Alena Mlyneková: Podológ nohy prehliada a vyšetruje, konzultuje s pacientom jeho problémy

Viete niečo o podológii a podológoch? A o tom, čo podológ vlastne robí? Tou najjednoduchšou odpoveďou je, že hľadá príčiny problémov s chodidlami a poskytuje správne riešenia na mieru. Podológ sa teda preventívne a rekondične stará o nohy.

Podológ a pedikér pri práci

Odborná podologička Alena Mlyneková, spolu s manželom Ivanom Mlynekom, odborným pedikérom, sú majiteľmi Medicínskeho centra pedikúry v Nitre, nám porozprávala o podológii, o najčastejších problémoch, ktoré riešia, či o tom, aké topánky treba nosiť.

Povolanie podológa nie je v našich končinách veľmi známe. Čo všetko zahŕňa?

Ide o nadstavbové vzdelanie v odbore pedikér. Podológia sa zaoberá komplexnou starostlivosťou o nohy, hlavne pedikúrou. Podológ nohy prehliada a vyšetruje, konzultuje s pacientom jeho problémy, bolestivé stavy, stav palcov, klasifikuje stupeň postihnutia.

Venujeme sa v prvom rade problematickym nohám, diabetickým nohám, riešime zarastené nechty šponovaním, liečbu mykotických nechtov PAC terapiou, poúrazové zdeformované nechty tzv. nechtovú propetiku, vyrábame korektory.

Aké problémy najčastejšie podológ rieši?

Najčastejšie riešime mykotické nechty, zarastajúce nechty, otlaky, zhrubnuté nechty a, samozrejme, pedikúru, ošetrenie ragátov, zhrubnutej kože. Pedikúru robíme medicinálnu alebo mokrú (skalpelovú).

Medicínske centrum pedikúry

Prebieha liečba u podológa inak ako napríklad u ortopéda?

Ortopéd lieči, podológ pomáha uzdravovať. Ortopédia nie je oblasť, v ktorej by sme vyvíjali úsilie spolupráce. Podológia nie je odbor, ktorý by zasahoval do kompetenie ortopédov. Najviac spolupracujeme s dermatológmi a diabetológmi, chirurgmi. Podológ nohy prehliada a vyšetruje. Konzultuje s pacientom jeho problémy, bolestivé stavy, vysvetľuje súvislosti s celým pohybovým ústrojenstvom. Diagnostikuje postavenie nožnej klenby. Podľa potreby posiela na vyšetrenie k špecialistovi z odboru ortopédie.

Ako vyzerá diagnostika nôh? Čo musíte pri nej riešiť?

Diagnostika a následná dezinfekcia chodidiel, ošetrenie nechtov – valov a ich primerané skrátenie, odstránenie hyperkeratózy, otlakov, kurieho oka a mozoľov, prípadne špeciálne ošetretrenie nôh diabetikov, psoriatikov, alergikov…

Existuje aj metóda, ktorá si práve pre absenciu použitia skalpelu aj u nás získava veľmi rýchlo čoraz viac a viac priaznivcov a veľa spokojných zákazníkov: suchá – mediciálna pedikúra.

Diagnostika nôh

Mediciálna suchá pedikúra je ošetrenie nôh nasucho bez namáčania pomocou prístroja: vysoko otáčkovej frézky. Výhodou suchej mediciálnej pedikúry je absolútne citlivý spôsob ošetrovania bez rizika poranenia chodidla a nechtov.

Je odporúčaná odbornou lekárskou komunitou, ale aj podologickými a pedikérskymi spoločnosťami. Týmto spôsobom a touto obľúbenou metódou ošetrujú pedikéri nohy nielen zdravých, ale, čo je veľmi dôležité – pre jej šetrnosť a bezpečnosť, aj „problémových“ pacientov: diabetikov, pacientov s mykózou, psoriatikov či alergikov.

Ako sa u vás dá riešiť mykóza nechtov?

Našim klientom ponúkame možnosť fotodynamickej antimikrobiálnej terapie – PAC terapia.Touto metódou sa dajú efektívne vyhubiť baktérie, vírusy a huby pokožky a nechtov. Napadnuté nechty sa ožarujú a nanášame na ne hrubú vrstvu onykomykotického gélu PAC. Mikroorganizmy začnú byť vďaka špecialnému farbivu (fotosenzibilizátoru) citlivé na svetlo určitej vlnovej dĺžky a po krátkej dobe pôsobenia odumrú. Účinky je možné posúdiť až po istom čase, keďže poškodená časť nechtu musí najskôr odrásť.

Máme s touto liečbou velmi úspešne výsledky.

Mykóza nechtov

Aké topánky sú pre nohy najvhodnejšie?

Vyberať treba hlavne u autorizovaných predajcov, obuv musí dobre sadnúť už v obchode. Vyberajte si obuv, ktorá neobmedzuje nohu na dĺžku ani na šírku. Opatrne aj s výškou opätku. Čím je menší, tým je lepší.

Je pre nohy prospešná chôdza naboso?

Chôdza naboso je výborná, ale odporúčam primerane dlhú dobu a po teréne, ktorý nám je prirodzený, teda prírodný.

Ďakujeme pekne za rozhovor. Ak chcete o tejto zaujímavej téme vedieť viac, napíšte nám otázky do komentárov. Osloviť môžete aj priamo Alenu Mlynekovú na webovej stránke medicínskeho centra.Publikované dňa: 26.02.2019
Hodnotenie článku:
(92.4%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

O prírodnej kozmetike nielen pre deti porozprávala Lenka Špaldová z Ťuli a Ťuli O prírodnej kozmetike nielen pre deti porozprávala Lenka Špaldová z Ťuli a Ťuli

Ťuli a Ťuli je ručne vyrábaná prírodná kozmetika z panenských olejov, 100 % prírodných silíc a extraktov, liečivých solí a ďalších prírodných ingrediencií. Ako táto značka a nápad...

Mikuláš Šranko: Rakytníkové bobule sú skvelým prirodzeným zdrojom vitamínov, antioxidantov a výživných látok Mikuláš Šranko: Rakytníkové bobule sú skvelým prirodzeným zdrojom vitamínov, antioxidantov a výživných látok

Na poľnohospodárskom družstve v Tvrdošovciach už viac ako 10 rokov pestujú rakytníky. S Mikulášom Šrankom sme sa rozprávali o pestovaní rakytníkov, ich výnimočných účinkoch či o tom, v...

Ako si čistiť zuby správne? 7 otázok a odpovedí o čistení zubov, ktoré sa oplatí poznať Ako si čistiť zuby správne? 7 otázok a odpovedí o čistení zubov, ktoré sa oplatí poznať

O tom, že aj zuby si treba vedieť čistiť správnym spôsobom, už asi viete. Tušili ste však, ako presne pri tom postupovať a akú kefku používať?