Rýchla 3-dňová diéta (army/military/vojenská diéta)

Chystáte svadbu, párty alebo inú dôležitú životnú udalosť? Možno ste si už aj vy povedali, žeby ste potrebovali extrémne rýchlo schudnúť. A práve na takéto prípady vznikla vojenská „military“ diéta.

Žena držiaca diétu s obsahom zeleniny

Je to diéta, ktorá sľubuje schudnutie za tri dni. Je to pravda alebo nie? Aké sú jej princípy a výhody, resp. nevýhody?

Ako to funguje?

Princíp vojenskej diéty spočíva v znížení kilojoulov. Počas diéty sa príjem sacharidov obmedzí na minimum. Za tento čas si vaše telo naštartuje metabolizmus a odbúravanie tukov. V rámci diéty je prísne stanovený jedálniček, ktorý je potrebné dodržiavať. Za týchto podmienok diéta sľubuje úbytok na váhe až 4,5 kg. Celkovo počas diéty príjmete len 1 000 – 1 400 kalórií. Toto však je veľmi málo energie, preto sa neodporúča počas tohto obdobia cvičiť, vykonávať fyzickú námahu a dokonca je ideálne absolvovať ju počas dní voľna, pretože z nedostatku energie môže byť človek unavený alebo podráždený.

Táto diéta sa dáva do súvislosti s armádou, vojaci ju údajne držali, keď potrebovali za pár dní extrémne schudnúť. Znie to síce logicky, no nezhodujú sa na tom všetky zahraničné zdroje. 

Vojenskú diétu môžete samozrejme dodržiavať aj dlhšie, no neodporúča sa podstúpiť ju bez prestávky. Ideálny model by napríklad bol držať ju tri dni do týždňa a v ostatné dni si nájsť diétu, ktorá zabezpečí aj potrebnú dávku energie pre fungovanie zdravého organizmu. 

Nemenej dôležité je spomenúť, že čím je človek ťažší, tak tým je efekt výraznejší. Ak vážite povedzme 55 kíl, tak určite si nesľubujte schudnutie 5 kíl za tri dni – to by mohlo mať dokonca aj zdravotné následky. Diéta je však finančne nenáročná a absolvovať ju môže každý, kto nemá cukrovku alebo nejaké iné vážne ochorenie.

Výhody a nevýhody vojenskej diéty

Všetky diéty majú svoje výhody a nevýhody. Inak to nie je ani v tomto prípade.

Natvrdo uvarené vajíčka s čistým toastom

Výhody diéty

 • Je prospešná a účinná z krátkodobého hľadiska.
 • Je ľahko merateľná vďaka jednoduchým potravinám a metóde prípravy.
 • Počas voľných dní je možné jesť širokú škálu zeleniny, ovocia, rôzne strukoviny.
 • Diéta sa zameriava na bielkoviny, čím sa zabezpečí pocit plnosti.
 • Diéta je aj vo variantoch pre ľudí s potravinovými intoleranciami.
 • Preukázateľné výsledky zníženia hmotnosti, obvodu pásu a percenta telesného tuku.
 • Je vhodná na rýchle schudnutie bez dlhodobého cieľa.
 • Pre veľa ľudí je táto diéta prijateľnejšia ako nízkokalorická dlhodobá diéta (umožňuje jesť malé množstvá počas celého dňa a vytvára tak malý priestor na „podvádzanie“).
 • Nie je potrebné cvičenie (a ani sa neodporúča).
 • Nevylučuje potravinové skupiny (umožňuje jesť nízkotučné bielkoviny ako vajcia, tuniak, ovocie, zeleninu – jablká, banány, mrkva, brokolica – ale aj syr či pečivo. Ovocie či zelenina sa môže nahradiť vašimi obľúbenými, ak sa dodrží stanovená kalorická hodnota).

Nevýhody a riziká

 • Obmedzený príjem živín (Diéta nezahŕňa príjem vlákniny, vitamínov a minerálov v požadovanom množstve natoľko, aby malo telo dostatok energie a efektívny metabolizmus).
 • Diéta je bohatá na soľ a zahŕňa aj spracované potraviny (Slané sušienky, arašídové maslo, chlieb, párky či syr – všetko sú to potraviny s pomerne vysokým obsahom soli, čo nie je z dlhodobého hľadiska pre ľudský organizmus prospešné. Navyše spracovanie párkov je nezdravé. To má za následok únavu a letargiu.).
 • Veľa cukru (Diéta zahŕňa aj konzumáciu vanilkovej zmrzliny, z toho dôvodu nie je vhodná pre cukrovkárov).
 • Strata energie (Pri diéte sa neodporúča cvičiť, pretože na to človek jednoducho nebude mať silu. Neodporúča sa ani vykonávať ťažkú psychickú aktivitu kvôli zvýšenej podráždenosti a únave.).
 • Je príliš nízkokalorická (Tým pádom si telo automaticky začne ukladať tuky na energiu z obavy, že iné nedostane a to môže viesť k hormonálnej nerovnováhe, ku kognitívnym poruchám či problémom s trávením.).

Jedným z najväčších rizík okrem tých zdravotných je pri tejto diéte jojo efekt. Ako telo schudne a neprijme žiadnu energiu, tak keď s diétou skončíte, môže nastať tento efekt, pretože si telo začne automaticky robiť zásoby.

Jedálniček počas troch dní

Jedálniček je striktne daný a rôzne zdroje ho uvádzajú v princípe rovnaký. Obmieňa sa jedine v prípade intolerancie alebo vegetariánstva. Veľmi dôležité je dodržiavať pitný režim a to aspoň dva litre tekutiny denne.

Tuniak vo vlastnej šťave so zeleninou

Prvý deň

 • Raňajky: Šálka teplého čaju alebo kávy (nemusí byť), jeden celozrnný toast natretý arašidovým maslom a polovica grepu.
 • Obed: Zelenina s tuniakom vo vlastnej šťave. Doplniť môžete o kúsok celozrnného toastu s avokádom. Ak ste vegetarián, tak sa odporúča polka avokáda a dve lyžičky hummusu.
 • Večera: Plátok kuracieho alebo morčacieho mäsa so zelenými fazuľkami. Polovica banánu a malá šálka vanilkovej zmrzliny ako dezert. Mäso môžete nahradiť tofu.

Druhý deň

 • Raňajky: 1 krajec čistého toastu, vajce natvrdo, ½ grapefruitu a šálka teplého čaju alebo kávy (variantom k vajíčku môže byť uvarená fazuľka a ku grapefruitu polka banánu).
 • Obed: 1 šálka nízkotučného cottage syru, vajce natvrdo a 5 slaných sušienok (vegetariánskym variantom môže byť polka avokáda s pohárom sójového mlieka a dvomi lyžičkami hummusu + slané sušienky).
 • Večera: 2 párky, pol šálky varenej brokolice, pol šálky varenej mrkvy, polka banánu a ako dezert opäť vanilková zmrzlina. Pri bezmäsitej verzii si dajte sójové párky.

Tretí deň

 • Raňajky: 5 slaných sušienok, plátok syra a malé jablko.
 • Obed: plátok čistého toastu, vajce pripravené podľa vás (namäkko alebo natvrdo). Obmenou môže byť opäť avokádo s hummusom.
 • Večera: 1 šálka tuniaka, polka banánu, šálka vanilkovej zrmzliny ako dezert. Náhradou za tuniaka môže byť polka cíceru v konzerve.

Banány a avokádo sú odporúčané pri 3-dňovej diéte

Aj keď to tak možno nevyzerá, tak príjem kalórii je ozaj nízky. Čo sa týka šálky čaju alebo kávy, tak je vhodné počas každého jedla, ale nie nutne. Inak je diétu potrebné striktne dodržiavať.

Zhodnotenie na záver

A aký je môj osobný názor? Diéta vznikla v Amerike a ako je známe, tak v Amerike je oveľa viac ľudí trpiacich obezitou. Ak obézny človek dodržiava túto diétu, tak verím, že sľúbený výsledok sa ozaj dostaví. Zníženie počtu kilogramov je však priamo úmerné váhe, čiže podľa mňa nie je veľmi vhodná pre chudších ľudí (ktorí chcú byť povedzme ešte chudší). Diéta stojí za vyskúšanie, ale určite ju nedržte dlhodobo. Z dlhodobého hľadiska uprednostnite radšej vyváženú stravu, cvičenie a zdravý životný štýl.

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Kaja Mihalovičová

V oblasti PR a reklamy pôsobím už desať rokov. Začínala som vo vlastnom grafickom štúdiu, kde som mala na starosti marketing, textovanie webov a...


Komentáre

02/05/2019 14:25
Lea

Taketo rapidne diety podla mna akurat nicia zdravie. Nemusim byt odbornikom na vyzivu aby som si zratala, ze schudnut 4,5 kg za 3 dni nie je prilis zdrave! Zbezne som si pozrela ten jedalnicek a povazujem ho skor za hladovku okorenenu somarinami (vanilkova zmrzlina na veceru? to akoze naozaj?)

29/05/2019 14:36
Kika

Síce super, ale ide skutočne len o krátkodobé riešenie. Nemyslím si, že je táto diéta vhodná pre každého, to, čo za 3 dni schudnem, zase naberiem späť, keď začnem jesť normálne. Ak chce niekto chudnúť pred svadbou či fotením, má sa o seba starať dlhodobo.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Alkalická diéta – zásaditý jedálniček, alkalizujúce potraviny, účinky (rakovina, osteoporóza)

Alkalická diéta je in. Sľubuje účinný boj s tzv. prekysleným organizmom, prevenciu pred rakovinou a osteoporózou. Aké sú to alkalické potraviny, ako vyzerá zásaditý jedálniček a aké sú...

Obličková diéta: Vhodné a nevhodné potraviny, vzorový jedálničekObličková diéta: Vhodné a nevhodné potraviny, vzorový jedálniček

Obličky sú dôležitou súčasťou vylučovacej sústavy, pričom ich hlavným „povolaním“ je čistenie krvi od škodlivých látok.  V tomto článku sa dočítate všetko o obličkách ako takých a čo...

Stredomorská/mediteránska diéta – vhodné potraviny, jedálniček, receptyStredomorská/mediteránska diéta – vhodné potraviny, jedálniček, recepty

Stredomorská alebo mediteránska diéta si našla cestu aj do našich končín. Premýšľate, že sa do nej pustíte? Pozrite sa, ako s ňou začať, akým potravinám sa vyhnúť, na ktoré sa zamerať.