Najlepší krém na jazvy po operácii? Masti na hojenie jaziev, ktoré fungujú

Závažný zdravotný problém väčšinou vyrieši operácia. Napriek tomu, že dopadne úspešne, môže byť jej výsledkom iný problém, a to estetický.

Výrazná jazva po operácií

Jazvy vznikajúce po operácii majú s inými druhmi jaziev jednu spoločnú vlastnosť – vznikajú po hlbokom zásahu do kože. O tom, ako veľmi budú viditeľné aj po zahojení a či vôbec, rozhoduje niekoľko faktorov.

Čo ovplyvňuje vznik jazvy?

Ide nielen o kvalitu odvedeného operačného zákroku či prípadné operačné komplikácie, ale tiež:

 • miesto jazvy
 • tvorba väzivového tkaniva v koži
 • vek
 • iné prebiehajúce ochorenie
 • genetické predispozície
 • zaťažovanie a napínanie pokožky postihnutého miesta
 • správne ošetrovanie rôznymi kozmetickými prípravkami
 • prísun vitamínov
 • dodržiavanie pitného režimu

Náš tip - obľúbený olej na jazvy a strie!

Komplex vitamínov E a A a 4 prírodných olejov pomáha zmierňovať viditeľnosť nových i starších jaziev po operáciách i po akné. Zjednocuje tón pokožky, hydratuje ju, spomaľuje starnutie kože. Je výborný aj v boji proti striám!

Bi-Oil purcellin Oil všestranný prírodný olej 60 ml
 Bi-Oil všestranný prírodný olej, 60 ml

Zistiť viac

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s Bi-Oil všestranným olejom

Hojenie jaziev

Ako sme už naznačili, proces hojenia jaziev, respektíve rán, po ktorých môžu jazvy vzniknúť, je individuálnou záležitosťou. Tá prebieha v niekoľkých fázach:

 1. Fáza zápalu – zápal je v tomto prípade prirodzenou obranyschopnosťou pred možným vznikom infekcie (zápal infekciou je zdravotná komplikácia). Tej zabraňujú biele krvinky po tom, ako sa v mieste poranenia zúžili cievy a na plné obrázky začali pracovať krvné doštičky. V dôsledku toho je okolie začervenané a bolestivé, čo trvá približne dva až tri dni.
 2. Granulačná fáza – v tomto štádiu sa na mieste rany začína vytvárať nové tkanivo. To môže trvať niekoľko dní, ale aj týždňov. Proces tvorby totiž ovplyvňuje veľkosť rany, ktorú sa snažia zakryť okolité bunky kože.
 3. Remodelačná fáza – nazývaná tiež fáza vyzrievania. Jazva, ktorá vznikla, sa začína postupne sťahovať. Na pohmat je hrubšia a postupne sa z ružovo-červenej farby mení do odtieňov bielej a začína mäknúť. Zvyčajne sa tento výsledok prejaví približne po roku, pričom opäť záleží od veľkosti rany a vyššie uvedených faktorov.

Zahojená jazva na ruke

Atrofické, hypertrofické alebo keloidné jazvy?

Atrofické jazvy (preliačené) majú podobu „jamiek“. Vznikajú vtedy, ak sa počas hojenia nevytvára dostatočné množstvo nového spojivového tkaniva. Výsledné jazvy sa tak nachádzajú akoby pod úrovňou kože. Sú najmä výsledkom akné alebo ovčích kiahní.

 Hypertrofické jazvy (vyvýšené) sú charakteristické stvrdnutím väzivového tkaniva, ktoré sa v tomto prípade tvorí v nadmerných množstvách. Vystupujú tým pádom nad úroveň kože, no nerozširujú sa mimo okraje rany. Niekedy ich môže sprevádzať aj svrbenie, či dokonca bolesť.

 Keloidné jazvy (prečnievajúce línie rany) patria medzi esteticky najnevzhľadnejší typ jaziev. Sú veľké, stvrdnuté a presahujú okraje rany. Tvoria nepravidelné zhluky jazvového tkaniva a v porovnaní s okolitou kožou sú zvyčajne tmavšie. Vyskytujú sa viac u mladých alebo u ľudí s tmavšou farbou pleti. Ich „liečenie“ je náročnejšie.

Náš tip - gél na jazvy s výbornými recenziami!

Phoenix Dermatix na jazvy 15 g
 Dermatix gél na ošetrenie jaziev, 15 g

Zistiť viac

Z recenzií výrobku:

Dermatix gél na hojenie rán

Krémy a masti na hojenie jaziev

Aby na vašom tele nezostala nepekná jazva po operácii, počítajte s tým, že pokožke budete musieť venovať zvýšenú starostlivosť. Pre jazvu je totiž najhoršie, ak zostane suchá. To, samozrejme, platí až vtedy, keď je rana zacelená a zahojená (v štádiu hojenia by malo zostať postihnuté miesto suché).

Aplikovanie krému na jazvy

Pravdepodobnosť, že jazva sa po chirurgickom zákroku stane súčasťou vášho tela je vysoká. Vy však máte možnosť ovplyvniť mieru jej viditeľnosti, a teda zmiernenie a esteticky prijateľnú podobu. Dosiahnuť ju môžete najmä vtedy, ak je jazva čerstvejšia, a teda červenšia. Na podporu „správneho vyzretia“ jazvového tkaniva sú v súčasnosti vyvinuté rôzne podporné prostriedky, medzi ktoré nepochybne patria preparáty na báze silikónu.

Silikón bráni odparovaniu vody z jazvy, čím zabezpečuje rovnováhu vlhkosti. Pomôžu náplasti i krémy. Za zmienku stojaaj ďalšie účinné prípravky:

Jazvy po operácii si vyžadujú

 • maximálnu vlhkosť (v prípade, že rana je zacelená) a okysličenie
 • tlakovú masáž, ktorá je účinnejšia ako bežné masírovanie (predchádza sa ňou aj zhrubnutiu a vyvýšeniu jazvy, hypertrofii)
 • chránenie pred UV žiarením (pozor aj na silné mrazy)
 • zabránenie napínaniu pokožky na postihnutom mieste

Korekcia jazvy

Na úpravu jaziev slúžia rôzne druhy pílingov, ktoré obrusujú vrchné vrstvy pokožky. Na obrusovanie sa využíva aj tzv. dermabrázia. Laserová metóda, aplikácie kortikoidov, kyseliny hyalurónovej, kmeňových buniek, ale i systémová enzýmoterapia,kryoterapia alebo re-cell technika sú taktiež ošetrenia využívané na korekciu.

Korekcia a odstraňovanie jazvy laserom

Estetickou úpravou získate predovšetkým zmenu veľkosti a tvaru jazvy. Ak plánujete chirurgické odstránenie, je potrebné si uvedomiť, že rozsiahle jazvy budú nahradené menšími, vzhľadovo tolerantnejšími a menej viditeľnými. Avšak, aj transplantácia kože si väčšinou vyžaduje drobné jazvičky. Pri keloidných jazvách sú dokonca takéto riešenia nie vždy odporúčané. Tak či onak, konzultácie s odborníkmi sú nevyhnutné.

Ako odstrániť jazvy po operácii alternatívnou liečbou?

Ak patríte medzi ľudí, ktorí preferujú domáce recepty a babské rady, môžete si vytvoriť vlastný domáci krém.

Zmiešajte 0,5 dcl olivového oleja s polievkovou lyžicou medu, pridajte štyri kvapky esenciálneho  levanduľového oleja a 0,5 dcl roztopeného kakaového masla. Zmes prelejte do uzatvárateľnej nádoby a vložte do chladničky na približne dvadsať minút.

Nezabudnite aplikovať minimálne dvakrát denne, ideálne masážou. Okrem klasickej si doprajte aj už spomínanú tlakovú masáž. Na zahojenú ranu zatlačte prstom tak, aby sa nechtové lôžko odkrvilo. Tlačte približne tridsať sekúnd, potom povoľte a prst presuňte o kúsok vedľa (na jazve). Premasírujte celú dĺžku jazvy.

Ideálne je, ak masírovaniu venujete aspoň desať minút, a to trikrát denne. Pokojne aj viac. Nezabudnite si ju potrieť hydratačným prípravkom. Aloe vera, praslička roľná, ľubovníkový olej, domáce sadlo, repík lekársky sú taktiež vhodné na hydratáciu či ošetrovanie. Ak prevezmete iniciatívu nad vznikajúcou jazvou v podobe pravidelnej starostlivosti, s výsledkami budete spokojní, a to napriek jej prítomnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *