Tabletky a vitamíny na pamäť nielen pre študentov. Zlepšenie pamäti a koncentrácie

Aj vy občas pociťujete , že k práci či učeniu pristupujete s menšou sústredenosťou? Niektoré činnosti vám trvajú dvojnásobok pôvodného času? Máte problém si zapamätať určité veci? Chuť do učenia, lepšiu pamäť či koncentráciu môžete získať aj vďaka prírodným látkam, vitamínom, správnej životospráve či hrám.

Problémy s pamäťou

Problémy s pamäťou nemajú iba seniori. Aj keď je pravdou, že so zvyšujúcim sa vekom jej správne fungovanie postupne klesá, tento proces môžete spomaliť. Ľuďom v strednom veku prospeje, ak si budú trénovať pamäť s pravidelnosťou. Študenti zase ocenia možnosť lepšej koordinácie pri učení. Bez ohľadu na vek by sme totiž mali mozog udržiavať v dobrej kondícii, precvičovať ho a dodávať mu správne látky, ktoré ho udržia zdravý.

Obľúbené produkty na pamäť

Hry, cvičenia a testy na pamäť a pozornosť

Informácie, ktoré prijímame, zachytávame buď cieľavedome, alebo bez zvýšenej koncentrácie a sústredenia. Zjednodušene povedané, automaticky. Uchovávajú sa v senzorickej, krátkodobej alebo dlhodobej pamäti. Ak chceme, aby sa uložili dlhodobo, musíme ich pravidelne opakovať a obnovovať.

Existujú rôzne hry, techniky a cviky, ktoré pomôžu udržiavať vašu pamäť fit:

 • Kvízy, tajničky, sudoku – lúštenie krížoviek obnovuje vedomosti, ktoré človek už v minulosti nadobudol, čím dochádza k rozpamätávaniu. Zároveň sa mozog učí novým informáciám, a tak sa precvičujú súčasne viaceré druhy pamäti.
 • Počítanie – napriek tomu, že matematika možno nebola vaším obľúbeným predmetom, jednoduché počítanie pomôže udržiavať vašu pamäť v kondícii. Skúste vypočítať bežné príklady na sčítanie, odčítanie, násobenie a delenie, napríklad cestou zo školy či z práce. Pri platení v obchode si ešte predtým, ako vám dá predavačka výdavok vypočítajte jeho hodnotu a podobne.
 • Predstavivosť – každý z nás občas sníva nad rôznymi vecami a premýšľa nad príjemnými zážitkami z minulosti. Skúste si ich vybaviť v detailnej podobe. Aj touto formou trénujete pamäť. Spomeňte si na spolužiakov a vašich učiteľov z predošlej školy, priraďte im mená. Zavrite oči a predstavujte si veci v miestnosti. Aký majú tvar? Kde sa čo nachádza? Aj v exteriéri môžete prisudzovať rôzne podoby oblakom a podobne.
 • Vzdelávanie a učenie sa nových vecí – trápi vás, že aktívne neovládate cudzí jazyk alebo by ste ich chceli vedieť viac? Zdokonaľovať komunikačné schopnosti môžete nielen počas štúdií na strednej či vysokej škole. Precvičovanie mozgu podporíte aj získaním nových zručností. Pustite sa do nejakej kreatívnej činnosti, ktorá vás zaujala. Nájdite si videonávody na internete alebo sa podrobne zaujímajte o veci, ktoré vás bavia. Zisťujte si o nich informácie, čítajte knihy, články a podobne.
 • Hranie – zahrajte si šach alebo kartovú hru podnecujúcu rozmýšľanie. Aj meno mesto zviera vec je dobrý nápad. Vymenujte čo najviac slov začínajúcich na vybrané písmeno za určitý čas. Zaspomínajte si na slovenčinu a nájdite synonymá alebo antonymá ku konkrétnemu slovu. Vžite sa do úlohy básnika a napíšte báseň, ktorá sa rýmuje.
 • Testovanie – podľa druhu pamäti, ktorú chcete precvičovať, si môžete urobiť rôzne testy. Vo veľkom množstve ich nájdete aj na internete.

Tabletky na pamäť nielen pri učení

Za zmienku stoja aj:

Pre všetky výživové doplnky a lieky bez predpisu platí, že ich užívanie musí korešpondovať s odporúčaniami stanovenými v príbalovom letáku. Ideálnym riešením však bude poradiť sa o nich s lekárom, a to najmä vtedy, ak trpíte nejakým ochorením alebo sa zamýšľate nad ich dlhodobým príjmom. Samostatnou kategóriou sú deti a tehotné ženy.

Vitamíny na pamäť a potraviny, v ktorých sa nachádzajú

Pamäť je v podstate výsledkom uchovávania a spätného vybavovania informácií. Jej trénovanie a zlepšovanie prispieva k vyššej kvalite života. Nejde však len o samotný prísun vedomostí a zručností. Značný vplyv má i celková životospráva človeka. Pokoj a odpočinok pôsobia na mozog regeneračne, vyvážená strava a pravidelný pohyb sú taktiež dôležitou podporou.

Z vitamínov, bylín a potravín pôsobia priaznivo na pamäť nasledovné:

 • Ginkgo biloba – obsahuje vysoké množstvo antioxidantov, ktoré napomáhajú k podnecovaniu nervového systému. Blahodarné účinky na lepšie myslenie či pamäť sa však nedostavia ihneď. Na dosiahnutie tohto výsledku je potrebné dlhodobé užívanie. Pozitívne pôsobenie sa prejaví aj u ľudí, ktorí trpia prejavmi úzkosti. Získate ho ako doplnok stravy alebo v podobe lieku predpísaného lekárom.
 • Vitamín B (aj ďalšie vitamíny skupiny B) – tiamín je vitamín B1, zodpovedný za premieňanie cukrov na energiu a prispievajúci k podpore nervového systému, ale aj srdca a pečene. Ak ho máte nedostatok, prejaviť sa môže oslabenie pamäti a zvýšená precitlivenosť. Nájdete ho napríklad vo vaječnom žĺtku, celozrnných obilninách, pivných kvasniciach, špargli či v bravčovom mäse.
 • Brahmi – bacopa monnieri je bylina, ktorá rastie v Himalájach a má preukázateľne pozitívne účinky na zlepšenie pamäti. Zároveň pôsobí ako antioxidant a pomáha redukovať stres a úzkosť. Eliminuje spomalené reakcie a priaznivo ovplyvňuje rôzne mentálne funkcie.
 • Lecitín – napomáha sústredeniu, zvyšuje intenzitu myslenia, pamäti a kognitívnych funkcií. Okrem toho má pozitívne účinky aj na vysoký cholesterol. Nájdete ho v morských plodoch, v sóji, brokolici, mlieku či v strukovinách, ale aj ako výživový doplnok.
 • Piracetam – ide o látku nachádzajúcu sa vo voľnopredajných liekoch. Zlepšuje prietok krvi v mozgu a je prevenciou voči poklesu kognitívnych funkcií. Práve u ľudí s ich poškodením má blahodarné účinky. Jeho užívanie je bezpečné aj pri dlhodobom užívaní, avšak môže sa počas neho dostaviť nespavosť či nervozita ako vedľajší účinok.
 • Čučoriedky a jahody – ich konzumovanie ničí škodlivé radikály, čím sa zlepšuje prietok krvi mozgovým tkanivom. To má za následok bystrejšiu pamäť aj vo vyššom veku.
 • Cvikla a strukoviny – pomôžu telu zbaviť sa škodlivín, podporia okysličovanie mozgu a zefektívnia spracovanie a zapamätávanie si informácií.
 • Vlašské orechy a ľanové semienka – obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré zlepšujú prenos informácií v mozgu a ich uchovávanie. Platí to aj o ďalších potravinách s rovnakým zložením.

Čaj na zlepšenie pamäti a koncentrácie

Zobraziť produkty v kategórií:Publikované dňa: 03.02.2019
Hodnotenie článku:
(91.4%)

Autor článku

Nina Vráblová

Interiérový dizajn, beletria, zdravý životný štýl a elektronická hudba sú mojou srdcovou záležitosťou. Spoločne ma doviedli k písaniu, i keď na...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Letné kúpanie v jazerách a prírodných nádržiach – aké riziká na nás číhajú? Letné kúpanie v jazerách a prírodných nádržiach – aké riziká na nás číhajú?

S letom prichádza aj čas prázdnin, dovoleniek a pobytov pri vode. Či už sa rozhodneme pre kúpanie v mori, prírodných nádržiach alebo kúpaliskách, každá voľba má svoje pre aj proti. V...

Ako sa zbaviť chuti na sladké? Ako ho obmedziť a prestať jesť? Ako sa zbaviť chuti na sladké? Ako ho obmedziť a prestať jesť?

Sladkému pokušenie prepadne z času na čas každý človek. Taká sladká dobrota vždy poteší. Problém však nastáva, keď prijímame veľké množstvo nezdravých sladkých pochúťok. Zbavte sa chuti...

Inovatívne možnosti liečby psoriázy Inovatívne možnosti liečby psoriázy

Aby ste mali základné informácie o moderných možnostiach liečby psoriázy, ponúkame vám stručný popis oboch inovatívnych liečebných postupov.