Zvýšená kyselina močová v krvi a kĺboch – príznaky a liečba

Zvýšená hladina kyseliny močovej, odborne hyperurikémia, sa v krvi vyskytne vtedy, keď ju pečeň nestíha spracovať na močovinu, ktorú odfiltrovávajú obličky.

Zvýšená kyselina močová v kĺboch, DNA

Tým pádom sa nevylučuje z tela ako súčasť moču. Určité množstvo sa síce odbúrava aj prostredníctvom potu, no presiahnutie jej optimálnych hodnôt má za následok bolesti. Pokiaľ k nim nedôjde, kyselina močová vystupuje v úlohe antioxidantu, ktorý sa podieľa na ochrane organizmu, najmä čo sa týka pôsobenia kyslíkových radikálov.

V opačnom prípade sa začne hromadiť v krvi a neskôr v kĺboch. Tu sa mení na kryštály spôsobujúce bolesti a zápaly v tkanivách, čím môže dôjsť aj k chronickému ochoreniu.

Obľúbené tabletky a čaje na liečbu choroby DNA

Zvýšená kyselina močová v krvi – čo je Dna a ako vzniká?

Za zvyšovanie kyseliny močovej môžu predovšetkým puríny. Do krvného obehu sa dostávajú z potravy a sčasti pri rozpade a obnove buniek tela. Ak dôjde k poruche metabolizmu purínov, vytvára sa priveľa tejto kyseliny a niekedy vzniká aj tzv. Dna (nie je to pravidlo). Prostredníctvom enzýmov sa bielkoviny prijaté v potrave štiepia na kyselinu močovú, ktorú organizmus vylúči ako odpad v moči. Ide o proces rovnováhy medzi jej tvorbou a vylučovaním u zdravého človeka. Ak je rovnováha narušená, zvyšuje sa množstvo kyseliny močovej v krvi.

Kryštáliky kyseliny močovej v krvi

Z jej soli sa začnú tvoriť drobné, ale ostré kryštáliky, nazývané tiež tofy. Ukladajú sa v tkanivách kĺbov, ktoré následne začínajú dráždiť. Ide o pichľavú bolesť, ktorá sa prejavuje v podstate pri každom pohybe. Jej výsledkom je tiež opuch. Najčastejšie začína na kĺbe palca na nohe, no prejaviť sa môže aj na iných kĺboch končatín.

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s užívaním Enzycol Dna

Kyselina močová – príčiny vzniku zvýšenia jej hladiny

Na zvýšení kyseliny močovej, (C5H4N4O3, uric acid) sa podieľa niekoľko faktorov:

 • nevhodná diéta
 • príjem veľkého množstva bielkovín a potravín obsahujúcich puríny
 • nízky príjem vody
 • obličkové choroby
 • poškodená pečeň
 • niektoré druhy liekov (napríklad aspirín, vitamín B3, antibiotiká proti tuberkulóze)
 • genetika a zvyšujúci sa vek (najčastejšie postihuje mužov okolo štyridsiatky)
 • obezita
 • alkohol
 • stres a fyzické preťaženie

Pomôže diéta a úprava stravovania

Úprava jedálnička a dodržiavanie správnej životosprávy je základom pre ústup ochorenia a optimalizovanie zvýšených hodnôt. Ak nastalo zvýšenie hladiny kyseliny močovej, vyhýbať by ste sa mali najmä jedlám pripravovaným z vnútorností, ale tiež mäsovým vývarom a polievkam, údeninám, nakladaným mäsám či divine. V obmedzenom množstve je dovolené konzumovať hydinu, ryby, strukoviny, plesnivé syry.

Pozitívny účinok budú mať:

 • obilniny
 • vajcia
 • mliečne výrobky
 • zemiaky
 • ryža
 • ovocie a zelenina (nevhodný je špenát, kel, chren, špargľa, strukoviny, cesnak)

Ovocie pri liečbe choroby dna

Doprajte si ananás, obsahujúci bromelaín a višne, ktoré sú odporúčané kvôli prítomnosti antokyanov a bioflavonoidov. Kávy sa vzdať nemusíte, no je lepšie jej množstvo eliminovať. Piť môžete tiež čaj, ovocné šťavy (nie veľmi sladké), alkalické minerálky.

Dna a alkohol

Čo sa týka alkoholu, ideálne je úplne ho vylúčiť. Sporadicky si môžete dopriať ľahké víno alebo pivo s nízkym obsahom alkoholu.

Optimálne hodnoty a norma kyseliny močovej

Ako sme už spomenuli, kyselina močová sa z tela vylučuje vďaka správnemu fungovaniu obličiek. Toto množstvo sa zvyčajne pohybuje v rozmedzí sedem až trinásť percent. Zvyšok zostáva v organizme a jeho optimálna hodnota sa líši v závislosti od pohlavia. U mužov predstavuje normu 180 – 420 umol/lu žien to je 180 – 360 umol/l.

Hladiny kyseliny močovej si môžete prevenčne kontrolovať aj doma a to vďaka ✅ multifunkčnému prístroju Easy Touch. Prekročenie týchto hodnôt značí nadprodukciu kyseliny močovej, a tým jej znížené vylučovanie. Výraznú zodpovednosť na nadbytku má aj strava.

Najmä nadmerná konzumácia mäsa a alkoholu vytvára vhodné podmienky na vznik Dny. Keďže si takúto kombináciu mohla v značnej miere kedysi dovoliť len šľachta, stretnete sa i s označením choroba kráľov.

Zvýšená kyselina močová a príznaky

Už sme spomenuli, že najbežnejším príznakom a zároveň začiatkom ochorenia je bolesť palca, ktorá pripomína nepríjemný pocit pichnutia ihlou, ibaže v pravidelných intervaloch a s vysokou intenzitou. Niektorí ju zase prirovnávajú k chyteniu sa do lesnej pasce. Kvôli tomu je obmedzená aj pohyblivosť pacienta.

Choroba Dna postihuje kĺby palca na nohe, zápästia aj členky

Prudké pichanie sa zvyčajne objavuje v nočných hodinách, prevažne nad ránom. Výnimkou však nie je ani iný časový interval. Takýto „bolestivý záchvat“ môže trvať až týždeň. Vhodná liečba však dokáže jeho trvanie skrátiť. V opačnom prípade hrozí, že okrem pôvodne bolestivého miesta bude postihnutý i členok, koleno, lakeť, zápästie či prsty.

Kyselina močová a liečba – bylinky alebo lieky?

Liečba spočíva v úprave hladiny kyseliny močovej v krvi. Inak sa môžu dostaviť ďalšie komplikácie, akými sú napríklad obličkové kamene. Dôležité je zistiť, čo vyvolalo hyperurikémiu. Diagnostika sa zisťuje z krvi a moču. Včasné stanovenie špeciálnej diéty v spojitosti medikamentóznej liečby (ak ide o akútny zápal) prinesie pozitívne výsledky.

Vyskúšať môžete aj osvedčené domáce recepty a babské rady na dnu:

 • Vyrobte si obklad z pol šálky živočíšneho uhlia v prášku. Zmiešajte ho s pomletými ľanovými semienkami a zalejte vodou tak, aby sa vytvorila hustá kašovitá hmota. Následne natrite na boľavé miesto a obklad vymeňte jedenkrát za štyri hodiny. Buďte opatrní, pretože vám môže zafarbiť oblečenie či posteľnú bielizeň.
 • Navlhčite obväz či textíliu do jablčného octu, priložte na boľavé miesto a zafixujte. Opakujte ráno aj večer. Účinok môže priniesť i nápoj z jednej polievkovej lyžice jablčného octu, pridanej do troch decilitrov vlažnej vody.
 • Tradičnou metódou na odstránenie bolesti kĺbov je lopúchová tinktúra. Do dva a pol decilitrového pohára jej nakvapkajte dvadsaťpäť kvapiek a pite trikrát denne počas jedného týždňa. Aj teplý kúpeľ z listov a kvetov nechtíka lekárskeho odporúčajúmnohí.
 • Klasikou je ranné pitie citrónovej vody na lačný žalúdok. Pripraviť si tiež môžete nápoj z uhorky, polovice citróna, odrezku zázvoru (2 cm) a dvoch stebiel zeleru s vňaťou. Tieto suroviny rozmixujete s trochou vody v mixéri až kým nezískate jemnú konzistenciu.

Obľúbené tabletky a čaje na liečbu choroby DNA


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

KetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenziaKetoDiet Collagen Plus na pokožku, vlasy, nechty – recenzia

Doplňte bielkovinovú alebo ultra nízkosacharidovú diétu aj špeciálnou starostlivosťou o pokožku. Doprajte jej kvalitnú dávku kolagénu, začnite užívať KetoDiet Collagen Plus a zredukujete...

Zerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺbyZerex Arthrex recenzia, cena, skúsenosti. Tabletky na kĺby

Bolesťami, zápalmi a ochoreniami kĺbov a kostí sú ohrození hlavne seniori, športovci a ľudia s obezitou. Práve tí by nemali zanedbávať pravidelnú a kvalitnú kĺbovú výživu akou je Zerex...

Osteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnikOsteoporóza – prevencia a liečba. Rady, ako zvýšiť hustotu kostí a doplniť vápnik

Keď počujete slovo osteoporóza, pravdepodobne si ihneď predstavíte zlomeninu kosti vplyvom jej rednutia. Prezradíme vám, ako toto ochorenie vzniká, aké sú jeho symptómy, čo vás čaká, ak...