Celulitída – ako sa jej zbaviť? Krémy, cviky, prístroje?

Estetický problém, ktorý trápi predovšetkým ženy. Boj s pomarančovou kožou je pre mnohé dámy doslova nočnou morou.

Celulitída na stehnách

Aj nevzhľadné hrbolčeky a jamky na zadku, stehnách či iných partiách tela sa však dajú eliminovať. Existuje na to množstvo kozmetických výrobkov, prístrojov, odporúčaní a babských rád, no fungujú len máloktoré. Celulitída je v podstate zmenou podkožného a tukového tkaniva, ktoré sa prejavuje preliačinami na koži v rôznych veľkostiach. Práve preto je vnímaná najmä po vizuálnej a nie zdravotnej stránke. Je pritom jedno, či ide o osobu s nadváhou alebo štíhleho človeka. I keď v prvom prípade sa pravdepodobnosť jej výskytu zvyšuje, ako priamu príčinu vzniku ju môžete vylúčiť.

Kvalitnú kozmetiku proti celulitíde nájdete v ponuke ✅ online lekárne Dr. Max!

Celulitída a príčiny jej vzniku

Vedú sa rôzne dohady o tom, čo je hlavnými príčinami celulitídy. Medzi nimi sú i spomínaná hmotnosť, ale tiež genetické dispozície. Aj keď ide o faktory, ktoré sa na vzniku môžu podieľať, majú skôr vedľajšiu úlohu pri jej tvorení. Čo je hlavným spúšťačom celulitídy?

  • Stavba spojivového tkaniva – ženy disponujú pozdĺžnym uložením, zatiaľ čo u mužov hovoríme o priečnom uložení.
  • Hormóny – ženský hormón estrogén je v podstate zodpovedný za hromadenie tukov, a to kvôli zvyšovaniu objemu cirkulujúcich tekutín. Ak totiž dôjde k ich uviaznutiu medzi vláknami spojivového tkaniva, prejavia sa v podobe celulitídy. Do tejto skupiny patrí tiež obdobie tehotenstva, menopauzy, ako aj hormonálna liečba či antikoncepcia.
  • Zlá životospráva –predovšetkým minimálna fyzická aktivita, nedostatočný pitný režim a nevyvážená strava.

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti so Saloos Celulinie Saloos Celulinie olej proti celulitíde

Príznaky a fázy celulitídy

Aj celulitídu môžeme kategorizovať, a to na základe stupňa intenzity zmeny tukového tkaniva. Tzv. zošuverený povrch kože, odborne nazývaný tiež lipodystrofia, rozlišujeme v niekoľkých fázach jeho priebehu:

  • Edematózne štádium, počas ktorého je koža ešte stále pružná a príznaky sú viditeľné až po stlačení kože, prípadne pri sedení na stoličke alebo pod intenzívnym svetlom.
  • Fibrózne štádium je charakteristické voľným okom viditeľnými nerovnosťami na koži, a to bez ohľadu na to, či stojíte alebo sedíte.
  • Sklerotické štádium je najzávažnejším typom celulitídy a okrem výrazných zmien tkaniva v podobe hrbolčekov a preliačenínsú jeho typickým prejavom aj tvrdé a bolestivé hrčky.

Pokožka s celulitídou a bez nej

Normálna pokožka (vľavo) a pokožka s celulitídou (vpravo).

Ako na celulitídu? Krém je dostatočným riešením?

Nečakajte, že celulitída po čase zmizne sama. Bez námahy sa jej proste nezbavíte. Zabudnite tiež na to, že pomarančová koža bude minulosťou v priebehu pár dní. Chce to odhodlanosť, pevnú vôľu a trpezlivosť.

Je však nutné poznamenať, že zatiaľ čo prvé fázy celulitídy sľubujú jej odstránenie či výrazné potlačenie, posledná sa dá zmierniť len v obmedzenom množstve, ak vôbec. Počítajte s tým, že iba krémy, gély či rôzne mastičky vás celulitídy úplne nezbavia. Do určitej miery síce splnia svoj účel, no účinok je len povrchový. Navyše, aby sa prejavil aspoň v takejto podobe, kozmetickými prípravkami potrebujete masírovať postihnuté miesta pravidelne, aby ste dosiahli ich lepšie prekrvenie.

Z recenzií výrobku:

Recenzie a skúsenosti s termoaktívnym krémom proti celulitíde

Keďže je predmetom tohto malého úspechu pravidelnosť aplikácie, treba zvážiť aj finančnú stránku estetického problému. Jedno balenie vybranej kozmetiky nebude stačiť. Navyše, výsledok nebude nikdy taký viditeľný ako pri pohybových aktivitách a cvičení.

Celulitída na stehnách a zadku – cviky sú tá správna cesta

Bez dostatočného pohybu to jednoducho nepôjde. Nájdite si čas na aspoň polhodinovú prechádzku niekoľkokrát v týždni, ani beh vám neuškodí, práve naopak. Alternatívou môže byť aj domáce cvičenie, ktoré by však malo trvať minimálne dvadsať minút, a to aspoň trikrát týždenne. Čo sa týka pohybových aktivít, vhodné sú najmä aeróbne cviky zamerané na postihnuté miesta. Ak im venujete tridsať minút aspoň každý druhý deň, budete spokojná.

Pravidelný pohyb pomáha zmierniť príznaky celulitídy

Treba poznamenať, že dodržiavanie pitného režimu je alfou omegou. Niektorí odporúčajú aj špeciálnu úpravu stravy či detoxikáciu. Tie sú skôr pomôckou na zmiznutie celulitídy, nie riešením.

Celulitída na nohách, ale aj na bruchu a rukách – babské rady alebo odborná pomoc?

Nevábne vyzerajúca pokožka sa netýka iba zadných partií. Aj keď je jej výskyt na lýtkach, bruchu či rukách rozšírený iba málo, vyžaduje si rovnakú, ak nie väčšiu pozornosť. V tomto prípade platia rovnaké zásady a princípy liečby ako pri „bežnej celulitíde“. Zmierniť jej prejavy okrem nich môže i nosenie voľnejšieho oblečenia. Aj babské rady fungujú, no nie vždy. Skúsenosti ľudí si veľakrát protirečia, ale ak vám nevadí ukrojiť si kúsok času, vyskúšajte napríklad kávovú masáž zameranú na rozprúdenie lymfy:

  • 3 lyžice mletej kávy zmiešajte do telového mlieka a vzniknutou zmesou masírujte postihnuté miesto približne päť minút
  • nevstrebaný zvyšok následne odstráňte umytím

Prírodná liečba celulitídy

Okrem babských rád možno vyskúšať aj tieto peelingy s obsahom prírodných silíc a éterických olejov, ktoré pomáhajú zmierniť príznaky celulitídy, vyhladzujú pokožku, zlepšujú krvný obeh, vyživujú a regenerujú.

Masážny prístroj na celulitídu verzus metódy na odstránenie celulitídy

Lymfodrenážna masáž nepochybne stojí za zmienku. Okrem iného pomôže rozprúdeniu lymfy, čím sa v menšej alebo väčšej miere eliminuje celulitída a zmiernia opuchy. Je základom prevencie, ale tiež liečby neschopnosti organizmu odplavovať škodlivé látky, vďaka ktorým sa hromadia tukové bunky medzi vláknami spojivového tkaniva.

Mezoterapia patrí medzi vyhľadávané metódy odstraňovania celulitídy. Uvoľňuje nahromadený tuk, a to aplikovaním účinnej látky pomocou ihly priamo na miesto, kde má pôsobiť. Kvôli efektívnym výsledkom sa odporúča jej podstúpenie u odborníka, no akúsi alternatívu v pohodlí domova predstavuje napríklad dermaroller, ktorý zlepší prekrvenie a aktivuje tvorbu kolagénu v pokožke spustením samoregeneračného procesu po vzniknutých mikrorankách.

Procedúra na odstraňovanie celulitídy

Ultrazvuková liposukcia je neinvazívna metóda, prostredníctvom ktorej sú ošetrované problematické partie, ako boky, brucho, stehná a zadok. Tieto najčastejšie miesta vzniku celulitídy sú tzv. kavitáciou eliminované od lokálneho tuku. Priložením prístroja na pokožku sa pomocou ultrazvukových vĺn rozohreje tuková vrstva a následne sa začne „rozpadať“.

Talasso terapia funguje na princípe zábalu z morských rias. Tie sa v kombinácii ďalších účinných látok nanesú na celulitídou postihnuté miesta a zabalia sa do špeciálnej látky. Anticelulitídny zábal je prekrytý elektrickou dekou. Toto spojenie má za následok zlepšenie metabolizmu buniek podkožného tkaniva.


Autor článku

Redakcia NašeZdravie

Prinášame vám množstvo zaujímavostí z oblasti zdravia a zdravého životného štýlu. Predstavíme si bežné ochorenia, možnosti ich liečby, ako aj...


Pridať komentár

V tejto kategórií nájdete aj:

Suché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániťSuché vs mastné lupiny vo vlasoch, v brade, obočí – čo ich spôsobuje, ako lupiny odstrániť

Lupiny sú nepríjemným problémom, ktorý trápi mnohých ľudí. Jestvujú však pomerne účinné riešenia, ako im predchádzať a obmedziť ich výskyt.

Domáce spôsoby, ako si hydratovať pokožkuDomáce spôsoby, ako si hydratovať pokožku

Ponúkame vám niekoľko tipov, ako si vyživiť a hydratovať pokožku doma s využitím prírodných prostriedkov.

Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)Popraskaná a suchá pokožka (čo ju spôsobuje, ako sa jej vyvarovať)

Viete spoznať, čo sa môže skrývať za suchou pokožkou a kedy je potrebné vyhľadať dermatológa? Pozreli sme sa, čo najčastejšie spôsobuje suchú pokožku.