Zvýšená kyselina močová v krvi a kĺboch – príznaky a liečba

Zvýšená hladina kyseliny močovej, odborne hyperurikémia, sa v krvi vyskytne vtedy, keď ju pečeň nestíha spracovať na močovinu, ktorú odfiltrovávajú obličky.

Zvýšená kyselina močová v kĺboch, DNA

Tým pádom sa nevylučuje z tela ako súčasť moču. Určité množstvo sa síce odbúrava aj prostredníctvom potu, no presiahnutie jej optimálnych hodnôt má za následok bolesti. Pokiaľ k nim nedôjde, kyselina močová vystupuje v úlohe antioxidantu, ktorý sa podieľa na ochrane organizmu, najmä čo sa týka pôsobenia kyslíkových radikálov.

V opačnom prípade sa začne hromadiť v krvi a neskôr v kĺboch. Tu sa mení na kryštály spôsobujúce bolesti a zápaly v tkanivách, čím môže dôjsť aj k chronickému ochoreniu.

Obľúbené tabletky a čaje na liečbu choroby DNA

Zvýšená kyselina močová v krvi – čo je Dna a ako vzniká?

Za zvyšovanie kyseliny močovej môžu predovšetkým puríny. Do krvného obehu sa dostávajú z potravy a sčasti pri rozpade a obnove buniek tela. Ak dôjde k poruche metabolizmu purínov, vytvára sa priveľa tejto kyseliny a niekedy vzniká aj tzv. Dna (nie je to pravidlo). Prostredníctvom enzýmov sa bielkoviny prijaté v potrave štiepia na kyselinu močovú, ktorú organizmus vylúči ako odpad v moči. Ide o proces rovnováhy medzi jej tvorbou a vylučovaním u zdravého človeka. Ak je rovnováha narušená, zvyšuje sa množstvo kyseliny močovej v krvi.

Kryštáliky kyseliny močovej v krvi

Z jej soli sa začnú tvoriť drobné, ale ostré kryštáliky, nazývané tiež tofy. Ukladajú sa v tkanivách kĺbov, ktoré následne začínajú dráždiť. Ide o pichľavú bolesť, ktorá sa prejavuje v podstate pri každom pohybe. Jej výsledkom je tiež opuch. Najčastejšie začína na kĺbe palca na nohe, no prejaviť sa môže aj na iných kĺboch končatín.

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s užívaním Enzycol Dna

Kyselina močová – príčiny vzniku zvýšenia jej hladiny

Na zvýšení kyseliny močovej, (C5H4N4O3, uric acid) sa podieľa niekoľko faktorov:

 • nevhodná diéta
 • príjem veľkého množstva bielkovín a potravín obsahujúcich puríny
 • nízky príjem vody
 • obličkové choroby
 • poškodená pečeň
 • niektoré druhy liekov (napríklad aspirín, vitamín B3, antibiotiká proti tuberkulóze)
 • genetika a zvyšujúci sa vek (najčastejšie postihuje mužov okolo štyridsiatky)
 • obezita
 • alkohol
 • stres a fyzické preťaženie

Pomôže diéta a úprava stravovania

Úprava jedálnička a dodržiavanie správnej životosprávy je základom pre ústup ochorenia a optimalizovanie zvýšených hodnôt. Ak nastalo zvýšenie hladiny kyseliny močovej, vyhýbať by ste sa mali najmä jedlám pripravovaným z vnútorností, ale tiež mäsovým vývarom a polievkam, údeninám, nakladaným mäsám či divine. V obmedzenom množstve je dovolené konzumovať hydinu, ryby, strukoviny, plesnivé syry.

Pozitívny účinok budú mať:

 • obilniny
 • vajcia
 • mliečne výrobky
 • zemiaky
 • ryža
 • ovocie a zelenina (nevhodný je špenát, kel, chren, špargľa, strukoviny, cesnak)

Ovocie pri liečbe choroby dna

Doprajte si ananás, obsahujúci bromelaín a višne, ktoré sú odporúčané kvôli prítomnosti antokyanov a bioflavonoidov. Kávy sa vzdať nemusíte, no je lepšie jej množstvo eliminovať. Piť môžete tiež čaj, ovocné šťavy (nie veľmi sladké), alkalické minerálky.

Dna a alkohol

Čo sa týka alkoholu, ideálne je úplne ho vylúčiť. Sporadicky si môžete dopriať ľahké víno alebo pivo s nízkym obsahom alkoholu.

Optimálne hodnoty a norma kyseliny močovej

Ako sme už spomenuli, kyselina močová sa z tela vylučuje vďaka správnemu fungovaniu obličiek. Toto množstvo sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí sedem až trinásť percent. Zvyšok zostáva v organizme a jeho optimálna hodnota sa líši v závislosti od pohlavia. U mužov predstavuje normu 180 – 420 umol/lu žien to je 180 – 360 umol/l.

Hladiny kyseliny močovej si môžete prevenčne kontrolovať aj doma a to vďaka ✅ multifunkčnému prístroju Easy Touch. Prekročenie týchto hodnôt značí nadprodukciu kyseliny močovej, a tým jej znížené vylučovanie. Výraznú zodpovednosť na nadbytku má aj strava.

Najmä nadmerná konzumácia mäsa a alkoholu vytvára vhodné podmienky na vznik Dny. Keďže si takúto kombináciu mohla v značnej miere kedysi dovoliť len šľachta, stretnete sa i s označením choroba kráľov.

Zvýšená kyselina močová a príznaky

Už sme spomenuli, že najbežnejším príznakom a zároveň začiatkom ochorenia je bolesť palca, ktorá pripomína nepríjemný pocit pichnutia ihlou, ibaže v pravidelných intervaloch a s vysokou intenzitou. Niektorí ju zase prirovnávajú k chyteniu sa do lesnej pasce. Kvôli tomu je obmedzená aj pohyblivosť pacienta.

Choroba Dna postihuje kĺby palca na nohe, zápästia aj členky

Prudké pichanie sa zvyčajne objavuje v nočných hodinách, prevažne nad ránom. Výnimkou však nie je ani iný časový interval. Takýto „bolestivý záchvat“ môže trvať až týždeň. Vhodná liečba však dokáže jeho trvanie skrátiť. V opačnom prípade hrozí, že okrem pôvodne bolestivého miesta bude postihnutý i členok, koleno, lakeť, zápästie či prsty.

Kyselina močová a liečba – bylinky alebo lieky?

Liečba spočíva v úprave hladiny kyseliny močovej v krvi. Inak sa môžu dostaviť ďalšie komplikácie, akými sú napríklad obličkové kamene. Dôležité je zistiť, čo vyvolalo hyperurikémiu. Diagnostika sa zisťuje z krvi a moču. Včasné stanovenie špeciálnej diéty v spojitosti medikamentóznej liečby (ak ide o akútny zápal) prinesie pozitívne výsledky.

Vyskúšať môžete aj osvedčené domáce recepty a babské rady na dnu:

 • Vyrobte si obklad z pol šálky živočíšneho uhlia v prášku. Zmiešajte ho s pomletými ľanovými semienkami a zalejte vodou tak, aby sa vytvorila hustá kašovitá hmota. Následne natrite na boľavé miesto a obklad vymeňte jedenkrát za štyri hodiny. Buďte opatrní, pretože vám môže zafarbiť oblečenie či posteľnú bielizeň.
 • Navlhčite obväz či textíliu do jablčného octu, priložte na boľavé miesto a zafixujte. Opakujte ráno aj večer. Účinok môže priniesť i nápoj z jednej polievkovej lyžice jablčného octu, pridanej do troch decilitrov vlažnej vody.
 • Tradičnou metódou na odstránenie bolesti kĺbov je lopúchová tinktúra. Do dva a pol decilitrového pohára jej nakvapkajte dvadsaťpäť kvapiek a pite trikrát denne počas jedného týždňa. Aj teplý kúpeľ z listov a kvetov nechtíka lekárskeho odporúčajúmnohí.
 • Klasikou je ranné pitie citrónovej vody na lačný žalúdok. Pripraviť si tiež môžete nápoj z uhorky, polovice citróna, odrezku zázvoru (2 cm) a dvoch stebiel zeleru s vňaťou. Tieto suroviny rozmixujete s trochou vody v mixéri až kým nezískate jemnú konzistenciu.

Obľúbené tabletky a čaje na liečbu choroby DNA


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Zerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺbyZerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺby

Bolesťami, zápalmi a ochoreniami kĺbov a kostí sú ohrození hlavne seniori, športovci a ľudia s obezitou. Práve tí by nemali zanedbávať pravidelnú a kvalitnú kĺbovú výživu akou je Zerex...

Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnikOsteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik

Keď počujete slovo osteoporóza, pravdepodobne si ihneď predstavíte zlomeninu kosti vplyvom jej rednutia. Prezradíme vám, ako toto ochorenie vzniká, aké sú jeho symptómy, čo vás čaká, ak...

Vianutra Flex Care – recenzia prípravku na kĺbyVianutra Flex Care – recenzia prípravku na kĺby

Ak vás bolia kĺby mali by ste zvážiť užívanie prípravku Vianutra Flex Care s mixom viacerých účinných látok podporujúcich správnu funkciu kĺbov a pohybového aparátu. Prezradíme vám, aké...