Ako sa zbaviť vší vo vlasoch? Ocot aj šampóny na rýchle odstránenie problému

Voš detská, Pediculus capitis, má na svedomí vznik tzv. pedikulózy, a teda zavšivenia. Tento druh parazita sa nachádza vo vlasatej časti hlavy, no výnimkou nemusí byť ani obočie, fúzy či brada.

Vši v hlave u detí

Parazituje iba na človeku, pričom sa vďaka ústnym ústrojom prispôsobeným na bodanie a cicanie živí jeho krvou. Nie je však nositeľom choroboplodných zárodkov.

Vši majú priesvitné sfarbenie až do doby, kým nie sú nacucané krvou. Vtedy sa ich podoba mení na hnedo-červené odtiene. „Bodnutie“ vylučuje do pokožky hlavy sekrét, ktorý hostiteľovi spôsobuje nepríjemné svrbenie. To je častým dôvodom nepokojného spánku, keďže vši sú aktívne aj v noci. Ak nie je zabezpečený prístup ku krvi, uhynú cca do štyridsiatich hodín.

Veľký výber šampónov a sprejov na vši ponúka  online lekáreň Dr. Max!

Voš detská a hnidy

Detské vši sú cudzopasníkmi oboch pohlaví. Samček dosahuje veľkosť 2 – 3 mm, samička od cca 3 – 3,5 mm. Ako potrava im slúži prúdiaca krv, ktorú prijímajú každé dve až tri hodiny. Samičky nakladú ku korienkom vlasov denne tri až štyri vajíčka žltkastej farby, tzv. hnidy. Sú obalené špeciálnym tmelom, preto je dôležité vykonať odvšivovaciu kúru niekoľkokrát. Prvým krokom je vyhubenie už existujúcich parazitov, v druhom sa čaká na vyliahnutie vší a ich následné zničenie.

Samička je schopná za svoj život (priemerne tri týždne) naklásť cca 100 – 140 hníd. Tie zostávajú na vlasoch aj po vyliahnutí vší. Sú nepríjemnou „kozmetickou chybou“ a vyčesávajú sa špeciálnym hustým hrebeňom určeným priamo na tento účel.

 ✅ Kovový hrebeň na vši

VITAR HREBEŇ NA VŠI - KOVOVÝ Vďaka tejto pomôcke si uľahčíte vyčesávanie vajíčok (hníd) z vlasov. Hnidy treba vyčesávať postupne po jednotlivých prameňoch vlasov.
Nezabudnite na jeho dôkladné vyčistenie po každom použití.

  Zistiť viac

 ✅ Elektrický hrebeň na vši Omron

https://www.nasezdravie.sk/link/586 Praktická pomôcka vytvára jemné elektrické napätie, ktoré vôbec necítiť. Zabíja vši a redukuje ich počet vo vlasoch.

 👍 vhodný pre deti i dospelých

 👍 bez nutnosti používania prípravkov proti všiam

  Zistiť viac

Čas, za ktorý sa stane z larvy dospelý jedinec sa líši v závislosti na teplote. Zvyčajne je to dvadsať dní, no platí, že pri vyšších stupňoch Celzia sa ich vývin urýchľuje.

Vši vo vlasoch

Napriek tomu, že vši vo vlasoch nie sú žiadnou hanbou, v spoločnosti ešte stále u mnohých pretrváva takéto vnímanie, či už ide o postihnutú osobu alebo jej okolie. Na pravú mieru treba uviesť tvrdenie, že vši sú záležitosťou zlej hygieny a ich nositeľmi sú deti zo sociálne slabších rodín. Nie je to pravda. Keďže sa prenášajú kontaktom, nevyhýbajú sa ani ľuďom dodržiavajúcim hygienické zásady.

Vajíčka vší - hnidy vo vlasoch
Vajíčka vší – hnidy vo vlasoch

V bežných prípadoch pedikulózy počet lezúcich vší neprevyšuje číslo desať. Najčastejšie sa zdržujú v spánkovej oblasti, v záhlaví a okolo uší. Vajíčka však bývajú prichytené vo vlasoch po celej ich dĺžke. Dlhé vlasy, najmä tmavé, sú pre ne „ideálnou pôdou“. Informácia, že tým farbeným sa vyhýbajú viac nie je potvrdená. Vo vlasoch trvale kratších ako jeden centimeter nie sú schopné prežiť.

Vši u detí verzus vši u dospelých

Aj keď najčastejšie voš detskú nájdete práve u detí (najmä u dvoch až dvanásťročných), parazitovať môže tiež u dospelých osôb. Vyskytuje sa na celom svete a postihuje ľudí všetkých vekových skupín, bez rozdielu na dodržiavanie alebo absenciu základných hygienických návykov.

Aj keď sa niekoľkonásobne viac objavujú počas jesenných mesiacov (po letných táboroch, súvis s nástupom do školských zariadení a pod.), vši prežijú za akéhokoľvek počasia. V niektorých prípadoch sú okrem lezúcich parazitov, vajíčok a svrbenia príznakmi aj zväčšené lymfatické uzliny v zátylku a na krku.

Vši a prenos

Tieto parazity síce u mnohých vyvolávajú hrôzu a odpor okolia, no nie sú nositeľmi nebezpečných infekčných chorôb. Spôsobujú však nepríjemné pocity často až neznesiteľného svrbenia. Intenzívnym škrabaním môže byť pokožka hlavy poškodená, čím zostáva náchylnejšia na bakteriálnu infekciu.

Vši nevedia lietať ani skákať, dokážu loziť, ale tiež plávať.

Na iného človeka sa prenášajú:

 • Priamym kontaktom s vlasmi alebo hlavou všami postihnutého človeka – v detských kolektívoch je bežné, že pri hraní dochádza k dotyku s vlasmi. Aj preto sa vši dobre rozmnožujú v predškolských a školských zariadeniach, ale tiež v rámci rodiny či na ubytovniach a pod.
 • Nepriamym kontaktom s osobnými vecami všami postihnutého človeka – v menšej miere sa zdroj nákazy dokáže šíriť prostredníctvom čiapky, hrebeňa, posteľnej bielizne, ale tiež ošatenia. Ak zostali vši zachytené na golieri odevu, môže sa stať, že v spoločných skrinkách alebo šatniach prelezú na vedľajšie ošatenie.

Vša detská - stavba tela

Vši a hnidy – ako sa ich zbaviť?

Liečba je účinná, no vyžaduje si pravidelnú starostlivosť, trpezlivosť a pre niekoho aj silný žalúdok. Trvá viac ako sedem dní, pretože je potrebné zničiť nielen všetky živé vši, ale tiež ich vajíčka. V podstate je potrebné čakať, kým dôjde k vyliahnutiu z hníd.

Ponúkame vám niekoľko overených tipov, ktoré vám pomôžu zvládnuť boj s týmto nepríjemným problémom:

 • Vyčesávanie je v kombinácii špeciálnych prípravkov (bez nich je účinok minimálny) overenou metódou na odstránenie vší, ako aj hníd. Budete potrebovať veľmi hustý hrebeň. Trh ponúka i hrebene s elektronickými impulzmi, no pri dôkladnom a pravidelnom vyčesávaní úplne postačí klasika. Realizujte ho na vlhkých vlasoch, od zátylku, nad vaňou. Po každom prečesaní je nutné hrebeň očistiť. Tento proces opakujte každé dva až tri dni, aby ste zachytili nové vyliahnuté parazity.
 • Často je nutné aj mechanické vyberanie hníd, napríklad nechtom (nie všetky sa podarí vyčesať, pretože sú charakteristické pevným prichytením). Vlasy rozdeľte na jednotlivé pramene a vyťahujte vajíčka. Počas pedikulózy je nutné venovať takejto starostlivosti extra pozornosť.
 • Osobnú a posteľnú bielizeň vyperte pri vysokých teplotách, dôkladne ju vysušte a vyžehlite. Pri oblečení sa odporúča použiť dva pracie cykly.
 • Nezabudnite povysávať sedaciu súpravu či poťahy v aute. Aj keď je prenos týmto spôsobom malým rizikom, ide o preventívne opatrenie. Matrace, osobné veci a predmety sa odporúča postriekať prípravkom na lezúci hmyz a aspoň tri dni nepoužívať. Ideálne je vystaviť ich aj slnečnému žiareniu.
 • Ak sa vši prejavili u viacerých členov kolektívu, nutnosťou je vykonanie ošetrovacej kúry v rovnakom čase, aby sa zabránilo ich ďalšiemu prenosu.

Vši v hlave budú minulosťou vďaka špeciálnym prípravkom

Vši môžete usmrtiť buď udusením, alebo chemicky, tzv. insekticídmi. Šampóny, spreje či séra sú určené pre rôzne vekové skupiny, a preto je dôležité informovať sa o ich vhodnosti pre vás či vaše dieťa. V súčasnosti sa používajú najmä prípravky na báze minerálnych a silikónových olejov (voči nim nemajú vši vybudovanú takú odolnosť ako pri niektorých insekticídoch).

Prinášame vám stručný prehľad produktov na pedikulózu:

✅ Paranit šampón a sprej

PARANIT radikálny proti všiam a hnidám sprej

Sada prípravkov, ktorá účinne likviduje vši a hnidy. Obsahuje minerálne a silikónové oleje, ktoré sa postarajú o udusenie a vysušenie parazitov. Najskôr sa na suché vlasy aplikuje sprej. Po pätnástich minútach pôsobenia je potrebné vyčesanie mŕtvych vší a následné umytie šampónom.

Zistiť viac

✅ Dezinfekčný sprej Diffusil H Forte 

Diffusil Forte H sprej na všiIde o roztok proti vši detskej na báze silikónových a prírodných olejov, bez insekticídov. Aerodisperziu nastriekajte na celú dĺžku suchých vlasov až ku korienkom. Vmasírujte ho aj na plochu pokožky hlavy pokrytej vlasmi. Po tridsiatich minútach pôsobenia umyte ľubovoľným šampónom, ideálne dvakrát.

Zistiť viac

✅ Vlasová voda Elimax

Elimax vlasová voda proti všiam a hnidám

Nielenže likviduje vši a hnidy, ale zároveň disponuje príjemnou vôňou a vytvára ochrannú vrstvu na vlasoch. Vďaka technológii LPF totiž na nich dochádza k eliminovaniu statického náboja. Prípravok naneste na suché vlasy, premasírujte a nechajte pôsobiť pätnásť minút. Následne zmyte vlasy bežným šampónom, pod veľkým množstvom vody. Prečešte ich hrebeňom na vši.

Zistiť viac

✅ LiQuido DUO FORTE

LiQuido DUO FORTE proti všiam šampón 200 ml + (sérum 125ml + hrebienok+čapica) zadarmo, 1x1 set

Kombinácia séra na vlasy a šampónu + hrebienok a čapica zdarma. Obsahuje olej dimethicon a rastlinné silice, ktoré nedráždia pokožku. Je tak vhodný aj pre malé deti alebo alergikov. Aplikujte do vlasov sérum a nechajte ho pôsobiť minimálne päť minút. Zábalom s čapicou a tridsať minútovým pôsobením zlepšíte jeho účinnosť. Následne umyte vlasy bežným šampónom. Až potom prichádza na rad použitie špeciálneho šampónu. Po cca ôsmich minútach ho opláchnite, vlasy utrite do uteráku a nechajte samovoľne uschnúť. Vyčešte z nich vši.

Zistiť viac

✅ Hedrin spray na vši

HEDRIN SPRAY NA VŠI

Je určený na odstránenie vší aj ich vajíčok. Je neagresívny a vhodný aj pre deti od šesť mesiacov. Nevzniká pri ňom rezistencia a vďaka obsahu dimetyconu a penetrolu účinne hubí parazity. Na suché vlasy a pokožku naneste prípravok až do ich nasiaknutia a nechajte pôsobiť jednu hodinu. Potom umyte obyčajným šampónom.

Zistiť viac

Pomôcť môže tiež aj:

 • Parasidose šampón na vši
 • Puressentiel roztok
 • Predator parazit
 • Pedicul Hermal
 • Barny´s Effective
 • Neemoxan
 • Devos

a pod. Pre všetky produkty proti všiam platí, že je nutné ich opakovanie, ideálne na ôsmy deň po prvej kúre. Zasiahnete tak aj ďalšie vyliahnuté vši.

Detské vši – pomôžu aj babské recepty?

Pravdou je, že napriek tomu, že špeciálne prípravky zakúpené v lekárni majú pozitívne účinky na zbavenie sa vší, účinnosť niektorých z nich v porovnaní s minulosťou klesá, a to vďaka rezistentnosti vší voči insekticídom.

Kombinovať ich s babskými radami preto môže priniesť požadované výsledky. Avšak, stretnete sa i s názorom, že domáce recepty spomaľujú účinnosť špeciálnych liečiv.

 • Pridaním kokosového oleja do vlasov pri vyčesávaní docielite, že vši sa budú lepiť na hrebeň, čím sa ich zbavíte rýchlejšie. V prípade dlhých vlasov sa odporúča urobiť pevný zapletaný vrkoč. Na voľne rozpustené vlasy sa vši zachytávajú ľahšie.
 • Aplikujte na vlasy olivový olej. Nechajte ho pod sprchovacou čiapkou pôsobiť celú noc. Vši by sa mali jeho pôsobením udusiť. Opäť je nutné následné vyčesávanie.
 • Pripravte si zmes majonézy, vody, jablčného octu a naneste ju na vlasy. Stretnete sa i kúrou v podobe samostatnej majonézy. Pokryte ňou celé vlasy, vytvorte zábal a nechajte pôsobiť celú noc. Ráno ju s použitím šampónu umyte a vyčešte vši hustým hrebeňom.
 • Čajovníkový olej (tea tree) sa ukázal v boji proti všiam ako účinný prírodný prostriedok. V kombinácii levanduľového oleja sa jeho účinky znásobia. Pridanie pár kvapiek do obyčajného šampónu pôsobí ako prevencia v kolektíve, v ktorom došlo k pedikulóze.
 • Aj klasická Alpa sa u mnohých ľudí ukázala ako účinná metóda. Natrite ňou vlasy až kým nebudú mokré, zabaľte ich do fólie a prekryte uterákom na cca hodinu. Hlavu následne umyte a, samozrejme, nezabudnite na vyčesávanie.
 • Studený výluh z čerstvých listov orecha vlašského je vraj výborným domácim prípravkom na odpudenie vší, ale tiež bĺch či kliešťov. Je tiež vhodným riešením v prípade, že sa vši objavili v blízkom okolí, no u vás alebo vášho dieťaťa je ich prítomnosť zatiaľ negatívna.
Ako sa zbaviť vší vo vlasoch? Ocot aj šampóny na rýchle odstránenie problému
5 (100%) 1

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *