Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Škodlivé látky v kozmetike – konzervačné jedy, ropa, mastenec

Zo všetkých strán sa na nás "chŕlia" reklamy o kvalitných kozmetických prípravkoch, ktoré sú bez chemikálií a majú len prírodné zloženie. Nikdy si však nemôžete byť 100-percentne istí, či je to, čo máte v kúpeľni, naozaj zdraviu neškodné. Preto buďte opatrní a čítajte zloženie.

Aké zložky by nemala obsahovať kozmetika?

Ak vaša kozmetika obsahuje nasledujúce látky, mali by ste sa jej radšej vyhnúť.

Triclosan v kozmetike

Pre zabránenie bakteriálnej kontaminácii produktov sa používa chemická prísada triclosan. Nachádza sa v niektorých mydlách, v zubných pastách, v odevoch, v kuchynskom riade, v hračkách, v nábytku. Je však nebezpečná, pretože výskumy dokázali, že môže spôsobiť zmeny endokrinného systému, a tým produkovať zvýšenú produkciu hormónov, ktoré môžu vyvolať karcinogény v prsníkoch. Najväčšie riziko predstavuje pre pre tehotné a dojčiace ženy.

Dimethicon

Polymethylsiloxan alebo E 900 či dimethicon je organokremičitá zlúčenina, ktorá sa využíva v kozmetike na lepšie rozotieranie a pôsobí ako plastifikátor. Znamená to, že je "výborným" prostriedkom na vyhladzovanie vrások, takže asi viete, v ktorých kozmetických produktoch sa najviac používa. Nachádza sa aj vo vlasovej kozmetike, pretože vlasy zanecháva lesklé a ľahko sa dajú rozčesať. Samozrejme, že za touto zlúčeninou, ktorá sa javí na prvý pohľad užitočnou, stojí háčik. Upcháva póry a zabraňuje pokožke dýchať, čo spôsobuje suchú pleť, akné a lupiny.

Pri vlasovej kozmetiky si dajte pozor na Dimethicon

Parfumácie

V obchode už takmer nič nenájdete bez toho, aby to neobsahovalo nejakú tzv. vonku, resp. parfumáciu. Hoci spôsobujú zakrytie nepríjemných pachov pridaných chemikálií a pri "čuchnutí" vyvolávajú v mozgu príjemné pocity, nie sú zdraviu prospešné. Spôsobujú rozličné kožné alergické reakcie ako začervenanie, vyrážky, svrbenie, ale aj kýchanie a slzenie očí. Určite nájdete krémy na pleť s popisom bez parfumácie, ale často ide len o reklamný trik.

Limonene

V parfumoch, vo vodách po holení, v očných tieňoch, v krémoch na opaľovanie a v kúpeľových prípravkoch nájdete často bezfarebnú aromatickú kvapalinu so sviežou citrusovou vôňou nazývanou limonene. Tá sa prirodzene nachádza v citrusoch a v Európe sa pokladá za alergickú, pretože spôsobuje podráždenie pokožky.

Súčasťou niektorých očných tieňov je látka limonene, ktorá môže vyvolať alergickú reakciu

Organické alfa-hydroxykyseliny

Organické látky prírodného zloženia alfa-hydroxykyseliny (AHA kyseliny) sa nachádzajú nielen v ovocí, bývajú tiež súčasťou kozmetických výrobkov. Pôsobia ako píling, a teda dokážu odstraňovať zrohovatenú kožu, čistia póry, vyhladzujú vrásky a hydratujú pleť. Človek by si pomyslel, že keď sú prírodné, pravdepodobne sú aj prospešné, ale opak je pravdou. Keďže odstraňujú vonkajšiu vrstvu kože, pokožka je citlivá na pigmentáciu. Po aplikovaní krému s obsahom týchto organických látok by ste minimálne 2 mesiace nemali svoju pleť vystavovať slnku. Časté používanie môže dokonca spôsobiť nezvratné zmeny na tvári.

Ftaláty

Estery kyseliny ftalovej, teda ftaláty, sú často súčasťou lacných kozmetických prípravkov. Možno vás však šokuje fakt, že ftaláty sa veľmi často používajú pri výrobe flexibilných plastov. Zdravotné riziká, ktoré so sebou prináša používanie takejto kozmetiky, neuvidíte hneď, ale môžu sa prejaviť až na vašom potomkovi, a to na vrodených chybách, mužskom reprodukčnom systéme či na nižšej spermatogenéze (produkcii spermií). Cez kožu vám po istom čase môžu spôsobiť problémy s pečeňou, obličkami, pľúcami znížiť zrážanlivosť krvi.

Ftaláty sa používajú napríklad pri výrobe flexibilných plastov

Laurylsulfát sodný (SLS)

SLS je skratka pre laurylsulfát sodný. Ide o látku, resp. sulfáty, ktoré sa používajú v čistiacich prostriedkoch, ale aj v krémoch a pleťových vodách. Na internete kolujú informácie, že je škodlivá a karcinogéna. Nie je to však pravda, čo niekoľkokrát potvrdili výskumy. Môže však vyvolať alergické reakcie kože. Podľa výskumu sú jednou z najbezpečnejších látok, ktoré sa využívajú v kozmetike.

Parabény

Konzervačné látky používané v kozmetike a farmácii nesú názov parabény. Vyskytujú sa v šampónoch, v géloch na holenie, v opaľovacích krémoch, v zubných pastách a v mejkape. Chránia produkt pred mikroorganizmami, ale môžu byť aj škodlivé. Výskumy neuviedli nikdy priamu súvislosť medzi rakovinou a parabénmi, ale štúdia z roku 2004 ukázala, že u žien s rakovinou prsníka sa našlo zvýšené množstvo parabénov. Pri aplikovaní na kožu vo forme opaľovacieho krému v spojitosti so slnkom môžu urýchliť starnutie kože a zvýšiť vznik rakoviny kože. U ľudí s citlivou pokožkou, vyvolávajú alergické reakcie ako je kontaktná dermatitída alebo ružovka.

Neobsahuje váš gél na holenie parabény?

Paraffinum liquidum

Minerálny olej s názvom paraffinum liquidum je súčasťou mnohých kozmetických prípravkov (krémy, mejkapy, očné tiene). Nie je zakázaný, ale koži zabraňuje dýchať, čo spôsobuje potenie pokožky pod vrstvou krému s touto látkou a dochádza k upchávaniu pórov, k vysušeniu pokožky a k jej predčasnému starnutiu.

Alkohol

V parfumoch, v krémoch a v čistiacich vodách na pleť prevláda alkoholová zložka. Najčastejšie sa používa etanol, ktorý sa považuje za toxín. Aj v malých dávkach narúša prirodzenú stavbu buniek pokožky, môže spôsobiť kontaktnú dermatitídu. Neexistujú žiadne dôkazy, že by mala alkoholická zložka vplyv na vznik rakoviny kože.

Formaldehyd

Chemikália formaldehyd je bezfarebný, horľavý plyn so silným zápachom. Používa sa na dezinfekciu prostriedkov proti baktériám a plesniam. Je súčasťou dezodorantov, lakov na nechty, mydiel, šampónov, ale aj nábytku, liekov, kozmetiky, nachádza sa v hnojivách a pesticídoch, v cigaretovom dyme a v emisiách. Je zdraviu škodlivý, spôsobuje podráždenie kože, očí, nosa a hrdla. Vo veľkom množstve spôsobuje rakovinu. Na území EÚ je maximálne povolená koncentrácia formaldehydu v produktoch len 0,2 %.

Prí výbere dezodorantu si pozorne všímajte jeho zloženie, môže obsahovať formaldehyd

Hliník

Hliník je kov, ktorý údajne spôsobuje rakovinu. Žiadny výskum však nikdy nedokázal priame prepojenie hliníka a rakoviny. Nájdeme ho prevažne v antiperspirantoch na kontrolu potu, ale aj ako súčasť farbív kozmetických prípravkov (očné tiene, rúže). Vo vysokých množstvách sa ukladá v mozgu, čo spôsobuje poškodenie nervového i imunitného. Vedci však tvrdia, že oveľa viac hliníka prijmeme z potravy, keďže je to jeden z prvkov, ktorý sa nachádza v pôde, ako prostredníctvom kozmetiky. To, či je naozaj škodlivý a do akej miery, doteraz nepreukázal jednoznačne žiadny výskum. Zaujímavé však je, že na území SR je Úradom verejného zdravotníctva zakázané vyrábať a používať hliníkový príbor.

Polyetylénglykol

Polyetylénglykol predstavuje zmes zlúčenín polymérov. V kozmetike sa používa kvôli svojim zmäkčovacím účinkom, pretože je emulgátor a pôsobí ako prostriedok, ktorý spôsobuje lepší a hlbší prienik ďalších zložiek do pokožky. Nájdeme ho prevažne v krémoch na pleť a v mejkapoch. Sám o sebe nie je jedovatý, ale vďaka svojim vlastnostiam umožní preniknúť do pokožky iné škodlivé látky, ktoré kozmetický prípravok obsahuje. Môže tak prispieť k zmene povrchového napätia kože a narušiť prirodzenú rovnováhu vlhkosti pokožky.

Polyetylénglykol je zmäkčujúca látka, ktorá býva súčasťou pleťových krémov

Alfa-tocopheryl acetate

Tokoferyl acetát je forma vitamínu E, ktorá je jednou zo zložiek produktov starostlivosti o pleť. Prijímame ho aj prostredníctvom potravy a hoci ide o vitamín, vo veľkom množstve (nad 1 000 mg denne) sa môžu vyskytnúť problémy ako sú závraty, únava, bolesť hlavy, rozmazané videnie, nevoľnosť, problémy s tráviacim traktom. Riziko predávkovania sa je prostredníctvom stravy takmer nemožné, ale ak užívate ďalšie doplnky s vitamínom E a kozmetické produkty dennodenne, zvyšujete riziko vzniku rakoviny prostaty. V kozmetických prípravkoch môže spôsobiť aj alergické rekacie kože a vyrážky.

Etylénoxid

Jednou z vysoko-jedovatých látok v kozmetike je etylénoxid. Na území Eúropskej únie je zakázané ho používať v kozmetických prípravkoch. Výskumy dokázali, že je vysoko toxický aj v malých dávkach. Preniká do tela cez kožu a spôsobuje peritoneálnu (podbrušnicovú) rakovinu, narušuje dýchací systém, centrálny nervový systém a reprodukčný systém. Dávajte si teda pozor, pretože aj keď je zakázaný, môžete ho nájsť v mydlách, v krémoch na tvár a v mejkapoch.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Epsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutieEpsomská soľ (horká soľ) – použitie na akné, vlasy aj chudnutie

 Najčastejšie sa používa ako prímes do kúpeľa a aj preto ju možno poznáte ako "soľ do kúpeľa" .  Jej účinky sú však oveľa bohatšie. Prečítajte si náš článok o epsomskej soli a dozviete...

Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti Wellneo Iza Effect proti plesni nôh a nechtov – recenzia a skúsenosti

Babské rady odporúčajú cesnak, ocot či biely jogurt. Chcete sa však mykózy zbaviť nadobro? Množstvo užívateľov má pozitívne skúsenosti s užívaním prípravku Iza Effect.

Opaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvárOpaľovacie krémy proti pigmentovým škvrnám. Vichy idéal soleil aj na tvár

Ak vás trápia pigmentové škvrny, siahnite po správnom opaľovacom kréme. Ako tieto krémy fungujú, pre koho sú určené a ako sa vlastne opaľovať, keď nám pigmentové škvrny vznikajú?