Alena Mlyneková: Podológ nohy prehliada a vyšetruje, konzultuje s pacientom jeho problémy

Viete niečo o podológii a podológoch? A o tom, čo podológ vlastne robí? Tou najjednoduchšou odpoveďou je, že hľadá príčiny problémov s chodidlami a poskytuje správne riešenia na mieru. Podológ sa teda preventívne a rekondične stará o nohy.

Podológ a pedikér pri práci

Odborná podologička Alena Mlyneková, spolu s manželom Ivanom Mlynekom, odborným pedikérom, sú majiteľmi Medicínskeho centra pedikúry v Nitre, nám porozprávala o podológii, o najčastejších problémoch, ktoré riešia, či o tom, aké topánky treba nosiť.

Povolanie podológa nie je v našich končinách veľmi známe. Čo všetko zahŕňa?

Ide o nadstavbové vzdelanie v odbore pedikér. Podológia sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o nohy, hlavne pedikúrou. Podológ nohy prehliada a vyšetruje, konzultuje s pacientom jeho problémy, bolestivé stavy, stav palcov, klasifikuje stupeň postihnutia.

Venujeme sa v prvom rade problematickym nohám, diabetickým nohám, riešime zarastené nechty šponovaním, liečbu mykotických nechtov PAC terapiou, poúrazové zdeformované nechty tzv. nechtovú propetiku, vyrábame korektory.

Aké problémy najčastejšie podológ rieši?

Najčastejšie riešime mykotické nechty, zarastajúce nechty, otlaky, zhrubnuté nechty a, samozrejme, pedikúru, ošetrenie ragátov, zhrubnutej kože. Pedikúru robíme medicinálnu alebo mokrú (skalpelovú).

Medicínske centrum pedikúry

Prebieha liečba u podológa inak ako napríklad u ortopéda?

Ortopéd lieči, podológ pomáha uzdravovať. Ortopédia nie je oblasť, v ktorej by sme vyvíjali úsilie spolupráce. Podológia nie je odbor, ktorý by zasahoval do kompetencie ortopédov. Najviac spolupracujeme s dermatológmi a diabetológmi, chirurgmi. Podológ nohy prehliada a vyšetruje. Konzultuje s pacientom jeho problémy, bolestivé stavy, vysvetľuje súvislosti s celým pohybovým ústrojenstvom. Diagnostikuje postavenie nožnej klenby. Podľa potreby posiela na vyšetrenie k špecialistovi z odboru ortopédie.

Ako vyzerá diagnostika nôh? Čo musíte pri nej riešiť?

Diagnostika a následná dezinfekcia chodidiel, ošetrenie nechtov – valov a ich primerané skrátenie, odstránenie hyperkeratózy, otlakov, kurieho oka a mozoľov, prípadne špeciálne ošetretrenie nôh diabetikov, psoriatikov, alergikov…

Existuje aj metóda, ktorá si práve pre absenciu použitia skalpelu aj u nás získava veľmi rýchlo čoraz viac a viac priaznivcov a veľa spokojných zákazníkov: suchá – mediciálna pedikúra.

Diagnostika nôh

Mediciálna suchá pedikúra je ošetrenie nôh nasucho bez namáčania pomocou prístroja: vysoko otáčkovej frézky. Výhodou suchej mediciálnej pedikúry je absolútne citlivý spôsob ošetrovania bez rizika poranenia chodidla a nechtov.

Je odporúčaná odbornou lekárskou komunitou, ale aj podologickými a pedikérskymi spoločnosťami. Týmto spôsobom a touto obľúbenou metódou ošetrujú pedikéri nohy nielen zdravých, ale, čo je veľmi dôležité – pre jej šetrnosť a bezpečnosť, aj „problémových“ pacientov: diabetikov, pacientov s mykózou, psoriatikov či alergikov.

Ako sa u vás dá riešiť mykóza nechtov?

Našim klientom ponúkame možnosť fotodynamickej antimikrobiálnej terapie – PAC terapia.Touto metódou sa dajú efektívne vyhubiť baktérie, vírusy a huby pokožky a nechtov. Napadnuté nechty sa ožarujú a nanášame na ne hrubú vrstvu onykomykotického gélu PAC. Mikroorganizmy začnú byť vďaka špecialnému farbivu (fotosenzibilizátoru) citlivé na svetlo určitej vlnovej dĺžky a po krátkej dobe pôsobenia odumrú. Účinky je možné posúdiť až po istom čase, keďže poškodená časť nechtu musí najskôr odrásť.

Máme s touto liečbou velmi úspešne výsledky.

Mykóza nechtov

Aké topánky sú pre nohy najvhodnejšie?

Vyberať treba hlavne u autorizovaných predajcov, obuv musí dobre sadnúť už v obchode. Vyberajte si obuv, ktorá neobmedzuje nohu na dĺžku ani na šírku. Opatrne aj s výškou opätku. Čím je menší, tým je lepší.

Je pre nohy prospešná chôdza naboso?

Chôdza naboso je výborná, ale odporúčam primerane dlhú dobu a po teréne, ktorý nám je prirodzený, teda prírodný.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Ak chcete o tejto zaujímavej téme vedieť viac, napíšte nám otázky do komentárov. Osloviť môžete aj priamo Alenu Mlynekovú na webovej stránke medicínskeho centra.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Fonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školyFonendoskop je pri práci v zdravotníctve nevyhnutný – uvedomuje si to už aj študent strednej zdravotníckej školy

Práca v zdravotníctve je na Slovensku často podceňovaná. Vyspovedala som študenta Patrika Toneisera, prečo sa dal práve na túto cestu, ale aj to, aké pomôcky sú najdôležitejšie.

O motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z MobakeO motivačných bambusových kefkách a starostlivosti o ne porozprával Patrik Jakš z Mobake

Tinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola životaTinka Karmažín: Variť pre deti a motivovať ich v strave je snáď vysoká škola života

Tinka Karmažín sa venuje vareniu, pečeniu i zaváraniu a o svoje rodinné recepty sa delí vo svojich knihách i na webstránke. Porozprávali sme sa s ňou o tom, ako sa k vareniu dostala, ako...