90-dňová diéta – výsledky, skúsenosti, premeny. Schudla som

Ďalším typom diéty, ktorý v súčasnosti kraľuje na rôznych internetových stránkach či fórach, je 90-dňová diéta. Tento módny hit sľubuje výraznú stratu na telesnej hmotnosti a naučenie tela zdravému a pravidelnému stravovaniu.

Rôzne druhy jedál pri 90. dňovej diéte

Je však strata 20 až 25 kg za 3 mesiace vôbec zdravá? Na 90-dňovú diétu sa pozrieme bližšie. Povieme vám, v čom spočíva, aké sú výhody aj nevýhody tejto diéty a aj to, či pri nej budete hladovať.

90-dňová diéta – čo to vlastne je?

90-dňová diéta, nazývaná aj rozlišovacia, je založená na striedaní špecifických skupín potravín, resp. striedaní dní:

  • bielkovinový,
  • škrobový,
  • sacharidový,
  • vitamínový
  • vodný, tu platí, že každý 29. deň možno piť len vodu a nekonzumovať žiadne jedlo.

Pri každom z týchto dní máte presne určené, čo môžete jesť, a tak sa len stačí riadiť týmito pravidlami. Znie to jednoducho, avšak ide o poriadnu zmenu v jedálničku. Budete preto potrebovať pevnú vôľu, strava však bude vyvážená a pestrá, dokonca sa nemusíte úplne vyhýbať ani tukom.

Chudnutie je dlhodobý proces, počas troch mesiacov sa môžete, v prípade, že budete dodržiavať všetky predpísané pravidlá, postupne dopracovať k zníženiu hmotnosti i centimetrov v páse.

Stravovacie cykly rozlišovacej diéty

Podstatou 90-dňovej rozlišovacej diéty sú 3 cykly, podľa ktorý prebieha metabolizmus. Ide o čistiaci, prijímaci a tráviaci cyklus:

  • čistiaci cyklus: trvá od 4. do 12. hodiny, kedy by ste mali jesť čo najmenej a piť veľa tekutín, najlepšie vodu a čaj. Ideálne je raňajkovať ovocie,
  • prijímací cyklus: trvá od 12. do 20. hodiny a je určený na konzumáciu. Správny príjem jedál a jednotlivých potravín, tiež dodržiavanie rozostupu medzi jednotlivými jedlami sú základom diéty. Medzi jednotlivými jedlami je rozostup minimálne 3 hodiny (škrobový deň), počas dní, keď jete ovocie, zeleninu a mäso, by mal byť rozostup medzi jedlami 4 hodiny,
  • tráviaci cyklus: trvá od 20. do 4. hodiny ráno, nie je povolená žiadna konzumácia jedla.

Nemusíte sa teda báť žiadneho hladovania, pretože budete jesť niekoľkokrát denne. Dôležité je dodržiavať pitný režim, dopriať si dostatok spánku (vhodné je vstávať a chodiť spať približne v rovnakom čase) a dostatočne sa hýbať.

Sledujte svoje pokroky

Pri diéte väčšinu ľudí zaujíma, či je diéta dostatočne účinná a za aký čas sa dostavia výsledky. Je preto dôležité svoje miery a hmotnosť pravidelne sledovať. Odvážte sa a odmerajte svoje miery už pred začatím diéty a následne to robte pravidelne, napríklad raz za týždeň. Keďže by ste mali k diéte pridať aj pohyb, nemusíte sa obávať, ak nebudete vidieť na váhe žiaden progres. Dôležitejšie je sledovať obvody ako kilogramy, keďže svalová hmota je ťažšia ako tuk.

Sledovanie svojej hmotnosti - váženie sa

Jednotlivé dni 90-dňovej diéty

Diéta je, podľa toho, akú stravu máte počas nich konzumovať, rozdelená na rôzne dni. Ako prvý je bielkovinový deň, nasleduje škrobový, sacharidový a ako posledný vitaminový deň, ktoré sa v tomto poradí striedajú celých 90 dní. Pri každom z daných dní pozostávajú raňajky z ovocia, ktoré môžete kombinovať podľa vlastných preferencií. Čerstvé ovocie môžete striedať so sušeným, orieškami a semienkami, dopriať si môžete aj čerstvé šťavy.

Bielkovinový deň

Počas tohto dňa by ste si mali dopriať čo najviac bielkovín, to znamená, že by ste mali siahnuť po potravinách, ktoré obsahuje veľa proteínov. Vhodné je chudé mäso, tofu, vajcia, tvaroh aj syr, k tomu si vždy doprajte zeleninu. Neodporúča sa jednotlivé druhy bielkovín kombinovať, čiže na obed si zvoľte mäso (hydinové, králičie, chudé hovädzie či bravčové, morské plody, ryby alebo tofu) alebo 2 vajcia, syr či tvaroh a k tomu dusenú, varenú, pečenú zeleninu či zeleninový šalát. Dopriať si môžete aj 3 dl čistého vývaru s krajcom chleba.

Proteínová diéta

Myslite na to, že ak ste na obed jedli mäso, musíte si ho zvoliť aj na večeru (to isté platí o vajciach, syre a tvarohu). Vývar a chlieb nie sú na večeru prípustné. Porcia by mala byť v porovnaní s obedom len polovičná.

Škrobový deň

Počas škrobového dňa budete jesť strukoviny, zemiaky a ryžu pripravené na čo najmenšom množstve tuku. Povolená je aj konzumáciu zeleninového vývaru.

Na obed si teda doprajte sóju, cícer, bôb, šošovicu (vhodnou voľbou je napríklad červená šošovica), hrach, fazuľu, ryžu či zemiaky pripravené varením či dusením. Dopriať si môžete aj krajec chleba a zeleninu v neobmedzenom množstve.

Na večeru si môžete okrem chleba dopriať v polovičnej porcii to isté, čo na obed.

Sacharidový deň

Počas 90-dňovej diéty vám nebudú chýbať ani uhľohydráty, čiže aj niečo sladké či múčne sa môže objaviť na vašom tanieri. Milovníci pizze a cestovín si počas uhľohydrátových dní prídu na svoje.

Cestoviny s paradajkovou omáčkou

Na obed si môžete zvoliť cestoviny so zeleninovými omáčkami, pizzu s paradajkovou omáčkou, pohánku, proso a iné obilniny, slané pečivo z nekysnutého cesta, ale napríklad aj palacinky bez mlieka a vajec. Večera by sa mala niesť v podobnom tuku, samozrejme, v menšom množstve. Ak uprednostňujete sladké, na vašom tanieri sa môže objaviť kúsok torty či sladkého pečiva, ale aj zmrzlina a kúsok čokolády.

Vitamínový deň

Ovocie podľa vašej chuti – čerstvé aj sušené, oriečky a semienka, ovocné kaše, pečené ovocie či kompóty. Počas vitamínového dňa si môžete dopriať ovocie v akejkoľvek forme. V prípade, že ho veľmi neobľubujete, doplňte ho o zeleninu.

Vodný deň

Pitný režim treba dodržiavať počas celej diéty, každý 29. deň by ste k tomu mali absolvovať vodný deň. Pred ním by mal byť bielkovinový a po ňom vitamínový deň. Počas vodného dňa držíte hladovku a pijete len čistú vodu.

Nevýhody tejto diéty

V prvom rade by sa mal každý človek, ktorý chce podobný druh redukcie hmotnosti skúsiť zamyslieť nad tým, či je to pre jeho organizmus vôbec vhodné. Lekári a odborníci totiž upozorňujú, že pre náš organizmus je vhodné chudnúť postupne, približne 4 kg za mesiac. Ak si však vydelíte 20 kg či dokonca 25 kg troma, zistíte, že úbytok na hmotnosti je 7 kg až takmer 9 kg na mesiac.

Meranie obvodu pása

Druhým faktorom je zloženie potravy. Naše telo potrebuje na správne fungovanie pestré zloženie potravy. Tým, že budete celý deň konzumovať povedzme bielkoviny, svojmu metabolizmu určite nepomôžete a nenaučíte ho fungovať správne.

Treťou nevýhodou 90-dňovej diéty je fakt, že sa musíte striktne držať naprogramovaného zloženia potravy. Ak dostanete chuť na niečo iné, máte smolu. Ak sa vyberiete na obed s kolegami, výber jedla bude pre vás obmedzený. Na každý deň je nutné vopred vymyslieť a pripraviť celé zloženie jedálnička, čo môže predstavovať značnú komplikáciu pri každodennom zhone a povinnostiach.

Ďalším negatívom diéty je veľmi známy jo-jo efekt. Ak si pred začiatkom držania akejkoľvek diéty vyčleníte čas na hľadanie názorov ľudí, ktorí ju pred vami vyskúšali zistíte, že znakom každej populárnej diéty je i opätovné pribratie zhodených kilogramov do niekoľkých mesiacov od jej ukončenia.

Skúsenosti a výsledky

Ak si to teda zhrnieme, 90-dňová diéta patrí do kategórie redukčných hitov, ktoré fungujú, avšak diétovanie po 90 dňoch nekončí. Aj tu platí, že sa nemôžete automaticky vrátiť k strave, ktorú ste konzumovali predtým, inak naberiete kilogrami späť. Vyvážený spôsob stravovania je v tejto rovnici dôležitý.

Skúsenosti s diétou:

Skúsenosti s 90-dňovou diétou modrykonik.sk

Skúsenosti s rozlišovacou diétou varecha.pravda.sk


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

13/03/2019 14:04
ZuzkaK

Diétu som držala celých 90 dní, priznám sa, že posledný mesiac som trochu flákala a prestala som cvičiť. Podarilo sa mi schudnúť 10 kg a váhu si držím už druhý rok. Jojo efekt sa nedostavil, samozrejme, nejem vsetko ako predtým, dávam si pozor na nezdravé veci. Počas diéty som sa cítila skvelo, zlepšili sa mi vlasy aj nechty. Keďže sú tam rôzne dni, nemusíte si odopierať ani pečivo, sladké a ani zemiaky či strukoviny. Mne táto diéta úplne vyhovuje a určite sa k nej časom vrátim.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?

Pre milovníkov kapusty máme dobrý tip nielen na diétu, ale aj na dobrú kapustovú polievku, ktorá zohráva kľúčovú rolu v kapustovej diéte. Aká je to diéta, aké sú jej výhody a nevýhody?

Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšieNajlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba taktiež piť správne nápoje. Viete, ktoré to sú?

Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?

Petržlen síce často využívame, no mnoho ľudí ani len netuší o jeho blahodarných účinkoch. Petržlenová vňať sa dá použiť na chudnutie v podobe čaju, prečistí aj obličky a takáto...