Ako si správne holiť nohy a starostlivosť o nohy po holení

Holenie akejkoľvek partie nášho tela je dennodennou súčasťou našich životov. A to ako u mužov, tak aj u žien. Čo je taktiež súčasťou holenia, a nik z nás ju nemá rád, je svrbenie pokožky po holení, vyrážky po holení, prípadne pálenie pokožky. Príčinou je nevedomosť správnej techniky a nesprávna starostlivosť o pokožku po holení. Dnes sa budeme venovať skôr téme pre dámy, a tou je holenie nôh. Keďže je leto pomaly za dverami a nosíme odhalenejšie oblečenie, holenie nôh je nevyhnutnou súčasťou tohto obdobia. Niektoré ženy si holia nohy každý deň, iné preferujú epiláciu raz za pár dní. Sú aj také ženy, ktoré si neholia nohy vôbec a absolútne im to neprekáža. No povedzme si úprimne, hladko oholené nohy sú oveľa viac sexy a príťažlivejšie.

Ako si správne holiť nohy?

Pri akomkoľvek type holenia by ste mali poznať postup správnej starostlivosti o takto podráždenú pokožku. Vyhnete sa tak tomu, aby nebola suchá, netvorili sa na nohách nepekné čierne bodky alebo červené miesta, ktoré štípu. Treba ju dostatočne hydratovať a zvoliť správnu techniku na holenie spolu so správnym nástrojom. Keďže každému vyhovuje niečo iné, je lepšie vyskúšať viacero variantov, ktoré vám dnes spomenieme. V dnešnom článku sa tiež dočítate o výhodách a nevýhodách jednotlivých spôsobov holenia a aj to, aké produkty sú vhodné na hydratáciu nôh.

Možnosti holenia nôh

Od klasickej žiletky až po laserové odstraňovanie chĺpkov. Možností, ako sa zbavovať chĺpkov, je momentálne mnoho a všetky majú svoje plusy aj mínusy. Asi najjednoduchším riešením, ktoré využíva väčšina žien, je žiletka. Je síce bezbolestná, no je potrebné holiť sa každý deň, prípadne každý druhý. O čosi lepším riešením je epilácia, ktorá vydrží oveľa dlhšie, no väčšina žien sa jej vyhýba kvôli bolesti. S týmto je spojené aj odstraňovanie chĺpkov voskom, no tiež to nepatrí medzi najmenej bolestivé metódy. Najnovšou metódou je odstraňovanie chĺpkov laserom, kedy sa chĺpkov zbavíte aj na niekoľko rokov. Ide o veľmi finančne aj časovú nákladnú záležitosť. Čo je teda najlepšie?

Žiletka

Najobľúbenejší spôsob odstraňovania chĺpkov väčšiny žien. A väčšina žien so žiletkou svoju „holiacu rutinu“ začínala ešte v puberte. Holenie žiletkou je jedna z najjednoduchších a najmenej bolestivých metód odstraňovania chĺpkov. No tento spôsob má veľké nevýhody, a tými sú, že to treba každý deň holiť odznova a neustále treba dopĺňať domáce zásoby žiletiek. Také to nepríjemné, pichľavé strnisko sa dokáže objaviť už niekoľko hodín po oholení. Pri častom holení sa pokožka nadmerne vysušuje a dráždi. Veľmi ľahko sa potom môžete porezať, keďže pracujete s veľmi ostrým nástrojom.

Holenie nôh žiletkou má viacero výhod aj nevýhod

Výhody žiletky:

 • Finančne prijateľná alternatíva, keďže žiletky nepatria k nejakým drahým záležitostiam.
 • Holenie žiletkou je časovo nenáročné – stačí, keď si ju položíte do sprchy a po nanesení šampónu nohy oholíte.
 • Nejde o bolestivú metódu odstraňovania chĺpkov.
 • Dokážete veľmi ľahko docieliť efekt dokonale hladkých nôh.

Nevýhody žiletky:

 • Efekt dokonale oholených nôh vydrží veľmi krátko, preto treba holenie opakovať každý deň.
 • Holenie nemôžete praktizovať na sucho. Potrebujete teda vodu, holiacu penu, prípadne sprchový gél.
 • Žiletku treba pravidelne vymieňať, záleží na tom, či používate jednorazovú alebo na viac použití.
 • Najčastejšie spôsobuje podráždenie a vysušenie pokožky, prípadne zarastanie chĺpkov.

Niektorým s týchto nevýhod je možné sa vyhnúť odstránením chýb, ktoré väčšina žien pri holení robí najčastejšie. V prvom rade, ak je nejaká žiletka určená len na jedno použitie, tak to treba dodržiavať. Po niekoľkých použitiach sa tieto žiletky otupia, sú plné zaseknutých oholených chĺpkov a baktérií. To potom spôsobuje spomínané zarastanie chĺpkov a zapálené vyrážky. Vymieňajte teda žiletku pravidelne a včas.

Ďalej je dôležité použiť správne produkty. Mnoho žien používa na holenie obyčajné mydlo. To pokožku vysušuje, preto je lepšie použiť gél na holenie, v najhoršom prípade hydratačný sprchový gél, ktorý je dostatočne napenený. Niektoré ženy používajú na holenie napríklad kokosový olej, čo je tiež oveľa lepší variant, než mydlo. Žiletka sa bude po pokožke kĺzať oveľa ľahšie a vyhnete sa tak rankám aj presušenej pokožke.

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie peny a gély na holenie

Epilátor

Epilácia je spôsob odstraňovania chĺpkov, pri ktorom sa používa epilátor, čo je špeciálne zariadenie na vytrhávanie chĺpkov aj s korienkami pomocou rotačných pinziet. Nohy dokáže oholiť tak, že zostanú hladké 2 týždne až 1 mesiac. Záleží od toho, ako rýchlo vám rastú chĺpky. Veľkou výhodou je v tomto prípade aj to, že po každom použití je chĺpkov čoraz menej a aj keď vám narastú, tak sú oveľa jemnejšie a slabšie. Prečo sa tomuto spôsobu odstraňovania chĺpkov väčšina žien vyhýba? Je to práve kvôli bolesti. Epilácia určite nie je príjemná činnosť, no hneď ako si začnete nohy pravidelne epilovať, na bolesť si po čase zvyknete. Tiež máme pre vás pár tipov, ako si túto činnosť aspoň sčasti spríjemniť.

Ako prvé môžete vyskúšať pred holením peeling. Odstránite tým všetky odumreté bunky, zjemníte pokožku a zabránite tak bolestivému zarastaniu chĺpkov. Týmto procesom tiež v podstate oslabíte chĺpky a vytrhávať ich bude oveľa menej bolestivé. Čo vám tiež môže pomôcť, je sprcha. Tento spôsob sa dá využiť len ak máte epilátor určený aj do sprchy. Teplá voda pokožku uvoľní, otvorí póry a epilácia tak bude, opäť, menej bolestivá. Ak máte epilátor len na suché používanie, tak si nohy opláchnite teplou vodou a usušte.

Výhody epilátoru:

 • Efekt hladkých nôh vydrží dlhodobo a nemusíte proces opakovať niekoľkokrát do týždňa.
 • Po každom použití je chĺpkov čoraz menej a sú slabšie.
 • Epilovať nohy môžete na sucho aj na mokro.
 • Nie je časovo náročná a zaberie len pár minút.
 • Jednorazovo si kúpite epilátor a vydrží vám niekoľko rokov.

Nevýhody epilátoru:

 • Bolestivý proces odstraňovania chĺpkov, na ktorý si musíte zvyknúť.
 • Epilátor je značne drahší, než žiletky.
 • Ak máte epilátor len na použitie na sucho, nemôžete si ho zobrať do sprchy a môže pokožku na nohách vysušovať.

Obľúbené epilátory a depilátory

Vyberáme z nášho katalógu

Pozrite si viac produktov z kategórie telové peelingy

Depilácia voskom

Ďalším spôsobom, ktorý rieši odstránenie chĺpkov dlhodobo, je depilácia voskom. Vďaka nej budete mať pokožku bez chĺpkov až mesiac, v niektorých prípadoch aj dlhšie. Podobne ako pri epilátore vás takáto dlhá doba bez chĺpkov stojí bolesť pri ich odstraňovaní. Rozdielom je, že bolesť netrvá tak dlho, no je jednorazová a zároveň prudká.

V tomto prípade máte na výber 2 varianty – buď si spravíte takúto depiláciu doma, alebo sa objednáte do kozmetického salónu. Ak si vyberiete domáci spôsob depilácie, tak v prvom rade sa treba naučiť s voskom pracovať, treba poznať správnu techniku a brať do úvahy, že vám to na prvý raz nepôjde na 100%. Čo sa týka salónu, tak to máte bez práce, no zároveň si za to priplatíte.

Výhody voskovej depilácie:

 • Nohy bez chĺpkov vám vydržia mesiac, niekedy aj viac, takže túto procedúru nemusíte opakovať často.
 • Takýto spôsob depilácie poskytuje množstvo kozmetických salónov za prijateľnú cenu.
 • Až tak nevysušuje kožu a nespôsobuje zarastanie chĺpkov.
 • S každou ďalšou depiláciou sa počet chĺpkov znižuje a tie čo narastú sú jemnejšie.

Nevýhody voskovej depilácie:

 • Bolesť je jednorazová, no zároveň prudká.
 • V prípade domácej depilácie vyžaduje tento proces tréning, určitú mieru trpezlivosti a zručnosti.
 • K vosku treba navyše kupovať pásky, ktorými ho strhnete, prípadne drevené špachtle.

Laserová epilácia

Jedna z noviniek v oblasti bezbolestného odstraňovania chĺpkov. S laserovým epilátorom je odstránenie chĺpkov takmer trvalé. Funguje tak, že pulzné svetlo s vysokou energetickou hodnotou, ktoré z tohto prístroja vychádza, zameria chĺpok a spáli ho. Svetlo totiž priťahuje farba chĺpku a pokožka zostáva nepoškodená. Problém môže nastať u príliš svetlých chĺpkov, kedy ich prístroj nezaznamená a nespáli ich. Opäť máte na výber domácu laserovú epiláciu pomocou špeciálneho prístroja alebo depiláciu v kozmetickom salóne. V prípade, že si chcete odstraňovať chĺpky laserom doma, tak sa pripravte na investíciu. Tento typ zariadenia vás bude stáť niekoľko stoviek eur. Čo sa týka epilácie v salónoch alebo na klinikách, tak sa tiež ceny pohybujú v stovkách eur. V tomto prípade je teda lepšie zaobstarať si prístroj jednorazovo a neplatiť za jednotlivé sedenia.

Laserová epilácia je dlhodobé riešenie odstránenia chĺpkov

Pred týmto ošetrením by nemala byť pokožka opálená, kvôli presnosti zameriavania chĺpkov. Ďalšou komplikáciou je, že musí byť chĺpok v tej ideálnej dĺžke, aby ho bolo možné odstrániť aj s korienkom, čiže holenie alebo depiláciu treba vynechať približne 2 týždne pred zákrokom. Vyhnúť by ste sa mali aj niektorým druhom liekov, ktoré by teoreticky mohli ovplyvniť výsledok.

Výhody laserovej epilácie:

 • Chĺpkov na nohách sa viete zbaviť na niekoľko rokov.
 • Nejde o bolestivú metódu aj napriek tomu, že výsledok vydrží tak dlho.
 • Ak si zaobstaráte prístroj, tak si ju môžete spraviť jednoducho aj doma.

Nevýhody laserovej epilácie:

 • Je to pomerne veľká investícia, či už pri domácej epilácií, alebo sedeniach u profesionála.
 • Domáca laserová epilácia zaberie dosť času a vyžaduje to aspoň malú dávku zručnosti.
 • Nemôžete ju používať na opálenú pokožku a na účinnú epiláciu by ste mali mať ideálnu dĺžku chĺpkov.

Obľúbené IPL epilátory

Najčastejšie chyby pri holení

Každá žena túži mať krásne hladké nohy, no väčšina im nedopraje dostatočnú a hlavne správnu starostlivosť. Je veľa vecí, ktoré pri holení ženy nerobia správne, aj napriek tomu, že to za správne považujú. Poďme si teda povedať niečo o tých najčastejších chybách, ktoré ženy pri holení nôh robia a tie potom spôsobujú nevzhľadné začervenania, body či vyrážky.

1. Používanie nesprávneho prípravku

Ohľadom tohto sme písali už vyššie – vyhýbajte sa vysušujúcemu mydlu, po ktorom sa nebude žiletka dobre kĺzať. Oveľa lepšia je pena na holenie, prípadne kokosový olej. Ak použijete práve ten, tak vaša pokožka bude navyše hydratovaná a vyživená už počas holenia. Kokosový olej si zamilujete tiež v prípade, ak preferujete prírodnejšie alternatívy produktov, ktoré si dávate na pokožku.

2. Nesprávny smer holenia

Aj keď sa odporúča holiť chĺpky proti smeru rastu, v prípade citlivejšej pokožky to môže spôsobovať podráždenie a červené bodky. Ak sa vám deje presne toto, skúste nabudúce holiť v smere rastu chĺpku, to znamená smerom od kolien k členkom a až potom proti smeru rastu. V prípade, že vám ani toto nebude vyhovovať, tak celé nohy ohoľte len v smere rastu chĺpkov. Znížite tak riziko podráždenia a poranenia.

Holiť nohy si treba v protismere rastu chĺpkov

3. Jednorazová žiletka na viac použití

Aj keď sa tieto jednorazové strojčeky nemusia používať len jedenkrát, netreba to zas s množstvom používaní preháňať. Staré strojčeky sú časom neúčinné, tupé a môžu spôsobovať nerovnosti či začervenanie. Kvôli dlhému používaniu sa na nich zachytávajú a rozmnožujú baktérie, takže by ste mali tieto žiletky vymieňať aj kvôli hygiene.

4. Holenie na začiatku kúpeľa alebo sprchovania

Je pred vami dlhý deň, tak si dáte ráno len rýchlu sprchu spojenú s holením nôh. O pár minút zistíte, že vás táto čerstvo oholená pokožka páli a objavili sa na nej červené bodky. To je znak toho, že ste pokožku oholili príliš skoro. Nebola dostatočne zmäknutá a uvoľnená. Skúste teda holenie praktizovať až po nejakom čase strávenom v sprche, prípadne si na to vyhraďte trošku viac času.

Zarastajúce chĺpky – ako s nimi bojovať?

Čo sú vlastne tie zarastajúce chĺpky? Ide o prípad, kedy sa chĺpok skrúti a druhým koncom opäť vrastie do kože. Ovplyvňuje to tiež prílišné rohovatenie kože a upchatie póru týmito odumretými bunkami. Tieto chĺpky potom môžu vytvoriť červené bodky, prípadne malé hnisavé vyrážky. V horších prípadoch sa takto skrútené chĺpky menia na väčšie hnisajúce vredy. Najčastejšie sa to stáva mužom aj ženám s kučeravými vlasmi, prípadne u ľudí s väčším množstvom pigmentu. Okrem nôh sa vyskytujú tieto chĺpky aj na brade, tvári, v intímnych oblastiach alebo v podpazuší.

Častým dôsledkom holenia nôh sú zarastajúce chĺpky

No a ako proti tomuto problému bojovať? Vo veľa prípadoch zarastajúce chĺpky zmiznú samy od seba alebo sa uvoľnia po tom, ako vred vytlačíte. Pri vážnejších prípadoch je dobré navštíviť lekára, ktorý vám poradí, ako ďalej postupovať. Niekedy je v takýchto prípadoch dobré nerobiť nič, pokožku neholiť a chĺpky nechať trochu odrásť. Na skrútené a zarastajúce chĺpky pomáhajú aj teplé obklady, pri ktorých sa z pokožky jednoduchšie uvoľnia, používanie krémov na akné alebo pravidelný peeling, ktorý pomôže hlavne proti odumretým kožným bunkám.

Správne holenie a starostlivosť o pokožku po holení

Postup pred holením

Pokúsime sa čo najdetailnejšie opísať postup správneho holenia nôh žiletkou. Predtým, než sa do tohto procesu pustíte, nezabudnite na týchto pár prípravných krokov. Ako prvé si spravte peeling. Ten dokáže pokožku zbaviť odumretých buniek, pokožku viac prekrví a slúži ako prevencia proti zapáleným chĺpkom a korienkom.

Ako ďalšie by ste si mali poriadne navlhčiť žiletku a skontrolovať, či je čistá, ak ste ju použili už viackrát. Následne je čas na penu a na tej by ste šetriť nemali. Vďaka nej chĺpky zmäknú, holiť sa vám bude oveľa jednoduchšie a bonusom je aj príjemná vôňa.

Správny smer a postup holenia

A teraz už konkrétne k procesu holenia. Sčasti bola táto téma načrtnutá už vyššie. Najdôležitejšie je, netlačiť veľmi "na pílu" a dávať si pozor na porezanie. Môžu vám potom na nohách zostať nepekné jazvy. Najväčší pozor si dávajte pri holení časti pod kolenom smerom k členkom, keďže tam je pokožka tenšia a je ľahké porezať sa tam. Rovnako sa dá veľmi ľahko porezať aj v oblasti nad pätami.

Holiť by ste mali proti smeru chĺpkov, v prípade citlivej pokožky v smere chĺpkov. Postupujte pomaly, nesnažte sa oholiť celú nohu naraz. Žiletku si pravidelne premývajte, inak sa môže stať, že bude niektoré miesta vynechávať. Je lepšie robiť dlhšie ťahy, než holiť krátkymi ťahmi vedľa seba. Nikdy nemajte žiletku suchú a neprechádzajte ňou po miestach, kde už penu nemáte.

Čo robiť a nerobiť po oholení

Možno ešte dôležitejšie než to, čo používate pred oholením a na holenie, je to, čo použijete potom. Ako sa vyhnúť páleniu pokožky po holení? Práve hydratáciou. Aj napriek tomu, že ste na holenie nôh použili kokosový alebo iný olej, je potrebné potom pokožku hydratovať. V prvom rade treba pokožku po oholení žiletkou alebo po epilácií na mokro poriadne vysušiť. Ak by ste tak neurobili, krém alebo olej by sa nemusel poriadne vsiaknuť a otieral by sa vám o oblečenie. Okrem toho, že bude pleť hydratovaná, ochráni ju pred vznikom podráždenia, červených bodiek a vytvorí jej takú neviditeľnú bariéru. Nohy zostanú lesklé a zamatovo hladké.

Potom ako si pokožku zhydratujete, tak nechajte nohy uschnúť na vzduchu. Na nakrémovanie nôh sa odporúča hlavne kokosový olej, kalciová masť alebo chladivý gél z aloe vera. Všeobecne platí, že by ste sa mali vyhnúť parfumovaným produktom s prídavkom alkoholu. Čerstvo po oholení je dobré chrániť nohy pred slnečnými lúčmi, pretože sú oveľa citlivejšie. Ak ste si nohy holili ráno a musíte vyjsť na slnko, tak je dôležité natrieť si ich opaľovacím krémom.

Vyberáme z nášho katalógu

Zobraziť produkty v kategórií:


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?Recenzia: Oslo Skin Lab The Solution – najlepší kolagén pre krásnu pleť?

V nasledujúcich riadkoch sa chcem s vami podeliť o moju už takmer 3-mesačnú skúsenosť s kolagénom Oslo Skin Lab. Prečo som si ho vybrala a ako som s ním spokojná? Čítajte ďalej... 

Starostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolieStarostlivosť o očné okolie: krém, maska, sérum na suché, podráždené a citlivé očné okolie

Starostlivosť o pokožku je dôležitá v každom veku a platí to obzvlášť pre očné okolie. Oči a ich okolie sú veľmi namáhanými časťami tela, preto je potrebné sa o ne náležite starať.

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.