Tenisový lakeť – príznaky, liečba, cviky

Tenisový lakeť je veľmi nepríjemné ochorenie, ku ktorému dochádza pri presílení tejto oblasti ruky. Najčastejšie postihuje športovcov hrajúcich tenis alebo iné raketové hry, no pokojne sa môže vyskytnúť aj mimo týchto oblastí.

Tenisový lakeť - bolesť lakťa

Vysvetlíme vám, aké sú príznaky tenisového lakťa a ako ho efektívne liečiť – či už pomocou krémov, liekov alebo rehabilitačných cvikov.

Obľúbené bandáže na tenisový lakeť

Čo je to tenisový lakeť?

Tenisový lakeť, odborne laterálna epikondylitída, je zápalové ochorenie šliach na vonkajšej strane lakťovej oblasti. Ochorenie vzniká na úpone svalov a väziva na často využívanom mieste a práve preto ide o pomerne závažný problém.

Svaly a najmä šľachy spájajú v lakti tri kosti – ramennú, vretenú a lakťovú. Aj keď je toto miesto prispôsobené na veľkú záťaž, tak pri nadmernom používaní a monotónnych pohyboch sa bolesť a zvýšená citlivosť dostavia veľmi ľahko.

Príčiny vzniku tenisového lakťa

Ako sme už naznačili, tak tenisový lakeť sa objaví vtedy, keď je lakťová oblasť vystavená veľkej námahe – obzvlášť pri športe. Svoj podiel môžu mať aj vnútorné faktory – cukrovka a geneticky/hormonálne podmienené ochorenia môžu prispieť k vzniku tenisového lakťa.

Muž s bolesťou lakťa počas hrania tenisu

Pri tenisovom lakti dochádza k takzvanému procesu paradoxnej ischémii, keď sa krv z úponu a šliach presunie do svalov pri zaťažení. Na tenisový lakeť sú najviac náchylní chlapi vo veku 30 až 50 rokov.

Rizikové skupiny

Najrizikovejšou skupinou z hľadiska vzniku tenisového lakťa sú, pochopiteľne, tenisti. Tí pri vystretí ruky a stabilizácii zápästia vystavujú veľkej záťaži ECRB sval, čiže krátky vystierač zápästia. Časom sa tento sval oslabuje, čo vyúsťuje k zápalom a bolestiam lakťa.

Tenisový lakeť je označovaný aj ako choroba z povolania a môže postihnúť kohokoľvek z nasledujúcich skupín:

  • automechanici,
  • inštalatéri, maliari, robotníci, tesári,
  • kuchári, mäsiari, pekári,
  • ľudia dvíhajúci ťažké predmety.

Príznaky tenisového lakťa

Bolesť, zvýšená citlivosť či slabý úchop a ďalšie iné. To všetko môže naznačovať, že trpíte tenisovým lakťom. Vo väčšine prípadov je zasiahnutá viac zaťažovaná ruka, no nie sú vylúčené tenisové lakte ani na oboch horných končatinách. Poďme si teda zhrnúť všetky možné príznaky:

  • bolesti, zvýšená citlivosť alebo pálenie na vonkajšej strane lakťa,
  • slabý úchop alebo bolesť pri zdvíhaní ťažších predmetov,
  • bolesť pri pohyboch zápästia alebo podávaní ruky.

Ako liečiť tenisový lakeť?

Pri liečbe tenisového lakťa ja v prvom rade nutné pochopiť to, že ide o dlhodobý proces, ktorý netreba unáhliť. Existuje viacero variant – od klasických liečob mastičkami a liekmi, cez cviky až po chirurgické zákroky. Poďme si ich postupne rozobrať.

Bandáž na tenisový lakeť

Konzervatívna liečba – krémy a lieky

Väčšina pacientov (cca 80 až 95 %), ktorá trpí tenisovým lakťom si vystačí s "klasickou" liečbou. Je nesmierne dôležité, aby ste ruke dopriali oddych a pokoj. To znamená, že si zo zoznamu vykonávaných činností vyškrtnite šport a akékoľve fyzické aktivity, ktoré by ruku a lakeť mohli zaťažiť. V oddychocom režime by ruka mala byť niekoľko týždňov.

Na tíšenie bolesti a zápalu môžete na lakeť prikladať ľadové obklady a rôzne protizápalové masti, lieky, analgetiká a tak podobne. Efektívnym krémom je aj Ibuprofen, ktorý obsahuje liečivá zmierňujúce bolesť a opuch svalov a šliach. Na liečbu je dobrá aj kyselina acetylsalicylová.

Alternatívna a domáca liečba

Ak vás klasická liečba neoslovila alebo ste ju vyskúšali a nepomáha, tak môžete vyskúšať alternatívne metódy liečby. Tu môžete napríklad vyhľadať odbornú akupunktúru, zakúpiť si špeciálnu biolampu alebo využiť homeopatické krémy, reflexné masáže či chladivé zábaly. Dobrou pomôckou je aj bandáž/ortéza, ktorá spevní lakťový kĺb a pomôže tak k rehabilitácii.

Cviky na tenisový lakeť

Existuje viacero jednoduchých, no za to efektívnych cvikov na tenisový lakeť. Tie by sa mali vykonávať opatrne a tak, aby nespôsobovali bolesť. Najčastejšie sa spomína pomôcka FlexBar – ide o gumový valec vyrobený z prírodných materiálov, ktorý sa používa na fyzioterapeutické účely.

Liečba tenisového lakťa

Operačný zákrok

Operačná liečba je poslednou inštanciou v prípade, že všetky predošlé metódy zlyhali. Najskôr je potrebné vyskúšať dostupné liečby a snažiť sa o "prirodzenú" rekonvalescenciu po dobu 3-6 mesiacov. Ak sa váš stav ani potom nezlepší, tak je na čase vykonať podrobnú diagnostiku lakťa a absolvovať operáciu.

Pri operácii sa odstraňuje poškodená časť väziva alebo sa zväčší prietok krvi do postihnutej oblasti, ktorá sa tak rýchlejšie regeneruje. Operácia je úspešná a efektívna približne u 80 až 90 % pacientov.

Prevencia a zhrnutie

Tenisový lakeť postihuje predovšetkým športovcov, ale pokojne sa môže vyskytnúť aj pri iných povolaniach. Ako prevenciu určite odporúčame dôkladný strečing pred aj po tréningu. Nezaškodí ani keď po namáhavej činnosti lakeť schladíte suchým ľadom alebo doprajete danému miestu masáž.

Obľúbené bandáže na tenisový lakeťPublikované dňa: 07.03.2019
Hodnotenie článku:
(89.4%)

Autor článku

Jaro Uram

K písaniu článkov som sa dostal už na gymnáziu a za tých pár rôčkov sa z toho vyvinulo skvelé hobby a mám v pláne ho naplno rozvíjať aj naďalej. Na...


Komentáre

14/03/2019 20:25
Juro

Velmi neprijemna choroba ktorej sa neviem zbavit, doktori mi to chcu riesit chirurgicky, no asi to budem musiet podstupit aj ked sa toho zakroku bojim. Poradte mi prosim mate s tym niekto skusenosti? Jednemu znamemu to robili a dopadlo to vcelku dobre ale bol dlhsie na PN.

15/03/2019 14:48
Terka

@Juro, kedze v pozadi tenisoveho lakta je vacsinou epicondilitida (aspon u mna to tak bolo), zvolila by som si na tvojom mieste najprv obstreky a fyzikalnu liecbu. Treba najma klb nezatazovat. Na konci liecenia je dobra aj vodoliecba. Ak nechces byt na PN, a po chirurgickom zakroku ti to hrozi, mal by si si radsej zvolit toto.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...