Persen – recenzia a skúsenosti. Voľnopredajné tabletky na spanie, ktoré fungujú

Stres a nekvalitný spánok zhoršuje kvalitu života takmer každému človeku. Je to nepríjemnosť, ktorá však živí farmaceutický priemysel.

Recenzia Persen - lieku na upokojenie a zlepšenie spánku

Totiž na trhu existuje množstvo "takých a onakých" rastlinných liekov a doplnkov výživy, ktoré sľubujú ľahšie zvládanie stresu a kvalitný spánok. Je teda náročné zvoliť medzi nimi ten správny. Preto sme sa v tejto recenzii rozhodli overiť si Persen.

Čo je Persen?

Persen sú tabletky, resp. liek vyrobený z rastlín, čo mu udeľuje status: rastlinný liek. Dá sa k nemu dostať bez lekárskeho predpisu, v kamennej lekárni a aj cez internet. Hoci bol charakterizovaný ako rastlinný liek, svojimi účinkami pripomína výživový doplnok. Užíva sa na zmiernenie miernych problémov s nervami a so spánkom. Liek sa predáva vo viacerých variantoch.

Aké varianty Persenu existujú?

Tneto liek jestvuje v 3 variantoch. Odlišujú sa od seba množstvom pridaných byliniek. Sú to:

Čo sa v Persene nachádza?

Tento rastlinný liek obsahuje extrakty z bylín, o ktorých je známe, že majú upokojujúce účinky. Zloženie Persenu obsahuje:

 • Suchý extrakt z Valeriány lekárskej = "Valeriana officinalis" je liečivá bylinka, ktorá sa nachádza, či už ako hlavná zložka alebo prísada, v mnohých doplnkov stravy a výživy. Je veľmi obľúbená, pretože zmierňuje nervozitu, úzkosť, príležitostnú depresiu, upokojuje, pomáha s problémami so spánkom, tlmí kŕče a náladovosť pri menštruácii. Používajú ju aj športovci a ľudia s redukčnými diétami.
 • Suchý extrakt z Medovky lekárskej = "Melissa officinalis" - je rastlinka, ktorá má mnoho blahodárnych účinkov, čo je dôvodom prečo sa tak často objavuje v záhradkách starých ľuďoch. Keďže pomáha ľahšie zvládať stres, liečiť problémy so spánkom a dokáže uvoľniť telo i myseľ od stresu, objavujú a užívajú ju aj mladí ľudia a študenti.
 • Suchý extrakt z Mäty priepornej = "Mentha x piperita" je ďalšia bylinka z kategórii byliniek proti negatívnym vplyvom stresu a na nespavosť. Zaujímavé je, že podporuje trávenie, ale svojou špecifickou chuťou môže vyvolávať alebo zhoršovať pálenie záhy.

Persen a jeho účinky

 • Pomáha s poruchami spánku a zlepšuje kvalitu spánku
 • Skracuje dobu zaspávania
 • Zabraňuje častému prebúdzaniu sa
 • Uvoľňuje telo i myseľ
 • Pomáha lepšie znášať psychickú záťaž
 • Pomáha zmierňovať a odstraňovať mierne problémy s nervami
 • Zvyšuje úroveň zvládania stresových situácií
 • Tlmí podráždenosť a náladovosť
 • Náladu udržuje pokojnú a relatívne stabilnú

Užívanie a dávkovanie

Užívanie tabletiek závisí od varianty, pre ktorú sa rozhodnete.

 • Persen = na odstránenie a zmiernenie psychických stavoch a problémoch sa užíva 3-krát denne 3 až 4 tabletky (ráno, na obed, večer). Ak máte len problémy so spánkom, užíva sa len jedna dávka 3 - 4 tabletky, asi hodinu pred spánkom.
 • Persen Forte = užíva sa 2-krát denne po 2 tabletky (ráno, večer). Pri problémoch so spánkom sa užívajú len 2 tabletky hodinu pred spaním.
 • Persen Mono = 3-krát denne 1 tabletka. Pri problémoch so spánkom je to 1 tabletka 30 - 60 min. pred spánkom.

V prípade nezlepšenia stavu do 14 dní, dávku nezvyšujte, ale kontaktujte o svojom probléme lekára. Predávkovanie s Persen je mimoriadne zriedkavé, ale nie nemožné. Ak sa u vás objavia symptómy ako tras, bolesť na hrudi a neznesiteľné bolesti brucha, neváhajte kontaktovať lekára.

Cena a balenie Persen

Mnohých ľudí zaujíma koľko Persen stojí. Cena záleží od toho, aké balenie, s koľkým počtom tabletiek si vyberiete, a samozrejme, od varianty.

Persen a Persen forte si môžete zakúpiť ako 20 alebo 40 kusové balenie. Cena obidvoch sa pohybuje od 6 do 11 €, záleží v ktorej lekárni ho kupujete.

Persen Mono je momentálne možné zakúpiť si len ako 30 kusové balenie, za približne 6 - 10 €.

Reálne skúsenosti s Persen

Z vašich reakcií a skúseností s Persen sme zistili, že najlepšie účinky má Persen Mono. Čo sa týka účinkov, spokojní ste boli len v oblasti zmiernenie denného stresu, strachu a vnútorného napätia. So spánkom to už bolo horšie. Hoci obsahuje dosť veľké množstvo extraktu z Valeriány, asi nie dostatočné na to, aby vás príjemne uspal. Tvrdíte aj, že Persen Forte sa vám nejavil silnejší ako Persen. 

Vaše otázky a naše odpovede

Môžem počas užívania Persenu piť alkohol?

Táto kombinácia sa neodporúča, pretože riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje.

Je Persen návykový?

Štúdie a výskum preukázali, že pri dlhodobom užívaní Persenu nevykazuje žiadne náznaky návykovosti.

Je Persen lepší ako Sedatif PC?

Je to individuálne, pre niekoho áno a pre niekoho nie. Vaše recenzie a skúsenosti však hovoria, že Persen je lepší. Podotýkame, že Persen je rastlinný liek a Sedatif PC homeopatikum.

Môžem užívať Persen počas tehotenstva a dojčenia?

Keďže testovanie vplyvu lieku na tehotné a dojčiace ženy je neetické, klinické údaje o užívaní Persen a tehotnosti či dojčení sú nedostatočné. Preto sa z preventívneho hľadiska v tomto prípade neodporúča užívať.

Môže sa užívanie Persenu kombinovať s antidepresívami?

Persen by sa nemal užívať s antidepresívami. Samozrejme, nevylučuje sa to úplne. Všetko závisí od vyšetrujúceho lekára. Pozhovárajte sa s ním na túto tému.

Záverečné hodnotenie

To, ktorý Persen si vybrať a či si ho vôbec vybrať, je náročné doporučenie. Preto vám v rýchlosti ponúkame aspoň stručné porovnanie jednotlivých variantoch Persenu.

Upozornenie

Hoci sa Persen predáva bez lekárskeho predpisu, ľudia s častým páleným záhy, by pri užívaní mali byť obzvlášť opatrní. Opatrní by mali byť aj tí, ktorí majú žlčové kamene a ďalšie poruchy žlčových ciest. Obsahuje Mätu, ktorá pálenie záhy a problémy so žlčníkom môže ešte viac zhoršiť. Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti do 12 rokov. Neužívajte Persen ani v prípade, ak ste alergickí na nejakú zo zložiek, ktorá sa v lieku nachádza.

Ďalšie upozornenia:

 • môže ovplyvňovať schopnosť obsluhovať a riadiť motorové vozidlá a stroje,
 • obsahuje laktózu a sacharózu,
 • neprekračujte maximálnu dennú dávku - môže spôsobiť predávkovanie a zdravotné komplikácie.

Nežiadúce účinky

Pri užívaní Persen sa nežiadúce účinky objavujú len zriedkavo, to však neznamená, že sa nemôžu objaviť. Ak sa objaví jeden z nasledujúcich príznakov, užívajte menšiu dávku alebo ho úplne vysaďte.

 • žalúdočné problémy - bolesť žalúdka a kŕče v bruchu,
 • pocit na vracanie,
 • nevoľnosť,
 • zvýšená únava a malátnosť,
 • pálenie záhy (gastroezofagálny reflux).

Ak ste alergickí a ani o tom neviete, napovedajú vám tieto príznaky: svrbenie kože, kožné vyrážky, opuchnutá tvár, opuchnutý jazyk, sťažené dýchanie. V takýchto prípadoch okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepšie Protizápalové potraviny? Prírodné látky znovu v kurze Najlepšie Protizápalové potraviny? Prírodné látky znovu v kurze

Viete, čo je zápal, čo ho spôsobuje a aké sú jeho prejavy? Ako mu predísť a ako ho liečiť? Jednou z možností je konzumácia tzv. protizápalových potravín. My vám ich v článku predstavíme.

Zerex Vitality Complex – recenzia na vitamíny a minerály pre mužov Zerex Vitality Complex – recenzia na vitamíny a minerály pre mužov

Ako správne merať telesnú teplotu pod pazuchou, v ústach či konečníku? Ako správne merať telesnú teplotu pod pazuchou, v ústach či konečníku?

Telesnú teplotu môžete merať na rôznych častiach tela, pričom pre každé miesto merania je horná hranica normálnej teploty mierne odlišná. Ako potom správne zmerať teplotu? Dozviete sa v...