Na predmenštruačný syndróm (depresia, búšenie srdca) bylinky aj vitamíny

Emočné, psychologické a fyzické napätie sa môže u žien objaviť každý mesiac. Spôsobuje ho tzv. predmenštruačný syndróm, ktorý je akousi predzvesťou blížiacej sa menštruácie. Čo je dôvodom jeho vzniku? Prečo je vnímaný aj na psychickej úrovni? Aké sú jeho príznaky? Dajú sa eliminovať alebo iba zmierniť?

Predmenštruačný syndróm - žena s bolesťou brucha

U niektorých žien sú príznaky PMS mierne, a teda nijak zvlášť neovplyvňujú ich život. Naopak, mnohé z nich pociťujú výrazný zásah do inak bežne vykonávaných činností. Pre silný predmenštruačný syndróm depresia nie je výnimkou, a tá so sebou veľakrát nesie i ďalšie negatívne a nepríjemné stavy. Ako im predchádzať?

Čo je predmenštruačný syndróm?

PMS je súbor opakujúcich sa somatických a psychických ťažkostí subjektívnej povahy, vyskytujúcich sa pred začiatkom menštruácie. Jeho príznaky sa zvyčajne prejavujú 14 – 7 dní pred menštruáciou. Majú spojitosť s ovuláciou, pri ktorej postupne dochádza k nerovnováhe hormónov. Spočiatku ide o slabšie symptómy PMS, kedy začína napr. mierna podráždenosť. Počas priebehu sa môžu a nemusia zvyšovať.

Jednoznačná príčina predmenštruačného syndrómu doposiaľ nie je známa. Za pravdepodobných vinníkov sa uvádzajú zmeny v luteálnej fáze menštruačného cyklu, a teda nevyvážený pomer estrogénov a progesterónov, ich prudký pokles na konci cyklu. Zaujímavým a stále neobjasneným zostáva fakt, prečo sú na túto hormonálnu premenu citlivé iba niektoré ženy.

Predmenštruačný syndróm spôsobuje bolesti, depresiu, nafúknuté brucho

Doplňujúca informácia: Predmenštruačná dysforická porucha (PMDD) je v podstate veľmi silný PMS. Táto vážna forma sa vyskytuje u malého počtu žien, no jej príznaky (ťažká depresia, záchvaty paniky, pocity zúfalstva a i.) si vyžadujú špeciálnu medikamentóznu terapiu, na rozdiel od predmenštruačného syndrómu, kedy je často postačujúcou iba úprava denného režimu.

Kedy začína a končí predmenštruačný syndróm?

U väčšiny žien sa príznaky predmenštruačného syndrómu objavujú od dvadsiateho roku života, avšak nie je to podmienkou. Vyskytnúť sa môžu i neskôr, pokojne až po tridsiatke. Symptómy pretrvávajú zvyčajne až do obdobia menopauzy, a teda vymiznú v klimaktériu. Strácajú sa tiež počas gravidity alebo ovarektómii (po odobratí vaječníka).

Počas obdobia trvania menštruačného cyklu miznú príznaky PMS prvý alebo druhý deň krvácania. Každá žena je individuálna, a preto sa i syndróm prejavuje rozdielne. Zatiaľ čo u jednej ženy sa ich vyskytne minimum, ďalšia môže pociťovať kombináciu viacerých symptómov. Rozdiel spočíva tiež v ich intenzite.

Aké sú symptómy?

Celkovo môže s PMS súvisieť až 150 rozličných príznakov, čo, okrem iného, taktiež sťažuje samotné objasnenie príčiny jeho vzniku, ako aj diagnostiku (je pomerne zložité objektívne posúdiť, že ide o PMS, keďže symptómy sú bežne prejavom iných zdravotných ťažkostí a ochorení).

Prehľad najčastejšie sa vyskytujúcich príznakov zoradených zostupne:

 • zlosť, takmer okamžité nahnevanie sa na niečo aj „bez príčiny“,
 • napätie,
 • úzkosť,
 • únava, duševný útlm,
 • poruchy nálady,
 • pociťovanie smútku, depresia,
 • zvýšenie konfliktnosti,
 • napätie v prsníkoch,
 • znížená aktivita,
 • podráždenosť,
 • znížená koncentrácia.

Doplňujúca informácia: Existuje i kategorizácia symptómov, podľa ktorej ich možno začleniť do 4 skupín (zároveň sa ňou dopĺňa uvedený zoznam): Prvá skupina zahŕňa prejavy spojené s mentálnym zdravím (náladovosť, úzkosť a pod.), druhá je okrem bolestí hlavy a únavou doplnená o výraznú chuť do jedla, najmä na sladké, tretiu charakterizuje citlivosť prsníkov spojená s nadúvaním a priberaním, do štvrtej patria výpadky pamäti, zmätenosť.

Diagnostika PMS

V prvom rade treba poznamenať, že neexistuje žiadny laboratórny test alebo vyšetrenie, ktoré by dokázalo PMS syndróm diagnostikovať. Stanovenie diagnózy sa vykonáva prostredníctvom detailnej anamnézy v kombinácii gynekologickej, endokrinologickej, prípadne psychiatrickej a alergologickej prehliadky. Na základe toho bude možné vylúčiť organické a mentálne poruchy. Súčasťou vyhodnotenia údajov je i „denníkový zber symptómov“ pacientkou aspoň počas 2 menštruačných cyklov po sebe.

Žena s PMS - ležiaca v klbku na posteli

Ako predísť PMS?

Keďže jednoznačná liečbu sa doposiaľ nepodarilo stanoviť, ako prevenciu je vhodné použiť nefarmakologické metódy v kombinácii úpravy životného štýlu. Spočívajú v užívaní výživových doplnkov a vitamínov (niektoré príznaky PMS môžu byť spôsobené ich nízkou hladinou) a v režimových opatreniach:

 • redukcia príjmu soli (kvôli zadržiavaniu vody v organizme), sladených nápojov, jedál s nízkou výživovou hodnotou,
 • obmedzenie fajčenia, kofeínu, pitia alkoholu,
 • zvýšená fyzická aktivita, prechádzky na čerstvom vzduchu, relaxačné činnosti,
 • dostatok kvalitného spánku,
 • deň vyhradený pre seba – minerálny kúpeľ, „beauty day“,
 • vyhýbanie sa stresovým podnetom, racionálne rozvrhnutie pracovného i voľného času,
 • sex – i keď počas PMS sa môže objaviť znížená chuť na sex, orgazmus uvoľní látky, ktoré ovplyvnia hladinu hormónov.

Doplňujúca informácia: Žena je počas predmenštruačného syndrómu citlivejšia, vyžaduje väčšiu pozornosť a tolerantnosť. Pomoc pri PMS môže preto do istej miery poskytnúť i jej partner, ktorý navodí pozitívnu atmosféru. Znie to síce jednoducho, no správanie ženy v tomto časovom úseku môže negatívne ovplyvniť náladu muža, dokonca, spôsobiť konflikty vo vzťahu.

Čo pomáha?

 • Lekár a lieky – na tlmenie bolesti sa používajú analgetiká, na blokovanie tvorby prostaglandínov nesteroidné antireumatiká. V prípade stavov depresií a úzkosti sú nasadené antidepresíva a anxiolytiká. V niektorých prípadoch je odporúčaná hormonálna terapia.
 • Fytoterapia – predmenštruačný syndróm bylinky tlmia a v tomto procese sú preukázateľne účinné. Vitex jahňací zmierňuje príznaky PMS (bolesť hlavy, nervozita, citlivosť prsníkov) a pozitívne vplýva na priebeh menštruácie a klimaktéria. Pupalkový olej pomáha udržiavať hormonálnu rovnováhu. Cédrový olej je bohatý na vitamíny A, B, D, E. Prispieva k harmonizácii nervového a hormonálneho systému.
 • Nutričné doplnky – najmä vitamín B6, vitamín E, vápnik, horčík, aminokyselina trypofán (látka zvyšujúca syntézu serotonínu).

Najčastejšie otázky v súvislosti s PMS

 • Je PMS nebezpečný? Môže spôsobiť smrť?
 • Predmenštruačný syndróm môže byť nebezpečný v prípade, ak ide o jeho závažnú formu, a teda predmenštruačnú dysforickú poruchu. Jedným z jej symptómov je ťažká depresia a úzkosť, ktorá môže viesť i k myšlienkam na samovraždu. „Bežný PMS“ vo všeobecnosti nie je pre život ohrozujúci. Avšak, nejde o zanedbateľný problém, keďže trvať môže až 2 týždne.
 • Ide o predmenštruačný syndróm alebo tehotenstvo?
 • I keď sa ich príznaky môžu prekrývať, pri gravidite sa objavuje nevoľnosť, ktorá je „iná“ ako nepríjemné pocity, ktoré sa objavili pred menštruačným cyklom a zvyčajne sa pred ním nevyskytli prvýkrát. Pravdou však zostáva, že tak ako pri PMS nálady kolísajú, zvyšuje sa únava, bolesť prsníkov, chuť na zvláštnu kombináciu jedál a pod., tak je tomu aj pri gravidite. Jednoduchou a zároveň najlepšou voľou na potvrdenie či vyvrátenie je tehotenský test.

Bolesť brucha - jeden z prejavov PMS

 • Ako je to s PMS po pôrode?
 • Po obnovení menštruačného cyklu po pôrode sa môže PMS vrátiť, a to v slabej alebo intenzívnej podobe. Ide o individuálnu záležitosť, keďže z hľadiska hormonálnej rovnováhy dochádza v tomto období k výrazným zmenám. Preto sa nevylučuje ani ústup PMS.
 • Patrí zimnica pred menštruáciou k príznakom PMS? Sú prejavom i vyrážky pred menzesom?
 • Zimnica PMS nie vždy sprevádza, no komplex nepríjemných príznakov sa u každej ženy prejavuje inak, a preto môže byť jeho výsledkom, rovnako ako vyrážky. Pri PMS zvýšená teplota taktiež nepredstavuje výnimku.
 • Spôsobuje predmenštruačný syndróm búšenie srdca?
 • Búšenie srdca sa počas PMS môže zvýšiť, no ak sa objaví náhle, odporúčame ho konzultovať s lekárom, pretože ide o symptóm, ktorý so sebou nesie riziko iných zdravotných ťažkostí.
 • Spôsobuje predmenštruačný syndróm nespavosť?
 • I keď sa vyskytuje menej, zaraďujeme ju medzi príznaky. Prejavuje sa najmä v kombinácii únavy, nesústredenosti a pasivity k akýmkoľvek činnostiam.
 • PMS a točenie hlavy – súvisia spolu? A čo predmenštruačné bolesti?
 • Existuje cca 150 rozličných príznakov a niektoré ženy sa sťažujú aj na točenie hlavy, motanie, stratu rovnováhy, nesústredenie, mdloby, bolesť až migrénové stavy.
 • Aj keď je častým príznakom zvýšená chuť do jedla, môže sprevádzať PMS nechutenstvo?
 • Síce je typickým prejavom predmenštruačného syndrómu pažravosť, nevylučuje sa ani jej protiklad, a teda nechutenstvo. Dôsledkom toho môže spôsobiť PMS nevoľnosť až pocity na zvracanie. Pri PMS nafúknuté brucho a zvýšená plynatosť síce predstavujú diskomfort, no sú jeho bežnou súčasťou.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kiwu Wuki Vitex Agnus Castus – recenzia, skúsenosti, cena prípravku na ovuláciuKiwu Wuki Vitex Agnus Castus – recenzia, skúsenosti, cena prípravku na ovuláciu

Kiwu Wuki Vitex Agnus Castus je doplnok stravy určený pre ženy. Pomáha zlepšiť ovuláciu, menštruáciu, vyrovnávať sa s hormonálnymi zmenami. Pozreli sme sa na jeho zloženie a účinky.

Advance Candix (kyselina kaprylová a protikvasinková diéta) – recenzia, skúsenosti, vedľajšie účinkyAdvance Candix (kyselina kaprylová a protikvasinková diéta) – recenzia, skúsenosti, vedľajšie účinky

Probiotiká Advance Candix vám pomôžu so všetkými problémami tráviaceho traktu a tým posilnia fyzickú i psychickú stránku človeka. Všetko o ich zložení a účinkoch sa dozviete v recenzii.

IVE Inkontinstop prírodný liek na udržanie moču (recenzia) – zloženie, účinky, cena, príbalový leták IVE Inkontinstop prírodný liek na udržanie moču (recenzia) – zloženie, účinky, cena, príbalový leták

Močová inkontinencia sa objavuje najmä v staršom veku, v menopauze, ale trpia ňou aj mnohé mladé ženy. Ženám v menopauze pomôže užívanie IVE Iinkontinstop.