Adipex Retard – aj zakázaný falošný liek je často na predaj

Cesta za štíhlou líniou môže byť naozaj náročná. Niekedy sa zdá, že nech robíme, čo môžeme, nadbytočných kíl sa nie a nie zbaviť. Chudnutie si vyžaduje čas, trpezlivosť a námahu, preto mnoho ľudí hľadá skratky a jednoduché a rýchle riešenia.

Adipex Retard - nebezpečný liek na chudnutie

Extrémne diéty, detoxy či lieky na chudnutie môžu namiesto vysnívanej postavy priniesť zdravotné problémy. Pred niekoľkými rokmi koloval na slovenskom trhu Adipex Retard. Dnes je už zakázaný. Všetko o tomto lieku na chudnutí a dôvodoch jeho zákazu sa dozviete v tomto článku.

Veľký výber legálnych výživových doplnkov na chudnutie nájdete v ponuke ✅ online lekárne Dr. Max!

Čo je Adipex Retard

Adipex Retard patrí do skupiny liekov nazývaných anorektiká. Liekom sa dosahuje útlm nadmernej chuti do jedla a potlačovanie pocitu hladu. Vďaka týmto účinkom možno dosiahnuť úbytok telesnej hmotnosti. Samotný liek teda hmotnosť neznižuje, ale tlmí chuť do jedla, čím sa zníži príjem potravy a tak dosiahne úbytok kíl.

Liek bol primárne určený obéznym ľuďom (s BMI vyšším ako 30), ktorým samotná redukčná diéta nestačí, alebo tým, ktorí mali podstúpiť operáciu, kvôli čomu potrebovali v krátkom čase dosiahnuť úbytok hmotnosti. Adipex Retard je liek vo forme mäkkých toboliek s fentermínom, ktoré bolo možné dostať na lekársky predpis. V súčasnosti je na Slovensku a v Európskej únii zakázaný.

Zloženie

Účinnou látkou v Adipexe Retard je fentermín (phentermini resinas). Uvoľňuje sa postupne v priebehu 8 hodín. Práve táto látka spôsobuje útlm chute do jedla. Fentermín je však psychostimulujúca látka zo skupiny amfetamínov. Látka môže byť vysoko návyková a pri náhlom prerušení užívania sa dostavia abstinenčné príznaky. Okrem toho vyvoláva aj množstvo nežiadúcich účinkov.

Liek obsahuje aj ďalšie pomocné látky: žltý vosk, hydrogenovaný sójový olej, čiastočne hydrogenovaný sójový olej, čistený repkový olej, sójový lecitín, želatína, glycerol 85%, nekryštalizujúcí sorbitol 70%, sodná soľ propylparabenu, sodná soľ ethylparabenu, oxid titaničitý, glyceromakrogol-1750-ricinoleát, chinolinová žlť, oranžová žlť, homovanilin, methoxyacetofenon. Na niektoré látky, najmä oranžovú žlť, ricinomakrogol, parabány a sorbit, môžu niektorí pacienti reagovať precitlivelo a dostať alergickú reakciu.

Nežiadúce účinky a upozornenia

Adipex Retard môže vyvolať tieto nežiadúce účinky:

 • závraty,
 • bolesti hlavy,
 • nespavosť,
 • nervozita,
 • depresia,
 • sucho v ústach,
 • poruchy chuti,
 • zvracanie, zápcha,
 • hnačka,
 • bolesti v hrudi,
 • poruchy sexuálnych funkcií a močenia,
 • kožné vyrážky
 • vo výnimočných prípadoch bola zaznamenaná pľúcna hypertenzia.

Ak sa liek užíva dlhšie než 3 mesiace, hrozí závislosť od lieku, abstinenčné príznaky a vznik srdcových ochorení. Liek je, samozrejme, nevhodný pre tehotné a dojčiace ženy, ďalej pre ľudí starších ako 65 rokov, ľudí s vysokým krvným tlakom, so zvýšenou funkciou štítnej žľazy a so sklonom k zneužívaniu látok.

Prečo bol liek zakázaný a aké riziká prináša?

Liek Adipex Retard predstavoval riziko z niekoľkých hľadísk. V prvom rade išlo o to, že účinná látka, fentermín, zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. To bolo jedným z dôvodov na zákaz registrácie lieku na Slovensku. Liek mal však aj ďalšie riziká. Fentermín je vysoko návyková látka. Náhle prerušenie užívania viedlo k abstinenčným príznakom a kvôli návykovosti mohli mať pacienti problém s užívaním prestať. Odporúčaná doba liečby je 4 až 6 týždňov, nikdy nie dlhšie ako 3 mesiace. V prípade, ak je potrebná ďalšia liečba, sa musí dodržať prestávka, ktorá je aspoň taká dlhá, ako doba liečby.

Obrovským rizikom boli aj nežiadúce účinky, ktoré sa vôbec nevyskytovali len zriedkavo. Psychické problémy, tras končatín či závraty predstavujú len niektoré z nich. Mnohé nežiadúce účinky boli závažné a trvalo poškodili zdravie pacientov. Vplyv, aký mal tento liek na užívateľov, priblížime v časti Skúsenosti s používaním.

Redukcia hmotnosti je pri obezite kľúčovým faktorom pre zlepšenie kvality života. Adipex Retard však ponúkal rýchle schudnutie, pričom sa odporúčala nízkokalorická diéta počas užívania aj aspoň 6 týždňov po užívaní. Kým výsledky sa dostavili, rýchle chudnutie je pre ľudské telo vždy určitým zdravotným rizikom nehovoriac o tom, že ak po fáze chudnutia prešli užívatelia na „normálnu stravu“, kilá sa im vrátili naspäť aj s nežiadúcim jojo efektom.

Skúsenosti s používaním

Tak, ako pri každom lieku, aj v spojitosti s užívaním Adipexu Retard sa skúsenosti líšia. Aj v prípade Apidexu sa našli užívatelia, ktorí liek brali a pomohol im schudnúť, pričom nepociťovali žiadne vedľajšie účinky. No negatívne hodnotenia, nepríjemné zážitky a varovania zo strany tých, ktorí liek užívali, sa objavujú oveľa častejšie.

Príkladom je skúsenosť užívateľky Jajky, ktorej liek pomohol schudnúť, aj keď ho brala len každý druhý deň, do jedla sa musela vyslovene nútiť. Kým sama vedľajšie účinky nemala, jej kamarátke sa dostavili v extrémnej forme spolu so závislosťou, výpadkami pamäte a zmenami nálad. Nielen ona, ale aj užívateľka Katka a ďalšie uviedli, že počas užívania Adipexu Retard museli piť veľké množstvo vody, kvôli nepríjemnému a extrémnemu suchu v ústach.

Recenzia Adipex retard na diskusnom fóre

Často spomínané prejavy lieku, boli aj pocit zvýšenej energie, nepokoj či neposednosť, pri ktorej niektoré užívateľky trpeli búšením srdca a nespavosťou, kedy sa v noci museli zamestnať nejakou aktivitou, napríklad upratovaním celého domu. O podobných zážitkoch sa podelila aj Sia, ktorá užívanie lieku prirovnala k užívaniu drogy, keďže ho sprevádzali depresie, zvýšená aktivita, rozšírené zrenice i nespavosť. Celé užívanie jej pripadalo zbytočné aj kvôli tomu, že po vysadení lieku sa dostavil vlčí hlad, kedy mala potrebu dohnať zameškané, a jojo efekt na seba nenechal dlho čakať.

Recenzia Adipex Retard na forum.zzz.sk

Liek, akým je Adipex Rapid môže skutočne vyvolať zdravotné problémy, ktoré pretrvajú aj roky po skončení užívania. Ivi ho užívala dvakrát a aj po rokoch stále pociťuje búšenie srdca, triašku a slabosť. Ďalšia užívateľka spomína, ako jej matka po užívaní lieku prekonala slabú mozgovú príhodu, infarkt a dostala cukrovku. Iná užívateľka prišla kvôli lieku o prácu, jej zamestnávateľ mal vraj pocit, že užíva drogy. No čo je závažnejšie, po rokoch od užívania sa dostavili problémy s otehotnením a plodnosťou.

Recenzie Adipex Retard na modrykonik.sk

Z internetových diskusných fór, na ktorých si prevažne ženy vymieňajú skúsenosti z Adipexom, je jasné, že aj napriek zákazu sa liek ďalej predáva a že sa k užívateľom častokrát dostáva falošná napodobenina lieku. V lepšom prípade „len“ neúčinkuje, v horších prípadoch prichádzajú spotrebitelia nielen o peniaze, ale aj o vlastné zdravie. Distribútori zakázaného lieku inzerujú a predávajú lieky priamo v diskusných fórach, kde je po ňom stále dopyt.

Bezpečnejšie výživové doplnky na chudnutie

Čierny trh s Adipexom

Po zakázaní lieku Adipex Retard na Slovensku po ňom dopyt neklesol. Aj napriek obrovskému množstvu rizík a nežiadúcich účinkov, ktoré so sebou prináša, sa mnohí chudnutia chtiví ľudia stále snažia k lieku dostať. Liek Adipex Retard bol viazaný na lekársky predpis. Bohužiaľ, po zákaze je stále možné liek s touto látkou získať na čiernom trhu aj pod inými názvami ako Adipex Retard.

Tieto lieky však nie sú oficiálne registrované a ľudia, ktorí sú ochotní za ne zaplatiť neraz nemalé peniaze, riskujú svoje zdravie a závažne následky nežiadúcich účinkov. Lieky objednané z internetu nie sú kontrolované, môžu mať neznáme zloženie a prinášať zdravotné riziká.

Zhrnutie

Liek Adipex Retard podporuje chudnutie tým, že kvôli účinnej látke fentermínu má užívateľ utlmenú chuť do jedla, čím prijíma minimum potravy a za krátky čas tak zhodí omnoho viac kíl než pri zdravom chudnutí. Skúsenosti s užívaním však priniesli veľmi nepriaznivé výsledky. Látka fentermín je návyková, vedia k závislosti a abstinenčným príznakom. Keďže ide o psychostimulujúcu látku, užívatelia sa stretli s depresívnymi stavmi, úzkosťou a nervozitou. Liek má navyše širokú škálu vedľajších účinkov a u niektorých užívateľov zanechal doživotné zdravotné následky. Tým, ktorým sa vďaka lieku podarilo schudnúť, sa kilá po čase vrátili aj s jojo efektom.

Adipex Retard je dnes v celej Európskej únii zakázaný, no napriek tomu sa stále za vysoké ceny predáva na čiernom trhu. Po zhrnutí všetkých nežiadúcich účinkov a zdravotných rizík, ktoré so sebou liek prináša, je nepopierateľné, že zákaz jeho predaja a distribúcie je opodstatnený.Publikované dňa: 27.11.2019
Hodnotenie článku:
(90.2%)

Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?

Pre milovníkov kapusty máme dobrý tip nielen na diétu, ale aj na dobrú kapustovú polievku, ktorá zohráva kľúčovú rolu v kapustovej diéte. Aká je to diéta, aké sú jej výhody a nevýhody?

Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšieNajlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba taktiež piť správne nápoje. Viete, ktoré to sú?

Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?

Petržlen síce často využívame, no mnoho ľudí ani len netuší o jeho blahodarných účinkoch. Petržlenová vňať sa dá použiť na chudnutie v podobe čaju, prečistí aj obličky a takáto...