nechutný, no zato účinný spôsob, a to na miesto nanášať vatovou tyčinkou ušný maz. Zaujímavá je aj pozitívna skúsenosť s krémom na odstránenie chĺpkov Veet či s detskou zubnou pastou, ktoré nanesiete vo vrstve a necháte zaschnúť. Niektorí nedajú dopustiť na Ozónovú vodu, ktorá vás môže zbaviť kútikov do 24 hodín.

Ak uprednostňujete prírodnú liečbu, vyskúšajte si kútiky potierať cesnakom

Základom je dobrá prevencia

Dôležité je udržiavať zdravé pery. Na správnu vlhkosť pier a zabráneniu vzniku rankám od popraskania je dobré používať balzamy na pery s obsahom zinku. Tie chránia vaše pery pred nepriaznivými vplyvmi počasia a zároveň pery hydratujú a zvláčnia. Používajte odlišné balzamy podľa ročného počasia. V letnom období uprednostníte balzam s ochranným UV filtrom. Namiesto neho môžete použiť aj olivový, kokosový olej alebo olej z čajovníka (Tea Tree olej). Popraskané pery sú často príznakom dehydratácie organizmu, preto by ste mali zabezpečiť minimálny príjem 2 litre vody denne, nehovoriac o udržiavaní hygieny rúk. Ďalšie faktory, na ktoré by ste si mali dávať pozor:

 • zabezpečte správnu mikroflóru úst,
 • zuby umývajte minimálne 2-krát denne,
 • používajte kvalitné zubné pasty, najlepšie bez obsahu Sodia-lauryl-sulfátu,
 • nezabúdajte na dezinfekčné ústne vody, ktoré sa odporúčajú používať aj počas vzniku kútikov,
 • doprajte si probiotiká na cmúľanie, napr Lactoflor,
 • prijímajte viac potravín s obsahom vitamínov B alebo si zakúpte vitamíny B-komplex.

Obľúbené prípravky na ošetrenie kútikov

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Komentáre

Aďa 10. Jun. 2019
Na kútiky používam iba zinkovú mastičku a vždy mi rýchlo pomôže. Stačí malé množstvo na problémové miesto a je to. Problém je však, že sa nemôže používať na noc, pretože trochu farbí.

Odpovedať

Bea 10. 06. 2019

Tú som ešte neskúšala, mne vždy zaberie kalciová masť. Máme ju doma kvôli dcérke kvôli zapareninám a používam ju aj ja. Ale keďže mám problémy s akné, vyskúšam zinkovú mastičku, počula som, že zamedzuje vzniku nových pupienkov a pomáha rýchlejšie hojiť už vyrašené.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?Bolesť na hrudníku: aké sú najčastejšie príčiny? Kedy vyhľadať lekára?

Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?Ktorý minibar je pre vás ten ideálny?

Ak ste niekedy rozmýšľali nad tým, že si chcete do svojej domácnosti zaobstarať ďalšiu, ale menšiu chladničku, ktorá bude doplnková, minibar môže byť to pravé orechové.

Majte krásne a zdravé ruky aj nechtyMajte krásne a zdravé ruky aj nechty

Správna starostlivosť o ruky a nechty zahŕňa niekoľko dôležitých krokov, aby vyzerali a cítili sa čo najlepšie. Ako na to sa dočítate v našom článku.