Syndróm apnoe - zákerná spánková choroba. Symptómom je aj chrápanie

Najčastejší problém, ktorý ľudia pri spánku riešia je chrápanie a nespavosť. Lenže tieto dve nepríjemnosti spôsobujú ešte väčšiu nebezpečnejšiu chorobu a to spánkovú apnoe. 

Ochorenie spánkové apnoe

Mnoho z nás ani netuší, čo tento pojem znamená. Bohužiaľ dnes touto chorobou trpí čoraz viac populácie, preto je dôležité nepodceňovať jej symptómy a liečbu.

Čo je syndróm spánkového apnoe?

Túto chorobu spôsobuje stav, kedy pri spánku dochádza k nekontrolovateľnej zástave dychu po dobu dlhšiu ako 10 sekúnd. Behom jedného spánku sa opakuje a najčastejšie postihuje dospelých, predovšetkým mužov vo veku od 40 rokov. Prejavuje sa zablokovaním hltanu a môže trvať až minútu. Odblokovanie spôsobí až čiastočné prebudenie, ktoré spôsobí poplašný impulz mozgu. Je ťažké zistiť príznaky tejto choroby, pretože toto čiastnočné prebudenie je väčšinou nevedomé.

Prejavy apnoe

Keďže je zložité zistiť príznaky behom spánku, je podstatné ich sledovať behom bdelého stavu. Syndróm spánkového apnoe sa prejavuje napríklad celodennou únavou, kedy sa človeku chce až nekontrolovateľne spať. Práve toto zapríčiňuje narušený nočný spánok. Dôvodom je nepravidelné dýchanie, ktoré neumožňuje dostať telo do pokojového stavu. Ten sprevádza časté budenie, bezsenný spánok a chrápanie.

Symptómy spánkového apnoe
zdroj obrázku: philips.sk

Neoddýchne si nielen telo, ale aj mozog. Únava sa prejavuje aj na vašej výkonnosti a sústredenosti, bolesťou hlavy, nechuťou nejakej činnosti a dokonca aj depresiami.

Čo vážnejšie môže spánkové apnoe spôsobiť?

Keďže je dýchanie prerušované, znižuje to okysličovanie mozgu. Zle okysličený organizmus je náchylnejší na choroby, spôsobuje zužovanie ciev a ku zvyšovaniu krvného tlaku. Veľký vplyv na toto onemocnenie má obezita, nedostatok pohybu, fajčenie a alkohol. Jednoducho zlá životospráva, ktorá si berie svoju daň. Následky môžu byť až fatálne, preto neliečenie tejto choroby, môže zapríčiniť mŕtvicu alebo infarkt. Pri zistení príznakov je dobré čo najskôr navštíviť lekára a podstúpiť prípadné vyšetrenia. Pokiaľ sa na chorobu príde včas, je jej liečba väčšinou úspešná.

Ako sa zbaviť spánkovej apnoe?

Liečbu tejto choroby zahŕňa zmena životného štýlu, v  niektorých prípadoch redukciu váhy a spánkovú pohodu. Mimo toho sú na výber dve možnosti liečby. Prvá je tzv. konzervatívna liečba pretlakového dýchania CPAP a BiPAP alebo chirurgická liečba.

CPAP je najpoužívanejšou liečbou. Zariadenie CPAP zabezpečuje konštantný priebeh tlaku v dýchacích cestách prostredníctvom pretlakovej masky a tým dýchacie cesty zostávajú otvorené počas celého spánku a pomáhajú liečiť spontánne prerušenie dýchania spôsobené spánkovým apnoe.

CPAP maska na spanie so spánkovým apnoe

Efekt liečenia je bez sprievodných ochorení a je účinný aj u pacientov po infarkte alebo s cievnou mozgovou príhodou. Liečenie spočíva v maske, ktorá je upevnená na nos. Od masky vedie hadica pripojená na kompresor a riadiacu elektroniku. Tento prístroj sa dá nastaviť podľa individuálnych potrieb pacienta a okrem liečby choroby, pacientom zabezpečí kvalitný a hlboký spánok.  

Výber správnej masky pri liečbe CPAP

Na trhu je veľa pretlakových CPAP masiek, ktoré vám zabezpečia kvalitné liečenie a vysoký komfort. Medzi tie najkvalitnejšie patria CPAP masky Philips, kde si môže pacient vybrať masku podľa svojich potrieb a pohodlia.

CPAP maska Phillips

Naviac sú ľahké a vyrobené z kvalitných materiálov, ktoré na tvári netlačia. Philips myslí aj na pacientov, ktorí si chcú užiť dovolenku, alebo často cestujú. K dispozícií majú ľahko prenosné prístroje, ktoré nezaberú veľa miesta.

Spánkové centrá pre diagnózu syndrómu apnoe

Pokiaľ máte podozrenie, že aj vás môže trápiť syndróm apnoe, neváhajte a čo najskôr navštívte jedno zo spánkových laboratórií na Slovensku. Doktor sa vás pri návšteve opýta na vaše návyky a zlozvyky, ktoré máte hlavne tesne pred spaním (fajčenie, pitie alkoholu, jedenie, psychické problémy a iné). Podstatné je, aby ste boli k nemu úprimný, pretože najdôležitejšie je zistiť príčinu, aby sa dala choroba správne liečiť.Publikované dňa: 08.03.2019
Hodnotenie článku:
(94.4%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

14/03/2019 20:23
Igor

Mam kamarata, ktory ked sa napije tak nekontrolovane dycha a chrape, to je ono? Raz sme na chate spali v jednej miestnosti a som myslel ze zomrel :D Najprv pravidelne chrapanie, potom zrazu nic, potom zas chrapal az napokon zrazu bolo ticho, som musel vstat z postele a skontrolovat ci sa nezadusil a potom ten ramus zacal znova :D No peklo s takymito ludmi

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...