Najlepšia dezinfekcia na ruky. Je skladom? Pozri ponuku

zavrieť

Studené nohy, ruky a ich tŕpnutie – príčiny a liečba. Pomôžu cviky aj lieky

Mnoho ľudí trápia večne studené ruky a nohy. Aké sú príčiny tohto javu a akou mierou je pre ľudské telo nebezpečný?

Studené ruky

O tom a aj spôsoboch liečby studených nôh sa dočítate v našom článku. Taktiež vám odporučíme vhodné výživové doplnky stravy, ktoré pomáhajú zlepšovať prietok krvi v končatinách.

Výživové doplnky na pomoc so studenými končatinami

Optimálna teplota ľudského tela

Je všeobecne známym faktom, že procesy v ľudskom tele sú prispôsobené tak, aby si udržovalo celkovú teplotu približne 37 °C. O signalizáciu teploty sa starajú takzvané termo bunky. Telo sa pri nižších teplotách snaží udržať v teple životne dôležité orgány tým, že sa obmedzí prietok krvi do končatín.

Ako prebieha zmena teploty v tele?

Termo bunky detekujú zníženie teploty a reagujú stiahnutím ciev – odborne vazokonstrikcia. Tým sa do končatín dostáva menej krvi a sú chladnejšie. Pri tomto procese je možné badať aj zmenu farbu pokožky – z fialovej prechádza do oranžovej, modrej až bielej.

Studené nohy

Keď sa prietok krvi ustáli, tak pokožka nadobúda pôvodnú farbu a na daných miestach môžete cítiť pulzovanie. Taktiež môže dôjsť k začervenaniu z dôvodu zrýchleného prietoku krvi. Mnohí tento jav podceňujú, no v skutočnosti môže indikovať aj vážne poruchy obehového systému.

Príčiny studených končatín

Prvú príčinu sme si prakticky už rozobrali vyššie a je ňou zima. Telo v snahe udržať v teple dôležité vnútorné orgány ochladzuje končatiny. Sú tu však aj ďalšie, vážnejšie príčiny:

 • Raynaudova choroba: Ide o pomerne rozšírenú poruchu obehového systému, konkrétne mikrocirkulácie krvi v končatinách. Okrem nesprávneho prúdenia krvi dochádza aj k bolesti týchto oblastí a ak vás tieto starosti trápia dlhšie, tak sa odporúča podstúpiť imunologické vyšetrenie.
 • Raynaudov syndróm: Raynaudov syndróm má v podstate rovnaké príznaky ako Raynaudova choroba a ide o veľmi podobné ochorenia. Rozdiel spočíva v tom, že tento syndróm je zapríčinený inou chorobou a často ide o závažnejší problém.
 • Fajčenie a kofeín: Zapríčiňujú sťahovanie ciev.
 • Hormonálna antikoncepcia: Môže zahusťovať krv a spomaľovať jej prietok.
 • Nedostatok vitamínov: Najmä železo a draslík. Z vitamínov B, C a E.
 • Menštruácia alebo tehotenstvo
 • Nedostatok pohybu
 • Vedľajší účinok liekov
 • Stres, úzkosť alebo strach: V týchto prípadoch sa zvyšuje produkcia adrenalínu a to sa v konečnom dôsledku prejaví studenými končatinami.
 • Rôzne ochorenia a poruchy: Štítna žľaza, lupus, remautoidná artritída, cukrovka typu 2, anémia, vysoký/nízky krvný tlak, periférne ochorenie ciev a dokonca aj ochorenia chrbtice.

Vnímanie chladu ženy vs. muži

Ak hovoríme o studených končatinách, tak je na mieste spomenúť to, že mužské a ženské pohlavie vníma chlad ináč a taktiež ich vnútrotelové reakcie sú rozdielne.

Ženy vnímajú chlad citlivejšie a dokážu si lepšie uchovávať vnútorné telo. To je spôsobené najmä pomalším metabolizmom a tenšími cievami.

Liečba

Studené ruky a nohy vo väčšine prípadov nie sú príznakom vážných chorôb a viete si vystačiť aj s voľne dostupnými produktmi z lekární. Tu je výber tých najlepších.

Ďalšie liečivá a prípravky

V lekárňach nájdete viaceré výživové doplnky, ktoré riešia problém so studenými končatinami. Medzi ne patria:

 • Reishi: Výživový doplnok obsahujúci rovnomennú hubu. Tá je spracovaná procesom lyofilizácie  – počas toho sa z huby odparuje voda a zachovávajú sa v nej potrebné živiny. Zlepšuje imunitu a predovšetkým podporuje chod obehového systému.
 • Wobenzym: Je to zmes viacerých enzýmov, ktoré majú priaznivé účinky na ľudský organizmus. Posilňujú imunitu, sú protizápalové a dokážu rozpúšťať menšie krvné zrazeniny. Znižuje viskozitu krvi, čím sa lepšie prekrvujú periferné oblasti nôh a rúk.
 • Rybí olej: Produkty obsahujúce rybí olej môžu nepriamo zlepšiť krvný tok, keďže obsahujú rôzne vitamíny a minerály.
 • Magnézium: Horčík sa konzumuje najmä na podporu nervového systému a metabolizmu, no pôsobí aj ako prevencia voči zužovaniu ciev. Môžete ho kúpiť vo forme liekov alebo aj ako vo vode rozpustných tabliet.
 • Carbo Vegetabilis: Homeopatikum, ktoré zlepšuje fungovanie obehového systému.

Liečba vážnejších ochorení

Ak studené končatiny nie sú len reakciou na chlad alebo iné nezávažné vplyvy, tak zrejme budete musieť užívať lieky na predpis. Alfa blokátory alebo blokátory vápnikového kanála sa obvykle užívajú pri Raynaudovej chorobe alebo pri jej kombinácii s inými ochoreniami.

V extrémnych prípadoch sa vykonáva buď injekčná liečba, alebo menší chirugický zákrok. Nevýhodou je, že na injekcie budete musieť chodiť viackrát, chirugický zákrok zas nemusí byť vždy úspešný.

Tip: Vyhýbajte sa používaniu chladivých gélov, náplastí alebo sprejov.

Čo pomáha na studené ruky a nohy?

Niekedy nie je potrebné hneď siahať po liekoch a možno vám pomôžu aj tieto na pohľad obyčajné, no za to užitočné tipy a triky.

 • Držte si nohy a ruky v teple: Áno, niekedy stačí navliecť hrubé ponožky, v zime zase rukavice a teplota vašich končatín sa môže zvýšiť. Ako rukavice odporúčame palčiaky, keďže prsty sa zahrejú medzi sebou.
 • Tesné veci, náramky a hodinky: Toto všetko sú veci, ktorým by ste sa mali vyhnúť. Úzke ponožky alebo silno zatiahnuté hodinky môžu obmedzovať prúdenie krvi.

Teplé ponožky ako ochrana proti studeným nohám

 • Teplý kúpeľ: Niekedy padne dobre aj vaňa teplej vody. Do nej si môžete primiešať relaxačné oleje.
 • Koreniny a horúce jedlá: Na zahriatie tela sú dobré aj rôzne koreniny – klasické čierne, chilli papričky, klinčeky alebo zázvor. Vhodnou pochúťkou je aj teplý kurací vývar.
 • Cvičenie: Pohyb je výborným spôsobom na lepšie rozprúdenie krvi v končatinách. Postačí vám aj krútenie ramenami dopredu a dozadu, otáčanie zápästiami alebo jemné, no za to intenzívne zovieranie pästí.

Záver a zhrnutie

Studené ruky a nohy sú vo väčšine prípadov len reakciou tela na zníženú teplotu – v takýchto prípadoch si vystačíte s cvikmi alebo voľne dostupnými vitamínmi a doplnkami. Ak ide o Raynaudovu chorobu, tak sa taktiež nemusíte obávať – nebezpečné sú len prípady Raynaudoveho syndrómu, ktorý je zapríčinený inými chorobami.

Výživové doplnky na pomoc so studenými končatinami


Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

29/04/2019 14:55
elen

toto je moj vecny problem.. uzivala som aj ginko (bez vacsieho efektu), jedine co u mna zabera su poriadne teple ponozky - ked sa zohrejem, uz je dobre, mozem ich aj vyzut a v pohode spat.. so studenymi nohami spat bohuzial neviem

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Viete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudniteViete, ako prať funkčnú bielizeň? Na toto zabudnite

Vedeli ste, že ak pri praní funkčného športového oblečenia zvolíte nesprávny postup, môžete ho celkom zničiť? Poradíme vám, ako prať športové oblečenie.

Doplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzieDoplnkové matrace Dormeo (Silver Plus 4+1, Air, Mirabai, Roll Up Supreme, Renew Natura V2, Renew Eucalyptus) – recenzie

Ako urobiť svoj matrac ešte pohodlnejším, spríjemniť si spánok, keď musíte spať mimo domu alebo vyhovieť ďalším požiadavkám? Riešenie je jednoduché. Stačí si zakúpiť doplnkový matrac...

Očkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelýchOčkovací kalendár 2020: Povinné očkovanie detí (v 3. mesiaci, v 5 rokoch) a dospelých

Povinné očkovanie detí a dospelých je stále aktuálne. Kedy, proti čomu a prečo by ste sa mali podľa odborníkov nechať zaočkovať si môžete prečítať v nasledujúcom článku.