Podváha a podvýživa u dospelých – príčiny a riešenia

Aj keď v dnešnej dobe stále viac ľudí rieši problém s kilami navyše, stále existuje množstvo tých, ktorých trápi opačný problém – podváha a podvýživa.

Podvýživa u dospelého - ako ju liečiť?

Ako pribrať za krátky čas? Jestvujú lieky na podporu nárastu telesnej hmotnosti? Ako upraviť jedálniček, aby šla váha hore? Aj tieto otázky trápia ľudí s podvýživou.

Čo je podvýživa

Podvýživa vzniká v dôsledku nedostatočného príjmu živín, ktoré naše telo potrebuje pre normálne fungovanie. Toto ochorenie je typické hlavne pre rozvojové krajiny a chudobnejšie sociálne vrstvy. Ich podvýživu zapríčiňuje nepriaznivá socio-ekonomická situácia. Ďalšiu skupinu tvoria zasa ľudia, ktorých podvýživa trápi z dôvodu rôznych ochorení, ako sú nádorové a infekčné ochorenia či poruchy príjmu potravy a ochorenia tráviacej sústavy.

Podvýživa však trápi aj mnohých ďalších ľudí, u ktorých nemusí byť spôsobená iným ochorením alebo nepriaznivými životnými podmienkami. Podvýživou môžu trpieť aj ženy po pôrode, seniori, ľudia po prekonaní choroby alebo ktokoľvek s nedostatočným príjmom živín vitamínov a minerálov.

Toto ochorenie je nebezpečné práve kvôli tomu, že spomaľuje rast, oslabuje imunitu a schopnosť brániť sa voči infekciám aj hojenie rán. Bunkám chýba výživa na ich normálne fungovanie a regeneráciu. Človek nestráca len tuk, ale aj svalovú hmotu. Zhoršuje sa kvalita pokožky a nechtov. Pri dlhodobom stave podvýživy môže dôjsť k poškodeniu kostí a zlyhávaniu orgánov, v najhoršom prípade až k úmrtiu.

Podváha nie je podvýživa

S tým, kedy zbystrieť pozornosť, vám dokáže pomôcť aj výpočet BMI. Je to index telesnej hmotnosti, ktorý berie do úvahy vašu výšku a hmotnosť. Na jeho výpočet môžete použiť BMI kalkulačky. Pokiaľ vaše BMI klesne pod 18,5, ide o podváhu.

BMI však nie je vždy účinným ukazovateľom – podvýživou môže trpieť aj človek, ktorý nemá podváhu.

Podvýživu môžeme rozdeliť na:

  • Proteínovo-energetickú podvýživu – vyvážený nedostatok živín typický úbytkom hmotnosti aj BMI
  • Proteínovú podvýživu – pokles krvných bielkovín, váha môže niekedy aj narásť a prejaviť sa obezitou

Ako pribrať? Pomôžu nutridrinky

Množstvo ľudí však podvýživa trápi práve kvôli podváhe. Nech sa snažia akokoľvek, nie a nie pribrať. Základ by mala tvoriť vyvážená strava bohatá na všetky dôležité živiny prijímaná v pravidelných intervaloch, najlepšie 5krát denne. Psychologickým trikom môže byť používanie väčších tanierov, na ktoré si prirodzene naložíte viac a viac aj skonzumujete.

Zvýšeným príjmom bielkovín podporíte rast svalovej hmoty. Bielkoviny sa nachádzajú v mlieku a mliečnych výrobkoch, vajciach aj mäse a rybách. V dnešnej dobe je však na výber aj mnoho proteínových výrobkov ako sú prášky, tyčinky a nápoje. Práve v proteínových nápojoch sa nachádza zvýšené množstvo bielkovín. V lekárni možno dostať aj nápoje, ktoré okrem bielkovín obsahujú aj vysoké množstvo živín a kalórií, čím dokážu účinne pomôcť pri naberaní hmotnosti.

Priberanie nespočíva v snahe jesť nezdravé jedlá, z ktorých priberajú iní, ako vyprážané a mastné jedlá, množstvo tukov, cukru a sladkostí. Takouto stravou si z dlhodobého hľadiska môžete skôr ublížiť. Vyvážená strava je skutočne tou správnou cestou. Zo všetkých živín potrebuje naše telo najviac sacharidov. Namiesto sladkostí však skúste siahnuť po sacharidoch obsiahnutých v cestovinách, pečive, ryži a zemiakoch.

Nezabudnite na tuky, ktoré by mali tvoriť 15 % našej stravy. Tie zdravé nájdete v avokáde, orechoch a semienkach, plnotučných mliečnych výrobkoch, rybách a rastlinných olejoch. Dostatok minerálnych látok a vitamínov zabezpečí ovocie, zelenina, strukoviny a rybí olej. Okrem vitamínov poskytnú aj dôležitú dávku antioxidantov, látok chrániacich nás pred škodlivými voľnými radikálmi.

Ako sa stravovať pri podvýžive?

K strave neodmysliteľne patrí aj pitný režim. Bez dostatočného množstva vody nemôže telo fungovať správne. Preto aj pri priberaní myslíte na to, že človek potrebuje denne vypiť 2 – 3 litre vody v závislosti od ročného obdobia či fyzickej aktivity. Na fyzickú aktivitu sa pri priberaní často zabúda. Keďže nechceme, aby naše telo naberalo len tuk, správne zvoleným a pravidelným pohybom začneme naberať svalovú hmotu. Pre jej nárast sú také dôležité už spomínané bielkoviny, no pomôcť si môžete aj kreatínovými prípravkami.

Ak si však nie ste istý zložením svojho jedálnička, o pomoc môžete požiadať aj výživového poradcu, ktorý vám poradí, koľko kalórií potrebujete denne prijať na to, aby ste začali priberať, a vyskladá vám jedálniček na mieru, alebo navštívte svojho lekára, ktorý odporučí alebo predpíše výživové doplnky podporujúce nárast telesnej hmotnosti.Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo lieči rumanček? Harmanček na oči, pleť i ako kúpeľ pre detiČo lieči rumanček? Harmanček na oči, pleť i ako kúpeľ pre deti

Rumanček kamilkový je najčastejšie využívanou bylinou v ľudovom liečiteľstve. Je nenahraditeľný pri liečbe vnútorných aj vonkajších zápalov, infekcií, má silné upokojujúce účinky a je...

Očné kvapky na unavené oči, na alergiu, na prievan – vyskúšajte Ocutein, Hylo alebo VisineOčné kvapky na unavené oči, na alergiu, na prievan – vyskúšajte Ocutein, Hylo alebo Visine

Viete, aký druh kvapiek kúpiť a ako správne aplikovať kvapky do oka? Poradíme vám aj to, ktoré očné kvapky by ste mali mať neustále pri sebe ako prvú pomoc.

Herbamedicus Unicatum Chondro rašelinový balzam s bylinnými extraktmi – recenziaHerbamedicus Unicatum Chondro rašelinový balzam s bylinnými extraktmi – recenzia

Rašelinový balzam s bylinnými extraktmi Unicatum Chondro bol vyvinutý špeciálne na masážne účely. Uvoľňuje, zahrieva, zmierňuje a pomáha odstraňovať bolesť kĺbov, svalov a chrbtice.