Ananásová diéta modeliek: nárazová 3-dňová diéta, jedálniček, skúsenosti, recepty

Fitness centrá sa s blížiacim letným časom začínajú plniť. Ľudia sa pripravujú na letnú sezónu, túžia zhodiť kilogramy, ktoré sa na nich počas zimy nalepili a chcú mať krásne, zvodné a štíhle telá. Poctivým a trpezlivým prístupom, ktorý zahŕňa úpravu stravy a systematický tréning, sa prvé výsledky dostavia síce neskôr, ale zato je tento spôsob najbezpečnejší a má oveľa dlhšiu perspektívu ako nárazové a drastické diéty.

Ananásová diéta sľubuje zhodenie 5 kg za pár dní

Ak však potrebujete zhodiť 5 kg za rekordne krátky čas, napr. na svadbu, na ples alebo ste prešvihli predsezónnu prípravu, máme pre vás rýchle riešenie. Vyskúšajte ananásovú diétu, ktorá je veľmi populárna vo svete modelingu.

Čo je to ananásová diéta?

Ananásová diéta alebo diéta modeliek, je špecifický diétny plán, program, pri ktorom je kľúčovou, a v niektorých prípadoch aj jedinou, potravinou ananás. Ide o typ stravovania, ktorý je naozaj ťažké zvládnuť, pretože jedálniček pri ananásovej diéte pozostáva len z prijímania ananásu, a aj to len v obmedzených množstvách. Pri menej drastickejšom prístupe sa môže ananás kombinovať s minimálnym množstvom potravín, ktoré majú vysoký obsah bielkovín, nevynímajúc listovú zeleninu.

Napriek tomu, že je náročná, je populárna, pretože sa s ňou dá dosiahnuť výborný výsledok za extrémne krátky čas. Stačí vám stravovať sa podľa nej len pár dní (väčšinou 5, max. 7) a schudnete niekoľko kilogramov. Keďže váš príjem energie rapídne klesne, je tento typ stravovania nebezpečný. Okrem detoxikácie a celkovej očisty organizmu, môže diéta vážne a trvalo ohroziť vaše zdravie. Zaujalo vás to? Tak pred tým, ako sa do nej bezhlavo vrhnete, si prečítajte všetko, čo potrebujete na jej úspešné zvládnutie, bez akejkoľvek ujmy na zdraví, vedieť.

Ako funguje ananásová diéta?

Ananásová diéta je nárazová, preto je aj taká účinná. Za rýchlu redukciu hmotnosti, vplyvom ananásovej diéty, nemôže ani tak samotný ananás, ale okamžité zníženie množstva uhľohydrátov a bielkovín. Uhľohydráty sú vlastne škroby, ktoré sa nachádzajú v sacharidoch. Tým, že sacharidy absentujú v diéte, okrem teda rýchlych sacharidov v ananáse, telo nemá energiu, a preto energiu čerpá z tuku. Možno povedať, že telo sa dostáva, "prepína", do stavu ketózy. Tá funguje presne na tomto princípe, keď nie sú sacharidy, hlavne tie pomalé, energia sa odvádza z tuku.

Ananásová diéta je nárazová, preto je taká účinná

Metabolizmus, tým, že dostáva len rýchly cukor (rýchlo sa strávi) z ananásu,"nakopne sa" a trávenie začne rýchlejšie fungovať. Prejaví sa to na neobvykle rýchlom spracovaní/strávení ananásu, po ktorom nastáva hlad. Telo si "pýta", očakáva ďalší prísun cukru, ktorý v podobe ananásu alebo proteínov dostane až o min. 2,5 hodiny. Tento proces tak naštartuje metabolizmus, že chudnete veľmi rýchlo. Vzhľadom na veľkú stratu živín, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý organizmus, sa neodporúča držať ju dlhšie ako 5 dní, max. 7 dní. Pretože môže viesť k vážnym a nenávratným zdravotným problémom.

Princípy diéty

Základným a azda aj jediným princípom diéty je jesť surový ananás, poprípade nejaké iné nízkokalorické jedlá alebo jedlá s nízkym obsahom tuku, ako napr. listovú zeleninu či chudé kuracie mäso, ovsené vločky a ryby. Obvykle sa je 5-krát denne, pričom každé jedlo zahŕňa ananás alebo ananásovú šťavu a skoro ráno sa vypije len nejaký bylinkový čaj alebo čistá voda. Dôležité je si dať medzi jedlami aj relatívne rovnaký časový odstup, napr. 2,5 alebo 3 hodiny. V prípade veľkého hladu si môžete dať plátok ananásu navyše. Veľmi dôležité je tento čas dodržiavať. Ak sa budete riadiť heslom, že ešte hodinu, dve vydržím hladovať, a potom si spojím 2 jedlá, alebo jedno jedlo vynechám, neschudnete!

Poznámka: Pred diétou je dobré si ešte ujasniť, na aké hrubé plátky budete ananás krájať, aby sa nestalo, že jeden plátok bude mať hrúbku 1 cm a ďalšie 3 cm. My odporúčame krájať ananás približne na hrúbku 1,5 cm. Táto metrika vám uľahčí prípravu, pretože sa vyhnete váženiu, aby ste dosiahli vždy rovnaké množstvo prísunu ananásu.

Ako dlho sa drží?

Hoci je diéta len pre ľudí s tou najpevnejšou vôľou, pre nikoho sa neodporúča držať ju príliš dlho. Najrozumnejšie je ananásovú diétu držať len 3 až 5 dní, maximálne 7 dní a aj to už dvíhame varovný prst. Každým dňom by ste mali schudnúť 1 kg, čo v prepočte znamená 5 kg za 5 dní. Je to naozaj veľa, a organizmus na takéto extrémy nie je stavaný, takže radšej nešpekulujte a dajte si poradiť.

Čo povoľuje a zakazuje konzumovať?

Pri ananásovej diéte existujú 2 varianty: drastickejšia a, nazvime ju, rozumnejšia. Pri drastickejšom variante nebudete jesť nič, len a len ananás, poprípade ovocie, veľmi podobné ananásu, napr. kivi alebo papáju. Piť môžete len neochutené a nesýtené vody, teda veľký výber nemáte. Buď budete piť čistú vodu, alebo bylinkové čaje či vodu s citrónovou šťavou. Takže skupina zakázaných potravín bude veľmi stručná, pretože zakázané je všetko okrem toho, čo sme spomenuli vyššie.

Počas ananásovej diéty môžete počas dňa popíjať ananásový džús

Druhý variant, ten rozumnejší, zahŕňa konzumáciu ananásu spolu s nejakým jedlom, napr. s rôznou zeleninou alebo s proteínovými jedlami, napr. kuracím, morčacím mäsom, vajcami, rybami. Nepreháňajte to však, myslite nato, že vždy je potrebné držať sa ananásu. Medzi hlavnými jedlami sa pije ananásová šťava, ktorú odporúčame neodšťavovať priamo z ananásu, keďže by to bolo finančne náročné. Kúpte si 100-percentnú ananásovú šťavu/džús a pite ten.

Ako si vybrať ten správny ananás?

Nevýhodou ananásu je, že na prvý pohľad nemáte šancu spozorovať, či ide o nezrelý alebo už prezretý ananás. Odborníci, ktorí pracujú s ananásmi, by to určite zvládli. Obyčajný človek, ktorý si kúpi ananás raz za rok a aj to na Vianoce, s tým má, pochopiteľne, problémy. Väčšinou to, či sme kúpili zrelý ananás, spoznáme až vtedy, keď ho rozkrojíme. Zrelý ananás má krásnu žltú farbu a aj prenikavú sviežu, nasladlú vôňu. Nezrelý ananás spoznáte jednoducho tak, že je zelený, nemá chuť a ani vôňu. Prezretý ananás má žlté miesta už popretkávané hnedým sfarbením a jeho vôňa či chuť pripomína kvasenie. Ako teda kúpiť ten správny ananás? Zrelý ananás spoznáte tak, že nie je príliš tvrdý a ani mäkký, resp. je viac tvrdší ako mäkký. Spočiatku to bude problém, ale pri častejšom nákupe sa do toho určite dostanete. Ak ste si nie istí, radšej kúpte tvrdší a nechajte ho pár dní na slnku, 2 až 3 dni, pokým trochu nezmäkne, čo zistíte podľa jednoduchého hmatového testu.

Pre koho je a nie je určená ananásová diéta?

Vzhľadom na to, že ide o náročný spôsob stravovanie, diéta nie je určená pre všetkých. Je určená len pre ľudí, ktorí sú na tom zdravotne dobre a nemajú žiadne vážne ochorenia a ani sa na nič neliečia. To neznamená, že i títo ľudia nemajú byť pri jej dodržiavaní opatrní. Hneď ako by ste sa cítili zle, strácali by ste vedomie, odpadávali by ste, je nutné okamžite prestať s diétou.

Ananásová diéta určite nie je vhodná pre alergikov, astmatikov, pre ľudí, ktorí majú problémy s krvným tlakom, pre podvyživených ľudí, pre ľudí trpiacich obezitou, pre deti a osoby mladšie ako 18 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy, pre ženy s poruchami menštruačného cyklu, pre ženy, ktoré plánujú otehotnieť, pre ľudí s vysokou fyzickou aktivitou.

Výhody a nevýhody ananásovej diéty

Každá diéta má svoje dobré i zlé stránky. Niečo vám zoberie, a na oplátku aj niečo prinesie. Dôležité je si uvedomiť, čo je perspektívnejšie a zdravšie. Schudnúť 5 kg bláznivým a rýchlym spôsobom alebo ísť na to, síce pomalšie, ale rozumnejšie. Každopádne, ananásová diéta má tieto výhody a nevýhody.

Výhody a nevýhody ananásovej diéty

Výhody

 • Ananás je plný vitamínov, minerálov a ďalších prospešných látok,
 • jednoduchá strava, bez zdĺhavej prípravy jedál,
 • zlepšuje trávenie, vyprázdňovanie a je prevenciou proti zápche,
 • detoxikuje organizmus,
 • rýchla strata hmotnosti za pár dní,
 • úbytok podkožného tuku,
 • ananás očisťuje pleť,
 • trvá len pár dní.

Nevýhody

 • cena – mať vždy po ruke ananás nie je lacnou záležitosťou, na Slovensku sa jeden ananás predáva približne za 3 € a viac,
 • úbytok tuku, ale aj svalovej hmoty,
 • vysoký obsah vitamínu C môže spôsobiť prekyslenie organizmu,
 • môže vyvolať akútnu hnačku,
 • alergické reakcie na ananás = opuchy tváre, úst, vyrážky, sťažené dýchanie, svrbenie jazyka a podnebia,
 • pálenie záhy, kŕče v bruchu,
 • jojo efekt,
 • psychické poruchy, anorexia, bulímia,
 • migréna, únava, vyčerpanie, krútenie hlavy, malátnosť, pocity na zvracanie, nízky tlak, triaška, svalové kŕče.

Pre lepšie výsledky cvičte

Nato, aby ste pomocou diéty odbúrali prevažne tuk a aby vám nejaké to svalstvo ostalo, bude potrebné cvičiť. Nejde však o cvičenie, na ktoré ste zvyknutí. Vzhľadom na nízky príjem energie pôjde skôr o jednoduché športovanie, ktorým je naťahovanie svalstva, strečing, rýchla chôdza, jogging, drepy, výpady, sed-ľah, kľuky, mierny poklus. Odporúčame cvičenie striedať, jeden deň si dajte jogging, ďalší drepy spolu so sed-ľahom... Pred každým cvičením sa nezabudnite krátko zahriať, rozcvičiť a po cvičení aj ponaťahovať.

Skúsenosti s ananásovou diétou

Čo myslíte, aké sú skúsenosti s diétou? Samozrejme, väčšinou dobré, veď kto by neschudol, keby za 5 dní dokopy nič nezjedol? Faktom je, že aj takí sa nájdu. Častým dôvodom, prečo je to tak, je nedodržiavanie stravovacieho plánu. Teda, aby sme v tom mali jasno. Aj hádzaním si do úst malých pokrmov, ktoré v skutočnosti nie sú príliš kalorické, priberáte, pretože ak ich zjete veľa, kalorickými sa stávajú. Niekto, hlavne modelky, nedá dopustiť na ananásovú diétu aj napriek riziku jojo efektu. Jojo efekt sa dá totiž do veľkej miery eliminovať. Neprepchávajte sa, jedzte málo a radšej častejšie a ananásovú diétu dodržujte každý mesiac, max. 3 dni na udržanie hmotnosti.

Skúsenosti a ananásovou diétou sú rôznorodé, väčšina je s ňou spokojná

5 dôvodov, prečo do jedálnička zaradiť ananás

Nemusíte sa trápiť a podstupovať drastickú ananásovú diétu, ktorá je síce účinná, ale len na krátky čas. Postačí, ak si toto exotické chutné ovocie, zaradíte do jedálnička. Budete sa cítiť lepšie, zdravšie, vitálnejšie, upokojíte si sladké túžby a určite aj schudnete, keď namiesto sladkých maškŕt siahnete po ovocí. Čo všetko môžete získať pravidelnou konzumáciou ananásu?

1. Silnejšia obranyschopnosť

Je vedecky dokázané, že ananás obsahuje viac vitamínu C ako citrón či zelená paprika. V jedinej šálke ananásu sa nachádza až okolo 70 mg C-čka, čo je denný odporúčaný príjem pre dospelú ženu. Vitamín C je nevyhnutným vitamínom pre ľudský organizmus, pretože podporuje funkciu všetkých orgánov, čím podporuje celý imunitný systém.

2. Podporuje chudnutie

Hoci štúdie ohľadne ananásu nepotvrdili jednoznačné stanovisko, že podporuje chudnutie, ale obsahuje rýchle, jednoduché cukry, ktoré štartujú metabolizmu. Ananás neobsahuje takmer žiadne kalórie, z 90% je to len voda, ktorá sa rýchlo vylúči. Ananásový cukor sa rýchlo premení na energiu, ktorá sa takisto rýchlo spáli. Niektorí ananás jedia aj na noc. Hlavne športovci si ho pridávajú do šalátov, ktoré jedia prevažne večer.

3. Upravuje trávenie

V ananáse sa nachádza veľmi vzácna látka Bromelaín. Je to zmes enzýmov, ktoré trávia proteíny. Podľa mnohých výskumov má mnoho pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Najväčšie prínosy boli dokázané v oblasti tráviaceho traktu, ktorý upravuje, prečisťuje črevá, zvyšuje ich peristaltiku, čím zabraňuje vzniku zápchy, kolitídy a ďalších zápalových procesoch čriev. 

4. Podporuje zdravé a pevné kosti

V ananáse sa nachádza mangán, ktorý polu s vápnikom, zohráva úlohu pri udržiavaní kostí v dobrej kondícii. Kosti sú hutnejšie, pevnejšie čo sa odzrkadlí na vyššej športovej kondícii a aj pri zníženej bolesti kĺbov či pri menšej úrazovosti. Ananás by mal byť súčasťou jedálnička starších ľudí a seniorov.

5. Ananás je silným antioxidantom

Ananás má protizápalové a protirakovinové účinky. Zápalový proces sa najčastejšie týka zápalových procesov tepien, čo vedie k upchávaniu ciev a následne ku koronálnej artérii, cukrovke, rakovine, Alzheimerovej chorobe, poruchám periférnych nevor atď. Tým, že prirodzeným spôsobom ničí tuk a cukor v cievach, znižuje aj riziko vzniku mnohých chorôb. Cievy v dobrom stave, zásobujú orgány zvýšeným prietokom krvi, srdce nie je tak zaťažované a telo celkovo funguje lepšie.

Záverečné slovo a odporúčania

Podľa nášho názoru je ananásová diéta určite v istých smeroch prínosná, ale nestotožňujeme sa s ňou na 100 %. Myslíme si, že je vhodná maximálne na detoxikáciu organizmu, ktorú môžete vykonávať tak raz za mesiace a to naozaj len v dĺžke 3 dni a odporúčame zvoliť racionálnejší prístup. S ním si váhu udržíte na prijateľných číslach, s minimálnym jojo efektom. Mimochodom, organizmus človeka pracuje veľmi inteligentne a veľmi rýchlo sa učí. Znamená to, že ak sa na diétu dáte a budete ju dodržiavať, napr. každý mesiac, veľmi rýchlo si telo zvykne a diéta prestane byť účinná. Preto, ak by to už ani s ňou nešlo dole, realizujte ju po dlhšom čase, napr. po 2 mesiacoch. Každopádne, do každodenného jedálnička určite zaraďte ovocie a zeleninu.

Ananásovú diétu odporúčame predovšetkým na detoxikáciu organizmu

Príklad na 3-dňovú ananásovú diétu

Jedlá si môžete upraviť a do istej miery prispôsobovať, ak budete pociťovať príliš veľký hlad, medzi jedlami si dajte plátok ananásu. Deň vždy začnite skorými raňajkami, ktoré budú pozostávať len z bylinkového čaju alebo z pohára citrónovej šťavy zriedenej s vlažnou vodou. Po 2 a pol hodine si dajte prvé jedlo.

1. deň 

 • Raňajky: 2-3 plátky ananásu spolu s jednou šálkou ovsených vločiek, ktoré zaparte teplou vodou. Tak ovsené vločky zmäknú a pri konzumácii budú mať príjemnejšiu chuť ako v surovom stave.
 • Desiata: veľký pohár ananásovej šťavy.
 • Obed: 1 plátok grilovaného lososa alebo lososa uvareného vo vode a 3 plátky ananásu.
 • Olovrant: veľký pohár ananásovej šťavy a jeden malý (250 g) nízkotučný biely jogurt.
 • Večera: plátok kuracích alebo morčacích pŕs pripravených na grile alebo vo vode a 2 plátky ananásu.

2. deň 

 • Raňajky: 2-3 plátky ananásu a 1 varené vajíčko na tvrdo.
 • Desiata: veľký pohár ananásovej šťavy.
 • Obed: zelený šalát alebo čínska kapusta a 2-3 plátky ananásu.
 • Olovrant: veľký pohár ananásovej šťavy.
 • Večera: zeleninový šalát s 2-3 plátkami ananásu.

3. deň 

 • Raňajky: 2-3 plátky ananásu, praženica z 2 vajec na troške masla.
 • Desiata: veľký pohár ananásovej šťavy.
 • Obed: 2-3 plátky ananásu a plátok morčacieho mäsa.
 • Olovrant: veľký pohár ananásovej šťavy.
 • Večera: opražené huby s cibuľkou, so zeleným šalátom a 1 plátok ananásu.

Rýchly recept na kuracie mäso s ananásom

Príprava: 20 min., 1 porcia

Potrebujete: 250 kuracích pŕs, maslo, soľ, korenie, vodu a 2 plátky čerstvého ananásu 

Postup: Prsia pokrájajte na kocky, pridajte soľ, korenie, zľahka ich pražte na troške masla, pridajte 3 dcl vody. Keď sa voda odparí, znovu pridajte trochu masla, kúsky ananásu a opražte. Servírujte so zeleným šalátom alebo s čínskou kapustou.


Autor článku

Dominika Hamarová

Volám sa Dominika Hamarová a mám vyštudovanú predškolskú a elementárnu pedagogiku. Vo voľnom čase sa venujem zdravému životnému štýlu a športu...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?

Pre milovníkov kapusty máme dobrý tip nielen na diétu, ale aj na dobrú kapustovú polievku, ktorá zohráva kľúčovú rolu v kapustovej diéte. Aká je to diéta, aké sú jej výhody a nevýhody?

Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšieNajlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba taktiež piť správne nápoje. Viete, ktoré to sú?

Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?

Petržlen síce často využívame, no mnoho ľudí ani len netuší o jeho blahodarných účinkoch. Petržlenová vňať sa dá použiť na chudnutie v podobe čaju, prečistí aj obličky a takáto...