Čaj na chudnutie – Popradský, Pu-erh, Porangaba alebo Hannasaki

Ak ste aj vy zástancom toho, že pre chudnutie treba skúsiť čokoľvek, isto ste postrehli jeden zo súčasných "zaručených" prostriedkov chudnutia. Sú čaje na chudnutie zázrakom, ktorý zabezpečí zníženie telesnej hmotnosti bez vynaloženia akejkoľvek snahy?

Funguje čaj na chudnutie?

Zdá sa vám to až príliš nápadné a nelogické? Máte pravdu. Tento nápoj by mal byť iba doplnkom k celkovej zmene životosprávy počas chudnutia.

Obľúbené čaje na chudnutie

Zamerajte sa na kvalitu

Vzhľadom na množstvo produktov na trhu je pomerne náročné sa vyznať a dokázať si vybrať ten správny. Ak máte rovnaký problém, určite sa pri výbere zamerajte na kvalitu použitých surovín, ich zdroj, prepravu či správne skladovanie.

Čaje na chudnutie sú síce v redukcii váhy nápomocné, nezabúdajte však na to, že ich hlavnou funkciou je podporiť metabolizmus a zlepšiť trávenie. Ide o doplnky výživy, ktoré podporia vašu snahu schudnúť, bez vášho pričinenia, teda zmeny životosprávy a aspoň ľahkej fyzickej aktivity, však veľmi účinné nebudú.

Čaje na chudnutie – aké máte možnosti?

K najznámejším pomocníkom pri znižovaní hmotnosti patria zelený a špeciálny čierny čaj, dostupné sú aj zázvorový, petržlenový či senna čaj. Každý z nich je vhodným doplnkom pri chudnutí. Aké majú účinky?

Zelený čaj

Čaj typický svojou zelenkavou farbou, mierne horkastou chuťou a špecifickou vôňou pomáha pri redukovaní hmotnosti a spaľovaní tukov. Zrýchľuje metabolizmus, znižuje hladinu cukru v krvi a telu dodáva dávku antioxidantov.

Rôzne druhy zeleného a čierneho čaju na drevených lyžiciach

Pu-erh čaj

Hlavným plusom tohto čaju je jeho výrazné urýchľovanie metabolizmu a zlepšenie trávenia. Špeciálny čierny čaj býva často kombinovaný s ďalšími príchuťami, pričom tvorí 80 – 90 % zloženia. Čaj znižuje krvný tlak a hladinu cholesterolu, účinne detoxikuje organizmus. Neobsahuje takmer žiadny kofeín, preto ho môžete užívať aj vo večerných hodinách. Odporúča sa ho konzumovať pred každým tučným jedlom.

Senna čaj

Senna čaj má výrazne laxatívne účinky, hmotnosť znižuje práve na tomto základe. Vhodný je len na krátkodobé užívanie, na akútne vyprázdnenie čriev sa používa pred rôznymi vyšetreniami. Hoci skutočne účinkuje, znižovanie hmotnosti s ním nie je efektívne, navyše je čaj návykový.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj posilňuje imunitu, čiže zlepšuje zdravie. Upravuje cholesterol, znižuje produkciu stresového hormónu kortizol, udržuje hormonálnu rovnováhu a, čo je dôležité, vedie k chudnutiu. Zlepšuje trávenie a dodáva pocit plnosti v tele.

Feniklový čaj

Tento čaj je nielen skvelým zdrojom vitamínu C, je nápomocný v boji s akné a parazitmi, ale tiež je účinný pri chudnutí. Bylinkový čaj znižuje hladinu glukózy a potláča chuť do jedla, čiže vám pomôže zvládnuť vašu chuť na sladké.

Fenikel na prípravu čaju

Čaj oolong

Výborný pomocník pri spaľovaní tukov, ktorý je dokonca účinnejší ako zelený čaj, je oolong. Čaj zrýchľuje trávenie, blokuje vstrebávanie tukov a spaľuje ich. Pomáha tak predchádzať obezite, ocenia ho aj ľudia s vysokým krvným tlakom, srdcovo-cievnymi chorobami či diabetici.

Žihľavový čaj

Žihľavový čaj čistí krv, v prípade, že ho budete užívať pravidelne, poďakujú sa vám vaše obličky, pečeň aj pleť, ktorá bude sviežejšia a pružnejšia. Pŕhľava podporuje metabolizmus a pôsobí močopudne, vďaka čomu telo zbavíte zbytočne zadržiavaných tekutín.

Biely čaj

Hoci pochádza biely čaj z tej istej rastliny ako zelený a čierny čaj, má jemnú až sladkú chuť. Pri chudnutí je nápomocný vďaka tomu, že bráni formovaniu nových tukových buniek (známych ako adipocyty). Okrem toho stimuluje lipolýzu, teda spaľovanie existujúcich tukov.

Čaj z petržlenovej vňate

Petržlenová vňať zlepšuje zdravie celkovo, okrem skvelých účinkov na chudnutie, prečisťuje obličky a bojuje proti infekciám močových ciest. Jeho účinky sa bežne naplno neprejavia, pretože zvyčajne konzumujeme petržlenovú vňať v malých množstvách. Ak vyskúšate domáci petržlenový čaj, naštartujete svoj metabolizmus. Domáci čaj si pripravíte jednoducho - stačí nadrobno nakrájať petržlenovú vňať a 5 polievkových lyžíc zaliať 1 l zovretej vody. Nechajte lúhovať 10 minút a sceďte.

Petržlenová vňať

Matcha čaj

Práškový čaj z rovnakej rastliny ako zelený čaj je silnejší a čo sa chudnutia týka aj účinnejší. Zásobí vás množstvom energie, zrýchľuje metabolizmus a je efektívnym spaľovačom tukov. Obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré pomáhajú vyplavovať z tela toxíny, zmierňujú zápaly a zlepšujú imunitu.

Škoricový čaj

Škorica stimuluje trávenie a metabolizmus, účinne pomáha zhadzovať tuky najmä v oblasti brucha. Má málo kalórií, kontroluje hladinu cukru v krvi, čo ocenia i diabetici, a tak bráni priberaniu. Má množstvo antioxidantov, ktoré bránia oxidácii lipidov.

Účinky čajov na metabolizmus

Ak si však myslíte, že vám iba samotné pitie čaju pomôže schudnúť, budete skôr sklamaný. Bez úpravy životosprávy a vyváženia príjmu a výdaju energie môžete na efektívne chudnutie zabudnúť. Výsledky sa totiž nikdy nedostavia samé od seba, mávnutím zázračného prútika. Ak vám nejaký produkt sľubuje a garantuje stratu váhy, ide skôr o marketingový ťah, než o reálne riešenie.

Popradský pu erh na chudnutie

Možno vás však poteší to, že čaj môžete využiť ako doplnok pri chudnutí. Na výber je ich skutočne mnoho, každý si teda dokáže vybrať ten, ktorý mu chutí najviac. Ak sa vám čaj ako pomocník na chudnutie neosvedčí, nezatracujte ho nadobro. Môžete mu vďačiť aj za iné zdravotné benefity, ku ktorým vám pomôže. Dočítať sa o nich môžete aj v našom článku o jednotlivých druhoch čajov.

Užívanie čaju na chudnutie

Informácie o užívaní by ste mali nájsť na každom čaji, všeobecne však platí, že okrem žihľavového čaju môžete čaje na chudnutie piť každý deň 2- až 3-krát denne, najlepšie pred jedlom. V prípade, že budete čaj piť ráno, získate energiu na celý deň. Čaje je najlepšie piť nesladené, ak vám to nevyhujete, použite na osladenie med či iné prírodné sladidlo.

Hoci ide o bylinné čaje, nemali by ste ich piť neobmedzene, najviac mesiac, potom si treba dať pauzu. Pri pravidelnom užívaní by ste však mali čoskoro pocítiť želané účinky.

Rada na záver

Pri chudnutí by ste čaje určené na redukciu hmotnosti mali určite vyskúšať, nezabúdajte však na to, že treba predovšetkým pristúpiť k zmene životného štýlu. Ide však len o prvý krok v snahe o schudnutie. Strava a cvičenie by sa mali stať každodennou súčasťou vášho života.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Komentáre

13/03/2019 13:57
Vejka

Nemyslim, ze caj pomoze nejako vyrazne schudnut, ak sa niekto nezacne hybat, nepomoze mu nic. Caj je len mala pomoc, ale ked uz nic ine, aspon si vdaka nim clovek ustrazi pitny rezim.

Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?Kapustová diéta – jedálniček, skúsenosti. Funguje kapustová polievka na spaľovanie tukov?

Pre milovníkov kapusty máme dobrý tip nielen na diétu, ale aj na dobrú kapustovú polievku, ktorá zohráva kľúčovú rolu v kapustovej diéte. Aká je to diéta, aké sú jej výhody a nevýhody?

Najlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšieNajlepšie nápoje pri chudnutí, ktoré vám pomôžu schudnúť rýchlejšie

Chudnutie nie je len o tom, že sa držíte istého stravovacieho plánu a športujete. Treba taktiež piť správne nápoje. Viete, ktoré to sú?

Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?Petržlenová vňať na chudnutie a obličky. Aké sú skúsenosti s čajom z petržlenovej vňate?

Petržlen síce často využívame, no mnoho ľudí ani len netuší o jeho blahodarných účinkoch. Petržlenová vňať sa dá použiť na chudnutie v podobe čaju, prečistí aj obličky a takáto...