Čo na zvýšenie libida? Čaj, tabletky, vitamíny, potraviny aj homeopatiká

Sexuálna túžba priamo súvisí s hladinou libida. Čo to vlastne libido je? Pojem libido sa v psychoanalytickej teórii opisuje ako psychická energia, ktorá sa prejavuje prežitím a sexuálnymi inštinktami, čo sú aj základné pudy živočíchov.

Hladina libida vplýva na milostný život

Libido neodmysliteľnou súčasťou osobnostného ID (zložka tvorená neuvedomovanou psychickou energiou, ktorá núti človeka uspokojiť si svoje základné potreby a túžby). Ide o všetku psychickú energiu, ktorá vyhľadáva radosť, ale aj energiu všetkých mentálnych procesov ako je napr. myslenie, pocity a intuícia a pod.

Obľúbené prípravky na zvýšenie libida pre obe pohlavia

Ako funguje libido?

Libido funguje na princípe radosti. Prostredníctvom sexuálnej aktivity sa v mozgu vylučujú gonadotropné hormóny (luteizačný a folikulostimulačný), ktoré regulujú aktivitu pohlavných žliaz a aj hladinu testosterónu. Úroveň testosterónu vplýva na libido, ktoré vyvoláva v tele muža túžby sexuálneho uspokojenia. Ak dlhší čas nie je naplnená túžba, ktorú vyvoláva libido, vedie to k vážnym následkom, ako je napr. ťažká depresia alebo sexuálna disfunkcia.

Príčiny nízkeho libida u mužov

Hladina libida sa prirodzene počas dospievania mení. Hlavným faktorom je najmä hormonálna činnosť, na ktorú vplývajú aj vonkajšie faktory. Úroveň libida je veľmi vrtkavou záležitosťou, na ktorú majú vplyv mnohé faktory. Nízke libido sa prejavuje hlavne zníženou alebo absolútnou stratou o sexuálny prežitok a niekedy môže byť aj hlavným ukazovateľom zdravotného stavu človeka. Dlhodobé zníženie libida vedie k nechuti na sex a k syndrómu zníženého libida.

Libido a sexuálna túžba spolu úzko súvisia

Medzi základné fyziologické a psychologické faktory ovplyvňujúce libido u mužov patria:

Nízka hladina testosterónu

Testosterón je základným pohlavným hormónom mužov. Vzniká v semenníkoch a ovplyvňuje dôležité procesy v tele muža. Podporuje tvorbu svalovej hmoty, je zodpovedný za mužské ochlpenie, zabezpečuje hustotu kostí, produkuje spermie, udržiava zdravú prostatu a samozrejme, riadi sexuálnu túžbu. Ak hladina testosterónu klesne pod 300 nanogramov na deciliter, ide o vážny problém, s ktorým sa znižuje aj úroveň libida.

Chcete si zvýšiť libido? Vyskúšajte niektorý z produktov ✅ eshopu intimnenakupy.sk.

Lieky

Chemicky upravené lieky, hlavne tie na predpis disponujú veľkým množstvom nežiaducich účinkov, medzi ktoré patrí aj zníženie testosterónu a vplyv chuti sexuálne žiť. Medzi takéto lieky patria najmä tie proti depresii, krvnému tlaku, na liečbu hormónov, kortikosteroidy, lieky proti bolesti atď. Znižujú libido, zabraňujú erekcii a ejakulácii. 

Na hladinu libida má vplyv aj užívanie niektorých liekov

Psychické ťažkosti

Vysoko ovplyvňujú sexuálnu túžbu aj psychické problémy. Už menej závažná stresujúca situácia ovplyvňuje hladinu libida. Rizikové sú predovšetkým depresie, ktoré znižujú, ba dokonca úplne odstraňujú záujem človeka o činnosti, ktoré u nich vyvolávajú radosť a uvoľnenie, medzi ktoré jednoznačne patrí aj sexuálna aktivita. Hoci sa vážne psychické problémy upravujú liekmi, tie v prvotných štádiách citeľne znižujú libido.

Ochorenia

Ochorenie rôzneho typu, či už vírusové (ako je chrípka) alebo chronické, hlavne obezita, vysoký krvný tlak a cukrovka 2. typu negatívne ovplyvňujú nielen zdravie, ale aj psychiku človeka. To má za následok stavy smútku, zvýšená nechuť žiť spojená s opúšťaním sa, znižujú radosť zo života, produkciu testosterónu, úroveň libida, čo je prechodným mostíkom k sexuálnej pasivite. 

Problémy so spánkom

Kvalitný a dostatočne dlhý spánok podporuje tvorbu hormónov šťastia, urýchľuje metabolizmus a pozitívne vplýva na tvorbu testosterónu. Ak však spíte menej ako 5 hodín, produkcia testosterónu môže klesnúť na viac ako 5 hodín.

Nedostatok spánku nepriaznivo vplýva na hladinu libida

Stres

Počas náročných ťažko zvládateľných situácií sa môže hladina testosterónu znížiť. Stres totiž podporuje vylučovanie takých hormónov, ktoré narúšajú produkciu pohlavných hormónov. Okrem toho zhoršuje cirkuláciu krvi a potencionálne vyvoláva erektilnú disfunkciu. 

Starnutie

Telo človeka prirodzene starne a s tým sa automaticky "ruka v ruke" znižuje aj testosterón. Ten pri veľmi nízkych úrovniach nielen ovplyvňuje libido, ale aj vznik osteoporózy, obezity, únavy a erektilnej disfunkcii. Sú však dostupné mnohé lieky a výživové doplnky, s ktorými dokážete naštartovať stratený testosterón.

Nízke sebavedomie a strach

U mužov je známe, že potrebujú cítiť a vedieť, že sú "majstri sveta" v sexe. Musia to byť práve oni, kto riadi pohlavný styk so svojou partnerkou. V prípade, ak majú nízke sebavedomie alebo málo sexuálnych skúseností či ide o prvý sexuálny akt, objavujú sa u nich obavy a strach o nenaplnenie potrieb svojej partnerky. Následne klesá hladina libida dole, je problém s erekciou a okrem libida klesá nižšie a nižšie aj sebavedomie.

Muž trpiaci nízkym sebavedomím

Cvičenie

Málo, ale ani príliš veľa cvičenia nie je dobré pre testosterón. Málo športu podporuje tvorbu testosterónu len čiastočne, pričom pravidelný šport síce podporuje tvorbu testosterónu, ale ak to preháňate a ničíte svoje telo športom dennodenne, testosterón mizne. O tom by určite vedeli hovoriť mnohí vrcholoví športovci v silových športoch. Na podporu testosterónu a libida sa odporúča skôr aeróbna činnosť ako je beh. S bicyklovaním buďte opatrní, nepreháňajte to, pretože dlhé sedenie na bicykli negatívne ovplyvňuje zdravie prostaty a tvorbu spermií.

Alkohol

Hoci sa vám po alkohole zvýši chuť na sex, produkcia testosterónu klesá. Príležitostný jeden či dva poháriky, by nijako nemali ovplyvniť váš sexuálny zážitok a chuť, práve naopak. Ale vysoká konzumácia alkoholu spôsobuje krátkodobú erektilnú disfunkciu.

Spôsoby, ako zvýšiť libido u mužov

Zvýšenie hladiny libida alebo jeho liečba závisí od hladiny testosterónu, diagnózy príčiny a, samozrejme, od riešenia základného problému. Ak ide o chronickú stratu testosterónu na základe fyziologických príčin, možno budete musieť navštíviť lekára. Nízka chuť sexuálneho pôžitku v spojitosti s psychickými faktormi si možno bude vyžadovať návštevu psychológa. Nepáči sa vám ani jedna zo spomenutých alternatív? Zoberte to teda do svojich vlastných rúk a siahnite po prirodzených cestách,  ktoré v sebe ukrývajú potenciál zvýšiť vaše libido.

Problémy s libidom niekedy treba riešiť u lekára

Podporiť libido môžete napr. afrodiziakmi a ďalšími spôsobmi:

 • prírodné stimulanty vo forme potravín, jedla a byliniek, 
 • doplnky stravy a výživy pre zvýšenie libida,
 • zmena životného štýlu,
 • pozitívna zmena v partnerskom živote.

Na rozličných fórach sme dokonca našli aj "babské recepty", kde samotné ženy opisujú ako dokážu zvýšiť libido svojho partnera. Medzi najčastejšie používanú techniku žien, ako "opantať" muža, je erotická posteľná bielizeň.

Chcete si zvýšiť libido? Vyskúšajte niektorý z produktov ✅ eshopu intimnenakupy.sk.

Výživové doplnky na zvýšenie sexuálnej aktivity

Prípravky na zvýšenie sexuálnej aktivity sú vhodným adeptom na riešenie tejto problematiky. Prečo? Pretože výživové doplnky sú práve tie, ktorých zloženie je namiešané tak, aby viditeľne a citeľne zmenilo váš sexuálny život. Ide o tabletky, kapsuly, gély, ktorých prírodné zloženie nijako neohrozuje vaše zdravie a vy sa len môžete tešiť na ich mnohé pozitívne účinky.

Potraviny na zvýšenie mužského libida

Prostredníctvom potravín sa už dlho zvyšuje sexuálna túžba a týmto spôsobom sa čiastočne manipuluje s úrovňou libida. Sú to potraviny, ktoré znižujú jeho hladinu a, naopak, potraviny, ktoré ho zvyšujú. Tie obsahujú látky, ktoré podporujú libido, nielen u mužov, ale aj u žien. Na rozdiel od výživových doplnkov sú však v nižších koncentráciách a teda sú aj menej účinné. Medzi takéto potraviny patria:

 • Špenát: Tieto nenápadné lístky, takmer bez chuti, ktorým sa kvôli detským časom, kedy nás ho nútili jesť, vyhýbame, zvyšujú pozitívnu náladu a zabezpečujú vyšší prietok krvi najmä v oblasti pásu a nižšie. Obsahuje horčík, ktorý znižuje zápalové procesy v cievach, rozťahuje ich a zabezpečuje vyšší prietok krvi v končatinách. Podobne ako viagra, aj špenát môže zvýšiť sexuálne vzrušenie a spríjemniť sexuálne chvíľky.

Libido si môžete zvýšiť pomocou špenátu

 • Horká čokoláda: Čokoláda podporuje uvoľňovanie sérotoninu a dopamínu v mozgu, čo spôsobuje radosť. Kakao v čokoláde obsahuje látky, ktoré zvyšujú prietok krvi vo všetkých oblastiach a pohlavné orgány nie sú žiadnou výnimkou. Čím vyššia koncentrácia kakaa v čokoláde sa nachádza, tým vyššiu dávku tých správnych afrodiziák do tela dostanete a navyše z nej ani príliš nepriberiete.
 • Chilli: Čím štipľavejšie chilli, tým štipľavejší sexuálny zážitok. Konzumáciou chili rozbúšite vaše srdce, naštartujete metabolizmus, začnete sa potiť, roztiahnete si cievy,  sčervenajú vám pery a líčka a zahrejete nielen svoje telo, ale aj vaše libido. Chili bolo dokonca pôvodne pridávané do jedál hlavne preto, aby zvyšovalo sexuálnu túžbu a apetít.
 • Ustrice: Ustrice obsahujú mnoho zinku, minerálu, ktorý úspešne zvyšuje hladinu testosterónu, odstraňuje problémy s plodnosťou a pôsobí aj ako silné afrodiziakum. Výskumy ukázali, že muži s nízkou hladinou testosterónu a muži impotentní mali aj nižšie hladiny zinku. Preto nezanedbávajte prísun tohto minerálu a doprajte si z času na čas ustrice. Ak nie ste milovníkom ustríc, nahraďte si ich krevetami.
 • Mastné ryby: Olejové ryby, ktoré žijú voľne, ako napr. losos, sardinky, tuniak, obsahujú vysoké množstvo omega-3 mastných kyselín, ktoré zabezpečujú zdravie srdca a ciev. Okrem toho však príjemná šťavnatá chuť týchto rýb zabezpečuje uvoľňovanie dopamínu v mozgu. Super nálada a roztiahnuté cievy sú tou správnou kombináciou na povzbudenie libida a produkciu testosterónu.
 • Červené víno: Jedným z účinných prostriedkov, ako zvýšiť svoje libido a zároveň sa priviesť aj do stavu upokojenia, je červené víno. Obsahuje mnoho antioxidantov, ktoré majú v malom množstve ozdravujúce účinky. Ak sa chystáte na svoju prvú vzrušujúcu noc s potenciálnou životnou partnerkou, ľahká večera s dúškami červeného vína bude tá správna voľba. Libido nezvýšite len sebe, páni, ale aj dáme, o ktorú stojíte a to hneď niekoľkonásobne.

Červené víno je skvelým pomocníkom na zvýšenie libida

 • Orechy: Predovšetkým pistácie, arašidy a vlašské orechy obsahujú zázračnú aminokyselinu l-arginín. Ten je prísadou mnohých výživových doplnkov na podporu tvorby testosterónu. Je stavebným kameňom oxidu dusnatého, ktorý mužom zabezpečuje udržanie libida a pevnú erekciu. Z toho dôvodu ho užívajú aj muži, ktorí trpia sexuálnou disfunkciou. Orechy obsahujú aj zdravý tuk, ktorý znižuje zlý cholesterol, čím uľahčuje cirkuláciu krvi v celom tele, vrátane penisu.
 • Cesnak: Podľa historických prameňov bol cesnak v starovekom Egypte používaný na zvýšenie fyzickej vytrvalosti, čo sa odzrkadlilo aj v posteli. Je dokázané, že cesnak zabraňuje usadzovaniu sa tuku na vašich krivkách a na arteriálnych stenách ciev, ktoré vedú aj do vášho penisu. Zabezpečte zdravie vášho srdca denným pridávaním cesnaku do jedál. Buďte s ním však opatrní, hlavne pred blížiacim sa rande.
 • Vajcia: Jedným z najlepších zdrojov na zabezpečenie prísunu prirodzených bielkovín, sú vajíčka. Vajcia majú účinky a nutričné vyváženie, ktoré dennodenne oceňujú najmä športovci, ktorí si bez tejto potraviny nevedia prestaviť svoj jedálniček. Čo ste možno však nevedeli je, že obsahujú vitamíny B5 a B6, ktoré znižujú pocity únavy, uľahčujú zvládanie stresu a to najdôležitejšie, podporujú správnu hormonálnu rovnováhu a produkciu testosterónu.
 • Zeler: Zeler obsahuje látku androsterón, ľudský steroidný feromón, ktorý sa prirodzene tvorí v tele človeka z testosterónu. Ak je hladina testosterónu nízka, je aj nízka produkcia androsterónu, čo má za následok aj to, že mužom chýba mužnosť. Bolo dokázané, že vďaka androsterónu sa z obyčajných mužov stávajú "alfa muži". Hoci jeho vôňu, ktorá sa vylučuje cez pokožku, necítiť, vnímate ju, rovnako ako ju vníma aj vaša partnerka.

Potraviny, ktoré tlmia tvorbu testosterónu a znižujú libido 

Pre udržanie zdravej hladiny libida, nekonzumujte alebo obmedzte konzumáciu nasledujúcich potravín. Tie, nielenže znižujú vaše libido, ale ohrozujú aj vašu potenciu.

 • Cukor – najmä rafinovaný biely cukor, ktorý sa vo veľkom množstve nachádza v sladkostiach a v malinovkách. Označuje sa aj termínom "tichý zabijak", pretože výborne chutí a jeho nezdravý dopad na telo nebolí. Biely cukor zvyšuje inzulín, spôsobuje nervozitu, upcháva cievy a znižuje testosterón. Nemyslite si, že ak namiesto sladených nápojov zvolíte tie bez cukru, že ste prispeli svojmu zdraviu. Tie obsahujú často umelé sladidlá, ktoré sú často ešte horšie ako biely cukor. Milovníci cukru a sladkostí, siahnite radšej po jeho zdravšej verzii v podobe medu a ovocia.
 • Soľ – soľ v primeranom množstve potrebujeme na tvorbu jódu, ktorý sa tvorí v štítnej žľaze, ktorá zase ovplyvňuje produkciu hormónov. V nadmernom množstve však spôsobuje rad zdravotných problémov od ochorenia obličiek, srdca, hormonálnych porúch a zníženú produkciu testosterónu.
 • Polotovary – hamburgery, tzv. "rýchle snacky", vyprážané jedlá a konzervované potraviny obsahujú množstvo chemikálií, konzervačných látok, soli a cukru. Sú nutrične nevyvážené a tučné, čo vedie k upchávaniu ciev a obezite, kolísanie cukru v krvi a k únave. Tým, že zvyšujú zlý cholesterol, zabraňujú prekrveniu malých ciev, ktoré sa nachádzajú v penise.
 • Alkohol – častá konzumácia alkoholu znižuje produkciu testosterónu, úroveň libida, zhoršuje kvalitu spermií a aj partnerský vzťah. Páni, asi vás nepotešíme, pretože aj obyčajným pivom sa zo sexuálnych dravcov stávajú "posteľoví deduškovia". Prostredníctvom fytoestrogénov, ktoré obsahuje, tlmí produkciu testosterónu, znižuje libido, prispieva k nárastu brucha a k vzniku závislosti.

Čaj a bylinky ako stimulant mužského libida

Bylinky majú silnú moc liečiť mnohé ochorenia, vrátane sexuálnej dysfunkcii. Zvýšiť hladinu testosterónu, podporiť sexuálne vzrušenie, zvýšiť nízku sexuálnu aktivitu a celkovo rozpáliť v sebe sexuálny oheň, môžete napríklad pravidelným pitím čaju z Kotvičníka zemného, Damiány, Ázisjkého a Amerického ženšenu, Maci, ale aj z kvalitného zeleného čaju.

 • Kotvičník zemnýTribulus terrestris alebo po slovensky Kotvičník zemný, je v dnešnej dobe veľmi vyhľadávaný v akejkoľvek forme. Dopĺňajú si ho predovšetkým športovci a muži, s nízkou hladinou testosterónu, pretože dokáže zvyšovať testosterón a libido nielen u mužov, ale aj u žien. Zvyšuje kvalitu a aktivitu lenivých spermií, podporuje plodnosť, zabezpečuje pevnú a dlhšiu erekciu
 • Damiána: Turnera diffusa je prírodné afrodiziakum nielen pre mužov, ale aj pre ženy. Disponuje mnohými benefitmi v oblasti nervového, reprodukčného systému a sexuálneho života. Preto ju obľubujú obe pohlavia. Stimuluje produkciu pohlavných hormónov, odstraňuje problémy s potenciou, používa sa pri liečbe prostaty. Pôsobí na nervový systém, má antidepresívne účinky, navodzuje uvoľnenie a lepšie užitie si pohlavného styku.

Prírodné afrodiziakum Damiána

 • Ázijský ženšen: Panax ženšen je bylina, ktorá sa v japonských oblastiach bežne používa na liečbu nízkej sexuálnej túžby. Podporuje prekrvenie periférnych ciev, stimuluje tvorbu pohlavných hormónov, zvyšuje libido, udržiava zdravú prostatu a kvalitu spermií
 • Žerucha peruánska: Známa hlavne ako Maca je známa po celom svete, pretože sa považuje za jedno z najsilnejších prírodných afrodiziák, aké existujú a to pre mužov aj pre ženy. Vďaka látkam, ktoré obsahuje, podporuje sexuálny apetít, fyzickú silu a výkon, zlepšuje imunitu, zabezpečuje správnu cirkuláciu krvi v cievach a odbúrava stres.

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

04/05/2020 07:51
ada

dám tip na niečo čo pomohlo nám lebo u nás prípravky s macou a ani ženšenom nesadli, ale môjmu mužovi na superlove poradili tablety exxtreme s kardamónovým práškom a práškom z ovsenej slamy a tie už TO dokázali a doteraz je to s nimi perfektné

03/08/2020 14:49
Mária G.

u nas tiez pomohla rada zo superlove .sk - prorino

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Prostadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiťProstadyne (Forte, Extra Forte) na zlepšenie prostaty – recenzia, skúsenosti, cena, kde kúpiť

V tejto recenzii vám prezradíme všetky dôležité informácie o výživovom doplnku na podporu zdravia prostaty, Prostadyne.

Proerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenostiProerecta Long tabletky na potenciu – recenzia, účinky, cena, skúsenosti

Pokiaľ sa problém s erektilnou dysfunkciou objavuje častejšie ako je normálne, mali by ste ho začať riešiť čím skôr, napr. užívaním špeciálnych výživových doplnkov. Jedným z nich je aj...

Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?Proerecta shot – recenzia, skúsenosti, cena. Ako funguje?

Máte strach z toho, že vašu novú partnerku sklamete hneď prvýkrát? Vyskúšajte tekutú formu sexuálneho stimulátora, ktorý nesie názov Proerecta Shot.