Prípravky na obnovu pôvodnej farby vlasov

Šediny patria k prirodzenému procesu starnutia. Skôr či neskôr sa objavia na každej hlave. No predsa len sa s nimi dokážeme lepšie zmieriť vtedy, keď sa objavia čo najneskôr.

Aké prípravky na obnovenie farby vlasov odporúčame?

S prvými šedinami prichádzajú aj prvé pokusy sa ich zbaviť. Najprv berieme do rúk pinzetu, potom prípravky na obnovu farby vlasov až napokon farbiace šampóny a farby na vlasy. Teda to v prípade, ak nepatríte k tým šťastlivcom, ktorí šediny nosia hrdo a s gráciou.

Šedivé vlasy v mladom veku

Prvé šediny sa môžu objaviť už pomerne skoro. Sfúkli ste na torte 20 sviečok? Možno ich môžete očakávať aj vy. Šedivenie vlasov závisí od niekoľkých faktorov, no v podstate ide o to, že vekom strácame melanocyty. Melanocyty sú pigmentové bunky, vďaka ktorým máme svoju prirodzenú farbu vlasov. Keď bunka melanocytu odumrie, vlas zošedivie. Keď tento proces raz začne, nemožno ho zastaviť mávnutím čarovného prútika, no existuje veľa možností, ako prvé sivé vlasy zamaskovať.

V akom veku začnú vaše vlasy šedivieť a ako rýchlo sa z niekoľkých vlasov stane celá sivá hriva ovplyvňuje najmä genetika. Ak jeden alebo obaja rodičia zažili šediny v pomerne mladom veku, je veľmi pravdepodobné, že to postihne aj ich potomkov. No gény nie sú jedinou príčinou. Na vine môže byť aj nezdravý životný štýl, nevhodná strava a nedostatok živín, nízky príjem vitamínov a minerálov, ktoré vlasy potrebujú, stres a dlhodobá fyzická či psychická záťaž.

Aké prípravky na obnovu farby vlasov poznáme?

Na trhu máme množstvo rôznych prípravkov, ktoré nám sľubujú zbavenie sa šedín a obnovu pôvodnej farby vlasov. Tieto prípravky sú prevažne vo forme šampónov, balzamov a kondicionérov, pien či vlasových vôd. Menované prípravky fungujú prevažne na dvoch princípoch. V prvom rade ide o výživu vlasov. Prípravky obsahujú rôzne vitamíny, najmä vitamíny skupiny B, minerály ako zinok a rôzne enzýmy ako kataláza, ktoré majú za úlohu zabrániť oxidácii pigmentových buniek a prinavrátiť tak pôvodnú farbu. Prípravky často obsahujú aj ďalšie zložky ako kofeín a extrakty zo žihľavy, brezy a iných, často exotických, rastlín, ktoré podporujú rast svalov, pomáhajú zbaviť sa lupín, prinavrátiť lesk, rozjasniť farbu a celkovo posilniť vlasy.

Ďalšou úlohou týchto prípravkov je maskovať už vzniknuté šediny. Mnohé šampóny a vodičky majú tónizujúci účinok, rozžarujú pôvodnú farbu vlasov a jemne farbia sivé a biele vlasy. Ak sa snažíte šediny skôr zamaskovať, pri výbere prípravku si dajte pozor, pretože niektoré produkty zafarbia vlasy naozaj len jemne, z čoho následne vznikajú rôzne nelichotivé odtiene žltej či oranžovej.

Šediny u mladých

Ak sú vaše šediny už skutočne rozsiahlejšie, takéto prípravky sľubujúce zázračné prinavrátenie farby vlasov na celej hlave môžu byť stretou času a peňazí. Sú ľudia, ktorí sa rozhodnú svoje šediny nemaskovať, naopak, nosia ich s hrdosťou. Veď skutočne sa nie je za čo hanbiť; strata vlasového pigmentu je prirodzený proces, ktorý patrí k veku a u väčšiny ľudí začína okolo tridsiatky.

Pre tých, ktorí sa však rozhodnú šediny maskovať, potom zostáva ďalšia možnosť, a tou sú farbiace šampóny a farby na vlasy. Rozdiel je v tom, že farbiace šampóny strácajú svoju farebnosť po každom umytí vlasov a vydržia niekoľko týždňov. Farby na vlasy sú permanentnejšieho charakteru a vydržia vám, až kým farba nezačne odrastať.

Prírodnou a šetrnejšou verziou farby na vlasy je henna. Je to prírodné farbivo, ktoré dokáže prekryť aj šediny, no zároveň dokáže vlasom dodať hustotu a pevnosť. Hennu však nikdy nekombinujte s klasickou farbou – po odfarbení musíte s aplikáciou henny počkať minimálne týždne. V neposlednom rade môžete farbu obnoviť vyživovaním vlasov zvnútra – bez vodičiek, šampónov a farieb, len s využitím potrebných vitamínov a minerálov.

Po akom prípravku teda siahnuť?

Výber prípravku rozhodne záleží od rozsahu šedín a od vašich preferencií. Ak sa šediny ešte len začínajú objavovať, môžete siahnuť po vitamínových doplnkoch a šampónoch a kondicionéroch, ktoré vlasy vyživia a jemne zafarbia. Tí, ktorí už šedín majú omnoho viac, môžu skúsiť farebné šampóny, farby na vlasy alebo hennu. Pre výživu vlasov je dôležité dopriať si rozmanitú stravu a siahnuť môžete aj po výživových doplnkoch.

Výber závisí aj od vašich individuálnych možností. Niektoré prípravky sú časovo náročnejšie, treba ich aplikovať denne, napríklad ráno, 12 hodín predtým než umyjete vlasy, iné stačí použiť pri bežnom umývaní. Je dôležité čítať aj upozornenia, a to najmä pri výbere vitamínov – niektoré napríklad obsahujú vitamín A alebo ďalšie mikroživiny, ktoré nemusia byť vhodné pre tehotné a dojčiace ženy.

Vitamíny a minerály pre obnovu farby vlasov

Keďže šedivenie je vec prevažne genetická, tomu, čo má prísť, nedokážeme úplne zabrániť. Stále sa však môžeme pokúsiť proces oddialiť a spomaliť, a to za pomoci kvalitnej výživy. Toto je zoznam tých najdôležitejších mikroživín pre vaše vlasy, ktoré je najvhodnejšie dopĺňať zo stravy, no z času na čas si môžete pomôcť aj výživovými doplnkami.

  • Vitamín B7 alebo biotín je pre naše vlasy jedným z najdôležitejších vitamínov. Podporuje ich rast, posilňuje ich a zabraňuje ich vypadávaniu tým, že obnovuje vlasové folikuly. Jeho nedostatok môže viesť k vypadávaniu a predčasnému šediveniu vlasov. Vďaka biotínu sú vlasy hustejšie, lesklejšie a zdravšie.
  • Zinok je minerálom, ktorý prispieva k udržiavaniu zdravých a krásny nechtov, pokožky a vlasov. Ide o antioxidant, ktorý chráni bunky pred oxidačným stresom, a takisto chráni vlasy pred poškodením a vypadávaním. Zinok posilňuje vlasové folikuly a prispieva k rastu zdravých vlasov s leskom a plnou farbou.
  • Vitamín B5 alebo kyselina pantoténová pomáha chrániť vlasy pred poškodením, prispieva k správnej funkcii tvorby vlasového pigmentu, čím dokáže spomaliť proces šedivenia. Tento vitamín v tele chýba najmä počas psychicky náročnejšieho obdobia a stresu, preto je vhodné ho dopĺňať.
  • Kremík je stopový prvok, vďaka ktorému si vlasy zachovajú svoju pevnosť a pružnosť, a to vďaka jeho schopnosti viazať na seba vodu. Podporuje aj rast vlasov, je dôležitý pre prekrvenie pokožky a je prevenciou proti lámavým a suchým vlasom.
  • Železo prispieva k správnemu rastu vlasov. V krvi totiž prenáša kyslík a zásobuje ho aj do vlasových folikulov, čím podporuje rast nových vlasov a posilňuje už existujúce vlasy. Doplnenie železa pomáha vtedy, ak vás trápi vypadávanie vlasov a riedke vlasy.
  • Vitamín B6 alebo pyridoxín jevitamínom krásya jeho nedostatok sa prejaví najmä na zhoršenom stave pokožky, nechtov a vlasov. Vitamín B6 dokáže spomaliť vypadávanie vlasov tým, že viaže na receptory hormóny, ktoré spôsobujú vypadávanie. Vďaka nemu sú vlasy zdravé, lesklé a majú žiarivú farbu.
  • Aminokyseliny a bielkoviny sú základnými stavebnými jednotkami vlasov a vlasových folikulov. Ich dodávaním zabezpečíme rast vlasov, zníženie a spomalenie vypadávania vlasov a šedivenia a hustejšie vlasy. Vďaka aminokyselinám a proteínom sú vlasy husté a lesklé.
  • Ďalšie vitamíny skupiny B, najmä, vitamín B3 (niacín), vitamín B9 (kyselina listová) a vitamín B12 pôsobia na vlasy posilňujúco, predchádzajú vypadávaniu, podporujú rast, vyžibujú vlasové folikuly a dodávajú vlasom silu a pružnosť.
  • Ďalšie minerály ako selén, ktorý podporuje zdravie vlasov, bojuje proti lupinám, znižuje vypadávanie a poskytuje výživu pre vlasové folikuly, meď, ktorá udržiava vlasy silné a predchádza poškodeniu, a samozrejme vápnik, ktorý poskytuje vlasom výživu a pevnosť.


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Najlepší prírodný olej na vlasy? Kokosový, argánový, olivový, ricínový i avokádový – použitieNajlepší prírodný olej na vlasy? Kokosový, argánový, olivový, ricínový i avokádový – použitie

Máte unavené vlasy bez lesku? Chýba im zdravý vzhľad a hydratácia? Skúste vlasové oleje.

Ako sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasyAko sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasy

Viete, akú starostlivosť vyžadujú farbené vlasy? Prezradíme vám, na čo nezabudnúť, po akých vlasových produktoch siahnuť, aby vaše vlasy vydržali zdravé.

Neocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový letákNeocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový leták