MUDr. Marianna Bryndzová porozprávala o tom, ako si zlepšiť zrak a čo je pre zdravie očí dôležité

Ľudí s problematickým zrakom neustále pribúda. Dôvodom je predovšetkým zmena životného štýlu, málo času tráveného vonku a sedenie pred televízorom či počítačom. Nemalý podiel na zhoršenom zraku má aj genetika či celková životospráva.

Oftalmologické vyšetrenie

O zdraví očí sme sa rozprávali s MUDr. Mariannou Bryndzovou, oftalmologičkou s atestáciou z Lens Optik De Rossi v bratislavskej Karlovej Vsi.

Čo najviac vplýva na zdravie očí?

Na zdravie očí vplýva viacero faktorov – dôležitý je napríklad aj priebeh gravidity u matky (či prekonala nejaké ochorenie počas tehotenstva a samozrejme aj to, či sa dieťa narodilo v termíne al. predčasne). Dôležitá je aj genetika – výskyt očných chorôb v rodine. Mali by sme myslieť taktiež na správnu životosprávu, ktorá môže mať vplyv na náš zrak. Zdravie oči môžu ovplyvniť aj niektoré celkové ochorenia, ako napríklad diabetes či hypertenzia al. juvenilná reumatoidná artritída, alergie. Ak svoje oči nechránime kvalitnými slnečnými okuliarmi pred silným slnečným žiarením, môže negatívne ovplyvniť náš zrak. Pri práci alebo pri športe, kde nám hrozí uraz či poškodenie zraku, by sme mali používať ochranné okuliare. Pri dlhodobej práci s počítačom, by sme si mali robiť pravidelné prestávky – prežmurkať, zapozerať sa do diaľky či používať umelé slzy.

Na zrak má vplyv aj dlhodobá práca s počítačom

Niektoré ochorenia očí sú spojené s vyšším vekom, preto by sme nemali zabúdať na pravidelné prehliadky u očného lekára. Na pravidelné prehliadky by sme nemali zabúdať aj u detí, často už lekári prvého kontaktu sú schopní zistiť poruchy zraku u detí a následne ich odoslať do očnej ambulancie. Rodičia si môžu všimnúť, či sa dieťa nepribližuje k televízoru alebo si nedáva bližšie predmety k očiam.

Je pravda, že ľudí s okuliarmi, resp. problémami očí pribúda?

Ľudí s okuliarmi pribúda a je to spôsobené aj zmenou životného štýlu a „nárokmi na náš zrak“. Ľudia pracujúci viac v exteriéri a fyzicky si často ani nevšimnú, že ich zrak nie je stopercentný. V súčasnej dobe si to pri práci s počítačovou technológiou uvedomíme skôr.

S čím majú ľudia problém najčastejšie? Je bežnejšia krátkozrakosť alebo ďalekozrakosť? Astigmatizmus, či zákal?

Stále viac pribúda ľudí s krátkozrakosťou. Krátkozrakosť sa zvyšuje aj u detí, ťažká krátkozrakosť sa môže objaviť u detí okolo 2-3 rokov. Podľa WHO má do roku 2050 narásť počet krátkozrakých ľudí do 5 miliárd. Podľa najnovších štúdii to súvisí so zmenou životného štýlu a časom tráveným vonku, ktorého je menej.

Krátkozrakosť u detí sa zvyšuje

Ako sa treba o zdravie očí starať? Dá sa poškodeniu zraku predchádzať?

Jedným z dôležitých faktorov je aj správna strava, napr. omega-3 mastné kyseliny, vitamíny C, E, zinok môžu pomôcť predchádzať vekom podmienenej degenerácii makuly.
Nosenie kvalitných slnečných okuliarov nás ochráni pred škodlivým UV žiarením, ktoré môže poškodiť náš zrak. Pri dlhodobej práci s počítačom by sme si mali robiť pravidelné prestávky. Aspoň každých 20 – 30 minút si robiť 20-sekundové prestávky – zapozerať sa do diaľky. Pracovať pri správnom osvetlení. Snažiť sa viac času tráviť v exteriéri. Pravidelné prehliadky u očného lekára, mhohé problémy s očami sa odhalia až pri očnom vyšetrení.

Odporúčate radšej okuliare alebo kontaktné šošovky? Aké sú ich výhody?

Rovnako ako okuliare aj kontaktné šošovky plnia dôležitú úlohu, a tou je korekcia zraku. Obidve optické pomôcky majú svoje výhody aj nevýhody.

Nosenie okuliarov môže byť pre niekoho aj módnym doplnkom. V súčasnosti aj okuliarmi vieme vykorigovať videnie na tri vzdialenosti, môžu mať špeciálne antireflexné úpravy, reagujúce na svetlo a chrániť tak naše oči pred UV žiarením. Nevýhodou je možno zahmlievanie skiel pri prechode v rôznych prostrediach. U ľudí s vyššími dioptrickými hodnotami môže byť nevýhodou nosenie okuliarov pri niektorých druhoch športu.

Okuliare aj kontaktné šošovky majú svoje výhody

Rovnako ako nosenie okuliarov aj nosenie kontaktných šošoviek má svoje výhody aj nevýhody. Kontaktné šošovky majú výhodu v tom, že sú priamo na rohovke, a tak aj periférne videnie je lepšie. Nezahmlievajú sa a možno s nimi vykonávať viaceré pohybové aktivity. Pri nosení kontaktných šošoviek je veľmi dôležitá hygiena. Dôkladné umývanie rúk pred každou aplikáciou. Používanie roztokov na to určených. Dodržiavanie časových intervalov, nepredlžovanie nosenia napríklad mesačných kontaktných šošoviek. Treba myslieť aj na to, že ľudia so suchým okom môžu mať problémy pri nosení kontaktných šošoviek.

Krátkozrakosť, ďalekozrakosť i astigmatizmus sa dajú korigovať pomocou laserovej operácie. Ide o trvalé riešenie?

Dôležité je dôkladné oftalmologické vyšetrenie v Laserovom centre, ktoré tieto operácie vykonáva, kde vám oznámia, či ste vhodný kandidát na daný typ operácie. U niektorých dioptrických vád môže ísť o trvalé riešenie, ale niektoré dioptrie, najmä mínusové sa môžu zhoršiť. V súčasnosti väčšina laserových centier poskytuje doživotnú záruku, to znamená bezplatné dokorigovanie laserom.

Nakoľko je pre zdravie očí dôležité nosenie slnečných okuliarov?

Slnečné okuliare sú dôležité pre ochranu nášho zraku. V lete, ale aj zime by sme nemali vystavovať náš zrak UV žiareniu bez kvalitných slnečných okuliarov. Už aj počas krátkeho pobytu na prudkom slnku môže dôjsť k poškodeniu zraku. UV žiarenie má vplyv aj na starnutie šošovky a môže sa spolupodieľať na vzniku sivého zákalu.
Pre ochranu nášho zraku by sme mali nosiť slnečné okuliare nielen v lete, ale aj v zime, kedy sa slnečné lúče odrážajú od lesklých bielych plôch.

V lete ani v zime by ste nemali zabúdať na slnečné okuliare

Má v prípade žien na zrak vplyv aj líčenie?

Nesprávne zvyky pri líčení či používanie nesprávnej kozmetiky môže spôsobiť problémy s očami. Dôležité je vybrať si správnu a kvalitnú kozmetiku. Všímať si dátumy expirácie, najmä pri maskarách, ktoré môžu po čase zhustnuť a hrudky, ktoré opadávajú, sa môžu dostať do oka, spôsobiť nepríjemne pocity pálenia a svrbenia až zápal.

U nositeliek kontaktných šošoviek sa odporúča najprv si dať kontaktnú šošovku do oka a až potom sa nalíčiť. A naopak, pred vybratím kontaktnej šošovky z oka najprv sa odlíčiť až tak vybrať kontaktnú šošovku.

U žien s citlivými očami, prípadne s alergiami je dobre najprv si otestovať kozmetiku napríklad na ruke.

Nemali by sme zabúdať na každodenné správne odlíčenie, pretože u neodlíčených očí môže dôjsť okrem podráždenia pokožky k začervenaniu či vzniku zápalu.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Nosíte okuliare/kontaktné šošovky? Je niečo, čo chcete o nedostatkoch zraku vedieť? Napíšte nám svoje otázky a postrehy do komentárov. Dr. Bryndzovú môžete kontaktovať cez webstránku Lens Optik.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

23/06/2019 20:46
Aljosa

Dobry den. Mam 57 rokov a som uz dlhe roky kratkozraka mam - 4,5 dioptrie. Po 50-tke potrebujem aj okuliare na blizko - 3.
Chcela by som sa zbavit okuliarov laserom ale ocna lekarka mi to neschvaluje.
Aky je Vas nazor? Dakujem

23/06/2019 21:45
Richard

Myslite, ze ked vam to ani doktorka neschvaluje, ze vas presvedci nazor niekoho na internetovom fore? Doktor ma k tomu asi nejaky dovod, ktory ste tu ani neuviedli.
Skuste sa poradit s odbornikmi/spravit si nazor u ineho lekara - pripadne sa poradit priamo u sukromnika, kde robia laserove operacie. Drzim Vam palce nech spravite dobre rozhodnutie.
Riso.

13/08/2019 09:30
vierka

Dobry den, dakujem za perfektny rozhovor, vela veci co spomina pani doktorka som ani nevedela :) Viac takychto informacne vyzivnych rozhovorov poprosime

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...