Najlepší prírodný olej na vlasy? Kokosový, argánový, olivový, ricínový i avokádový – použitie

Máte suché a unavené vlasy bez lesku? Chýba im zdravý vzhľad a hydratácia? Skúste vlasové oleje. Oleje sa na masáž hlavy a výživu vlasov používajú už po stáročia a ich účinky sú overené.

Olej dodá vlasom lesk, chráni ich pred vysušením i pred rozštiepenými končekmi

Vlasom dokážu dodať živiny a hydratáciu a prinavrátiť im ich zdravý vzhľad. Je však dôležité vedieť, po akom oleji siahnuť a ako ho do vlasov aplikovať.

Voňavé oleje na vlasy

Prečo používať oleje na vlasy

Olej je prirodzená súčasť vlasov. Produkuje ho pokožka hlavy a má zásobovať celú dĺžku vlasov až po končeky. Častým umývaním si vlasov, tepelnou úpravou a vplyvom prostredia sú však naše vlasy často namáhané a vysušené. Práve oleje na vlasy im dodávajú stratený lesk a výživu. Oleje na vlasy majú množstvo benefitov a toto je niekoľko dôvodov, prečo im dať šancu:

 • Dodávajú vlasom výživu.
 • Predchádzajú strate hydratácie.
 • Chránia vlasy pred vysušením.
 • Prispievajú k lesku a pružnosti.
 • Predchádzajú rozštiepavaniu končekom.
 • Chránia vlasy pred poškodením.
 • Vlasy sú vďaka nim zdravšie a vyzerajú krajšie.
 • Stimulujú rast nových vlasov.
 • Niektoré pomáhajú pri kožných ochoreniach a lupinách.
 • Slúžia ako ochrana pred teplom.
 • Vytvárajú prirodzenú ochrannú vrstvu pred voľnými radikálmi.

Ako vybrať olej na vlasy

Pri výbere olejov na vlasy si môžete vybrať medzi kozmetickými a prírodnými olejmi. Kozmetické oleje nájdete v drogériách (ako DM alebo Notino) alebo lekárňach a sú určené len na vlasy. Bývajú namiešané z viacerých zložiek, pričom okrem výživných látok často obsahujú aj rôzne parabény, konzervanty, parfumy a látky, ktoré vlasom skôr škodia. Prírodné oleje sú často určené aj na konzum (napr. kokosový alebo olivový olej) a obsahujú len samotný olej bez prímesí. Je len na vás, po ktorej alternatíve siahnete.

Kokosový olej je vhodný na suché, namáhané aj pomaly rastúce vlasy

Druhy olejov na vlasy

Prírodné oleje na vlasy sú vždy skvelou voľbou, pretože siahate po prírodnom produkte bez chémie. Pred kúpou je však dobré poznať vlastnosti jednotlivých olejov, keďže každý sa dá využiť na iný druh vlasov.

 • Ricínový olej – Pochádza z rastliny, ktorej semená sa lisujú, čím vzniká známy olej. Používa sa ako na pokožku, tak aj na vlasy. Má výborné regeneračné a protizápalové vlastnosti, preto je ideálny pri strate vlasov, výskyte lupín, suchej pokožke a ďalších problémoch. Keďže je ľahší, hodí sa aj na mastnejšie vlasy.
 • Kokosový olej – Veľmi obľúbený olej v kuchyni aj v kozmetike. Obsahuje kyselinu laurovú, ktorá preniká hlboko do korienku vlasu a prispieva k jeho obnove. Preto je vhodný na obnovu poškodených vlasov, pri strate vlasov a ako ochrana pred teplom. Kokosový olej obsahuje vitamíny a minerály, ktoré vlasom dodávajú výživu. Keďže kokosový olej je pri izbovej teplote tuhý, je potrebné ho najprv zahriať, ale pozor na teplotu, aby ste sa nepopálili.
 • Argánový olej – V argánovom oleji sa skrýva množstvo mastných kyselín, antioxidantov a vitamínu E. Vlasy výborne vyživuje, ale nezaťažuje, preto po ňom nebývajú vlasy mastné. Zároveň má tendenciu chrániť pred UV a teplom, takže je vhodný na leto a pre často tepelne upravované vlasy.
 • Avokádový olej – Jeden z najvýživnejších olejov, obsahuje mastné kyseliny, antioxidanty a minerály, ktoré výrazne posilňujú vlasy. Vitamín E navyše chráni vlasy pred poškodením a oxidačným stresom, takže je ideálny pri vyššej záťaži. Vlasom dodáva lesk a hydratáciu, takže vaše vlasy budú opäť krásne a plné života.
 • Olivový olej – Obsahuje veľa mononasýtených tukov a zároveň dobre preniká dovnútra vlasov, preto je ideálny na ich výživu a hydratáciu. Vďaka dobrej výžive a ochrane vlasov je vhodný hlavne v chladných mesiacoch, keď bývajú vlasy suchšie a poškodené. Keďže ide o pomerne bežne sa vyskytujúci olej, výživnú masku si môžete dopriať prakticky kedykoľvek.
 • Slnečnicový olej – Vyskytuje sa snáď v každej kuchyni, no nie každý vie, že ho možno aplikovať aj na vlasy. Má protizápalové vlastnosti a je dobre znášaný aj pri citlivej pokožke, takže je možné aplikovať ho, ak máte lupiny alebo iné kožné problémy. Je ľahký, zvlhčujúci, vlasom dodá lesk bez záťaže a je skvelou voľbou pre rôzne typy vlasov.
 • Jojobový olej – Pôsobí na pokožku hlavy veľmi prirodzene, príliš ju nezaťažuje, keďže má podobné vlastnosti ako kožný tuk. Preto je ideálny pre citlivejšiu pokožku a pre ľudí s lupinami alebo inými problémami, keďže má aj protizápalové vlastnosti. Vlasy zostávajú vyživené, hydratované a s leskom.
 • Mandľový olej – Mandle sú bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty, preto je tento olej naozaj výživný. Pomáha pri strate vlasov, poškodených vlasoch a pomaly rastúcich vlasoch. Mandľový olej veľmi dobre hydratuje a po obalení zanechá vlhkosť vo vnútri vlasu, takže naozaj pomáha udržiavať vlasy vyživené a krásne.
 • Hroznový olej – Olej pochádza z jadierok hrozna, Ktoré sa lisujú za studena. Obsahuje množstvo vitamínov a antioxidantov a je známy vďaka svojim hydratujúcim vlastnostiam. Keďže má protizápalové účinky, je vhodný aj pri kožných problémoch či lupinách. Je síce výživný, ale vlasy príliš nezamasťuje, takže je vhodný aj na rýchlo sa mastiace vlasy.

Vyberáme z nášho katalógu

Oleje podľa druhu vlasov

Pri výbere oleja je rovnako dôležité poznať, aký typ vlasov máte, aby ste dokázali zvoliť olej alebo oleje, ktoré povzbudia zdravie pokožky hlavy a vlasov, nie ich viac zaťažia. Je však dôležité mať na pamäti, že je dobré vyskúšať viacero druhov olejov, pretože nie každý vám musí sadnúť. Zaujíma vás, po akom oleji siahnuť podľa typu vašich vlasov? Ponúkame vám krátky prehľad.

 • Suché vlasy – kokosový olej, olivový olej, argánový olej, mandľový olej, jojobový olej.
 • Mastné vlasy – hroznový olej, argánový olej, ricínový olej, slnečnicový olej.
 • Kučeravé vlasy – olivový olej, argánový olej, avokádový olej.
 • Namáhané a poškodené vlasy – kokosový olej, argánový olej, mandľový olej, argánový olej, ricínový olej.
 • Krepovité a lámavé vlasy – kokosový olej, argánový olej, olivový olej, hroznový olej, argánový olej, avokádový olej.
 • Jemné vlasy – hroznový olej, avokádový olej, mandľový olej, argánový olej.
 • Vlasy s lupinami – mandľový olej, olivový olej, hroznový olej, argánový olej, jojobový olej, ricínový olej, slnečnicový olej.
 • Pomaly rastúce vlasy – kokosový olej, mandľový olej, ricínový olej.
 • Vypadávajúce vlasy – ricínový olej, mandľový olej, hroznový olej.

Na suché vlasy je vhodnou voľbou kokosový, olivový, argánový, mandľový aj jojobový olej

Ako aplikovať olej na vlasy

Pri vlasových olejoch platí, že nie je dôležité len to, či ich aplikujete, ale aj to, kedy a ako. Poďme si teda postupne zodpovedať všetko dôležité otázky:

 • Ako často? Olej sa odporúča aplikovať raz týždenne, max. 2x pri suchších vlasoch. Sú aj výnimky, kedy sa olej odporúča aplikovať častejšie, pokojne aj každý večer pred umývaním. Ide o ľudí s veľmi suchou pokožkou hlavy, psoriázou a dermatitídou.
 • V akom množstve? Olej na vlasy stačí používať v malom množstve, inak budú vlasy príliš mastné. Množstvo prispôsobte dĺžke vlasov. Kratším vlasom postačia 2 – 3 kvapky (alebo 1 – 2 pumpičky), dlhším vlasom 4 – 5 kvapiek (alebo  3 – 4 pumpičky). Ak chcete olej použiť ako masku, ktorú spláchnete, pokojne použite aj viac.
 • Na suché alebo vlhké vlasy? Olej možno použiť na suché aj vlhké vlasy, avšak rozdiel zbadáte vo výsledku. Pri aplikácii na vlhké vlasy dosiahnete lepšiu hydratáciu, vrstva oleja ich bude viac chrániť pred vysušovaním. Po aplikácii sa budú vlasy ľahšie rozčesávať a zachovajú si lesk. Pri aplikácii na suché vlasy môžete olej aplikovať pred umývaním alebo po. Pred umývaním sa aplikuje olej skôr ako maska, aby vlasy vyživil. Po umývaní a vysušení sa aplikuje len malé množstvo, aby sa znížilo krepovatenie vlasov a dosiahol lesk.
 • Ako dlho nechať pôsobiť? Olej sa zvykne nechať pôsobiť po dobu 30 minút až 2 hodín. Niekto si rád necháva olej pôsobiť cez noc, deň pred umytím. V tomto prípade však môže dôjsť k upchatiu pórov a problematickej pokožke hlavy.
 • Čomu sa vyhnúť? Po aplikácii oleja sa vyhnite zväzovaniu vlasov do gumičky, keďže by mohlo dôjsť k poškodeniu vlasových korienkov. Pre zlepšenie absorpcie je dobré aplikovať teplo, napr. v podobe navlhčeného uteráka, avšak vyhnúť by ste sa mali tepelnej úprave vlasov pred aplikáciou. Olej môžete do pokožky vlasov vmasírovať, no nikdy nemasírujte príliš silno, čo by poškodilo korienky vlasov.

Voňavé oleje na vlasy

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

 Stanislava Havrilová

Moje záľuby sa vždy točili okolo kreatívnych činností a jazyka. Bavilo ma kresliť, maľovať, písať a učiť sa cudzie jazyky. Aj to ma doviedlo k...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Powerlogy Upgraded Collagen Complex OrangeRecenzia: Powerlogy Upgraded Collagen Complex Orange

Dnes vám predstavíme kolagén Powerlogy, ktorý si získal srdce aj našej redaktorky. Aké sú jeho účinky na organizmus a prečo sa ho oplatí vyskúšať?

Ako sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasyAko sa starať o zničené farbené vlasy? Pomôže šampón a kondicionér na farbené vlasy

Viete, akú starostlivosť vyžadujú farbené vlasy? Prezradíme vám, na čo nezabudnúť, po akých vlasových produktoch siahnuť, aby vaše vlasy vydržali zdravé.

Neocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový letákNeocapil dermálny roztok – recenzia, zloženie, vedľajšie účinky prezradí príbalový leták