Persen – recenzia a skúsenosti. Voľnopredajné tabletky na spanie, ktoré fungujú

Stres a nekvalitný spánok zhoršuje kvalitu života takmer každému človeku. Je to nepríjemnosť, ktorá však živí farmaceutický priemysel.

Recenzia Persen - lieku na upokojenie a zlepšenie spánku

Totiž na trhu existuje množstvo "takých a onakých" rastlinných liekov a doplnkov výživy, ktoré sľubujú ľahšie zvládanie stresu a kvalitný spánok. Je teda náročné zvoliť medzi nimi ten správny. Preto sme sa v tejto recenzii rozhodli overiť si Persen.

Čo je Persen?

Persen sú tabletky, resp. liek vyrobený z rastlín, čo mu udeľuje status: rastlinný liek. Dá sa k nemu dostať bez lekárskeho predpisu, v kamennej lekárni a aj cez internet. Hoci bol charakterizovaný ako rastlinný liek, svojimi účinkami pripomína výživový doplnok. Užíva sa na zmiernenie miernych problémov s nervami a so spánkom. Liek sa predáva vo viacerých variantoch.

Aké varianty Persenu existujú?

Tneto liek jestvuje v 3 variantoch. Odlišujú sa od seba množstvom pridaných byliniek. Sú to:

Čo sa v Persene nachádza?

Tento rastlinný liek obsahuje extrakty z bylín, o ktorých je známe, že majú upokojujúce účinky. Zloženie Persenu obsahuje:

 • Suchý extrakt z Valeriány lekárskej = "Valeriana officinalis" je liečivá bylinka, ktorá sa nachádza, či už ako hlavná zložka alebo prísada, v mnohých doplnkov stravy a výživy. Je veľmi obľúbená, pretože zmierňuje nervozitu, úzkosť, príležitostnú depresiu, upokojuje, pomáha s problémami so spánkom, tlmí kŕče a náladovosť pri menštruácii. Používajú ju aj športovci a ľudia s redukčnými diétami.
 • Suchý extrakt z Medovky lekárskej = "Melissa officinalis" - je rastlinka, ktorá má mnoho blahodárnych účinkov, čo je dôvodom prečo sa tak často objavuje v záhradkách starých ľuďoch. Keďže pomáha ľahšie zvládať stres, liečiť problémy so spánkom a dokáže uvoľniť telo i myseľ od stresu, objavujú a užívajú ju aj mladí ľudia a študenti.
 • Suchý extrakt z Mäty priepornej = "Mentha x piperita" je ďalšia bylinka z kategórii byliniek proti negatívnym vplyvom stresu a na nespavosť. Zaujímavé je, že podporuje trávenie, ale svojou špecifickou chuťou môže vyvolávať alebo zhoršovať pálenie záhy.

Persen a jeho účinky

 • Pomáha s poruchami spánku a zlepšuje kvalitu spánku
 • Skracuje dobu zaspávania
 • Zabraňuje častému prebúdzaniu sa
 • Uvoľňuje telo i myseľ
 • Pomáha lepšie znášať psychickú záťaž
 • Pomáha zmierňovať a odstraňovať mierne problémy s nervami
 • Zvyšuje úroveň zvládania stresových situácií
 • Tlmí podráždenosť a náladovosť
 • Náladu udržuje pokojnú a relatívne stabilnú

Užívanie a dávkovanie

Užívanie tabletiek závisí od varianty, pre ktorú sa rozhodnete.

 • Persen = na odstránenie a zmiernenie psychických stavoch a problémoch sa užíva 3-krát denne 3 až 4 tabletky (ráno, na obed, večer). Ak máte len problémy so spánkom, užíva sa len jedna dávka 3 - 4 tabletky, asi hodinu pred spánkom.
 • Persen Forte = užíva sa 2-krát denne po 2 tabletky (ráno, večer). Pri problémoch so spánkom sa užívajú len 2 tabletky hodinu pred spaním.
 • Persen Mono = 3-krát denne 1 tabletka. Pri problémoch so spánkom je to 1 tabletka 30 - 60 min. pred spánkom.

V prípade nezlepšenia stavu do 14 dní, dávku nezvyšujte, ale kontaktujte o svojom probléme lekára. Predávkovanie s Persen je mimoriadne zriedkavé, ale nie nemožné. Ak sa u vás objavia symptómy ako tras, bolesť na hrudi a neznesiteľné bolesti brucha, neváhajte kontaktovať lekára.

Cena a balenie Persen

Mnohých ľudí zaujíma koľko Persen stojí. Cena záleží od toho, aké balenie, s koľkým počtom tabletiek si vyberiete, a samozrejme, od varianty.

Persen a Persen forte si môžete zakúpiť ako 20 alebo 40 kusové balenie. Cena obidvoch sa pohybuje od 6 do 11 €, záleží v ktorej lekárni ho kupujete.

Persen Mono je momentálne možné zakúpiť si len ako 30 kusové balenie, za približne 6 - 10 €.

Reálne skúsenosti s Persen

Z vašich reakcií a skúseností s Persen sme zistili, že najlepšie účinky má Persen Mono. Čo sa týka účinkov, spokojní ste boli len v oblasti zmiernenie denného stresu, strachu a vnútorného napätia. So spánkom to už bolo horšie. Hoci obsahuje dosť veľké množstvo extraktu z Valeriány, asi nie dostatočné na to, aby vás príjemne uspal. Tvrdíte aj, že Persen Forte sa vám nejavil silnejší ako Persen. 

Vaše otázky a naše odpovede

Môžem počas užívania Persenu piť alkohol?

Táto kombinácia sa neodporúča, pretože riziko vedľajších účinkov sa zvyšuje.

Je Persen návykový?

Štúdie a výskum preukázali, že pri dlhodobom užívaní Persenu nevykazuje žiadne náznaky návykovosti.

Je Persen lepší ako Sedatif PC?

Je to individuálne, pre niekoho áno a pre niekoho nie. Vaše recenzie a skúsenosti však hovoria, že Persen je lepší. Podotýkame, že Persen je rastlinný liek a Sedatif PC homeopatikum.

Môžem užívať Persen počas tehotenstva a dojčenia?

Keďže testovanie vplyvu lieku na tehotné a dojčiace ženy je neetické, klinické údaje o užívaní Persen a tehotnosti či dojčení sú nedostatočné. Preto sa z preventívneho hľadiska v tomto prípade neodporúča užívať.

Môže sa užívanie Persenu kombinovať s antidepresívami?

Persen by sa nemal užívať s antidepresívami. Samozrejme, nevylučuje sa to úplne. Všetko závisí od vyšetrujúceho lekára. Pozhovárajte sa s ním na túto tému.

Záverečné hodnotenie

To, ktorý Persen si vybrať a či si ho vôbec vybrať, je náročné doporučenie. Preto vám v rýchlosti ponúkame aspoň stručné porovnanie jednotlivých variantoch Persenu.

Upozornenie

Hoci sa Persen predáva bez lekárskeho predpisu, ľudia s častým páleným záhy, by pri užívaní mali byť obzvlášť opatrní. Opatrní by mali byť aj tí, ktorí majú žlčové kamene a ďalšie poruchy žlčových ciest. Obsahuje Mätu, ktorá pálenie záhy a problémy so žlčníkom môže ešte viac zhoršiť. Nie je vhodný pre tehotné a dojčiace ženy a pre deti do 12 rokov. Neužívajte Persen ani v prípade, ak ste alergickí na nejakú zo zložiek, ktorá sa v lieku nachádza.

Ďalšie upozornenia:

 • môže ovplyvňovať schopnosť obsluhovať a riadiť motorové vozidlá a stroje,
 • obsahuje laktózu a sacharózu,
 • neprekračujte maximálnu dennú dávku - môže spôsobiť predávkovanie a zdravotné komplikácie.

Nežiadúce účinky

Pri užívaní Persen sa nežiadúce účinky objavujú len zriedkavo, to však neznamená, že sa nemôžu objaviť. Ak sa objaví jeden z nasledujúcich príznakov, užívajte menšiu dávku alebo ho úplne vysaďte.

 • žalúdočné problémy - bolesť žalúdka a kŕče v bruchu,
 • pocit na vracanie,
 • nevoľnosť,
 • zvýšená únava a malátnosť,
 • pálenie záhy (gastroezofagálny reflux).

Ak ste alergickí a ani o tom neviete, napovedajú vám tieto príznaky: svrbenie kože, kožné vyrážky, opuchnutá tvár, opuchnutý jazyk, sťažené dýchanie. V takýchto prípadoch okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.

Dubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačkeDubová kôra – účinky, cena, použitie na pleť, nohy, sedací kúpeľ, proti hnačke

Dub vám môže poskytnúť všetko to, čo potrebujete na zlepšenie vášho zdravotného stavu. Nezameriavajte sa na jeho plody/žalude a ani na listy, dubová kôra je tou, ktorá vám dokáže pomôcť.

Jedno granátové jablko denne? Účinky na zdravie v tehotenstve a na diabetes, zloženie, cenaJedno granátové jablko denne? Účinky na zdravie v tehotenstve a na diabetes, zloženie, cena

Granátové jablko je významným zdrojom vitamínov, minerálov a vlákniny. Čo je na ňom také výnimočné a prečo by ste ho mali zaradiť do svojho jedálnička? Všetky informácie o zložení a...