Tinitus - pískanie a hučanie v ušiach spôsobuje aj krčná chrbtica

Určite ste už aspoň raz zažili pískanie či šumenie v ušiach, ktoré nemalo zjavnú príčinu, napr. vo vystavení nadmernému hluku. Lekári hovoria tomuto stavu tinitus alebo tiež ušný šelest.

Nepríjemné pískanie v ušiach

Tento jav môže mať viacero príčin – v článku vám objasníme, ktoré to sú a ako sa môžete tohto život znepríjemňujúceho stavu zbaviť.

Ako sa tinitus prejavuje

Tinitus (v latinčine sa nazýva aj tinitus auris) je vnímanie zvukov, ktoré v skutočnosti nepočujete, resp. neprichádzajú do ucha z vonkajšieho zdroja. Môže mať podobu pískania, bzučania pripomínajúceho letiaceho komára, hučania, šumenia (ako keď si priložíte k uchu morskú mušľu) či dokonca rôznych tónov.

Existujú dva prípady:

  • Subjektívny tinitus – Zvuk môže počuť iba pacient vo svojej hlave. Vzniká v sluchovom analyzátore alebo v centrálnom nervovom systéme. Tento typ je častejší.
  • Objektívny tinitus – Ide o skutočný zvuk vydávaný ľudským telom. Môže vznikať napr. prúdením krvi v cievach a vyskytuje sa napr. u niektorých pacientov s vysokým krvným tlakom.

Väčšina ľudí zažije krátky tinitus niekoľkokrát za život – ak k nim patríte, môžete si gratulovať. Mnohí ľudia totiž trpia chronickým tinitom trvajúcim niekoľko mesiacov či dokonca rokov.

Tento stav má nepochybne veľký vplyv na psychiku človeka. Niektorí ľudia si naň po čase zvyknú, iným však môže vadiť natoľko, že začnú mať problém so sústredením, prípadne začnú trpieť poruchami spánku či dokonca úzkosťou a depresívnymi stavmi.

Aké má tinitus príčiny

Tinitus sám osebe nie je ochorením, ide o príznak nejakého ochorenia alebo problému v tele. Jednoznačnú príčinu lekári nevedia určiť.

Môže vznikať v sluchovom analyzátore – vtedy počujete skôr jednoduché zvuky ako pískanie, šumenie či hučanie. Spúšťacími mechanizmami sú v tomto prípade zápaly alebo ochorenia ucha ako napr. otoskleróza, Meniérova choroba, nádory sluchového nervu, atď.

Ak sú spúšťačom tinitu ochorenia nervového systému ako skleróza multiplex či borelióza, budete pravdepodobne počuť skôr zložitejšie zvuky či hudobné tóny. Tinitus môže spustiť aj užívanie niektorých liekov.

Bolesť chrbta ako dôsledok sedavého zamestnania

Najčastejším spúšťačom je ale preťaženie krčnej chrbtice, ktorým trpí pri dnešnom spôsobe života veľká časť populácie. S tinitom sa z tohto dôvodu stretáva čoraz viac mužov, žien i detí. Často ide o ľudí s jednostrannou záťažou chrbtice, ktorý môžu mať sedavé zamestnanie, pracujú na výrobnej linke v jednej polohe po celý deň, prípadne sa venujú športom ako golf či tenis, ktoré zaťažujú chrbticu stále rovnakým spôsobom.

S tinitom sa stretnú napr. aj cyklisti – najmä tí jazdiaci v príliš veľkom predklone na cestných bicykloch ale tiež napr. deti s nedokonalým držaním tela a nezdravým predklonom.

Možno si pomyslíte, že preťažená krčná chrbtica sa musí prejaviť ihneď jej bolesťou. Najčastejšie príznaky sú však bolesť ramien, už spomínaný tinitus, horšie videnie či problematické trávenie.

Alternatívne zdroje o duchovnom sebapoznaní človeka dokonca uvádzajú, že tinitus môže mať duchovnú príčinu. Či im budete veriť, je len na vás.

Vedeli ste, že? Na tinitus trpeli aj známe osobnosti našej histórie ako napr. Ludwig van Beethoven a Bedřich Smetana (počuli hučanie vodopádu), Martin Luther, ktorý počul zvuk veterných mlynov alebo Vincent van Gogh, s ktorého uchom to možno aj z tohto dôvodu nedopadlo príliš dobre.

Tinitus a liečba

Tinitus by ste nemali podceňovať, pretože pokojne môže byť aj príznakom závažnejšieho ochorenia. Najlepšie bude, ak navštívite najprv svojho praktického (obvodného) lekára. Ten vás pravdepodobne pošle na ORL vyšetrenie uší a na röntgenové alebo ultrazvukové vyšetrenie krčnej chrbtice. V závislosti od ich výsledkov vás môže poslať aj na špecializované vyšetrenie do neurologickej alebo do foniatrickej ambulancie, kde sa zaoberajú poruchami hlasu, reči a sluchu.

Liečba prebieha v závislosti od zistených príčin tinitu. Objektívny tinitus sa dá ostrániť liečbou ochorenia, ktoré ho vyvolalo. Pri subjektívnom variante však príčinu nie je možné liečiť, lekári vám však môžu pomôcť liečbou zmierňujúcou príznaky.

V tom prípade sa používajú napr. lieky na rozšírenie ciev v oblasti ucha a mozgu, vazodilatačná liečba v podobe liekov a infúzií alebo lieky pôsobiace v oblasti vnútorného ucha a rovnovážneho orgánu.

Pri tinite spôsobenom blokáciou krčnej chrbtice vás praktický lekár nasmeruje k fyzioterapeutovi. Ten vás vyšetrí a identifikuje prípadné blokády vo vašom tele. Následne ich napraví, prípadne použije ultrazvuk, laser či tejpovanie. Ak bude blokáda príčinou tinitu, môžete cítiť mierne zlepšenie, často je ale nutné navštíviť fyzioterapeuta viackrát, nakoľko najhlbšie chrbtové svaly sa nedajú uvoľniť jednoducho. Fyzioterapeut vám tiež poradí cviky na domáce cvičenie, ktoré vám ďalej pomôžu.

Sedenie u fyzioterapeuta

V prípade subjektívneho tinitu vám môže pomôcť aj tzv. retréningová liečba prof. Jastreboffa, ktorá vám pomôže dosiahnuť, že pískanie či šumenie prestanete vnímať ako rušivý zvuk a postupne si naň navyknete. Táto forma liečby prebieha ambulantne v polročných intervaloch.

Tinitus je témou, ktorá zapĺňa nejedno diskusné fórum o zdraví. Niektorí diskutujúci sa skúšali tinitu zbaviť aj užívaním doplnkov výživy ako napr. ginko či zinok. Tieto s obľubou predpisujú dokonca aj niektorí lekári, často je však príčina niekde inde a tieto doplnky nepomôžu.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie ginkgo biloba

Na tinitus v niektorých prípadoch funguje aj akupunktúra. Ak ste priaznivcami alternatívnej medicíny, možno pre vás táto možnosť stojí za zváženie. Liečba trvá obvykle 14 dní, eventuálne sa po niekoľkých mesiacoch opakuje.

Nezabúdajte na prevenciu

Tinitus sa častejšie vyskytuje u ľudí s poruchami sluchu. Môže sa však vyvinúť aj pri dlhodobému vystaveniu hluku napr. pri práci v hlučnom prostredí s intenzitou nad 85 dB. Ak pracujete v hluku, nezabúdajte teda na ochranné prostriedky.

Taktiež môže vzniknúť pri nárazovom vystavovaní extrémnemu hluku. Ohrození sú teda napr. hudobníci v kapelách, ale aj zvukári či často aj návštevníci koncertov a hudobných festivalov, ďalej tiež napr. vojaci, poľovníci či technickí pracovníci na letiskách.

Mnoho ľudí si myslí, že sa tinitu zbavia, keď utlmia všetky okolité zvuky a budú tráviť veľa času v tichom prostredí. V týchto situáciách sa však často stáva, že pískanie a hučanie v ušiach začnú vnímať ešte intenzívnejšie, pretože kontrastuje s tichom. Úplné ticho je teda pre ľudský organizmus taktiež neprirodzené. Publikované dňa: 17.02.2019
Hodnotenie článku:
(86.4%)

Autor článku

Michal Toma

Odmalička ma bavilo rozoberať a skladať rôzne prístroje a zisťovať, ako fungujú. Podobne dokážem rozobrať na súčiastky aj informácie a vyrobiť z...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen? Čo na bolesť zubov? Cesnak, ocot, Flector alebo Paralen?

Ostrá, pulzujúca alebo tupá bolesť zuba či ešte horšie bolesť viacerých zubov je nepríjemná záležitosť, ktorá vie parádne skomplikovať život človeka.   Čo však robiť v prípade, keď...

Domáce testy na pohlavné choroby Domáce testy na pohlavné choroby

Testy na pohlavné choroby si pacient musí u lekára vyžiadať sám, sú cenovo drahé a na výsledok sa čaká aj niekoľko dní. Prostredníctvom domácich jednorázových testov na pohlavné choroby...

Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp Nadbytok či nedostatok jódu? Skúste riasy Kelp

Jód je dôležitým prvkom – minerálom a predovšetkým dôležitou látkou, ktorú potrebuje náš organizmus pre svoje fungovanie. Aké má jód vlastnosti a funkcie? Ako doplniť v tele jód? Pomôžu...