Recenzia: Ashwagandha KSM-66 – GymBeam. Účinky, skúsenosti a dávkovanie

Tiež ste možno zažívali alebo zažívate obdobie, kedy pociťujete stres, nepohodu, nesústredíte sa na prácu, nebavia vás ani koníčky, nespíte dobre a dokáže vás rozladiť všetko naokolo. Niečo z toho som pociťoval dlhšiu dobu pár mesiacov dozadu. Život je taký a problémy treba riešiť a nie ich ignorovať. Starať sa však treba aj o svoje mentálne zdravie. Dychové cvičenia, joga alebo doplnky výživy. V minulosti som už mal dobrú skúsenosť s doplnkami výživy – nootropikami, ktoré mi pomohli skvalitniť spánok – GymBeam GABA.

U predajcu Gymbeam som v tejto kategórii pred pár mesiacmi narazil na Ashwagandhu KSM-66. Priznám sa, nič som o tomto doplnku donedávna nevedel. Až keď som si informácie naštudoval, prečítal články, pozrel videá, rozhodol som sa, že nemám dôvod ho nevyskúšať. Recenzia je založená na osobných skúsenostiach s užívaním ashwagandhy po dobu 3 mesiacov.

GymBeam Ashwagandha KSM-66 (recenzia a skúsenosti)

GymBeam Ashwagandha dokáže pomôcť

Ani ja som o ashwagandhe nikdy nepočul. Trocha faktov. Patrí medzi adaptogény. Ide o rastlinu z juhovýchodnej Ázie. GymBeam Ashwagandha obsahuje extrakt z tejto rastliny (200 mg/kapsula). Má v sebe vitanolidy, ktoré na človeka pôsobia protizápalovo, antioxidačne či relaxačne. Mňa zaujalo hlavne to, že ashwagandha má schopnosť znižovať kortizol (stresový hormón) a stimuluje serotonín (hormón šťastia). Konkrétne tento produkt obsahuje až 10 mg vitanolidov v jednej kapsule. To je preto, že má ozančenie KSM-66. V rámci procesu výroby ide o najkvalitnejší extrakt výhradne z koreňa ashwagandhy.

U mňa sa účinky ashwagandhy prejavili predovšetkým na omnoho väčšom pokoji a odbúraní nervozity. V náročnejších situáciách som pracoval akoby efektívnejšie a reagoval s rozumom. Subjektívne sa mi zdalo, že som bol po 2 mesiacoch užívania schopný lepšieho sústredenia.

Zistil som, že vo výskumoch sa píše aj o pozitívnom vplyve ashwagandhy na fyzickú výkonnosť, libido, sexuálne zdravie (muži i ženy), kvalitu spermií a plodnosť u mužov. Niekde sa dočítate, že ashwagandha je dobrá na chudnutie. Pravda to však nie je. V skutočnosti len odbúrava stres, čo môže viesť k lepšiemu stravovaniu. S týmto očakávaním vám neodporúčam si ashwagandhu kupovať.

Dávkovanie a užívanie

Páči sa mi, že kapsuly nemajú žiadnu výraznú arómu a sú bez chuti. Dávkovanie má svoje špecifická, hoci v popise produktu sa o nich veľa nedozviete. Ja som užíval 2 tablety každé ráno a zapil ich vodou. To je dávka 400 mg extraktu. Dočítal som sa, že práve v tejto fáze dňa a v takomto množstve vplýva ashwagandha najlepšie na stres a činnosť mozgu. Ako píšem vyššie, tento účinok môžem sám na sebe potvrdiť. Ak by ste chceli výraznejšie pomôcť s kvalitou spánku, užívať by ste takúto dávku mali približne hodinu pred spaním. Takéto dávkovanie však odskúšané nemám.

Malý postreh. Priznám sa, že keď som otvoril nádobu s 90 kapsulami, nádoba bola poloprázdna. Obsah však nechýbal, počet kapsúl sedel, no príde mi to ako trocha neekologické. Vzhľadom na veľkosť kapsúl a obsah by stačilo použiť menšie balenie.

Zloženie a dávkovanie GymBeam Ashwagandha

Kapsule GymBeam Ashwagandha KSM-66

Cena

Prvýkrát som objednal dve balenia Ashwagandhy KSM-66 za 19,90 EUR. Jedno balenie teda stálo 9,95 EUR. Neskôr som v špeciálnej akcii kúpil ďalšie dve balenia, pričom kus stál 5,50 EUR. V prípade GymBeam sa naozaj niekedy oplatí počkať si na výhodné sezónne ponuky. V mojom prípade mi dve balenia vystačia na približne 3 mesiace.

Vypočítal som si, že pri štandardnej cene, tak za dennú dávku ashwagandhy zaplatím 0,44 EUR za deň (2 kapsuly/deň). To nepovažujem za tak nákladnú investíciu. Navyše, dávku plánujem po pol roku znížiť na jednu tabletu denne. V takom prípade mi dve balenia vystačia na pol roka. Škoda, že dostupné nie je priamo väčšie balenie. (04/2024)

Záverečné zhodnotenie

Najlepšia ashwagandha je tá, ktorá obsahuje kvalitný extrakt a dostatok vitanolidov. Za mňa GymBeam Ashwagandh KSM-66 toto kritérium kvality spĺňa. Dôkazom sú účinky, ktoré sám na sebe dlhšie vnímam. Nižšia úroveň stresu, vyššia produktivita a k tomu aj lepšia sústredenosť. Nie všetko je 100-percentnou zásluhou ashwagandhy, no určitý podiel zaručene má. Výrobcovi odporúčam premyslieť úspornejšie balenie a možno skúsiť prísť aj s väčším balením 120 alebo 180 kapsúl.

Ashwagandha KSM-66 od GymBeam


Autor článku

Denis Ruščák

Večný študent! Veď predsa o tom život je. Permanentné nadobúdanie nových poznatkov, informácií a skúšanie všetkého čo je nové. Každý okamih bežného...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Dr. Protect Megamozog - lepšia koncentrácia a sústredenieRecenzia: Dr. Protect Megamozog - lepšia koncentrácia a sústredenie

Bojujete s vyčerpaním a horším sústredením? Náš redaktor, ktorý mal podobné problémy, siahol po výživovom doplnku Dr. Protect Megamozog a svoje skúsenosti spísal v dnešnej recenzií.

Recenzia: Avita Calm Down, Nice Dream a Children Tea. Kvalitné organické čajeRecenzia: Avita Calm Down, Nice Dream a Children Tea. Kvalitné organické čaje

Naša redaktorka Alica sa s nami podelila o jej postrehy pri pití kvalitných organických sypaných čajov od Avity. Prečítajte si jej recenziu a zistíte, či sú tieto čaje vhodné aj pre vás.

Recenzia: BrainMax NeuroHacker Dopamine Upgrade! Podpora koncentrácie a pamäte?Recenzia: BrainMax NeuroHacker Dopamine Upgrade! Podpora koncentrácie a pamäte?

Psychické vyčerpanie je moderná diagnóza dnešnej doby. A preto je vhodné zamerať sa aj na podporu fungovania mozgu a nervovej sústavy. Tu môže pomôcť napríklad doplnok NeuroHacker od...