Úpal – príznaky, prvá pomoc, liečba

Letné mesiace so sebou prinášajú vyššie teploty, a teda aj omnoho viac slnečných lúčov na našej pokožke. Vonku trávime čoraz viac času, čo môže mať za následok tepelný úpal. Naše telo sa voči prehriatu organizmu bráni veľmi ťažko a prehrievanie tela so sebou prináša nepríjemné riziká. Aké príznaky má úpal? Ako zmierniť jeho príznaky? Mám úžeh alebo slnečný úpal?

Aké príznaky má slnečný úpal?

Paradoxom je, že príčinou vzniku tepelného úpalu nemusí byť vždy iba pobyt na priamom slnku. Ide o prehriate organizmu, ktoré je spôsobené pobytom v nevhodnom prostredí pre naše telo. Hoci náš organizmus využíva termoregulačné systémy či potné žľazy, nie vždy je schopné sa s neprimeranou teplotou popasovať. Pri prehriatí organizmu sa pot nedokáže odparovať, klesá krvný tlak a zhoršuje sa prekrvenie organizmu. Niekedy môže úpal vzniknúť behom pár minút, inokedy to môžu byť hodiny.

Úpal a jeho príznaky

Ak telo prijme do organizmu viac tepla ako je schopné odovzdať okoliu, tepelný úpal spôsobí, že naše telo sa dostatočne neokysličuje a tepelná regulácia postupne zlyháva. Telesná teplota stúpa a v tomto dôsledku sa náš organizmus prehreje a dostaví sa tepelný úpal. Ten sa prejavuje príznakmi ako:

 • bolesť hlavy,
 • horúčka,
 • slabosť,
 • ospalosť,
 • závrate,
 • svalové kŕče,
 • nízky tlak,
 • vracanie,
 • dezorientácia.

Kedy hrozí riziko úpalu?

Najväčšie riziko je, samozrejme, pri dlhom pobyte na priamom slnku. Ak je naše telo dlhodobo vystavené slnečným lúčom, telesná teplota sa zvyšuje a termoregulácia môže v určitom bode zlyhať.

Úpal môže byť spôsobený dlhým pobytom na slnku

Okrem toho však hrozí riziko úpalu z prehriatia organizmu aj v uzavretej a nevetranej miestnosti či pri cestovaní v rozhorúčenom autobuse. Príznaky úpalu sa skôr dostavia, ak telo neprijíma dostatok tekutín alebo je vystavené zvýšenej fyzickej námahe. Pri starších ľuďoch sa prehriate organizmu môže dostaviť aj z dôvodu tesného a málo vzdušného oblečenia vo vysokých horúčavách. Vtedy môže nastať rýchly kolaps organizmu.

Tepelný úpal – úžeh alebo slnečný úpal

Medzi týmito dvoma pojmami je predsa len malý rozdiel. Tepelný úpal alebo úžeh je spôsobený práve tým, že naše telo nie je schopné odovzdať prostrediu prebytočné telo a dochádza k prehrievaniu organizmu, čoho dôsledkom je zvyšovanie telesnej teploty, čoho výsledkom je práve tepelný úpal.

Slnečný úpal nie je to isté čo úžeh

Slnečný úpal je spôsobený pobytom na priamom slnku, kedy slnečné lúče dopadajú na nechránenú pokožku. Slnečný úpal však veľmi často preklenie práve do tepelného úpalu, pretože telesná teplota sa značne zvýši.

Rizikové kategórie

Tými najrizikovejšími kategóriami sú predovšetkým starší ľudia, deti a tehotné ženy. U starých ľudí môže byť riziko tepelného úpalu vyššie vďaka srdcovocievnym ochoreniam či neurologickým chorobám. V značnej miere sa o to môže pričiniť i problematický krvný tlak či choroby žalúdka a čriev.

U malých detí sa prehriate organizmu môže dostaviť takisto veľmi často. Ich termoregulačný systém nie je ešte úplne vyvinutý. Malé deti príznaky slnečného úpalu alebo tepelného úžehu znášajú veľmi ťažko. Často sa môže dostaviť i zvracanie alebo hnačky. Jeho priebeh neraz pripomína chrípkové ochorenie.

Deti patria k rizikovým kategóriám

U tehotných žien je veľmi dôležitá hydratácia organizmu. Problémy so žalúdkom, opuchy nôh, problematickejší pohyb či únava. Tieto sprievodné faktory v tehotenstve môžu na priamom slnku alebo v príliš horúcom prostredí spôsobiť mdloby či dokonca stratu vedomia. Tehotná žena si musí dávať veľký pozor, pretože telo prechádza mnohými zmenami a pri pobyte na slnku musia dbať na ochranu pokožky, aby predišli prípadným komplikáciám. Takisto musia organizmus pravidelne zavodňovať.

Úpal v soláriu?

Zdá sa to ako nezmysel? Verte, že nie a týchto prípadov nie je málo. Ide predovšetkým o nepozornosť, kedy človek v soláriu neodhadne dĺžku procedúry a následne sa ľahko môže stať, že jeho organizmus mu to dá najavo. Dĺžku pobytu treba pozvoľne zvyšovať. Ak dĺžku procedúry preženiete a objavia sa na vašom tele pľuzgiere, pociťujete nevoľnosť alebo únavu, určite vyhľadajte lekársku pomoc.

Prvá pomoc pri úpale

Ak máte podozrenie, že vy alebo niekto z rodiny priateľov má príznaky úpalu, konajte okamžite. Ideálne je človeka postihnutého úpalom dať na chladné miesto, najlepšie do tieňa. Osobu dajte ležať a nohy dajte do vyvýšenej polohy.

Človeka postihnutého úpalom treba dať na chladné miesto

Na hlavu prikladajte chladné obklady. Ak je pokožka spálená, chlaďte kritické miesta a ošetrite ich sprejom či krémom na spáleniny. Opatrne podávajte tekutiny, aby sa začal termoregulačný proces. V tomto prípade urobíte dobre, ak osobe ponúknete sladený chladený nápoj. Ak telesná teplota po 30 minútach neklesá, vyhľadajte lekársku pomoc.

Prevencia proti úpalu

Aby ste prvú pomoce praktizovať nemuseli, omnoho lepšie urobíte, ak sa úpalu naučíte predchádzať.

 • Vyhýbajte sa najostrejšiemu slnku v čase medzi 11. až 15. hodinou.
 • Zdržiavajte sa v dobre vetraných priestoroch.
 • Dodržiavajte pitný režim, najlepšie minerálne vody.
 • Pri pobyte na slnku používajte opaľovací krém, pokrievku hlavy a pobyt na slnku striedajte s pobytom v tieni.
 • Obmedzte alkohol, kofeín a takisto cigarety.
 • Obliekajte si ľahké a vzdušné odevy.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Pampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitiePampers Aqua Pure vlhčené obrúsky – recenzia, skúsenosti, cena, použitie

Vlhčené obrúsky sú veľkou pomocou pri prebaľovaní, pri utieraní rúk a úst dieťatka pri jedení, mimo domova, v parku či pri cestovaní. Vyskúšali sme vlhčené utierky Pampers Aqua Pure.

Alpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitieAlpa Francovka ako bylinný roztok či krém (recenzia) – zloženie, cena, použitie

Alpa je súčasťou našich domácich lekárničiek už po celé storočie. Aké účinky má Alpa a ako sa dá všestranne využiť? Dozviete sa v recenzii.

Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?Slnečné okuliare – pánske, dámske, pre deti. Ako vybrať?

Slnečné okuliare nie sú len súčasťou celkového imidžu, ale tiež dôležitým ochranným prvkom vášho zraku. Ich výberu by ste preto mali venovať dostatočnú pozornosť.