Vitex jahňací na otehotnenie. Naozaj funguje?

Vitex agnus castus je názov pre agnacast alebo mníšske korenie. Na Slovensku a v Čechách sa však stretnete aj s názvom Drmek obyčajný. Je to 6 m vysoký ker alebo strom. Dá sa nájsť aj vo voľnej prírode a dokonca aj vypestovať doma na záhrade. Pre liečivé účely sa zbierajú a využívajú plody, ktoré dozrievajú na jeseň. Pôvodom je však z teplých častí Európy, zo Stredomoria, Malej Ázie a Kaukazu. Už dlhé roky je spájaný najmä so ženskými problémami. V starom Ríme bola rastlina používaná aj mladými mníchmi na potlačenie pohlavného pudu. Preto sa volá aj mníšske korenie a práve mnísi túto rastlinu rozšírili po celej Európe.

Vitex jahňací - plody, čaj, tinktúra

Vitex jahňací má využitie najmä v spojitosti so ženami. Nie nadarmo bola rastlina zasvätená bohyni Hére. Vitex pôsobí v tele ženy ako niektoré hormóny, preto má využitie počas menopauzy, upravuje menštruáciu, vhodný je aj pri bolestivej menštruácii, ženskej neplodnosti či pri predmenštruačnom syndróme.

Vedeli si ste, že podľa štúdie Dr. Daltonovej je ženská kriminalita spáchaná práve štyri dni pred a počas menštruácie? Je to tak práve kvôli hormonálnym výkyvom, ktoré môžu spôsobiť depresie a napätie.

Vitex je teda spájaný s hormonálnou nerovnováhou u žien, konkrétne so zvýšením hladiny prolaktínu a zníženie progesterónu. S výkyvom hormónov a s tým spojenou zlou náladou súvisí aj nedostatok serotonínu a endorfínu. Tieto hormóny sa spájajú práve s dobrou náladou, šťastím a vyrovnanosťou.

Vitex dostupný vo forme kapsúl a tabliet

Účinky a zloženie Vitexu jahňacieho

Za kombináciu pre ženu prospešných látok môžu najmä vo vitexe obsiahnuté flavonoidy, fytoestrogény, glykozidy, esenciálne oleje a ostatné látky. Fytoestrogény sú v podstate prírodné estrogény, ktoré sú podobné tým ľudským. Flavonoidy sú látky s vysokými antioxidačnými účinkami, čiže chránia bunky a bunkové tkanivá. Glykozidy pôsobia priaznivo na srdcovú činnosť a majú protizápalové účinky. Esenciálne oleje majú takisto antibakteriálne účinky, no najmä tie aromatické. Z ostatných látok sú to napríklad liečivé silice, mastné oleje, rastlinné steroidy, ale aj kyselina salicylová, ktorá má protizápalové účinky.

Sušený Vitex jahňací

Všetky vyššie spomenuté látky a ich kombinácia vyrovnávajú hladinu hormónov a to tak, že zvyšujú progesterón a znižujú prolaktín, ktorý spôsobuje tlak a bolesť v prsníkoch. Najčastejšie sa táto bylina používa v spojení vitex a tehotenstvovitex ovulácia. Aké sú teda ostatné účinky na zdravie ženy okrem spomenutého?

 • Stabilizuje a upravuje menštruačný cyklus.
 • Účinný pri bolestivej, silnej a nepravidelnej menštruácii.
 • Vhodná na vyrovnanie hormónov pri menopauze.
 • Znižuje hladinu testosterónu.
 • Podporuje ovuláciu.
 • Po pôrode stimuluje rozvoj mliečnej žľazy.
 • Podporný prostriedok pri neplodnosti.
 • Pomáha pri odlúčení placenty po pôrode.
 • Účinný podporný prostriedok pri liečbe fibróznej cysty pŕs.
 • Napomáha mentálnemu zdraviu a psychike.
 • Zmierňuje úzkosti a depresie.
 • Potláča typické problémy súvisiace s menštruačným výkyvom.
 • Rastlina pôsobí účinne aj na nafúknuté brucho.
 • Pôsobí účinne pri akné.
 • Pomáha v problémoch so žilami a vhodný je aj na pocit studených končatín.

Pre koho je vhodný a nežiaduce účinky vitexu

Vitex agnus castus nie je kvôli obsiahnutým hormónom vhodný pre mužov. Stimuluje totiž ženské hormóny a znižuje hladinu testosterónu. Nie je vhodný ani pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Ak neberiete žiadne iné lieky, tak je vhodný pre všetky ženy, ktoré majú vyššie spomenutý problém alebo problémy. Nie je vhodný, ak užívate antikoncepciu alebo iné hormonálne lieky. Neodporúča sa ani užívanie vitexu v kombinácii s liekmi na Parkinsonovu chorobu, schizofréniu, bipolárnu afektívnu poruchu či vracanie. Nie je vhodný ani pre ženy s rakovinou prsníka. Vitex jahňací semená nekombinujte ani s liekmi, ktoré obsahujú progesterón. Pri konzumácii vitexu v akejkoľvek forme dodržiavajte pokyny v príbalových letákoch a dávku nepresahujte. Ak by sa tak stalo, tak sa môžu objaviť aj žalúdočné nevoľnosti, bolesti hlavy, vracanie a sucho v ústach. 

Formy vitexu jahňacieho a ceny

Vitex jahňací nájdeme na trhu v rôznych variantoch. Najčastejší variant sú tablety. Predáva sa po 90 kapsúl, 100 ale aj 200. Priemerná cena za vitex so 100 tabletami je okolo 13 eur. Dávkovať sa odporúča jedna kapsula denne pred jedlom. Mal by sa užívať tri mesiace bez prerušenia aj počas menštruácie. Spôsob, ako užívať vitex jahňací, však závisí od konkrétneho problému. Tieto nájdete podrobne rozpísané v príbalovom letáku. Predáva sa tiež vo foriem kvapiek či ako vitex jahňací tinktúra. 50 ml kvapky kúpite za cca 25 eur. Koncentrát je pomerne silný. Užívajú sa väčšinou trikrát denne po 20-40 kvapiek. V rôznych eshopoch nájdete aj čaje na otehotnenie, ktoré sú najlacnejším variantom. 50 g sa dá kúpiť už od jedného eura. Čaj sa priravuje štandardne zaliatím jednej čajovej lyžičky vriacou vodou. Užívať sa odporúča šesť mesiacov. Rastlina nie je náročná ani na pestovanie, preto sa dajú kúpiť semená na zasadenie. Balenie s deviatimi kusmi semien sa dá kúpiť do dvoch eur.

Vitex jahňací sa predáva taktiež vo forme čaju

Skúsenosti s užívaním

Na českých a slovenských weboch je vitex hodnotený pozitívne. Ako je spomenuté vyššie, tak je potrebné dodržiavať inštrukcie v príbalovom letáku. Nie je ani náhradou stravy a určený je len pre ženy. Ak sa toto dodrží, tak sú uvedené iba pozitívne recenzie na úpravu menštruačného cyklu, ako aj zmiernenie výkyvov hormónov. V recenziách je chválený aj pre vysoký obsah samotnej bylinky v kapsulách. Veľmi hľadaný a chválený je konkrétne produkt Kiwu Wuki Vitex agnus castus, ktorý ponúka široké spektrum eshopov.

Skúsenosti s produktom Kiwu Wuki Vitex agnus castus

Top produkty s obsahom Vitexu jahňacieho


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

13/06/2019 14:14
Radka

Vitex som sa rozhodla vyskúšať na radu kamarátky a splnil to, čo som očakávala. Cyklus sa mi upravil. Trochu sa však obávam, že keď ho prestanem brať, problém sa opäť vráti.

13/06/2019 14:17
MáriaM.

Mám takmer 50 a Vitex užívam pri menopauze kvôli nerovnováhe hormónov a som s ním maximálne spokojná. Cítim sa vďaka nemu omnoho lepšie.

03/11/2019 12:04
Lenka

Dobry den. Mam 46 a v poslesnej dobe hrozne vykyvy nalady, zurivost sa strieda s depresiou a apatiou, k tomu bolesti hlavy a velmi zle spavam. Navaly nemam. Ale to vsetko pripisujem vykyvu hormonov. Cyklus sa mi predlzil z 28 na 35 dni. Myslite ze by mi ten vitex pomohol?

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?Domáce násilie a jeho druhy. Čo robiť a kde ho nahlásiť?

Domáce násilie na ženách má viacero podôb. V našom článku si o nich povieme viac a prezradíme vám ako možno pomôcť ženám v núdzi. Čítajte ďalej, možno niekomu zachránite život.

Bolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbruškuBolestivý pohlavný styk – pálivá bolesť alebo bolesť v podbrušku

Pohlavný styk je niečo, čo by vo vás malo vyvolávať jeden z najpríjemnejších pocitov vôbec. Ak však pri tomto intímnom akte pociťujete bolesť, pálenie a ďalšie nepríjemné pocity,...

Dlhodobé používanie tampónov – výhody, nevýhody, rizikáDlhodobé používanie tampónov – výhody, nevýhody, riziká

Tampóny majú svoje výhody aj nevýhody, rovnako ako aj hygienické vložky. Čo si však vybrať?  Sú tampóny bezpečné? Je pravda, čo sa o nich hovorí alebo sú to len mýty? Pozrime sa na to,...